Дата на Въпроса Въпрос Подател Отговор
2011-02-25 15:42:33 Здравейте, през 2011 г. сключваме договор с нова служба по трудоива медицина. Представителка на новата служба с официално писмо изиска прехвърляне на досиетата на нашите служители от предишната служба, но й беше отказано. Въпросът ми е има ли официален ред за предаване на досиетата и какъв е той? Благодаря! Анна Данкина Уважаема гопсожо Данкина, Съгласно чл. 17, ал. 1, т. 2 от Наредба № 3 от 25.01.2008 г. за условията и реда за осъществяване дейността на службите по трудова медицина здравните досиета на работещите се предават и приемат между службите по трудова медицина (СТМ) на хартиен и електронен носител по служебен път при прекратяване на договорните отношения между работодателя и службата - на новата служба, която обслужва предприятието. Следователно предишната СТМ, която е обслужва Вашият работодател до 2011 г. трябва да предаде здравните досиета на работещите в предприятието на новата СТМ по служебен път на хартиен и електронен носител./АК/
2011-02-25 22:35:34 В противоречие ле ще бъде с Наредбата за работна облекло,ако служителите получат ваучери за работно облекло? По новата Наредба работодателя възможно ли е да разреши закупуване на работно облекло от всеки служител с фактура? Елках Божикова Уважаема г-жо Божикова, Съгласно чл. 8, ал.2 от Наредба за безплатното работно и униформено облекло (ДВ. бр.9 от 28 Януари 2011г.), работното и/или униформеното облекло се предоставя на работника или служителя в готов вид в деня на постъпването му на работа. Не се допуска заменянето на работно и/или униформено облекло с пари (чл. 8, ал. 4) Наредбата не предвижда възможности за осигуряване на работно облекло под формата на ваучери. (ВС)
2011-02-26 15:46:31 samo da vi uvedomim 4e socialnite rabotnici ot vsi4ki OZD se podgotvqme za sta4ka, v cqlata strana. ne moge ve4e da rabotim za 380 lv na mesec. sledvashtiq mesec nqma da na4islim mese4nite ot PPZZDt. prosto shte davame vashite telefoni. pozdravi ot provinciqta d k Уважаеми господине/госпожо, Тъй като сигналът не е от компетенциите на рубриката „Безопасност и здраве при работа”, Ви уведомяваме, че поставения проблем е предоставен на вниманието на г-н Ивайло Иванов, изпълнителен директор на Агенцията за социално подпомагане./АК/
2011-02-28 15:21:42 може ли ЦДГ да бъде бенефициент по програмата"Фонд условия на труд" Мария Димитрова Уважаема госпожо Димитрова, Условията и редът за финансиране на проекти и програми от фонд "Условия на труд" са регламентирани в Наредба № 1 за условията и реда за финансиране на проекти и програми от фонд "Условия на труд" (ДВ, бр. 28 от 2006 г.). Право да кандидатстват за финансиране на проекти и програми от фонда имат физическите и юридическите лица и организациите, които отговарят на изискванията на Раздел II на наредбата „Изисквания към кандидатите за финансиране”. В случай, че ЦДГ отговаря на посочените изисквания, няма пречка да бъде бенефициент по проекти и програми от фонд "Условия на труд". За повече информация следва да се обърнете към фонд "Условия на труд" (гр. София – 1051, ул. "Триадица" № 2 , тел.: 02/ 8119 526). (ВС)
2011-02-28 19:18:45 Имате ли идея как да се приложи новата наредба за работното облекло в училищата?Тъй като не можем да накараме учениците да ходят с униформи, по-добре е да принудим учителите да го правят, ако искат да ползват средства за работно облекло.