Дата на Въпроса Въпрос Подател Отговор
2015-01-19 21:08:17 Детето ми е с ТЕЛК - астма , и има множество алергии - непоносимост от рождението към групи храни , поради което не може да посещава градина и се налага аз да го гледам.Може ли да му стана ли4ен асистент , ако няма право на придружител ?Няма ме кой да ни помага и аз няма как да ходя на работа.По този на4ин нямам и осигуровки .Моля ,Ви за насока ? Ivanova Уважаема госпожо Иванова, В случай, че поставеният въпрос касае включване в Националната програма „Асистенти на хора с увреждания“ – дейност „Личен асистент“ следва да имате предвид, че съгласно регламента на програмата в нея могат да участват деца до 18 години с трайно намалена работоспособност или вид и степен на увреждане, с определена чужда помощ. Схемите по Оперативната програма „Развитие на човешките ресурси“ 2014-2020 г., по които ще се предоставят услуги в домашна среда ще стартират най-рано през м. април 2015 г. (ТЛ) Относно възможностите за ползване на други подходящи социални услуги и консултации следва да се обърнете към Дирекция „Социално подпомагане” по настоящ или постоянен адрес. (ТЛ) Социални услуги
2015-02-18 13:27:45 имам въпрос за програмата подкрепа за достоен живот защо се определят различни часове 4 или 6 или 7 кои определя часовете за децата с увреждания нали това е национална програма откъде идва тази разлика така възникват кавги между родителите понеже всички деца са с висок процент телк и право на чужда помощ и заплащането е различно разбира се благодар мария добрева Уважаема госпожо Добрева, Часовете за ползване на услугата Личен асистент се определят въз основа на предварително изготвена социална оценка на лицата и техните индивидуални потребности от подкрепа. Поради тази причина часовете за различните потребители са различни. (ТЛ) Социални услуги
2015-07-24 11:33:12 Здравейте! Има ли процедура за възстановяване на надвзета такса за ползвани социални услуги в специализирана институция на починал потребител през 2013 г., която сума лицето не дължи? Освен това таксата е внесена от негова близка и парите са нейни, а не на потребителя. Въпросът ми е, ако има, какъв е редът за възстановяване на пари за такса, внесени в Републиканския бюджет през 2013 г., които лицето не дължи и на кого трябва да се възстановят, щом са лични средства на близката на починалия потребител ? Благодаря предварително ! Цветанка Василева Уважаема госпожо Василева, Съгласно Тарифата за таксите за социалните услуги, финансирани от републиканския бюджет, утвърдена с ПМС № 91 от 21.04.2003 г., обн., ДВ, бр. 40 от 29.04.2003 г., изм. и доп. бр. 58 от 29.07.2011 г., в сила от 29.07.2011 г. таксите се събират от определените длъжностни лица в съответните социални услуги и се внасят по бюджетната сметка на Министерството на труда и социалната политика до 25-о число на месеца, следващ месеца, за който се дължат. В Тарифата няма регламентирана процедура за възстановяване на надвзети такси. С оглед изясняване на конкретните обстоятелства, поради които е допуснато приемане на такса след смърт на лицето и проверка на случая моля да се обърнете по компетентност към Агенцията за социално подпомагане, която методически ръководи предоставянето на социални услуги. – адрес: София 1051, ул. „Триадица“ 2; телефон: (02) 811 96 07; горещ телефон: (02) 935 0550; ел. поща: ok@asp.government.bg. (ТЛ)
