Дата на Въпроса Въпрос Подател Отговор
2011-01-28 15:15:22 Коя от нормите в наредба №6 следва да се счита за близка или по-висока от допустимите по смисъла на чл.135 на Наредба 7 за за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд.... и може ли понятието дневно ниво на експозиция на шум да се приравни на понятието шумова характеристика на работно място и оборудване? Пламен Петков Уважаеми господин Петков, Съгласно чл. 135 от Наредба № 7 от 23.09.1999 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване (Наредба 7), е необходимо най-малко веднъж в годината да се извършват проверки на работните места и оборудване, където шумовите характеристики са близки или по-високи от допустимите, и се предприемат защитни мероприятия. Измерванията, мерките и резултатите се записват в документацията по оценката на риска. Следователно разпоредбата на чл. 135 обвързва ежегодното измерване с нива на шума, близки или по-високи от допустимите, които налагат да се предприемат защитни мероприятия. В тази връзка считаме, че при изпълнение на изискванията на чл. 135 следва да се отчитат горните стойности на експозиция за предприемане на действие, определени в чл. 3, ал. 1, т. 2 (Lex,8h = 85 dB (А) и ppeak = 140 Ра, съответстващо на 137 dB (С) ) от Наредба № 6 от 15.08.2005 г. за минималните изисквания за осигуряване на здравето и безопасността на работещите при рискове, свързани с експозиция на шум (Наредба 6), тъй като това са стойностите, при които работодателят е длъжен да разработва и прилага програма от технически и/или организационни мерки, за да сведе до минимум експозицията на шум и произтичащите рискове. По втория Ви въпрос, Ви информираме, че понятието шумова характеристика на работно място и оборудване, използвано в Наредба 7 е общо и се отнася до наличието на източници на шум на работното място, характера и продължителността на произвеждания шум, неговите честоти, интензитет и т.н. Дневното ниво на експозицията на шум е свързано с шумовата характеристика на работното място и оборудване, доколкото е един от начините да бъде измерена и оценена експозицията на работещите, в съответствие с изискванията на Наредба 6. Съгласно § 1., т. 2 от ДР на Наредба 6, "дневно ниво на експозиция на шум (Lex,8h)" е времево претеглена средна стойност на нивата на експозиция на шум за 8-часов работен ден, както е определено в стандарт БДС ISO 1999:2004, т. 3. 6; то обхваща всички шумове при работа, включително импулсен шум. /ДК/
2011-01-30 21:46:38 Здравейте, Моля да ми отговорите как точно се попълва Дневник за издадените трудови книжки. Като най-вече ме интересува: -Само новоиздадените книжки ли се вписват или книжките на всички работници, постъпили на работа? -За неиздадените от фирмата книжки, за която се води дневника, какво се попълва в графа 1 и 2? -При движение на книжка, различно от постъпване и освобождаване от работа това отбелязва ли се някъде в дневника? -Декларации за движението на книжките трябва ли да се попълват? Не намирам инструкция за попълване на този дневник, а всеки счетоводител си има собствено мнение по въпроса, затова ви моля за отговор. Благодаря Мая Стоянова Уважаема госпожо Стоянова, Съгласно чл. 1, ал.5 от Наредбата за трудовата книжка и трудовия стаж всеки работодател трябва да води прономерован, прошнурован и заверен с неговия подпис и печат дневник за издадените от него трудови книжки съгласно приложение № 1 към Наредбата. Трудова книжка се издава само на лицата, които за първи път постъпват на работа и декларират, че не притежават трудова книжка. В тези случаи трудовата книжка се записва в дневника и се поставя номер. Обръщаме Ви внимание, че въпросите относно трудовата книжка и трудовия стаж не са от компетенциите на рубриката „Безопасност и здраве при работа”. За информация следва да се обръщате към рубриката „Трудово право на Република България” на страницата на Министерството на труда и социалната политика./АК/
2011-02-01 14:18:03 Интересува ме отменената Наредба за категоризиране на труда при пенсиониране в сила до 31.12.1999 г Хели Шинева Уважаема г-жо Шинева, Във връзка със запитването в рубриката „Въпроси и отговори” на МТСП Ви уведомяваме, че до 31.12.1999 г. е в сила Правилник за категоризиране на труда при пенсиониране (обн., ДВ, бр. 102 от 29.12.1967 г), който е отменен с ПМС № 235 от 20.10.1998 г. От 1.01.2000 г. е в сила Наредбата за категоризиране на труда при пенсиониране( обн., ДВ, бр.123 от 23.10.1998 г, изм. и доп., бр.114 от 30.12.1999 г., доп., бр. 79 от 29.09.2000 г., в сила от 1.01.2000 г., изм. и доп., бр. 64 от 20.07.2001 г., изм., бр. 13 от 11.02.2011 г., в сила от 1.01.2011 г.). Наредбата е публикувана на официалния сайт на МТСП в рубриката „ Документи”, подрубрика „Наредби”. /ВИ/