Няма ли някакъв текст, който да отчита спецификата на работата ни? Ирена Петрова Уважаема госпожо Петрова, Наредбата за безплатното работно и униформено облекло (ДВ. бр.9 от 2011 г.) регламентира условията и реда за осигуряване на безплатно работно и униформено облекло и се прилага за всички работници и служители, които работят по трудово правоотношение, независимо от икономическата дейност или сектор. В тази връзка, считаме, че изискванията на Наредбата следва да се прилагат в еднаква степен за всички дейности от публичния сектор, включително и за системата на образованието. Бихме искали да Ви уведомим, че Министерството на труда и социалната политика изготвя становища и отговори във връзка с възникнали конкретни въпроси и казуси, свързани с прилагането на нормативните актове. (ВС) Кога и къде ще можем да се запознаем с конкретните указания за прилагане на Наредбата за работното облекло, приета на 20.01.2011 г. за отрасъл Образование? Уважаема госпожо Петрова, Наредбата за безплатното работно и униформено облекло (ДВ. бр.9 от 2011 г.) регламентира условията и реда за осигуряване на безплатно работно и униформено облекло и се прилага за всички работници и служители, които работят по трудово правоотношение, независимо от икономическата дейност или сектор. В тази връзка, считаме, че изискванията на Наредбата следва да се прилагат в еднаква степен за всички дейности от публичния сектор, включително и за системата на образованието. Бихме искали да Ви уведомим, че Министерството на труда и социалната политика изготвя становища и отговори във връзка с възникнали конкретни въпроси и казуси, свързани с прилагането на нормативните актове. (ВС)
2011-03-01 02:56:20 Как да постъпя при смъртна трудова злополука,при положение,че работодателят прикрива случая? АНТОНИЯ СТОЯНОВА Уважаема госпожо Стоянова, Съгласно чл. 57, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) осигурителят (работодателят) е длъжен в срок от 3 работни дни да декларира пред териториалното поделение на Националния осигурителен институт всяка трудова злополука. Ако осигурителят не декларира злополуката, пострадалият или неговите наследници имат право в срок една година от злополуката да я декларират пред териториалното поделение на Националния осигурителен институт. Условията и редът за деклариране, установяване, разследване, регистриране и отчитане на трудовите злополуки са уредени в Наредбата за установяване, разследване, регистриране и отчитане на трудовите злополуки. Обръщаме Ви внимание, че съгласно чл. 60, ал. 1 от КСО на длъжностното лице, определено от ръководителя на териториалното поделение на Националния осигурителен институт (НОИ) е възложено, въз основа на съответните документи, в 7-дневен срок от декларирането да издаде разпореждане за приемане или за неприемане на злополуката за трудова. Следователно за повече информация трябва да се обърнете към съответното териториално поделение на НОИ./АК/
2011-03-01 12:58:09 моля за пояснение работя във варненска фирма като оксиженист без никакви условия за нормален работен ден мръсно прашно тежък физически труд без никаква почивка от 6ч до 14 ч по нареждане на техническия правилно и законно ли е сутрин пътуваме в 5ч вървим около 2км пеша и се прибираме 15ч в къщи цветан митков Уважаеми господин Митков, Цялостният контрол за спазване на трудовото законодателство, включително и по безопасните и здравословни условия на труд, се осъществява от ИА „Главна инспекция по труда”. В тази връзка, всички сигнали за нарушения на трудовото законодателство следва да подавате до Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда" (гр. София – 1000, бул. "Княз Дондуков" 3 , тел.: 02/ 8101 700, 02/ 8101 756) или до съответната териториална дирекция “Инспекция по труда” по регистрация на предприятието. (ВС)
2011-03-01 16:26:58 Кога и къде ще можем да се запознаем с конкретните указания за прилагане на Наредбата за работното облекло, приета на 20.01.2011 г. за отрасъл Образование? Ирена Петрова Уважаема госпожо Петрова, Наредбата за безплатното работно и униформено облекло (ДВ. бр.9 от 2011 г.) регламентира условията и реда за осигуряване на безплатно работно и униформено облекло и се прилага за всички работници и служители, които работят по трудово правоотношение, независимо от икономическата дейност или сектор. В тази връзка, считаме, че изискванията на Наредбата следва да се прилагат в еднаква степен за всички дейности от публичния сектор, включително и за системата на образованието. Бихме искали да Ви уведомим, че Министерството на труда и социалната политика изготвя становища и отговори във връзка с възникнали конкретни въпроси и казуси, свързани с прилагането на нормативните актове. (ВС)
