Дата на Въпроса Въпрос Подател Отговор
2010-04-20 14:23:08 кога ще има детски надбавки в карлово ванеса иванова МФ не е привело пари за социални помощи в МТСП NULL
2010-06-10 09:56:07 Ами тогава ми дайте координатите на тези финансови органи които са отговорни за изплащането за да се обръщаме към тях когато има забавяне Eдна майка Уважаема госпожо финансовите средства, които се разпределят за социални плащания се превеждат от МФ на МТСП ,като първостепенен разпоредител с финансови средства, след това се превеждат на второстепенния разпоредител АСП, която има задължението да ги преведе на бенефициентите, посредством банките и пощенските клонове в страната. NULL
2010-06-17 13:49:26 chl.43 vzima li se za dohod anonimna maika Уважаема госпожо , доходи са всички брутни доходи на семейството, които са облагаеми по Закона за данъците върху доходите на физическите лица, както и получаваните пенсии, обезщетения, помощи и стипендии, с изключение на месечните добавки за деца с трайни увреждания, изплащани по реда на чл. 43 от Закона за интеграция на хората с увреждания, добавката за чужда помощ на инвалидите по чл. 103 от Кодекса за социално осигуряване, стипендиите на учащите се до завършване на средно образование, но не по-късно от навършване на 20-годишна възраст, както и помощите, получени по ЗСПД. NULL
2019-08-12 12:58:07 Когато подавам за "детски" трябва ли да приложа бележка от НОИ ,тъй като в този период съм взимала обезщетение за безработица? Мая Колева Уважаема госпожо Колева, На основание чл. 17, ал. 3, т. 1 от Правилника за прилагане на Закона за семейни помощи за деца към заявлението декларация за отпускане на месечни помощи за отглеждане на дете до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст, се прилага удостоверение за брутните месечни доходи на семейството за последните 12 календарни месеца, предхождащи месеца, през който е подадено заявлението декларация. Не е регламентирано представяне на документи за получено обезщетение от НОИ. Прилагането на документи към заявлението декларация е необходимо само в случаите, в които дирекция „Социално подпомагане“ не може да получи информацията по служебен път. (МП)
2010-10-30 20:26:07 чух, че за да продължат да ми изплащат детски надбавки трябвало да представя бележка от ЛЛ за ваксини. Вярно ли е и каква точно е тази бележка? И означава ли това, че няма да ми се изплатят детски този месец, тъй като още не съм представила такава бележка. Simeonova Уважаема госпожо Симеонова, На осн чл.17 т.12 от ППЗСПД , в сила от 9.04.2010 г. се изисква и служебна бележка, удостоверяваща извършените задължителни имунизации и профилактични прегледи на детето, издадена от личния лекар на детето, а при липса на избор на личен лекар - от регионалната инспекция за опазване и контрол на общественото здраве. NULL
2011-08-03 14:47:16 Разведена съм и имам дете, което ще бъде в първи клас. Бащата реши да поеме обучението на детето в частно училище. Нашият месечен доход със сина ми е под 350 лв. Мога ли да кандидатствам за еднократна помощ за ученик и съответно да продължа да взимам детски надбавки, както до момента? Юлия Костова Уважаема госпожо Костова, І. Еднократна целева помощ за ученици се отпуска въз основа на молба-декларация по образец, утвърден от министъра на труда и социалната политика. Към молба-декларацията по реда на Правилника за прилагане на закона за семейни помощи се прилагат следните документи: 1. удостоверение за брутните месечни доходи на семейството за последните 12 календарни месеца, предхождащи месеца, през който е подадена молба-декларацията - за лицата, работещи по трудови или по служебни правоотношения; 2. удостоверение, че детето (децата) е записано в първи клас на държавно или общинско училище, издадено от съответното училище; 3. удостоверение за раждане на детето (за справка); 4. лична карта (за справка); ІІ.