Дата на Въпроса Въпрос Подател Отговор
2011-02-21 22:21:56 Обучение по безопасност и здраве при работа (БЗР) може да се провежда от На основание чл. 8, ал. 1 от Наредба № РД-07-2 от 16.12.2009 г., ако разполага със специалисти, отговарящи на условията на чл. 8, ал. 2, при спазване изискванията на наредбата може ли да се провежда обучение за присъждане на квалификационна група по безопасност?Благод Калин Радев Уважаеми господин Радев, Изисквания за придобиване на квалификационни групи по електробезопасност са регламентирани в Правилника за безопасност и здраве при работа в електрически уредби на електрически и топлофикационни централи и по електрически мрежи, издаден от министъра на енергетиката и енергийните ресурси (ДВ, бр. 34 от 2004 г.) и l Правилника за безопасност и здраве при работа по електрообзавеждането с напрежение до 1000 V, издаден от министъра на енергетиката и енергийните ресурси и министъра на труда и социалната политика (ДВ, бр. 21 от 2005 г.). Съгласно разпоредби и в двата Правилника, обучението на персонала и провеждането на изпит за квалификационна група се организират и осъществяват от работодателя в работно време, без или със откъсване от производствената дейност. Програмите, сроковете за обучение и датите за провеждане на изпитите за квалификационна група се утвърждават от работодателя. На основание чл. 20, ал. 5 от Правилника за безопасност и здраве при работа в електрически уредби на електрически и топлофикационни централи и по електрически мрежи, обучението и изпитът за квалификационна група могат да се провеждат и в специализирани учебни центрове, упълномощени от министъра на енергетиката и енергийните ресурси. Конкретните въпроси, отнасящи се до обученията за придобиване на квалификационна група по електробезопасност, включително тематиката и съдържанието на обученията, изискванията към квалификацията на обучаващите лица, необходимите документи за провеждане на такова обучение и за доказване квалификацията на обучаващите лица и др., са от компетенциите на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма. (ВС)
2011-02-22 15:37:09 Ще има ли допълнителни указания на Наредбата за работно и униформено облекло? По специално въпросът ми е за учители, директори, служители в учебно заведение. Те не ползват работно и униформено облекло, а представително, съгласно утвърден списък. То се изплащаше след представена фактура. Мария Иванова Уважаема госпожо Иванова, Наредбата за безплатното работно и униформено облекло (ДВ. бр.9 от 2011 г.) регламентира условията и реда за осигуряване на безплатно работно и униформено облекло и се прилага за всички работници и служители, които работят по трудово правоотношение, независимо от икономическата дейност или сектор. В тази връзка, считаме, че изискванията на Наредбата следва да се прилагат в еднаква степен за всички дейности от публичния сектор, включително и за системата на образованието. Бихме искали да Ви уведомим, че Министерството на труда и социалната политика изготвя становища и отговори във връзка с възникнали конкретни въпроси и казуси, свързани с прилагането на нормативните актове. (ВС)