2011-03-01 19:33:15 На какъв период от време трябва да се провеждат профилактичните прегледи на работниците и служителите в детска градина? Силвия Нанева Уважаема госпожо Нанева, Задължението на работодателя за осигуряване на медицински прегледи на работниците и служителите e регламентирано от Кодекса на труда, а конкретните разпоредби за обхвата, периодиката и вида на прегледите са регламентирани чрез Наредба № 3 от 28.02.1987 г. за задължителните предварителни и периодични медицински прегледи на работниците (обн., ДВ, бр. 16 от 27.02.1987 г., посл. изм. и доп., бр. бр. 78 от 30.09.2005 г.) Раздел ІІ от Наредбата регламентира обхвата и периодиката на прегледите в общия случай, а Раздел ІІІ – специфичните изисквания при работа при вредни за здравето условия за труд, конкретизирани във връзка със специфични професионални рискове. В зависимост от оценката на риска за отделните работни места, работодателят следва да изготви и утвърди списъци на подлежащите на прегледи лица и обхвата на прегледите. При липса на вредни за здравето условия на труд (специфични професионални рискове и експозиции конкретизирани в наредбата), се спазва редът по Раздел ІІ. Периодичните прегледи следва да обхванат всички работещи със следната периодика: - до 18-годишна възраст - ежегодно; - от 18- до 40-годишна възраст - един път на пет години; - над 40-годишна възраст - един път на 3 години. Задължителните елементи, които се включват в прегледите са посочени в приложение № 5 към Наредбата. Лицата, работещи в детските заведения, подлежат на периодични прегледи и по реда на Наредба № 15 от 27 юни 2006 г. за здравните изисквания към лицата, работещи в детските заведения, специализираните институции за деца и възрастни, водоснабдителните обекти, предприятията, които произвеждат или търгуват с храни, бръснарските, фризьорските и козметичните салони (Издадена от Министерството на здравеопазването Обн. ДВ. бр.57 от 14 юли 2006г., изм. ДВ. бр.14 от 15 февруари 2011 г.), като периодиката и обхватът на тези прегледи са определени в чл. 5. от наредбата, а контролът по прилагането й се осъществява от регионалните здравни инспекции (§ 3 от ЗР на Наредба 15). /ДК/
2011-03-01 19:42:14 Колко броя трябва да бъдат и с каква продължителност физиологичните почивки за учителите в детската градина, след като те са на пълно работно време, разпределено: 6 часа преподавателска заетост с деца и 2 часа за самоподготовка? Може ли да се възложи на помощник-възпитателите и медицинските сестри да отговарят за живота и здравето на децата по време на почивките на учителите по Наредба №15, тъй като те няма как взаимно да се заместват? Цанка Ненчева Уважаема госпожо Ненчева, Съгласно чл. 2 от Наредба № 15 от 31.05.1999 г. за условията, реда и изискванията за разработване и въвеждане на физиологични режими на труд и почивка по време на работа (Наредба 15), тези режими се разработват и въвеждат при всички видове трудова дейност и във всички фирми и организации, независимо от формата на собственост, когато е изпълнено условието по чл. 9, а именно: - работният процес да е постоянен и равномерен и да се осъществява в съответствие с технологичните изисквания, организацията на работа и нормирането на труда; - продължителността на работния ден (работната смяна) да превишава 6 часа; - да има разработен режим за труд и почивка за съответния вид труд. В запитването Ви няма достатъчно информация, за да Ви дадем конкретен отговор доколко трудът на възпитателите в детска градина отговаря на условията по чл. 9. Втората част от запитването Ви не е от компетентността на рубриката «Безопасност и здраве при работа». /ДК/
Page 36 of 6864

Търсене във въпроси и отговори