| 2011-03-12 14:12:18 |
Относно Наредбата за безплатното работно и униформено облекло имам два въпроса: Работник, който не членува в СО има ли право да получи работно облекло, ако синдикалното ръководство не е съгласно (чл.6 ал2 т2)? Назначените на трудов договор с непълно работно време (например 10 часа седмично или 1 час дневно) имат ли право да получат работно облекло? |
Елена Добрева |
Уважаема госпожо Добрева, Условията и редът за предоставяне на работниците и служителите на работно облекло са регламентирани в Наредба за безплатното работно и униформено облекло (ДВ. бр.9 от 28 Януари 2011 г.). Безплатно работно облекло се осигурява, с оглез да се запази личното облекло на работниците и служителите при изпълнение на възложената работа. Правото за предоставяне на работно облекло зависи от спецификата на извършваната дейност и на работното място и не е обвързано със синдикалното членство на конкретния работник. Ако работникът ще извършва работа по трудов договор, за която е определено да се осигурява работно облекло, то следва да му се предостави и да отговаря на изискванията на чл.8 от Наредбата. Продължителността на работното време, обаче, както и останалите фактори по чл. 7 от наредбата, влияят при определяне на сроковете на износването и условията за използване на работното облекло. В тази връзка, за работещите на трудов договор на непълно работно време, които имат право на работно облекло, работодателят може да определи по-дълъг срок на износване на предоставеното работно облекло. (ВС) |
| 2011-03-12 15:25:42 |
работя в болница като мед.сестра интересуваме при евентуална бременност какви облекчения бих ползвала - болнични от коя гестац.седмица ми се полагат, какво работно време трябва да имам и др.такива...? |
мая колева |
Уважаема госпожо Колева, Съгласно Кодекса на труда работничката или служителката има право на отпуск поради бременност и раждане в размер 410 дни за всяко дете, от които 45 дни задължително се ползват преди раждането. Когато поради неточно предвиждане на здравните органи раждането стане преди изтичане на 45 дни от започване ползуването на отпуска, остатъкът до 45 дни се ползува след раждането (чл. 163, ал.1 и ал.3 КТ). Отпускът поради бременност и раждане се ползва, както следва: - в размер 135 дни, от които 45 дни преди раждането - въз основа на съответен акт на здравните органи (болнични), издаден по реда на чл. 26, ал. 1 от Наредбата за медицинската експертиза, приета с Постановление № 87 на Министерския съвет от 2010 г. (обн., ДВ, бр. 36 от 2010 г.; изм. и доп., бр. 5 от 2011 г.); - в размер на остатъка до 410 дни - въз основа на писмено заявление на майката (осиновителката) до предприятието, към което се прилага акт за раждане на детето, като предприятието е длъжно да разреши отпуска от деня, посочен в заявлението (чл. 45 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските). Закрилните норми за бременни жени са регламентирани основно с Кодекса на труда (КТ) и Наредба № 7 от 16.06.1993 г. за вредните и тежките работи, забранени за извършване от жени (обн., ДВ, бр. 58 от 6.07.1993 г.) и са основно във връзка с: -забраната за полагане на нощен и извънреден труд от бременни жени - задължение на работодателя да освобождава от работа бременна работничка или служителка за медицински прегледи, когато е необходимо те да се извършват през работно време - задължение на работодателя да предприеме необходимите мерки за приспособяване на условията на труд на работното място и/или работното време с оглед премахване на риска за безопасността и здравето на бременната или да премести работничката или служителката на друга подходяща работа и др. За повече информация можете да се обърнете и към рубриката „Трудово право”./ДК |
| 2011-03-15 09:49:23 |
През какъв период се провежда обучение за удължаване срока на квалификационната група по електробезопасност на лицето, определено за енергетик в строителна фирма? Благодаря! |
Панчева |