Месечни помощи за дете до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст, се отпускат въз основа на подадена молба-декларация по образец, утвърден от министъра на труда и социалната политика. Към молба-декларацията се прилагат следните документи: 1. удостоверение за брутните месечни доходи на семейството за последните 12 календарни месеца, предхождащи месеца, през който е подадена молба-декларацията - за лицата, работещи по трудови и/или по служебни правоотношения; 2. служебна бележка от специализирана институция за отглеждане на деца на пълна държавна издръжка за времето, през което детето ще се отглежда в семейството; 3. удостоверение от учебното заведение, че детето е записано като ученик/ученичка, а за новата учебна година - в срок до 31 октомври; 4. удостоверения за раждане на децата, отглеждани в семейството - за справка; 5. лична карта - за справка; 6. копие от експертно решение на ДЕЛК/ТЕЛК/НЕЛК (само в случаите по чл. 7, ал. 8 Закона за семейни помощи за деца); 6. служебна бележка, удостоверяваща извършените задължителни имунизации и профилактични прегледи на детето, издадена от личния лекар на детето, а при липса на избор на личен лекар - от регионалната инспекция за опазване и контрол на общественото здраве. Документите се подават в дирекция „Социално подпомагане по постоянен адрес. Подкрепа за детето и семейството
2012-03-04 11:51:17 Работя и живея в Кипър - на трудов договор,осигурена.Бременна съмск да се прибера и дародя в България.Интересувам се дали оигуровките ми от тук ще се ползват като база са изчисляване на бъдещето ми майчинство и какви документи трябва да представя в България? Предварително благодаря за отговоря. Росица Златкова Уважаема госпожо Златкова, следва да се обърнете към Агенцията за социално подпомагане ,София 1051 ул."Триадица"№2 тел за контакти 8119 607, 935 05 50 Подкрепа за детето и семейството
2013-01-22 09:11:41 Щом въпроса за Детските надбавки е за тази рубрика ще го задам и тук.Кога аджаба ще бъдат преведени парите надецата ни? Антонина Николова Уважаема госпожо Николова, Към момента всички семейни помощи за деца, дължими за м. декември 2012 г., са изплатени. Подкрепа за детето и семейството
2013-06-11 13:03:24 zdraveite shte imam li pravo na ednokratna pomosh ako : deteto mi se rodi na 9.04.2013g a az podam dokumenti sega iuli mesec za kandidatstvane i me vlqza bakalavyr ? petq jecheva Уважаема госпожо, Вероятно въпросът Ви е относно правото на еднократна помощ за отглеждане на дете до една година от майка студентка, учаща в редовна форма на обучение. Съгласно чл. 8в, ал. 1 от Закона за семейни помощи за деца (ЗСПД), майка (осиновителка) студентка, учаща в редовна форма на обучение, има право на еднократна помощ за отглеждане на дете до навършване на една година, независимо от доходите на семейството, когато детето не е оставено за отглеждане в специализирана институция за деца. Условие за получаване на помощта е към датата на подаване на молба-декларацията да сте записана като редовна студентка, което се удостоверява с уверение от висшето училище. Същевременно, съгласно чл. 12, т. 7 от ЗСПД, вземанията за еднократната помощ за отглеждане на дете до навършване на една година от майка студентка, учаща в редовна форма на обучение се погасяват в срок шест месеца, считано от края на месеца, през който е родено (осиновено) детето. В този смисъл, Вие следва да реализирате правото си на помощта в посочения шестмесечен срок. Подкрепа за детето и семейството
2013-08-11 14:41:03 Приета съм студентка редовно обучени. Детето ми е навършило 8 месеца- Имам ли право на обезщетението от 2880 лв? Крема Тодорова Уважаема г-жо Тодорова, Съгласно чл. 8в, ал. 1 от Закона за семейни помощи за деца (ЗСПД), майка (осиновителка) студентка, учаща в редовна форма на обучение, има право на еднократна помощ за отглеждане на дете до навършване на една година, независимо от доходите на семейството, когато детето не е оставено за отглеждане в специализирана институция за деца. Условие за получаване на помощта е към датата на подаване на молба-декларацията лицето, кандидатстващо за помощта, да е записано като редовен студент, което се удостоверява с уверение от висшето училище. Същевременно, съгласно чл. 12, т. 7 от ЗСПД, вземанията за еднократната помощ за отглеждане на дете до навършване на една година от майка студентка, учаща в редовна форма на обучение се погасяват в срок шест месеца, считано от края на месеца, през който е родено (осиновено) детето. В този смисъл, майката следва да реализира правото си на помощта в горепосочения срок. Подкрепа за детето и семейството
Страница 1077 of 6864