2011-02-02 13:17:23 НАРЕДБА № 7 от 15.08.2005 г. за минималните изисквания за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при работа с видеодисплеи, обн., ДВ, бр. 70 от 26.08.2005 г. отнася ли се и за преносим компютр /лаптоп/? Благодаря! ИВАНОВА Уважаема госпожо Иванова, Съгласно чл. 2., т. 4 от Наредба № 7 от 15.08.2005 г. за минималните изисквания за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при работа с видеодисплеи наредбата не се прилага за „преносими системи, които не се ползват продължително на работното място”. От друга страна, по смисъла на дефинициите в Допълнителната разпоредба на наредбата "видеодисплей" означава екран за текстово или графично изображение на информация, независимо от начина на представянето й, а "Лице, работещо с видеодисплей" е всеки работещ, който обичайно работи с видеодисплей не по-малко от половината от установеното за него работно време. В тази връзка считаме, че ако преносимият компютър/лаптопа се използва от лицето като основно оборудване на работното му място и за повече от половината от законоустановеното работно време, то би следвало да се изпълняват приложимите изисквания на наредбата./ДК/
2011-02-03 11:56:12 Имат ли право служителите на АСП на отпускане на средства за закупуване на очила , след представена рецепта от офталмолог? диана йорданова Уважаема г-жо Йорданова, Съгласно чл. 9 от Наредба № 7 от 15.08.2005 г. за минималните изисквания за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при работа с видеодисплеи, работодателят осигурява преглед на очите и оценка състоянието на зрението на лица, работещи с видеодисплеи, от специалист по очни болести: преди започване на работа с видеодисплеи; един път на три години за лицата, ненавършили 40 години, и ежегодно за лицата навършили 40 години; при оплаквания от смущения на зрението, които могат да се дължът на работа с видеодисплеи. Когато при посочените прегледи специалиста по очни болести е предписал средства за корекция на зрението (очила), то работодателя следва да осигури за своя сметка очила на работещия за работата му с видеодисплеи. Бихме искали да Ви уведомим, че очила се осигуряват само на лица работещи с видеодисплеи по смисала на § 1, точка 2 от Допълнителната разпоредба на наредбата. /ВИ/
2011-02-03 14:00:21 Нямам нает персонал.От СТМ казват,че е задължително да се направят измервания и оценка на риска. В ЗБУТ пише,че "Работодателя е длъжен." А според КТ "Работодател" е лице наемащо персонал.Значи не попада в графа работодател след като работи сам. Но в наредба 5/11.05.1999 г. чл. 2 ал. 2 пише „Лицата, които за своя сметка работят сами или в сдружение с други, оценяват риска по тази наредба”.И от тук вече се обърквам и не знам трябва или не? Моля за точен, ясен и конкретен отговор. Благодаря. Ст. Петрова Уважаема госпожо Петрова, Съгласно § 1. т. 2. от допълнителните разпоредби на Закона за здравословни и безопасни условия на труд (ЗЗБУТ), "Работодател" е понятието, определено в § 1, т. 1 от допълнителните разпоредби на Кодекса на труда, както и всеки, който възлага работа и носи цялата отговорност за предприятието, кооперацията или организацията. В тази връзка няма противоречие между Кодекса на труда и ЗЗБУТ и, независимо от това, че нямате нает персонал, Вие сте работодател с определени задължения и отговорности по смисъла на ЗЗБУТ. Съгласно чл. 14, ал.1 от ЗЗБУТ , юридическите и физическите лица, които самостоятелно наемат работещи, юридическите и физическите лица, които ползват работещи, предоставени им от предприятие, което осигурява временна заетост, както и лицата, които за своя сметка работят сами или в съдружие с други, са длъжни да осигурят здравословни и безопасни условия на труд във всички случаи, свързани с работата, както на работещите, така и на всички останали лица, които по друг повод се намират във или в близост до работните помещения, площадки или места. В сила е и разпоредбата на чл. 16, ал. 5 от ЗЗБУТ, съгласно която лицата, които за своя сметка работят сами или в съдружие с други, са длъжни да правят оценка на риска и да предприемат необходимите мерки за предотвратяване или намаляване на риска. Бихме искали да Ви уведомим, че, тъй като нямате наети лица, за Вас отпада задължението да осигурите обслужване от служба по трудова медицина, по реда на чл. 25 от ЗЗБУТ, както и задълженията, свързани с информиране и консултиране на работещите, създаване на КУТ/ГУТ и др. /ДК/
