| 2011-03-25 20:45:33 |
В отговор на Десислава Радева казвате : считаме за целесъобразно , КБЗ да се обучава всяка година!Кога и в кой нормативен документ това е посочено или това са ваши тълкувания? Защо никъде тази категория "дл.лица" не се споменават освен в Наредба 2 за безопасно изпълнение на СМР?Или има някакви указания само за Вас????? |
инж.Милена Кръстева |
Уважаема госпожо Кръстева, Съгласно чл. 26, ал. 2 от Закона за здравословни и безопасни условия на труд, работодателят е длъжен да осигури на всеки работещ, включително на работещите по срочно правоотношение или при условията на временна заетост по чл. 14, ал. 1, както и на работещите на смени и полагащите нощен труд, подходящо обучение и инструктаж по безопасност и здраве при работа в съответствие със спецификата на индивидуалното му работно място и на професията. Условията и редът за провеждане на обучение по безопасност и здраве при работа са регламентирани с Наредба № РД-07-2 от 16.12.2009 г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работното място на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд (ДВ, бр.102 от 2009 г.). Периодиката на обучение на работещите по безопасност и здраве при работа, съгласно Наредбата, е не по-рядко от веднъж на 1 година, с изключение на длъжностните лица, които ръководят и управляват трудовите процеси и на работниците и служителите, заети в дейности, които създават опасност за тяхното или на други лица здраве и живот. Периодичността на обучението на координаторите по безопасност и здраве не е изрично посочена в наредбата, но предвид функциите им, считаме за целесъобразно, обучението им по безопасност и здраве при работа да се провежда не по-рядко от веднъж на 1 година. (ВС) |
| 2011-03-26 21:29:43 |
КБЗ на етап проектиране е проектант с пълна проектанска правоспособност .Възлага му се и да е КБЗ на етап изпъление на строежа - колко често и къде е отразено обучението ме -ако изобщо се налага да ходи??? |
инж.Пламен Кирчев |
Уважаеми господин Кирчев, Съгласно чл. 26, ал. 2 от Закона за здравословни и безопасни условия на труд, работодателят е длъжен да осигури на всеки работещ, включително на работещите по срочно правоотношение или при условията на временна заетост по чл. 14, ал. 1, както и на работещите на смени и полагащите нощен труд, подходящо обучение и инструктаж по безопасност и здраве при работа в съответствие със спецификата на индивидуалното му работно място и на професията. Условията и редът за провеждане на обучение по безопасност и здраве при работа са регламентирани с Наредба № РД-07-2 от 16.12.2009 г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работното място на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд (ДВ, бр.102 от 2009 г.). Периодиката на обучение на работещите по безопасност и здраве при работа, съгласно Наредбата, е не по-рядко от веднъж на 1 година, с изключение на длъжностните лица, които ръководят и управляват трудовите процеси и на работниците и служителите, заети в дейности, които създават опасност за тяхното или на други лица здраве и живот. Периодичността на обучението на координаторите по безопасност и здраве не е изрично посочена в наредбата, но предвид функциите им, считаме за целесъобразно, обучението им по безопасност и здраве при работа да се провежда не по-рядко от веднъж на 1 година. (ВС) |
| 2011-03-28 13:27:02 |
Има ли някакви текущи промени за НАРЕДБА No 13 от 30 декември 2003 г. за защита на работещите от рискове, свързани с експозиция на химични агенти при работа?Как мога постоянно за текущите редакции да ме информирате? |
Йоана Миран |
Уважаема госпожо Миран, Наредба № 13 от 30 декември 2003 г. за защита на работещите от рискове, свързани с експозиция на химични агенти при работа, издадена от Министъра на труда и социалната политика и Министъра на здравеопазването е обнародвана в Държавен вестник, бр.8 от 30 януари 2004 г. Изменения на наредбата са правени през 2006 и 2007 г. (изм. ДВ. бр.71 от 1 Септември 2006г., изм. ДВ. бр.67 от 17 Август 2007г.). Всички нормативни актове, включително техните изменения и допълнения, се публикуват в Държавен вестник. Актуалните нормативни документи от компетентност на Министерство на труда и социалната политика се публикуват своевременно на официалния сайт на МТСП в рубриката „Закони” и съответните подрубрики „Наредби”, „Правилници” и др. (http://www.mlsp.government.bg/bg/law/regulation/index.htm) (ВС) |