2015-11-14 11:47:35 обърнете внимание на сдр.2002 надежди пазарджик,колко смъртни случай имат в дом Мокрище и на ул.Тунджа 4. Там където се готви в същата стая се сменят памперсите. Не им дават да стават и ги превращат в неподвижни . Срамота Димитър Димитров Уважаеми господин Димитров, Специализираният контрол по предоставянето на социалните услуги се осъществява от Инспектората към изпълнителния директор на Агенцията за социално подпомагане. С оглед извършването на проверка по случая, следва да подадете сигнал към Агенцията за социално подпомагане. – адрес: София 1051, ул. „Триадица“ 2; телефон: (02) 811 96 07; горещ телефон: (02) 935 0550; ел. поща: ok@asp.government.bg. (ТЛ)
2016-07-01 00:45:38 ИМАМ 36 Г ТРУДОВ СТАЖ- ОТ КОИТО 15Г И 10 МЕСЕЦА 2 КАТЕГОРИЯ. НАВЪРШЕНИ 54Г И 6 МЕСЕЦА. ИМАМ ЛИ ПРАВО ДА СЕ ПЕНСИОНИРАМ ПО КАТЕГОРИЯ Анка Кацарова Уважаема госпожо Кацарова, Моля, задайте Вашия въпрос по компетентност към рубрика „Обществено осигуряване“. (ТЛ)
2017-01-10 11:09:20 vaprosa mi e,..pensioner po bolest sam I imam invalidna pensia,no niamam dostap d parite si I do dokumentite si imali slujba koiato moje da mi pomogne da si poluca dostap do dokumentite si I do parite si? dimitar dimitrov Уважаеми господин Димитров, Министерството на труда и социалната политика няма компетенции във връзка със съхранението на парични средства и документи на физически лица. Моля да се обърнете към Националния осигурителен институт, а в случай на извършено престъпление - към органите на реда. (ДМ)
2018-02-16 12:38:01 https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10211511220557143&id=1262930871 Въпроса ми е към Господин Министъра и желая конкретен отговор! Рени Евстатиева Уважаема госпожо Евстатиева, специализираният контрол в специализираните институции за социални услуги и социалните услуги, предоставяни в общността, както и по спазването на критериите и стандартите за извършване на социални услуги, се осъществява от инспектората към изпълнителния директор на Агенцията за социално подпомагане. Ваше право е да подадете сигнал към инспектората в случай, че считате че правата Ви са нарушени, както и че се нарушават критериите и стандартите за предоставяне на социални услуги. (ТЛ)
2020-03-07 15:17:48 Здравейте, Въпрос: Майка ми е на 83 г. Диабетно болна на инсулин от 30 години с Диабетно полиневропатия.Хипертония, както и искарат инсулт.Не минавала през ТЕЛК през тези години, но е притежавала в болници и има епикризи.Поради навършване на възрастта, заболяванията които има и вдовица " ИМА ЛИ ПРАВО ЗА ДВУЧАСОВО ПРИСЪСТВИЕ НА АСИСТЕНТ ПО ПРОГРАМА" За първи път ползва през 2019 г. И сега и отказват, както и на какви други услуги има право. Милка Колева Уважаема госпожо Колева, на поставения въпрос вече е отговорено. (ТЛ)
2010-11-18 12:50:33 Назначена съм като личен асистент на 6 ч.-3 часа сутрин и 3 часа следобяд.Мога ли да работя 2 часа на друго работно място през времето когато почивам?Благодаря за отговора предварително Мими Иванова Г-жо Иванова, При промяна в обстоятелствата, при които е сключен трудовият договор по Програмата, наетите лица са длъжни в седемдневен срок да уведомят дирекция "Социално подпомагане". NULL
2012-01-11 13:41:09 правителството вече три години не е увеличавало пенсиите.за това ви моля да помолите правителството да подходи социално към пенсионерите.Предлагам на пенсионерите над 70 години да се дадат безплатни годишни винетки и безплатни рибарски билети да можем да вържем опосканият си бюджет.Мисля че държавата няма ще обеднее като стози жест помогне на малкото възрастни хора останали още. живи Ганчо Фъртунов Уважаеми господин Фъртунов, Въпросът Ви следва да бъде отправен към рубрика „Обществено осигуряване”. Социални услуги за възрастни
Страница 1989 of 6864