| 2010-12-29 21:48:40 |
Работници от нашата фирма отказват да се явят на профилактични медицински прегледи. Част от тях се явяват на основание наредба 3 и наредба 7 а други на основание наредба 50 изд. от Мин. на трансп. Как могат да бъдат временно отстранени от работа непреминалите работници. На осн. чл. 199 с идеята закрила на труда т.к. нямат заключение за годност или. |
Мартин Атанасов |
Уважаеми господин Атанасов, Въпросът Ви се отнася до различни случаи и основания за явяване на медицински прегледи и поради неточно цитиране на нормативни актове и неяснота относно дейността на фирмата не можем да Ви дадем конкретен отговор. Във връзка със съществуващите специфични изисквания за медицинската годност на лицата заети във въздушния, сухопътния и ж.п. транспорт, Ви уведомяваме, че същите са предмет на специални наредби. В случай че фирмата Ви се занимава с транспортна дейност, Ви препоръчваме да се обърнете към Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията за повече информация./ДК/ |
| 2011-01-18 15:38:47 |
При пенсиониране на работник следва ли да върне зачисленото му работното облекло /заплати стойността на срока на доизносването му/ |
Павлинка Петрова |
Уважаема г-жо Петрова, Съгласно чл.14, ал.1, т. 1 от Наредбата за безплатно работно и униформено облекло приета с ПМС № 10 от 21.01.2011 г, работникът или служителят връща на работодателя предоставеното му работно и/или униформено облекло при прекратяване на трудовото правоотношение. Работникът или служителят може да задържи облеклото при условия, определени от работодателя. /ВИ/ |
| 2011-01-20 12:40:26 |
За да се ползва право на допълнителен платен годишен отпуск при условията на чл. 2, т. 7 от Наредбата за определяне на видовете работи, за които се установява допълнителен платен годишен отпуск, трябва ли да са изпълнени и двете условия - наднормени стойности и на шум и на вибрации на работното място? |
Спаска Миланова |
Уважаема госпожо Миланова, За да възникне правото на допълнителен платен годишен отпуск, на основание чл.2 т.7 от Наредбата за определяне на видовете работи, за които се установява допълнителен платен годишен отпуск е достатъчно работниците и служителите да са изложени на експозиция на един от факторите-шум или вибрации, над установените норми. За вибрации тези норми са установени в Наредба №3 от 5.05.2005г. на МТСП и МЗ за минимални изисквания за осигуряване на здравето и безопасността на работещите при рискове свързани с експозиция на вибрации, a за експозиция на шум нормите са установени в Наредба №6 от 15.08.2005г. за минимални изисквания за осигуряване на здравето и безопасността на работещите при рискове, свързани с експозиция на шум./АК/ |
| 2011-01-20 15:14:08 |
1.Защо на сайта Ви няма програмния продукт по чл. 15 ЗЗБУТ? 2.НКПИД 2011 има ли я в този програмен продукт? 3.Как ще се подават Декларациите и Уведомленията, може ли само на хартиен носител за уведомленията, след като програмния продукт го няма. Предварителни благодарности за бързия отговор. |
Илия Рупов |
Уважаеми господин Рупов, 1.Специализираният софтуер за подаване по електронен път на декларацията по чл. 15 от ЗЗБУТ е поместен на сайта на ИА „ГИТ” - http://www.gli.government.bg. 2. Програмният продукт е разработен въз основа на утвърдения образец на Декларацията съгласно Наредба № 3 от 23.02.2010г.за формата, съдържанието, реда и начина за подаване и съхраняване на декларацията по чл. 15, ал. 1 от ЗЗБУТ и не съдържа атрибути от НКПИД 2011. 3.Съгласно чл.4 от Наредбата, Декларацията се подава на хартиен и електронен носител или по електронен път. За създаване на електронен вариант на декларацията (уведомлението) се използва програмния продукт, който може да се изтегли от интернет страницата на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда". Декларацията, съответно уведомлението, се подават по електронен път само когато задълженото лице по чл. 2 от Наредбата или неговият законен или упълномощен представител притежават универсален електронен подпис, съгласно Закона за електронния документ и електронния подпис. /ДК/ |
| 2011-01-26 09:39:33 |
Бихте ли ми казали какъв е срока за извършване замерване на токсични вещества в работната среда и фактори на работната среда - параметри на микроклимат и осветление? |
Даниела Симова |