| 2011-03-29 18:49:01 |
Бих искал да зная какви са нужните документи, изисквани от Инспекцията по труда, при проверка на дружество с над 20 работници и служители? |
Юлиян Радев Тодоров |
Уважаеми господин Тодоров, Цялостен контрол по спазване на трудовото законодателство се извършва от Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда". В тази връзка всички въпроси, свързани с контролната дейност следва да отправяте към ИА "Главна инспекция по труда" или в нейните териториални поделения. /АК/ |
| 2011-03-30 13:57:20 |
Работя като Оператор ПТ в ТЕЦ на газ и мазут.На какво основание ми е отнета втората категория труд след 1999г , след като в другите ТЕЦове сьщата работа е категоризирана като втора категория?! |
Борислав Петров Борисов |
Уважаеми господин Борисов, Съгласно чл. 104, ал. 1 на Кодекса за социално осигуряване, Министерският съвет определя кой труд към коя категория се причислява съобразно характера и особените условия на труд. С Правилника за категоризиране на труда при пенсиониране (ПКТП), в сила до 31.12.1999 г. и Наредбата за категоризиране на труда (НКТП) в сила от 01.01.2000 г. са определени изискванията за категоризиране на труда на работещите в дейности, производства, работни места, конкретни професии и длъжности, на които лицата са назначени по трудово правоотношение. В тази връзка според чл. 2, т. 27 от НКТП от втора категория при пенсиониране е само трудът на работници, инженерно-технически специалисти и ръководни служители до ръководител на цех в ТЕЦ, работещи на твърдо гориво, а от трета категория е трудът при пенсиониране на работниците и служителите в ТЕЦ, работещ на течно гориво (газ, мазут). /АК/ |
| 2011-03-30 13:59:03 |
Здравейте Госпожо Петкова. Служител си счупва ръката в работен ден, но половин час след края му /осемчасов/. Лекарят издава болничен лист, в който, като причина за неработоспособността е записал трудова злополука. Въпросът ми е следния: Кой нормативен документ определя кое е трудова и кое битова злополука? Благодаря! |
Калина Тодорова |
Уважаема Тодорова, Съгласно чл. 55 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) трудова злополука е всяко внезапно увреждане на здравето станало през време и във връзка или по повод на извършваната работа, както и при всяка работа, извършена в интерес на предприятието, когато е причинило временна неработоспособност, трайно намалена работоспособност или смърт. Трудова е и злополуката, станала с осигурен по време на обичайния път при отиване или при връщане от работното място до основното място на живеене или до друго допълнително място на живеене с постоянен характер; мястото, където осигуреният обикновено се храни през работния ден; мястото за получаване на възнаграждение (ал.2). Не е налице трудова злополука, когато пострадалият умишлено е увредил здравето си. Условията и редът за деклариране, установяване, разследване, регистриране и отчитане на трудовите злополуки са уредени в Наредбата за установяване, разследване, регистриране и отчитане на трудовите злополуки. Съгласно чл. 60, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване на длъжностното лице, определено от ръководителя на териториалното поделение на Националния осигурителен институт (НОИ) е възложено, въз основа на съответните документи, в 7-дневен срок от декларирането да издаде разпореждане за приемане или за неприемане на злополуката за трудова. За повече информация следва да се обърнете към съответното териториално поделение на НОИ./АК/ |
| 2011-03-30 16:27:53 |
Бихме искали да Ви уведомим, че Министерството на труда и социалната политика изготвя становища и отговори във връзка с възникнали конкретни въпроси и казуси, свързани с прилагането на нормативните актове. Кога ще ги видим вече тези становища и отговори по отношение на наредбата за работното облекло? |
Н.Иванова |
Уважаема госпожо Иванова, Всички отговори на въпросите на граждани, свързани с прилагането на Наредбата за безплатното работно и униформено облекло (приета с ПМС № 10 от 21.01.2011 г., обн., ДВ, бр. 9 от 28.01.2011 г.), получени в рубриката „Безопасност и здраве при работа”, са напълно достъпни за всички потребители в сайта. /ДК/ |
| 2011-03-30 21:33:37 |
Съгласно критериите за вписване в Регистъра на строителя -дл.лице по здраве и безопасност ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва да е на трудов договор!Това не е нарушение на чл.24 от ЗЗБУТ?В кой нормативен документ и/или указания за прелагане на последния е посочено че задължително това лице трябва да е на трудов договор?Може ли в случая да е юридическо лице |
