| 2011-04-01 22:37:37 |
Законосъобразно ли е предоставянето на тонизиращи напитки при работа през нощта под формата на ваучери за безплатна храна |
Емилия Тодорова |
Уважаема г-жо Тодорова, Съгласно чл.140, ал.3 от Кодекса на труда (КТ) работодателят е длъжен да осигурява на работниците и служителите топла храна, ободряващи напитки и други облекчаващи условия за ефективно полагане на нощния труд. Разпоредбите на чл. 140 от КТ имат за цел да ограничат и намалят неблагоприятните последици на работата през нощта върху здравето и работоспособността на работещите и да се създадат облекчаващи условия за ефективното му полагане. В този смисъл задължението на работодателя не е да осигури финансово тези условия, а да ги предостави реално на работника или служителя. Тъй като „ваучери за храна", съгласно § 1, т.36 от Допълните разпоредби на Закона за коорпоративно подоходно облагане са вид книжа за замяна, предоставени чрез работодателя на работниците и служителите, включително на тези по договори за управление, които се използват като разплащателно средство в ресторанти, заведения за бързо обслужване и обекти за търговия с храни съгласно сключен договор за обслужване с оператор считаме, че тяхното осигуряване вместо напитки не гарантира спазването на изискванията на чл.140, ал.3 от КТ./ВИ/ |
| 2011-04-04 13:43:25 |
Искам да Ви попитам ще има ли допълнителни указания на Наредбата за работно и униформено облекло? По-специално въпросът ми е за учителите,директорите на учебни и детски заведения както и на служителите в администрацията. Те не ползват работно и униформено, а представително облекло съгласно утвърден списък.То се изплащаше след представена фактура. |
Александра Симеонова |
Уважаема г-жо Симеонова, Наредбата за безплатното работно и униформено облекло (НБРУО) регламентира условията и реда за осигуряване на безплатно работно и униформено облекло и се прилага за всички работници и служители, които работят по трудово правоотношение, независимо от икономическата дейност или сектор. В тази връзка, считаме, че изискванията на Наредбата следва да се прилагат в еднаква степен за всички дейности от публичния сектор, включително и за системата на образованието. Разпоредбата на чл. 8, ал. 2 от НБРУО изрично определя работното и/или униформеното облекло да се предоставя на работника или служителя в готов вид в деня на постъпването му на работа. Съгласно ал. 4 на същия член, не се допуска заменянето на работно и/или униформено облекло с пари. Организацията за изпълнение на задължението за предоставяне на работното и униформеното облекло e право и компетентност на работодателя. /ВИ/ |
| 2011-04-05 09:41:08 |
Г-жо Петкова, Благодаря за указанията относно съдържанието на лекарствените продукти и аптечките,но моля да ни посъветвате къде да намерим аналгин хинин,амидофен,аерон,кофенал,тинктура антиколерика,небацетин пудра,антидот.Долин шприц. Обърнете внимание,че въпросните лекарства отдавна са спряни от употреба!Трябва да се промени нормативната база! |
Иванова |
Уважаема госпожо Иванова, Службата по трудова медицина, в състава на която има задължително лекар, би могла да Ви консултира за подходящи заместители на препоръчаните лекарствени продукти, отпускани без лекарско предписание, които са спрени от употреба. Необходимостта от актуализация на Правилата за оказване на първа долекарска помощ при увреждане на здравето при работа следва да се прецени и е от компетенциите на Министерството на здраеопазването. /ДК/ |
| 2011-04-06 11:34:37 |
На основание чл.147 от ППЗНП и т.46 от раздел 6 на КТД за системата на нар.просвета са изплатени по ведомост средства 2010 г.за раб.облекло касаещи 2011 г.Напуща служител и трябва да възстанови брутната или нетната сума? |
Деспина Темелкова |
Уважаема г-жо Темелкова, Съгласно чл.14, ал.1, т. 1 от Наредбата за безплатно работно и униформено облекло приета с ПМС № 10 от 21.01.2011 г, работникът или служителят връща на работодателя предоставеното му работно и/или униформено облекло при прекратяване на трудовото правоотношение. Работникът или служителят може да задържи облеклото при условия, определени от работодателя./ВИ/ |
| 2011-04-06 15:26:12 |