2011-02-23 15:10:02 Здравейте, моля да кажете какви са вредностите от наличие на уайърлес, отстоящ от работното място на разстояние по-малко от 2 м., а на бюрото от едната страна - скенер, от другата - принтер, по средата - компютър. Какви са рисковете за здравето и какво следва да се предприеме за отстраняване на вредностите. Предварително Ви благодаря. Лили Ценова Уважаема госпожо Ценова, Във връзка с конкретното запитване Ви уведомяваме, че съгласно Закона за здравослвони и безопасни условия на труд (ЗЗБУТ) за да се установят какви са рисковете за здравето и безопасността на работещите работодателят е длъжен да осъществява оценка на риска на работното място. Редът, начинът и периодичността на извършване на оценка на риска за здравето и безопасността на работниците и служителите са уредени в Наредба № 5 от 11 май 1999 г. за реда, начина и периодичността на извършване на оценка на риска (обн., ДВ, бр. 47 от 21 Май 1999г.). Съгласно чл. 3 от Наредбата оценяването на риска обхваща работните процеси, работното оборудване, помещенията, работните места, организацията на труда, използването на суровини и материали, други странични фактори, които могат да породят риск. Ако в резултат на осъществената от работодателя оценка на риска се установи, че работните места не отговарят на определените в законодателството минимални изисквания за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, работодателят трябва да планира и прилага подходящи мерки за предотвратяване, намаляване и ограничаване на риска, като отчита установения риск и причините за възникване на опасностите. Съгласно § 1, т. 9 от Допълнителните разпоредби на ЗЗБУТ минималните изисквания за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труда са най-малките допустими изисквания за опазване на здравето на работещите и осигуряването на тяхната безопасност при работа. /АК/
2011-02-23 21:10:24 КЪДЕ ТРЯБВА ДА НАМЕРЯ чл. 9 от Наредба № 7 от 15.08.2005 ЗА ДА РАЗБЕРА ДИРЕКТОРА МИ ТРЯБВА ЛИ ДА МЕ ПРАТИ НА ПРЕГЛЕД.РАБОТАТА МИ Е СВЪРЗАНА ДА БЪДА ЦЯЛ ДЕН ПРЕД ВИДЕОДИСПЛЕЙ - ББК И РЪК.ДВИЖЕНИЕ КАТО ЦЯЛОТО ВРЕМЕ 8 ЧАСА СМЕ ПРЕД ВИСЕОДИСПЛЕЙ - ДОРИ ЗА ТЕЗИ 8 ЧАСА НЯМАМЕ И 5 МИН ПОЧИВКА. КОЙ МОЖЕ ДА ВЗЕМЕ ОТНОШЕНИЕ ДОБРЕВ Уважаеми госодин Добрев, Текстът на Наредба № 7 от 15.08.2005 г. за минималните изисквания за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при работа с видеодисплеи можете да намерите на страницата на Министерството на труда и социалната политика на следния адрес: http://www.mlsp.government.bg/bg/law/regulation/index.htm . Съгласно § 1, т. 1 от Допълнителната разпоредба на Наредба № 7 "видеодисплей" е екран за текстово или графично изображение на информация, независимо от начина на представянето й, а "Лице, работещо с видеодисплей" е всеки работещ, който обичайно работи с видеодисплей не по-малко от половината от установеното за него работно време (§ 1, т. 2 от Допълнителната разпоредба). Според чл. 9 от Наредба № 7 работодателят осигурява преглед на очите и оценка състоянието на зрението на лица, работещи с видеодисплеи, от специалист по очни болести: преди започване на работа с видеодисплеи; един път на три години за лицата, ненавършили 40 години, и ежегодно за лицата навършили 40 години; при оплаквания от смущения на зрението, които могат да се дължат на работа с видеодисплеи. В чл. 8 от Наредба № 7 е предвидено задължение за работодателя да организира трудовата дейност на лицата, работещи с видеодисплеи, по начин, осигуряващ периодични прекъсвания на работата с видеодисплеи, които се ползват за: 1. регламентирани почивки, като техният брой, продължителност и ред на ползване се определят в съответствие с изискванията на Наредба № 15 от 1999 г. за условията, реда и изискванията за разработване и въвеждане на физиологични режими на труд и почивка по време на работа (ДВ, бр. 54 от 1999 г.); 2. извършване на други дейности с цел намаляване на натоварването, дължащо се на работата с видеодисплеи. Ако считате, че Вашият работодателя нарушава трудовото законодателство можете да сигнализирате инспекцията по труда по седалището на предприятието. /АК/
