| 2015-01-27 10:46:12 |
в обществено осигуряване отговарят ли на въпросите.....една седмица чакам |
павлина траянова |
Уважаема госпожо Траянова, Срокът за отговор на поставени въпроси в рубрика „Въпроси и отговори” е 14 дни. |
Социални услуги |
| 2015-02-10 19:32:32 |
Няма ли да отпадне изисквнето за високия доход, за програмата Асистенти за хора с увреждабия? |
Васил Василев |
Уважаеми господин Василев, Програмите и проектите предоставящи социални услуги в домашна среда се финансират със средства от държавния бюджет и средства от Европейския социален фонд съгласно предварително определени параметри и срокове за тяхното изпълнение. Те са временни мерки за оказване на подкрепа на хората с увреждания и възрастните хора, които изпитват затруднение в обслужването си в ежедневието, както и на техните семейства и нямат за цел да поемат изцяло издръжката на тези лица. В Закона за социално подпомагане ясно е регламентирано, че социалните услуги са дейности, които подпомагат и разширяват възможностите на лицата за осъществяване на ежедневни дейности и социално включване и се извършват срещу заплащане на такси или по договаряне от лицата, които ги ползват. В тази връзка програмите и проектите предоставящи социални услуги в домашна среда са само част от възможностите за подкрепа на лицата с увреждания и възрастните хора. Параметрите за изпълнението на Националната програма „Асистенти на хора с увреждания“ – дейност „Личен асистент“ са утвърдени с приетия в началото на 2015 г. Национален план за действие по заетостта през 2015 г. Целта на програмата е да достигне до хората в изключително тежко здравословно състояние и по-нисък социален статус, поради което в нея са въведени следните изисквания: месечният доход на член от семейството за предходния месец, преди месеца на подаване на молба-декларацията, е равен или по-нисък от 5-кратния размер на гарантирания минимален доход, определен с Постановление на Министерския съвет; да не са регистрирани като еднолични търговци и да не са собственици на капитала на търговско дружество; да нямат сключен договор за предоставяне на собственост срещу задължение за издръжка и/или гледане; това изискване не се прилага в случаите, когато поелите задължения за издръжка и/или гледане са учащи се, безработни, в нетрудоспособна възраст или хора с увреждания; да не са прехвърляли жилищен, вилен, селскостопански или горски имот и/или идеални части от тях срещу заплащане през последната 1 година, като общата стойност на сделките не надвишава 60-кратния размер на ГМД за съответния период; да са в състояние, при което не могат да се самообслужват; да не ползват целодневно социални услуги на друго основание. (ТЛ) |
Социални услуги |
| 2015-05-16 19:12:57 |
Понеже писах вчера и виждам , че въпросът ми не е публикуван ще напиша ПАК ! Защо когато Агенцията за социално подпомагане отреди помощ на възрастен човек отново сме зависими от Общината? От Община гр.Червен бряг казват : Имате отпуснати часове , НО НЯМА да ги ползвате! За какво е тази Агенция за соц. подпомагане,КАКВО ПОДПОМАГА ? |
Радослав Рангелов |
Уважаеми господин Рангелов, Благодаря Ви за изразената позиция, но чрез рубриката “ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ” освен да зададете въпрос можете да се информирате по зададени вече въпроси относно прилагането на нормативните актове, за които компетентна администрация е Министерството на труда и социалната политика. Съгласно регламента на рубриката становища, мнения и предложения не се допускат. Също така, срокът за отговор на поставени въпроси в рубриката е в рамките на 14 дни. На поставения от Вас въпрос вече е отговорено. В допълнение, следва да имате предвид, че Проект „Нови възможности за грижа” по операция „Нови алтернативи“ на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ 2014-2020 г. се изпълнява в партньорство с общините. (ТЛ) |
