Търсене във въпроси и отговори



Дата на Въпроса Въпрос Подател Отговор
2010-01-01 19:51:19 Edna godina trudov staj v 4ujbina za4ita li se za edna i polovina ili dve v Balgaria?Na 58 godini sam,imam 19 god.trudov staj vtora kat.,imam 5god.trudov staj v Ispania:moga li da se pensioniram po 4len 68 ?Mnogo blagodaria.4ESTITA NOVA GODINA Emil Georgiev Georgiev Въпросът Ви е от компетентността на Националния осигурителен институт.
2010-01-01 22:09:45 Сега се коментират евентуалните промени в общественото осигуряване и проблема с пенсионирането.Предлагам 2 предложения за облекчаване на пенсионната система: 1.Да се забрани с закон на действащи пенсионери да работят като държавни служители ,вземат местата на младите хора ,няма неземеними хора; 2. илиян георгиев В рубриката „Въпроси и отговори” се отговаря на конкретни запитвания и не се допускат становища, мнения и предложения. ПМ/
2010-01-01 22:15:16 .Предлагам 2 предложения за облекчаване на пенсионната система: 2.Депутати ,министри ,държавни служители,полицаи и военни да се осигуряват за тяхна сметка,Те и без това вземат най високи заплати в държавния сектор , а после и най големи пенсии , така ,че е правомерно да си плащат.Така ще се ОСВОБОДЯТ пари за друг РАЗХОДИ в ДБ илиян георгиев В рубриката „Въпроси и отговори” се отговаря на конкретни запитвания и не се допускат становища, мнения и предложения. ПМ/
2010-01-02 21:47:55 iskam da popitam slednoto imam dve deca rodeni prez 1992 i 1996 godina kolko trudov staj mi se za4ita za dvete deca rabotila sam predi da izliaza v mai4instvo neobxodimia period ot vreme iziskva6t togava ot zakona. Tatyana Petkova В случай, че по време на раждане на децата Ви сте била в трудово правоотношение, в чл. 163, ал. 1 от КТ (обн. - ДВ, бр. 26 от 1986 г.), който е бил в сила по време на раждане на децата Ви е предвидено, че работничката или служителката има право на отпуск поради бременност и раждане при първо дете в размер на 120 календарни дни, при второ - 150, при трето - 180 и при четвърто и всяко следващо дете - по 120 календарни дни, от които 45 дни преди раждане. Според чл. 164, ал. 1 от КТ, след използуване на отпуска поради бременност, раждане или осиновяване, ако детето не е настанено в детско заведение, работничката или служителката има право на допълнителен отпуск за отглеждане на първо, второ и трето дете до навършване на 2-годишната му възраст и 6 месеца за всяко следващо дете. Този трудов стаж влиза в общия трудов стаж на лицето. В случай, че не сте била в трудово правоотношение, съгласно чл. 354 , т. 6 от КТ за трудов стаж се признава и времето, през което не е съществувало трудово правоотношение в случаите, когато майката или осиновителката се грижи за отглеждане на дете до навършване на 3-годишна възраст. Зачитането на този трудов стаж се осъществява от органа, който признава права, произтичащи от трудов стаж, т.е. пред който трябва да Ви послужи /например, ако е трудов стаж за пенсия – от Районното управление “Социално осигуряване”/. Трудовият стаж се удостоверява с представянето на актовете за раждане на децата, трудова книжка или документ, от който е видно, че през същия период, нямате трудов стаж, признат по друг ред. Органът, който признава трудов стаж, следва да направи съответните справки по представените документи, да ги опише по подходящ начин, след което да Ви ги върне. Този трудов стаж не се вписва в трудовата книжка. МВ/
2010-01-03 11:18:23 Магистър съм и съм работила 17 години като гл. специалист в Просвета на общинска администрация. От миналата година работя като учител в детска градина.Не следва ли стажа като специалист в Просвета да се счита като педагогически ? Сега нямам право на никакви добавки и съм като току- що започнал педагог, а съм била на експертна длъжност. Надя Иванова По поставения въпрос следва да се обърнете към Министерството на образованието, младежта и науката. ПМ/
2010-01-03 14:08:48 Здравейте,интересувам се за времето за,което е валидна програмата-"В подкрепа на майчинството"-края на 2009г ако правилно съм разбрала,за да не правя опити напразно за включване след 01.01.2010г,благодаря предварително Цветелина Милчева Тодорова Въпросът Ви е от компетентността на рубрика "Заетост и безработица".
2010-01-03 21:52:51 За госпожа на 63 години и непълни 12 години трудов стаж, която се грижи за дъщеря - инвалид как стои въпросът с нейното пенсиониране.Тя все още не се е пенсионирала. катя минчева Уважаема госпожа Минчева, Съгласно чл. 9, ал. 7 от Кодекса за социалното осигуряване, за осигурителен стаж при пенсиониране се зачита времето, през което неработеща майка е гледала дете до 3-годишна възраст. Освен това, съгласно чл. 9, ал. 6 от Кодекса за социалното осигуряване, за осигурителен стаж при пенсиониране се зачита и времето, през което родител (осиновител) или съпруг (съпруга) са полагали грижи за инвалиди с трайно намалена работоспособност/вид и степен на увреждане над 90 на сто, които постоянно се нуждаят от чужда помощ, поради което не са били осигурени или не са получавали пенсия. При пенсиониране за периода, който се зачита за осигурителен стаж, се внасят осигурителни вноски в размера за фонд "Пенсии" върху минималната работна заплата към датата на отпускането на пенсия, които са за сметка на държавния бюджет. Видно от запитването, лицето има и 12 години трудов стаж, поради което за повече подробности относно правото на пенсия за осигурителен стаж и възраст следва да се обърнете към Националния осигурителен институт. ЕКБ
2010-01-04 11:02:13 Здрвйте, леля ми е работила 12 готини в България. На 38 годишна възраст се омъжва за германец и от тогава живее в Германия. Тя е български гражданин с български паспорт и до днес. На 66 години е. Вдовица. Въпросат ми е: Тя има ли право на минимална пенсия. И има ли някакво нарушение което е направила като не си е потърсила пенсията досега.БЛАГОДАРЯ МАЯ ПЕТКОВА За информация по този въпрос се обърнете към Дирекция „Европейска интеграция и международни договори” в Националния осигурителен институт. ПМ/
2010-01-04 12:27:43 кога ще започне изплащането на пенсиите за януари 2010 мариела димитрова Въпросът Ви е от компетентността на Националния осигурителен институт.
2010-01-04 13:37:30 Ще се обсъждат и дискутират промени в пенсионната система. Добре е министерството да помисли за детските учители - как мислите,че ще се чувства един учител на 63 години с 38 години стаж при деца на 3 години в детска градина?! Цветелина Серафимова В рубриката „Въпроси и отговори” се отговаря на конкретни запитвания и не се допускат становища, мнения и предложения. ПМ/
Page 1 of 6864