Дата на Въпроса Въпрос Подател Отговор
2011-09-28 09:24:05 Баща ми е инвалид 100% с право на чужда помощ. Пенсията му е 300 лв. има ли право на помощи за отопление. Живее заедно с майка ми, която получава 140 лв. дора петрова Г-жо Петрова, При така декларирани доходи, родителите Ви нямат право на помощи за отопление. Социални услуги за възрастни
2013-01-09 16:12:20 В момента съм на 57 год. и имам педагогически стаж от 28 години.Кога ще имам право на по-ранно пенсиониране. СВЕТЛА ПЕНКОВА Уважаема госпожо Пенкова, Моля, задайте Вашия въпрос в рубрика „Обществено осигуряване“. Социални услуги
2013-12-03 09:55:12 м. Януари подадох декларация 7 като само осигуряващ през лятото работих 3 месеца сега пак съм безработна трябва ли да подам нова декларация 7. Пенка Стойкова Уважаема госпожо Стойкова, В случай, че поставеният от Вас въпрос касае подаване на Декларация образец № 7 „Данни за възникване на задължение за внасяне на здравноосигурителни вноски и за избрания осигурителен доход на основание чл. 40, ал. 5, т. 1 от Закона за здравното осигуряване”, следва да се обърнете по компетентност към съответната териториална дирекция на Националната агенция за приходите. Социални услуги
2014-02-07 16:56:46 решението ми от телк е валидно до м.март 2014 за срок от една година, до кой месец ще получавам пенсията си? теодора дачева Уважаема госпожо Дачева, Моля, задайте Вашия въпрос по компетентност в рубрика „Обществено осигуряване”. Социални услуги
2014-03-21 14:50:23 Здравейте,скоро трябва да си получа телковото решение и следователно трябва да подам молба за нова социална оценка.От 4 г. живея,уча и работя в гр.София,имам регистрация по настоящ адрес.Мога ли да подам документи тук,тъй като нямам възможност да пътувам до родния си град? Лиляна Павлова Уважаема госпожо Павлова, Моля, задайте Вашия въпрос по компетентност в рубрика „Интеграция на хората с увреждания”. Социални услуги
2015-04-08 13:46:10 ХТЕ-ИМАМЕ-ЛИ-УВЕЛИ4ЕНИЕ-НА-ЗАПЛАТИТЕ-НА-ЛИ4НИТЕ-АСИСТЕНТИ-РАБОТИМ-МНОГО-А,ЗАПЛАТИ-МАЛКИ МАРИА-ТОДОРОВА Уважаема госпожо Тодорова, Съгласно утвърдените дейности по Проект „Нови възможности за грижа” по операция „Нови алтернативи“ на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ 2014-2020 г. часовата ставка за 1 час работа на личните асистенти е 3 лв. на час. По Националната програма „Асистенти на хора с увреждания“ часовата ставка на наетите лични асистенти се увеличава с увеличаване на минималната работна заплата. (ТЛ) Социални услуги
2016-02-06 19:56:01 Здравейте, имам син на 11г с аутизъм и ТЕЛК 80% и искам да кандидатствам за някаква програма за "личен асистент". Как да разбера кога стартира такава програма, имат ли задължение институциите да обявят това на интернет страниците си, има ли отворени процедури в момента, предстоят ли и какви? От Бургас съм. Благодаря предварително. Деяна Василева Деяна Василева Уважаема госпожо Василева, Към момента се изпълняват проекти по процедура на директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ „Независим живот” по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ 2014-2020 г. Конкретен бенефициент по тази процедура са общините в Република България. Подкрепата ще бъде насочена към улесняване достъпа до здравни услуги и към развитие на социални услуги в общността за социалното включване на хората с увреждания, както и за улесняване достъпа им до заетост. Очаква се по проектите на общините по операцията да бъдат обхванати 16 000 лица с увреждания и лица над 65 г. в невъзможност за самообслужване. Всяка община е кандидатствала с индивидуален проект, поради което проектите на различните общини имат различни дейности и времеви графици за организацията и изпълнението им. В тази връзка, за информация относно реализирането на проект по тази схема от страна на общината в населеното място, в което живеете, както и за условията за включване в него следва да се обърнете към общинската администрация. Услуги в домашна среда се предоставят и от частни доставчици, вписани в Регистъра към Агенцията за социално подпомагане. Регистърът е публичен и е достъпен на електронната страница на Агенцията за социално подпомагане. (ТЛ)
2017-05-06 20:19:23 Здравейте ! Живея и работя в Белгия. Детето ми живее в България и учи там. Научих че макар тя да е 22 години и е студентка сме имали право да получим детски надбавки в Белгия .От България ми искат документа Е 411 ( МОЛБА ЗА ОТПУСКАНЕ НА СЕМЕЙНИ ОБЕЗЩЕТЕНИЯ (ДЕТСКИ НАДБАВКИ) В ДЪРЖАВАТА-ЧЛЕНКА, В КОЯТО ЖИВЕЯТ ЧЛЕНОВЕТЕ НА СЕМЕЙСТВОТО), бихте ли ми казал от къде мога да си го извад . Благодаря ! Фериха Осман Уважаема госпожо Осман, моля да поставите Вашия въпрос по компетентност към рубрика „Европейско и международно социално право“ или към Агенцията за социално подпомагане. (ТЛ)
2010-05-02 23:41:57 maika san na 3 deca dete na 9 i bliznac na 3 gd. i ako kandidatsvam za darjavno jilishte moje li da mi otkaje obshtinata sled kato sam kraino nujdaeshta kakvi sa mi pravata molq za otgovor radeva Въпросът Ви е от компетенциите на рубриката "Семейни помощи за деца". NULL
2018-05-01 16:27:14 Има ли логика в това, ако не съм доволна от личния си асистент по Проект"Подкрепа в семейна среда за независим живот чрез индивидуален подход" да нямам право на оплакване, защото в противен случай оставам без помощник?! Така се процедира в Бургас, а в същото време се дава право на асистентите да си избират сами по-леки случаи, когато ги мързи! Светла Манасиева Уважаема госпожо Манасиева, моля да поставите Вашия въпрос по компетентност към община Бургас или към Агенцията за социално подпомагане. (ТЛ)
Страница 1980 of 6864