Ганка Николова |
Уважаема г-жо Николова, Съгласно чл. 24 от Закона за здравословни и безопасни условия на труд и Наредба № 3 за функциите и задачите на длъжностните лица и на специализираните служби в предприятията за организиране изпълнението на дейностите, свързани със защитата и профилактиката на професионалните рискове (ДВ. бр.91 от 1998г.), за организиране на изпълнението на дейности, свързани със защитата от професионалните рискове и превенция на тези рискове, работодателят в зависимост от обема на дейността, естеството на работата и характера на професионалния риск назначава или определя едно или повече длъжностни лица с подходящо образование и квалификация или създава специализирана служба. По преценка на работодателя, функциите на орган по безопасност и здраве при работа могат също така да се възлагат и с договор на други юридически и физически лица или да се извършват от самия него в случаите, когато той е физическо лице. Видът на договора, който се сключва с органа по безопасност и здраве при работа, не е изрично регламентиран в наредбата. В тази връзка, работодателят има правото и отговорността да прецени, в зависимост от вида и характера на упражняваните дейности, условията на труд, рисковите фактори и броя на работещите, какъв да бъде органът по безопасност и здраве при работа в неговото предприятие и какъв вид договор да сключи с него. Изискването, което цитирате е нормативно регламентирано в чл. 9 на Правилника за реда за вписване и водене на Централния професионален регистър на строителя (Обн., ДВ. бр.65 от 2007 г.) и не противоречи на Закона за здравословни и безопасни условия на труд и Кодекса на труда. (ВС) |
| 2011-03-31 10:21:06 |
Фирмата е със сезонна дейност и през януари, когато трябва да се определят местата за трудоустрояване е под 50 човека. През летния период е над 50 човека. Трябва ли да се определят места за трудостроени в момента на нарастване над 50 човека и да се изпращат уведомления, въпреки, че срокът за това е минал? |
Деяна Илиева |
Уважаема госпожо Илиева, Съгласно чл. 2 от Наредбата за трудоустрояване, определянето на подходящите работни места и длъжности за трудоустрояване на лицата с намалена работоспособност в съответствие с процента, определен по реда на чл. 315 от Кодекса на труда (КТ), се извършва от комисия по трудоустрояване, която следва ежегодно, но не по-късно от края на януари да определи подходящите работни места и длъжности. В тази връзка считаме, че процентът на местата за трудоустрояване следва да се определи спрямо общия брой на работниците и служителите към предвидения от чл. 2, ал.2 от наредбата срок – края на януари. Няма пречка в предприятието да бъдат определени места за трудоустроени, ако броят на работещите е под 50. /ДК/ |
| 2011-04-01 16:52:41 |
РАБОТЯ НА АВТОГАРА.ОСНОВНАТА ДЕЙНОСТ Е РЪК.ДВИЖЕНИЕ,ВТОРОСТЕПЕННАТА ПРОД.ПЪТН.БИЛЕТИ И ТАКА СЕ ВОДИ ДЛЪЖНОСТТА.РАБОТАТА Е 8 ЧАСА НА КОМПЮТЪР.НЯМАМЕ ПОЧИВКА.НАЛОЖИ СЕ ДА МИ СЕ ПРАВИ ОПЕРАЦИЯ НА ОКОТО.РАБОТОДАТЕЛЯ ДЛЪЖЕН ЛИ Е ДА МИ ЗАПЛАТИ РАЗХОДИТЕ.ДО СЕГА НЕ НИ Е ОСИГОРЯВАЛ МЕД.ПРЕГЛЕД НА ОЧЕН ЛЕКАР.КЪМ КОГО ДА СЕ ОБЪРНЕМ. БЛАГОДАРЯ. |
Д. ДОБРЕВ |
Уважаеми господин Добрев, Работата, за която едно лице се наема по трудово правоотношение се определя с трудовия договор. Задължение на работодателя е да осигури здравословни и безопасни условия на труд на работещите (чл.14, ал.1 от Закона за здравословни и безопасни условия на труд (ЗЗБУТ). Във връзка с конкретното запитване Ви уведомяваме, че съгласно ЗЗБУТ за да се установят какви са рисковете за здравето и безопасността на работещите работодателят е длъжен да осъществява оценка на риска на работното място. Той трябва да осгури и здравно наблюдение на работниците и служителите. Ако в резултат на осъществената от работодателя оценка на риска се установи, че работните места не отговарят на определените в законодателството минимални изисквания за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, работодателят трябва да планира и прилага подходящи мерки за предотвратяване, намаляване и ограничаване на риска, като отчита установения риск и причините за възникване на опасностите. Ако считате, че Вашият работодателя нарушава трудовото законодателство можете да сигнализирате инспекцията по труда по седалището на предприятието. /АК/ |