Здравейте! Имам въпрос относно попълването на декл. по чл.15 за 2010 г. Tъй като има работници, които са били цяла година в неплатен отпуск, трябва ли да ги имаме предвид при попълването? Пример: в т.41 на част V - брой работници, изложени на шум - за нас са 2-ма монтьори и 2-ма бояджии. Ако единия бояджия е в неплатен отпуск през 2010 г., колко души се записва, че са изложени на този риск - 4-ма или 3-ма? |
Мина Минкова |
Уважаема госпожо Минкова, Съгласно чл. 3, ал. 1 от Наредба № 3 от 23 февруари 2010 г. за формата, съдържанието, реда и начина за подаване и съхраняване на декларацията по чл. 15, ал. 1 от Закона за здравословни и безопасни условия на труд (Обн. ДВ. бр.19 от 9 Март 2010г., изм. ДВ. бр.43 от 8 Юни 2010г.) декларацията се подава в териториалната дирекция "Инспекция по труда" по седалище и адрес на управление на предприятието. В тази връзка следва да отправите въпроса си към съответното териториално поделение на ИА „ГИТ”. Освен това, на страницата на ИА „Главна инспекция по труда“ на адрес http://www.gli.government.bg/bg/page/386 са публикувани Инструкция за попълване, Указания за подаване на Декларацията и програмния продукт за подаване на Декларацията по електронен път./АК/ |
| 2011-04-06 20:12:36 |
Аз съм учител.На 22.11 2009 излязох в майчинство.На 22.11.2010 го прекратих и тъй като имах много платен отпуск го използвах.На 28.03.2011 се явих на работа . Х.2010 мои колеги са получили право да закупят работно облекло чрез фактура. Имам ли и аз това право за оставащото време до Х.2011г. да закупя работно облекло чрез фактура? |
Славка Апостолова |
Уважаема госпожо Апостолова, Разпоредбата на чл. 8, ал. 2 от Наредбата за безплатното работно и униформено облекло изрично определя работното и/или униформеното облекло да се предоставя на работника или служителя в готов вид в деня на постъпването му на работа. Съгласно ал. 4 на същия член, не се допуска заменянето на работно и/или униформено облекло с пари. Организацията за изпълнение на задължението за предоставяне на работното и униформеното облекло следва да се осигури от работодателя по целесъобразност./АК/ |
| 2011-04-07 09:42:46 |
Здравейте! Искам да питам при инвалидност над 95 % с чужда помощ ,поради трансплантация на бъбрек,при положение ,че по закон нямам право да работя, вследствие от изречението в ТЕЛК цитирам "Противопоказни условия на труд:Всякакъв вид труд",мога ли чрез вас да извадя документ медицинско с което ме опълномощавате ,че мога да работя дадена дейност, или почтти всякакъв вид труд ,без дигане на тежки предмети и много натоварена работа.На 21 години съм и чрез инвалидната песния немога да се прехранвам нито преживявам.Ако мога при вас да извадя подобен документ ,ще ви помоля да ми кажете към кого точно да се обърна и къде в сградата .Или ако няма как да ми съдействате ,но имате информация по въпроса, ще се радвам да ме уведомите. Благодаря за вниманието и искрено се надявам в най-скоро време да получа отговор от вас. |
Ганка М алинова |
Уважаема госпожо Малинова, Разпоредбата на чл. 317, ал. 2 от Кодекса на труда задължава както работодателя, така и работника или служителя към спазване на предписанието за трудоустрояване, издадено от здравните органи. Компетентните органи по експертиза на работоспособността са определени в Закона за здравето и Наредбата за експертиза на работоспособността. В тази връзка Министерството на труда няма как да Ви издаде документ, с който бихте могли да работите, въпреки изричното предписание на компетентния медицински орган. Като заинтересована страна, Вие имате право да обжалвате експертното решение на ТЕЛК по реда на чл. 112 от Закона за здравето. В случай, че сроковете за обжалване са изчерпани, препоръчваме Ви при преосвидетелстване да поискате от комисията прецизиране на условията, при които бихте могли да полагате труд, без това да навреди на здравословното Ви състояние. При високия процент неработоспособност, който Ви е определен, ТЕЛК е преценил във Вашия най-добър здравен интерес, че следва да бъдете напълно освободена от трудови задължения и да получите пенсия. Следва да се има предвид, че чл. 103 от Кодекса за социално осигуряване Ви дава право и на добавка за чужда помощ. Съгласно цитираната разпоредба пенсионерите със загубена работоспособност над 90 на сто, които постоянно се нуждаят от чужда помощ, получават към определената им пенсия добавка в размер 75 на сто от социалната пенсия за старост. Тази добавка е допълнително месечно плащане към личната пенсия на пенсионера. /ДК/ |