2011-02-23 21:11:49 КЪДЕ ТРЯБВА ДА НАМЕРЯ чл. 9 от Наредба № 7 от 15.08.2005 ЗА ДА РАЗБЕРА ДИРЕКТОРА МИ ТРЯБВА ЛИ ДА МЕ ПРАТИ НА ПРЕГЛЕД.РАБОТАТА МИ Е СВЪРЗАНА ДА БЪДА ЦЯЛ ДЕН ПРЕД ВИДЕОДИСПЛЕЙ - ББК И РЪК.ДВИЖЕНИЕ КАТО ЦЯЛОТО ВРЕМЕ 8 ЧАСА СМЕ ПРЕД ВИСЕОДИСПЛЕЙ - ДОРИ ЗА ТЕЗИ 8 ЧАСА НЯМАМЕ И 5 МИН ПОЧИВКА. КОЙ МОЖЕ ДА ВЗЕМЕ ОТНОШЕНИЕ ДОБРЕВ Уважаеми госодин Добрев, Текстът на Наредба № 7 от 15.08.2005 г. за минималните изисквания за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при работа с видеодисплеи можете да намерите на страницата на Министерството на труда и социалната политика на следния адрес: http://www.mlsp.government.bg/bg/law/regulation/index.htm . Съгласно § 1, т. 1 от Допълнителната разпоредба на Наредба № 7 "видеодисплей" е екран за текстово или графично изображение на информация, независимо от начина на представянето й, а "Лице, работещо с видеодисплей" е всеки работещ, който обичайно работи с видеодисплей не по-малко от половината от установеното за него работно време (§ 1, т. 2 от Допълнителната разпоредба). Според чл. 9 от Наредба № 7 работодателят осигурява преглед на очите и оценка състоянието на зрението на лица, работещи с видеодисплеи, от специалист по очни болести: преди започване на работа с видеодисплеи; един път на три години за лицата, ненавършили 40 години, и ежегодно за лицата навършили 40 години; при оплаквания от смущения на зрението, които могат да се дължат на работа с видеодисплеи. В чл. 8 от Наредба № 7 е предвидено задължение за работодателя да организира трудовата дейност на лицата, работещи с видеодисплеи, по начин, осигуряващ периодични прекъсвания на работата с видеодисплеи, които се ползват за: 1. регламентирани почивки, като техният брой, продължителност и ред на ползване се определят в съответствие с изискванията на Наредба № 15 от 1999 г. за условията, реда и изискванията за разработване и въвеждане на физиологични режими на труд и почивка по време на работа (ДВ, бр. 54 от 1999 г.); 2. извършване на други дейности с цел намаляване на натоварването, дължащо се на работата с видеодисплеи. Ако считате, че Вашият работодателя нарушава трудовото законодателство можете да сигнализирате инспекцията по труда по седалището на предприятието. /АК/
2011-02-24 09:05:56 Във фирмата ни работи персонал в условията на специфичен характер и организация на труда. Съгласно Наредба 11 им предоставяме ваучери за храна.Те гарантират ли ни , че не нарушаваме законодателството, като с тях в магазинната мрежа се пазарува и друго освен храна и ваучерите по тази наредба заменят ли киселото мляко, което им предоставяхме преди . Иванка Димитрова Уважаема госпожо Димитрова, Съгласно Указание № ПК 25/3 от 31.08.2006 г. за прилагането на Наредба № 11 за определяне на условията и реда за осигуряване на безплатна храна и/или добавки към нея (ДВ, бр.1 от 2006г.), при изпълнение на задължението си за осигуряване на безплатна храна, работодателят може да предоставя както храна, така и пари, купони (талони) за храна и ваучери за хранене. Когато храната се предоставя под формата на ваучери, със съдържанието на ваучера трябва да се гарантира, че срещу него ще бъде получена точно определен вид храна, съответстваща на тази, определена с издадената от работодателя писмена заповед по реда на чл.7 от Наредба №11. Видът на храната се уточнява с представители на работниците и служителите. В този случай е налице хипотезата за предоставяне на храна в готов за консумиране вид и съответната стойност, посочена на ваучера, е разход за дейността на предприятието. (ВС)