Уважаема госпожо Симова, Наблюденията и измерванията на факторите на работната среда и на специфични показатели за безопасност на работни процеси, работно оборудване и работни места се провеждат във връзка с оценката на риска за безопасността и здравето на работещите. Съгласно чл. 10, ал.1, т.6 на Наредба № 5 за реда, начина и периодичността на извършване на оценка на риска (ДВ, бр. 47 от 1999 г.), данните от измерванията на факторите на работната среда могат да бъдат един от източниците на информация за оценяване на риска. Оценката на риска се преразглежда, когато: 1. настъпят промени, които могат да окажат влияние върху риска - въвеждане на нови производствени процеси, оборудване, продукти и материали, промяна на организацията на труда, нови сгради и помещения, реконструкция на съществуващи и др.; 2. след настъпили промени в нормативната уредба; 3. оценката е направена на основата на данни и информация, станали невалидни или неподходящи; 4. има условия оценката да бъде подобрена; 5. прилаганите защитни и профилактични мерки са неефективни или неадекватни; 6. резултатите от разследвания на злополуки, аварии, професионални заболявания и инциденти без злополуки налагат преразглеждане (чл. 11 от Наредба №5). Периодичността на оценяване на риска се определя от работодателя, в зависимост от установения риск и в съответствие с изискванията на нормативните актове. По отношение на токсичните вещества в работната среда, оценката на риска се извършва в съответствие с Наредба №13 от 30.12.2003г. за защита на работещите от рискове, свързани с експозицията на химични агенти при работа. Чл.3 ал.2 на наредбата изисква при наличие на опасни химични агенти да се извършва оценка на риска за безопасността и здравето на работниците, по реда на Наредба 5, като се вземат в предвид: опасните свойства на химичните агенти; данните от информационния лист за безопасност за химичния агент предоставен от производителя или вносителя на химични агенти; степента, видът и продължителността на експозицията; условията на работа с опасни химични агенти, както и тяхното количество; граничните стойности, посочени в Приложения № 1 и 2; ефектът от предпазните мерки, които са предприети или ще бъдат предприети; заключенията от здравното наблюдение в случаите, в които има налични данни. Следователно, както по отношение на параметрите на микроклимата и осветлението, така и по отношение на използваните химични агенти, измерванията и тяхната периодичност следва да се определят от работодателя въз основа на оценката на риска. /ДК/ |
| 2011-01-26 12:41:28 |
Ние сме консултантска фирма в предмета на дейност, на която е включено и обучение. Можем ли да провеждаме на обучения по „Наредба № 4 от 31.11.1998г. за обучение на представителите в КУТ/ГУТ” и „Наредба № РД-07-2 от 16.12.2009г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на ЗБУТ”? |
Рени Димитрова |
Уважаема госпожо Димитрова, Обучение по безопасност и здраве при работа (БЗР) може да се провежда от лицата и организациите, посочени в чл. 8, ал. 1 от Наредба № РД-07-2 от 16.12.2009 г., ако разполагат със специалисти, отговарящи на условията на чл. 8, ал. 2, при спазване изискванията на наредбата. Обучението по безопасност и здраве при работа на представителите в комитетите и групите по условия на труд в предприятията може да се провежда от лицата и организациите, посочени в чл. 15 от Наредба № 4 от 1998 г. за обучението на представителите в комитетите и групите по условия на труд в предприятията (ДВ, бр. 133 от 1998 г.), ако разполагат със специалисти, отговарящи на условията на чл. 13, при спазване изискванията на наредбата. В случай, че Вашата фирма отговаря на посочените в нормативните актове изисквания, няма пречка да провеждате обученията по БЗР. (ВС) |
| 2011-01-27 10:58:11 |
Цвятко Каменски:-Здравейте, Съгласно Чл. 277. На Кодекса на труда (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., бр. 25 от 2001 г.) Работодателят разработва и утвърждава правила за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд в предприятието, които не могат да противоречат на нормативните изисквания. Това поражда три въпроса: 1. Как се тълкува думичката „правила” и какво е съдържанието на правилата? 2. Приема ли се разработена и внедрена Система за управление на ЗБУТ, съгласно изискванията на BS OHSAS 18001:2007 да удовлетворява думичката „правила”. 3. Приема ли се за доказателство, че са налични правила за осигуряване на ЗБУТ предоставен Сертификат за регистрация на СУЗБУТ, съгласно изискванията на BS OHSAS 18001:2007 от Организация с международна Акредитация. |
Цвятко Каменски |