Уважаема госпожо Панчева, Изисквания за придобиване на квалификационни групи по електробезопасност са регламентирани в Правилника за безопасност и здраве при работа в електрически уредби на електрически и топлофикационни централи и по електрически мрежи, издаден от министъра на енергетиката и енергийните ресурси (ДВ, бр. 34 от 2004 г.) и Правилника за безопасност и здраве при работа по електрообзавеждането с напрежение до 1000 V, издаден от министъра на енергетиката и енергийните ресурси и министъра на труда и социалната политика (ДВ, бр. 21 от 2005 г.). Съгласно чл. 21, т.4 от Правилника за безопасност и здраве при работа в електрически уредби на електрически и топлофикационни централи и по електрически мрежи, изпит за квалификационна група се полага периодично, в срокове, определени в длъжностната характеристика, но не по-дълги от една година за изпълнителския персонал и от две години - за ръководния персонал. Съгласно чл. 27, т.4 от Правилника за безопасност и здраве при работа по електрообзавеждането с напрежение до 1000 V, изпит за квалификационна група се полага периодично, в срокове, определени в длъжностната характеристика, но не по-дълги от две години за изпълнителския персонал и от три години - за ръководния персонал. Конкретните въпроси, отнасящи се до обученията за придобиване на квалификационна група по електробезопасност, са от компетенциите на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма. (ВС) |
| 2011-03-15 15:05:55 |
Ще има ли и кога Правилник за приложение на Наредбата за работното облекло, приета на 21.01.2011 г.?Нарушение на Наредбата ли ще бъде, ако служителите получат правото да закупят облекло и представят фактури за това на работодателя си? |
Ирена Петрова |
Уважаема госпожо Петрова, Наредбата за безплатното работно и униформено облекло (ДВ. бр.9 от 2011 г.) регламентира условията и реда за осигуряване на безплатно работно и униформено облекло и се прилага за всички работници и служители, които работят по трудово правоотношение, независимо от икономическата дейност или сектор. В тази връзка, считаме, че изискванията на Наредбата следва да се прилагат в еднаква степен за всички дейности от публичния сектор, включително и за системата на образованието. Разпоредбата на чл. 8, ал. 2 от Наредбата за безплатното работно и униформено облекло изрично определя работното и/или униформеното облекло да се предоставя на работника или служителя в готов вид в деня на постъпването му на работа. Съгласно ал. 4 на същия член, не се допуска заменянето на работно и/или униформено облекло с пари. Организацията за изпълнение на задължението за предоставяне на работното и униформеното облекло следва да се осигури от работодателя по целесъобразност. Бихме искали да Ви уведомим, че Министерството на труда и социалната политика изготвя становища и отговори във връзка с възникнали конкретни въпроси и казуси, свързани с прилагането на нормативните актове. /АК/ |
| 2011-03-16 12:48:38 |
Нарушават ли се нормативни документи, ако на учители и служители в училище се предоставят ваучери за облекло, след сключване на договор с лицинзирана операторска фирма, която извършва такава услуга.Кореспондира ли това с променената наредба за работно облекло? |
Дора Хаджипетрова |
Уважаема госпожо Хаджипетрова, Разпоредбата на чл. 8, ал. 2 от Наредбата за безплатното работно и униформено облекло изрично определя работното и/или униформеното облекло да се предоставя на работника или служителя в готов вид в деня на постъпването му на работа. Съгласно ал. 4 на същия член, не се допуска заменянето на работно и/или униформено облекло с пари. Въпросите относно ползване на ваучери за облекло следва да поставите в Министерството на финансите. /АК/ |
| 2011-03-17 08:26:34 |
Как следва да се организира даването на работно облекло на учителите?Ако,съгласно новата Наредба за безпл.работно и униф.облекло не може тези предвидени средства да се начислят към заплатите,то моля да дадете по-подробни разяснения как да стане това-да наемем фирма,която да ушие на всички учители костюми,да закупим готови костюми или...Благодаря! |
Росица Димитрова |
Уважаема г-жо Димитрова, Съгласно чл. 8, ал.2 от Наредба за безплатното работно и униформено облекло (ДВ. бр.9 от 28 Януари 2011г.), работното и/или униформеното облекло се предоставя на работника или служителя в готов вид в деня на постъпването му на работа. Не се допуска заменянето на работно и/или униформено облекло с пари (чл. 8, ал. 4). Организацията за изпълнение на задължението за предоставяне на работното и униформеното облекло следва да се осигури от работодателя по целесъобразност. (ВС) |
| 2011-03-17 12:53:40 |
Може ли да се прилага Наредба 11/21.12.2005г за безплатна храна на механизатори в Земеделска кооперация - чл.2ал1т.3 и 6и охрана - работят на сумирано изчисляване на раб.време по 12 часа на смяна |
Петрана Павлова |