2011-02-24 09:30:46 Разработено ли е Практическото ръководство съгласно чл. 13 от Наредба № 5 за минималните изисквания за осигуряване на здравето и безопасността на работещите при рискове, свързани с експозиция на изкуствени оптични лъчения? Ако - да, къде мога да го намеря? Стефка Лазарова Уважаема г-жо Лазарова, Практическото ръководство по чл. 13 от Наредба № 5 за минималните изисквания за осигуряване на здравето и безопасността на работещите при рискове, свързани с експозиция на изкуствени оптични лъчения (ДВ бр. 49 от 2010 г.) следва да бъде съобразено с препоръчителното ръководство на Европейската комисия за прилагане на Директива 2006/25/ЕО. Очаква се Ръководството на Европейската комисия да бъде утвърдено през 2011 г. В тази връзка, разработването на Националното ръководство по чл. 13 от Наредба № 5 е предвидено през 2011 г. в Националната програма по безопасност и здраве при работа - 2011 г. (ВС)
2011-02-24 11:54:32 Моля отг 19-02-2011 Мария Иванова Искам да Ви попитам ще има ли допълнителни указания на Наредбата за работно и униформено облекло? По-специално въпросът ми е за учителите, директорите на училища ,както и на служителите в администрацията. Моля отговорете спешно. К.Стаменова Уважаема госпожо Стаменова, Наредбата за безплатното работно и униформено облекло (ДВ. бр.9 от 2011 г.) регламентира условията и реда за осигуряване на безплатно работно и униформено облекло и се прилага за всички работници и служители, които работят по трудово правоотношение, независимо от икономическата дейност или сектор. В тази връзка, считаме, че изискванията на Наредбата следва да се прилагат в еднаква степен за всички дейности от публичния сектор, включително и за системата на образованието. Бихме искали да Ви уведомим, че Министерството на труда и социалната политика изготвя становища и отговори във връзка с възникнали конкретни въпроси и казуси, свързани с прилагането на нормативните актове. (ВС)
2011-02-24 12:11:33 Искам да Ви попитам ще има ли допълнителни указания на Наредбата за работно и униформено облекло? По-специално въпросът ми е за учителите, директорите на учебни и детски заведения и на служителите в администрациите им. Те не ползват работно и униформено облекло,а представително съгласно утвърден списък .То се изплащаше след представена фактура Миглена Стойнова Уважаема госпожо Стойнова, Наредбата за безплатното работно и униформено облекло (ДВ. бр.9 от 2011 г.) регламентира условията и реда за осигуряване на безплатно работно и униформено облекло и се прилага за всички работници и служители, които работят по трудово правоотношение, независимо от икономическата дейност или сектор. В тази връзка, считаме, че изискванията на Наредбата следва да се прилагат в еднаква степен за всички дейности от публичния сектор, включително и за системата на образованието. Бихме искали да Ви уведомим, че Министерството на труда и социалната политика изготвя становища и отговори във връзка с възникнали конкретни въпроси и казуси, свързани с прилагането на нормативните актове. (ВС)
2011-02-24 14:47:38 Лице което има 80% трудострояв.от ТЕЛК може ли да продължи работа на 8 часов работен ден. Нина Иванова Уважаема госпожо Иванова, Отговорът на въпроса Ви е от компетентността на органите на медицинската експертиза. Съгласно Наредбата за медицинската експертиза (Приета с ПМС № 87 от 5.05.2010 г., обн., ДВ, бр. 36 от 14.05.2010 г., изм., бр. 5 от 14.01.2011 г., в сила от 14.01.2011 г.) експертизата на трайно намалената работоспособност включва както определяне на степента на трайно намалената работоспособност в проценти спрямо здравия човек, срока и датата на инвалидизирането и др., така и противопоказаните условия на труд както и трудоспособно ли е лицето за работното си място и необходимостта от трудоустрояване (Чл. 61., ал. 1 от наредбата) /ДК/
Page 35 of 6864

Търсене във въпроси и отговори