2011-02-03 15:28:15 Здравейте!Във връзка с определяне на места за трудоустроени по чл.315 от КТ и не по -малко от половината за хора с трайни увреждания. Ние сме определили 15 места от които 6 за трудоустроени и 9 за хора с трайни увреждания,тъй като в закона пише, не по - малко от половината. Правилно ли сме постъпили.Предварително Ви Благодаря! Сиси Дончева Уважаема госпожо Дончева Съгласно изменената разпоредба на чл. 315, ал. 1 (Изм. ДВ бр. 15 от 2010 г.) на Кодекса на труда, определянето на процента работни места, подходящи за трудоустрояване в предприятия с повече от 50 работници и служители е в зависимост от икономическата дейност на предприятието. В тази връзка предстои утвърждаването на нова наредба на министъра на труда и социалната политика и министъра на здравеопазването, с която ще бъде определена частта на местата за трудоустрояване спрямо общия брой на работниците и служителите по икономически дейности. До утвърждаването й, в сила е Наредба № 8 от 22.06.1987 г. за определяне на работните места, подходящи за трудоустрояване на лица с намалена трудоспособност, която определя процента на местата за трудоустроени в зависимост от отрасъла на народното стопанство. Тъй като не давате информация за броя на работниците и служителите, нито за отрасловата принадлежност на предприятието, не можем да вземем отношение по общия брой определени от Вас места за трудоустрояване. Във връзка с втората част от въпроса Ви уведомяваме, че, съгласно чл. 27, ал. 1 от Закона за интеграция на хората с увреждания, от общия брой на работните места по чл. 315, ал. 1 от Кодекса на труда работодателят следва да определи не по-малко от половината за хора с трайни увреждания. Считаме, че няма пречка броят на местата, определени за хора с трайни увреждания, да бъде повече от половината от местата за трудоустроени. /ДК/
2011-02-04 11:08:24 В бр.9 на ДВ от 28.01.2011г. бе публикувана нова Наредба за безплатното работно и униформено облекло. В &2 на заключителните разпоредби се казва, че указания по прилагането на наредбата дава министъра на ТСП. Въпросът ми е следния: има ли вече такива указания и ако има, моля да ми отговорите кой номер са, от коя дата т.е.,къде мога да ги прочета. Мария Богданова Уважаема госпожо Богданова, Тъй като Наредбата за безплатното работно и униформено облекло е приета с Постановление на Министерски съвет (ПМС № 10 от 21.01.2011 г.), в § 2. на заключителните й разпоредби е включена цитираната от Вас разпоредба, с цел определяне на компетентния орган, който да дава тълкувания и указания в случай на необходимост, във връзка с изискването на чл. 51, ал.1 от Закона за нормативните актове. В тази връзка Ви уведомяваме, че Министерството на труда и социалната политика изготвя становища и отговаря на въпроси на граждани и организации във връзка с прилагането на наредбата. Тъй като до момента няма постъпили сигнали за неуредени въпроси от значим обществен интерес по приложението й, считаме, че няма необходимост от издаването на указания./ДК/
2011-02-07 09:07:24 Общините имат ли право да прилагат Наредба №11 за безплатна храна и какъв е редът.В момента се ползва 3%СБКО.Става въпрос за ваучери за храна.Предварително благодаря за отговора. Д.Чалъкова Уважаема госпожо Чалъкова, Съгласно Наредба № 11 за определяне на условията и реда за осигуряване на безплатна храна и/или добавки към нея (ДВ, бр. 1 от 2006 г.), безплатна храна получават само работниците и служителите, които работят в предприятия със специфичен характер и специфична организация на труда. Тези две условия трябва да действат кумулативно съгласно чл. 285, ал. 1 от Кодекса на труда (КТ), за да има задължение работодателят за осигуряване на безплатна храна и/или добавки към нея. Критериите за специфичен характер и организация на труда са регламентирани съответно в ал.1 и ал.2 на чл.2 от Наредба № 11. Освен това, според чл. 9 от Наредба № 11, в случаите, когато работници и служители ползват безплатна храна и/или добавки към нея на друго основание, получават храна само на едно от основанията. Тъй като от запитването Ви не става ясно какви са характерът и организацията на труда на работниците и служителите, не можем да Ви дадем категоричен отговор, дали са налице условията за предоставяне на безплатна храна и/или добавки към нея по реда на Наредба № 11. (ВС)
2011-02-07 17:58:28 В заключителните разпоредби на новата Наредба за безплатно работно и униформено облекло пише, че указания по прилагане на наредбата дава министърът на труда и социалната политика. Аз се опитах да ги намеря тези указания, но не успях. Моля Ви, да ми предоставите информация от къде да ги намеря. Благодаря! Виолета Анева Уважаема госпожо Анева, Тъй като Наредбата за безплатното работно и униформено облекло е приета с Постановление на Министерски съвет (ПМС № 10 от 21.01.2011 г.), в § 2. на заключителните й разпоредби е включена цитираната от Вас разпоредба, с цел определяне на компетентния орган, който да дава тълкувания и указания в случай на необходимост, във връзка с изискването на чл. 51, ал.1 от Закона за нормативните актове. В тази връзка Ви уведомяваме, че Министерството на труда и социалната политика изготвя становища и отговаря на въпроси на граждани и организации във връзка с прилагането на наредбата. Тъй като до момента няма постъпили сигнали за неуредени въпроси от значим обществен интерес по приложението й, считаме, че няма необходимост от издаването на указания./АК/
Page 32 of 6864

Търсене във въпроси и отговори