Уважаема госпожо Павлова, Съгласно Наредба № 11 за определяне на условията и реда за осигуряване на безплатна храна и/или добавки към нея (ДВ, бр. 1 от 2006 г.), безплатна храна получават само работниците и служителите, които работят в предприятия със специфичен характер и специфична организация на труда. Тези две условия трябва да действат кумулативно (едновременно) съгласно чл. 285, ал. 1 от Кодекса на труда (КТ), за да има задължение работодателят за осигуряване на безплатна храна и/или добавки към нея. Критериите за специфичен характер и организация на труда са регламентирани съответно в ал.1 и ал.2 на чл.2 от Наредба № 11./АК/ |
| 2011-03-17 15:35:11 |
Нарушение на новата Наредба за работното облекло ли ще бъде представянето на фактури за закупено облекло от служителите и може ли работодателят да ги изплати? |
Ирена Петрова |
Уважаема госпожо Петрова, Разпоредбата на чл. 8, ал. 2 от Наредбата за безплатното работно и униформено облекло (приета с ПМС № 10 от 21.01.2011 г., обн., ДВ, бр. 9 от 28.01.2011 г.) изрично определя работното и/или униформеното облекло да се предоставя на работника или служителя в готов вид в деня на постъпването му на работа. Съгласно ал. 4 на същия член, не се допуска заменянето на работно и/или униформено облекло с пари. Организацията за изпълнение на задължението за предоставяне на работното и униформеното облекло следва да се осигури от работодателя по целесъобразност. /ДК/ |
| 2011-03-18 17:22:30 |
Моля да отговорите на въпроса как се контролират фирмите, които трябва задължително да имат застраховка "Злополука" на персонала. Голяма част от тях сключват застрахователни договори в условията на разсрочено плащане, плащат първата вноска .... и спират, но при проверка показват полица. Кой контролира това нарушение? |
Мария Бахчеванова |
Уважаема г-жо Бахчеванова, Въз онова на данните от запитването може да се направи извод, че въпросът Ви е свързан със задължителното застарховане на работниците и служителите за риска „трудова злополука”. В тази връзка Ви уведомяваме, че съгласно чл.52 от Закона за здравословни и безопасни условия на труд на задължително застраховане за риска „трудова злополука” подлежат работниците и служителите, които извършват работа, при която съществува риск за живота и здравето им. Условията и редът за този вид застраховане се определят с Наредбата за задължително застраховане на работниците и служителите за риска „трудова злополука”. Контролът по изпълнението на задължението на работодателите по наредбата се осъществява от Изпълнителна агенция „Главна инспекция на труда”./ВИ/ |
| 2011-03-18 19:01:28 |
Необходимо ли е да се прави повторно начален инструктаж на лице, което сменя обекта на работната си дейност, в друг град, но в същата фирма(отваря се нов ресторант на фирмата в друг град и лицето е преместено да работи там). По правило инструктажните книги се водят във всеки обект на фирмата |
Мария Константинова |
Уважаема госпожо Константинова, Съгласно изискванията на Наредба № РД-07-2 от 16.12.2009 г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работното място на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, работодателят е длъжен да осигури на своите работници подходящо обучение и инструктаж по безопасност и здраве при работа, в съответствие със спецификата на извършваната дейност и на работното място, като отчита възможните опасности и резултатите от оценката на риска на съответното работно място. В този смисъл, при промяна на работното място или работа, при промяна на работното оборудване и технология, или при преместване на друга работа, работниците следва да бъдат инструктирани. Във Вашия случай, когато работникът „сменя обекта на работната си дейност, в друг град, но в същата фирма”, се променят обстоятелства и фактори, които са предмет както на началния инструктаж, така и на инструктажа на работното място, съгласно чл. 12 и чл. 13 от Наредбата. Разпоредбата на чл. 11, ал. 4, дава възможност в предприятия с персонал до 50 работници и служители включително и/или ограничен обем производствени дейности да се съвместяват началния инструктаж и инструктажа на работното място. Цялостната организация за провеждане на инструктажите трябва писмено да се определи от работодателя, като се посочат видовете инструктажи, техния обхват, продължителност, тематика и програми, лицата, които ще бъдат инструктирани, както и длъжностните лица, които ще провеждат инструктажите. (ВС) |