| 2011-04-07 10:11:26 |
При предосатвено на работник на длъжност продавач-консултант униформено облекло (ризи и пуловер), при прекратяване на трудовия д-р на работника може ли да го задължим да върне остатъчната стойност на униформеното облекло в пари, вместо да ни върне дрехите (т.к. няма как да дадем да се носят от др. работник)? Може ли да го удържим от заплатата ? |
Милена Китанова |
Уважаема г-жо Китанова, Съгласно чл.14, ал.1, т. 1 от Наредбата за безплатно работно и униформено облекло приета с ПМС № 10 от 21.01.2011 г, работникът или служителят връща на работодателя предоставеното му работно и/или униформено облекло при прекратяване на трудовото правоотношение. Алинея 2 на същия член позволява работникът или служителят да задържи облеклото при условия, определени от работодателя. В тази връзка считаме, че организацията за изпълнение на задължението за предоставяне на работното и униформеното облекло е право и компетентност на работодателя. /ВИ/ |
| 2011-04-07 11:42:13 |
Работа в V МБАЛ-София и въз основа специфичните условия на труд и наредба №11 от 25.12.2005г трябва да получаваме ваучери за безплатна храна, но работодателят ни е дал само до април 2010г вкл. От тогава до днес не ни се отпускат такива с оправданието, че няма сключен договор за отпечатването им. Редно ли е това и ако не е каде може да се подаде сигнал за този вид нарушение? |
Невяна Христова |
Уважаема госпожо Христова, Цялостен контрол по спазване на трудовото законодателство се извършва от Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда". В тази връзка всички сигнали за нарушения на трудовото законодателство (включително относно спазването на изискванията на Наредба № 11 за определяне на условията и реда за осигуряване на безплатна храна и/или добавки към нея) следва да подавате в ИА "Главна инспекция по труда" или в нейните териториални поделения. /AK/ |
| 2011-04-07 12:32:27 |
Моля да обясните: 1.Разликата между длъжностно лице и орган по безопасност и здраве и кое от двете, или и двете, трябва да има във фризьорски салон с 4 човека персонал. Могат ли и двете функции да се упражняват от работодателя? 2.Кой трябва да провежда инструктажите при нас по безопасност на труда и необходимо ли е той да има диплома за това? |
Димитър Стоянов |
Уважаеми г-н Стоянов, Съгласно чл. 1 от Наредба № 3 за функциите и задачите на длъжностните лица и на специализираните служби в предприятията за организиране изпълнението на дейностите, свързани със защитата и профилактиката на професионалните рискове (ДВ. бр.91 от 1998г.), тези длъжностни лица и специализирани служби се наричат за краткост по-нататък в наредбата "органи за безопасност и здраве при работа", т.е. те са едни и същи лица. На основание чл. 24 от Закона за здравословни и безопасни условия на труд и Наредба № 3, в зависимост от вида и характера на упражняваните дейности, условията на труд, рисковите фактори и броя на работещите, работодателят има правото и отговорността да прецени какъв да бъде органът по безопасност и здраве при работа в неговото предприятие. Може да бъде назначен служител с подходяща квалификация или изградена специализирана служба от няколко такива лица; функциите могат да бъдат възложени като допълнително задължение на длъжностно лице или пък да бъдат изпълнявани от самия работодател; възможно е и сключване на договор с външни за предприятието юридически или физически лица. Съгласно чл. 11, ал.2 от Наредба № РД-07-2 за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работното място на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд (ДВ, бр.102 от 2009 г.), инструктажите по безопасност и здраве при работа се провеждат от длъжностни лица с подходящо образование по ред и при условия, определени от работодателя, като се отчитат характерът на изпълняваната работа, конкретните условия на работното място и съществуващият професионален риск. (ВС) |