Социални услуги |
| 2016-06-02 14:39:42 |
Интересувам се от следния въпрос: Предстои ми да замина да работя във Франция през август месец, до последно ще бъда на работа тук в България на договор. След като отида във Франция ще имам работа за около два месеца, след това ще се запиша в тяхното бюро по труда за да си търся работа ще мога ли да получа парично обезщетение там след тези 2 месеца |
Силвия Манолова |
Уважаема госпожо Манолова,
Моля, задайте Вашия въпрос по компетентност към рубрика „Европейско и международно социално право“. (ТЛ)
|
|
| 2017-08-04 09:12:35 |
Здравейте, Майка ми е със 100% инвалидност с чужда помощ. Може ли да й бъде назначен асистент. Става въпрос за София, район Овча купел. Благодаря! |
Мария Георгиева |
Уважаема госпожо Георгиева, преценка и консултиране относно ползването на подходящи социални услуги според потребностите на лицата се осъществява от дирекции „Социално подпомагане“ по настоящ адрес на лицата. (ТЛ) |
|
| 2010-03-19 09:27:30 |
Майка съм на дете с ДЦП на 3 г.95%с ЧП беше отпусната оперативна програма за личен асистент.От социалното ми отговорига че тази година с предимство за възрастните.В момента в община Исперих работят 3 действащи програми и само за възрастни.Въпросът ми е защо и към кого мога да се обърна явно към социалните не мога.Безработноа съм . |
Диана Аспарухова |
Важно е да проверите какъв проект е удобрен в Община Исперих , ако от там не получите задоволителен отговор може да се обърнете към Агенцията за социално подпомагане, която е финансиращ орган по проекта. |
NULL |
| 2018-01-13 12:47:51 |
Здравейте, преди това година по новините беше съобщено, че ще бъдат отпускани кредити на нисък процент за стартиране на самостоятелен бизнес. Вярно ли е това е ако е да къде мога да намеря информация и условия? Може и да съм объркала и министерството. Благодаря. |
Добромира Филипова |
Уважаема госпожо Филипова, моля да поставите въпроса си по компетентност към рубрика „Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“. (ТЛ) |
|
| 2018-03-13 10:28:31 |
Детето ми е на 16 год. и 5 мес. и е с ТЕЛК 100% инвалидност с чужда помощ. От НОИ предлагат инвалидна пенсия от 200 и няколко лв. Получаването на тази пенсия изключва ли помощта от 930 лв., която синът ми получава като дете с 100% увреда с чужда помощ? |
Виктория Доровска |
Уважаема госпожо Доровска, моля да поставите Вашия въпрос по компетентност към рубрика „Обществено осигуряване“. (ТЛ) |
|
| 2019-07-09 07:06:46 |
Уважаеми експерти,може ли да ми обясните,защо след,като подадох най-културно жалба до НОИ Пзарджик вх.ном.1023-12-62/07.05.05.19г.Вашите колеги ми изпратиха писмо от 8 страници за да ми докажат колко са прави а аз колко грешен ми намалиха пенсията с 1лв.,който благосклонно от тяхна стрна яма да връщам,защото съм невинен.сега нямам преводзаюлипенся |
Ненко Делийски |
Уважаеми господин Делийски, моля да поставите въпроса си по компетентност към рубрика „Обществено осигуряване“. (ТЛ) |
|
| 2020-01-04 16:20:21 |
Здравейте, на 02.01.2020 г. след явяване пред ТЕЛК баща ми получи Експертно решение с 100 % н.р. без чужда помощ. Въпросът ми е, има ли право на личен асистент за тази година, по коя програма, какви са изискванията и ако не - защо? |
Ф. Феркова |
Уважаема госпожо Феркова, асистентската подкрепа е една от най-важните услуги за хората, които имат трудност да се справят сами в ежедневието си и са предприети мерки за осигуряването й. Разбираме Вашите притеснения и Ви уверяваме, че ще предоставим информация за начина за осигуряване на асистентска подкрепа през 2020 г. за хората, които не могат да се включат в механизма лична помощ. (ТЛ)
|
|