Уважаеми господин Каменски, По смисъла на чл. 277 от Кодекса на труда (КТ) и Закона за здравословни и безопасни условия на труд (ЗЗБУТ), правилата (инструкциите, ръководствата за добра практика, наръчниците и др.) по безопасност и здраве при работа са вътрешно-фирмени документи, с който работодателят определя правила за безопасното и здравословно осъществяване на конкретен вид работа и за експлоатацията на работното оборудване за съответния вид дейност. Чрез правилата трябва да се определят конкретни изисквания за БЗР, които се изпълняват при организацията на работата, експлоатацията на работното оборудване, прилаганите технологии, както и за поведението на работещите при извършване на съответния вид работа. Това е едно от задълженията на работодателя за осигуряване на безопасност и здраве при работа и се прилага за всички предприятия и места, където се осъществява трудова дейност. Изискванията за разработване от работодателя на правила, съгласно чл. 277 от КТ и ЗЗБУТ са задължителни за изпълнение, докато внедряването на Система за управление на ЗБУТ е доброволна дейност на предприятието и изразява волята му не само да изпълнява изискванията, регламентирани със законодателството в областта, но и да надгражда над тях и да осъществява допълнителни мерки за усъвършенстване на условията на труд. Въведена система за управление съгласно техническа спецификация BS OHSAS 18001 и правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд в предприятието са два различни ангажимента, които имат различни цели и задачи. В този смисъл, предоставен Сертификат за регистрация на СУЗБУТ, съгласно изискванията на BS OHSAS 18001 не може да се приеме за доказателство, че са налични правила за осигуряване на ЗБУТ. (ВС) |
| 2011-01-27 13:24:38 |
Здравейте,прочетох в един отговор, че основание за допълнителен платен отпуск е работата при експониране на шум над нормите. Както знаете нормите в Наредба №6 са три. Бихте ли конкретизирали, коя от нормите да се счита като минимално основание за ДПО, тъй като в указанията на МТСП по отношение на безплатната храна е посочена норма 85dBA. |
Пламен Петков |
Уважаеми господин Петков, Правото на допълнителен платен годишен отпуск, на основание чл.2 т.7 от Наредбата за определяне на видовете работи, за които се установява допълнителен платен годишен отпуск (НОВРУДПГО) възниква, когато работниците и служителите са изложени на експозиция на шум над установените норми. В тази връзка считаме, че при установяване правото на допълнителен платен годишен отпуск по реда на чл. 2 т. 7 от НОВРУДПГО следва да се отчитат горните стойности на експозиция за предприемане на действие, определени в чл. 3, ал. 1, т. 2 от Наредба № 6 за минималните изисквания за осигуряване на здравето и безопасността на работещите при рискове, свързани с експозиция на шум, а именно Lex,8h = 85 dB (А) и ppeak = 140 Ра, съответстващо на 137 dB (С), тъй като това са стойностите, при които работодателят е длъжен да разработва и прилага програма от технически и/или организационни мерки, за да сведе до минимум експозицията на шум и произтичащите рискове./АК/ |
| 2011-01-28 10:51:51 |
В ЧЕЗ писмено не забранявят дя работим под напрежение,но устно ни нареждат.Следят ни с джипиеси и ни товарят с норми.При неизпълнение -заплахи за съкращение.непрекъсната връзка по сл.телефони.Работата под напрежение (не изключват електрически ток) е опасна за здравето.Има смъртни случаи.При тази безработица сме принудени да работим под напрежение. |
Колю Шишков |
Уважаеми господин Шишков, Ситуацията, която описвате, говори за нарушение на нормите за безопасност и здраве при работа. Препоръчваме Ви да се обърнете към ИА „Главна инспекция по труда” на горещия телефон 0700 17 670 или към регионална Дирекция „ИТ” с по-подробна информация, за да може по преценка в рамките на компетенцията на агенцията да бъде извършена ефективна проверка по спазване на трудовото законодателство в ЧЕЗ България./ДК/ |
| 2011-01-28 12:40:31 |
Трябва ли да се иска писмено съгласие от трудоустроено лице за полагане на нощен труд, ако в т. 12 на Експертното решение на ТЕЛК това не е записано като противопоказни условия на труд. |
Стефка Лазарова |
Уважаема госпожо Лазарова, В чл. 140, ал.4, т. 4 от КТ е предвидено, че нощният труд е забранен за трудоустроени работници и служители, освен с тяхно съгласие и ако това не се отразява неблагоприятно на здравето им съгласно заключение на здравните органи. Следователно, трудоустроено лице може да полага нощен труд при изпълнение на две условия: изрично изразено съгласие на лицето и заключение на медицинската експертиза, че нощният труд не се отразява неблагоприятно на здравето му./ДК/ |