Дата на Въпроса Въпрос Подател Отговор
2011-04-13 13:21:49 Работя като началник склад готова продукция ,като склада е хладилна камера и работи при минус 25 градуса.Полага ли ми се допълнително заплащане за работа при тези температури. Димитрова Уважаема госпожо Димитрова, От 1.07.2007 г. е в сила Наредбата за структурата и организацията на работната заплата (обн., ДВ, бр. 9 от 26.01.2007 г.), съгласно която основната работна заплата на работника или служителя се определя на база на оценката на работните места и се договаря с трудовия договор между страните по трудовото правоотношение. Съгласно Наредбата, сложността на труда, отговорността на труда, тежестта на труда, параметрите на работната среда са елементи на оценката на работното място и длъжност, въз основа на която се формира основната работна заплата (чл.4). В тази връзка, условията на труд следва да бъдат оценени и включени в основната заплата на работниците и служителите. (ВС)
2011-04-20 15:19:25 При настъпили структурни промени в предприятие, което има много работни места с определени териториални граници, които се променят след преструктурирането на работниците достатъчно ли е да се проведе извънреден инструктаж за да се запознаят с новата промяна и евентуалните нови рискове на новосформирания участък? Т.Дечева Уважаема госпожо Дечева, Съгласно изискванията на чл. 16, ал.1, т.3 от Наредба № РД-07-2 от 16.12.2009 г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работното място на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, при промяна на технологичния процес, при въвеждане на нови машини и съоръжения, при промяна на работното място или организацията на работа се провежда извънреден инструктаж. В случая, ако промените в предприятието са в посочения обхват, е достатъчно да се проведе извънреден инструктаж. Цялостната организация за провеждане на инструктажите трябва писмено да се определи от работодателя, като се посочат видовете инструктажи, техния обхват, продължителност, тематика и програми, лицата, които ще бъдат инструктирани, както и длъжностните лица, които ще провеждат инструктажите. (ВС)
2011-04-23 13:47:40 Защо от 22 април не мога да се свържа с ИА ГИТ за подаване на декларацията по чл.15 от ЗЗБУТ Румен Радев Уважаеми господин Радев, Съгласно чл. 3, ал. 1 от Наредба № 3 от 23 февруари 2010 г. за формата, съдържанието, реда и начина за подаване и съхраняване на декларацията по чл. 15, ал. 1 от Закона за здравословни и безопасни условия на труд (Обн. ДВ. бр.19 от 9 Март 2010г., изм. ДВ. бр.43 от 8 Юни 2010г.) декларацията се подава в териториалната дирекция "Инспекция по труда" по седалище и адрес на управление на предприятието. В тази връзка следва да отправите въпроса си към съответното териториално поделение на ИА „ГИТ”. Освен това, на „Горещия телефон” 0700 17 670 на ИА „Главна инспекция по труда” можете да се обаждате, за да получите консултация по въпроси, свързани със законността на трудовите правоотношения, осигуряването и спазването на изискванията за здравословни и безопасни условия на труд и контролът по предоставянето на посреднически услуги за намиране и наемане на работа. /АК/
2011-04-26 17:36:07 Работодателя задължен ли е да осигурява храна и тонизиращи напитки за работещите през ноща. За лечебно заведение стававъпрос. Лечебното заведение е на непрекъсваем процес на трисменен режим на работа. Радостин Павлов Уважаеми господин Павлов, Съгласно Кодекса на труда (КТ) нощен е трудът, който се полага от 22,00 ч. до 06,00 ч. Член 140, ал. 3 от КТ регламентира задължение на работодателя да осигурява на работниците и служителите топла храна, ободряващи напитки и други облекчаващи условия за ефективно полагане на нощния труд. ./ДК/
2011-04-29 19:25:01 НАЛОЖИ СЕ ДА СИ НАПРАВЯ ОПЕРАЦИЯ НА ОКОТО.РАБОТЯ СЪС ВИДЕОДИСПЛЕЙ - 8 ЧАСА.ПОДАДОХ РАПОРТ ЗА ЗАПЛАЩАНЕ НА РАЗХОДИТЕ,ТЪЙ КАТО ОТ 2000 ГОД. ДИРЕКТОРА НЕ НИ Е ОСИГУРЯВАЛ ПРЕГЛЕД НА ОЧИТЕ.ОТГОВОРЪТ БЕШЕ: ПЪРВО НЕ СИ ЧЛЕН НА КНСБ; ВТОРО ТИ СИ ЗДРАВНО ОСИГУРЕН И СЕ ОПРАВЯЙ; ТРЕТО - НИЕ НЕ СМЕ ДЛЪЖНИ ДА ПЛАЩАМЕ И АКО ПРОДЪЛЖАВАШ ТАКА - ЩЕ ТЕ НАКАЖА ПО КТ Д. ДОБРЕВ Уважаеми господин Добрев, Съгласно чл.9, ал. 1 от Наредба № 7 от 15.08.2005 г. за минималните изисквания за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при работа с видеодисплеи, работодателят следва да осигури преглед на очите и оценка състоянието на зрението на лицата, работещи с видеодисплеи, от специалист по очни болести: 1. преди започване на работа с видеодисплеи; 2. един път на три години за лицата, ненавършили 40 години, и ежегодно за лицата, навършили 40 години; 3. при оплаквания от смущения на зрението, които могат да се дължат на работа с видеодисплеи. Алинея 2 на същия член изисква работодателят да осигури за своя сметка средства за корекция на зрението на работещия за работата му с видеодисплей, ако са предписани от специалиста по очни болести при прегледите по ал. 1. Следователно, задълженията на работодателя са да осигури прегледи и корекция на зрението (очила), за състояния, които са пряко свързани с натоварването на зрителния анализатор при работа с видеодисплеи. Липсва нормативно основание, по което да бъде изисквано от работодателя заплащане на разходи за лечение на зрението. /ДК/
2011-05-03 14:13:42 Възпитател съм в ДДЛРГ,На какви социални придобивки имам право за положения нощен труд в Дома за деца лишини от родителска грижа Иванка Христова Уважаема госпожо Христова, Съгласно чл. 140, ал. 2 от Кодекса на труда (КТ) нощен е трудът, който се полага от 22,00 ч. до 06,00 ч. Работодателят е длъжен да осигурява на работниците и служителите топла храна, ободряващи напитки и други облекчаващи условия за ефективно полагане на нощния труд (чл.140, ал.3 от КТ). Съгласно чл. 8 от Наредбата за структурата и организацията на работната заплата за всеки отработен нощен час или за част от него между 22,00 ч. и 6,00 ч. на работниците и служителите се заплаща допълнително трудово възнаграждение за нощен труд в размер не по-малък от 0,25 лв./АК/
2011-05-08 14:19:50 В предприятието има специално облекло и каски, които работниците не носят, макар че им са раздадени и са преминали от инструктаж. Може ли ръководителят на обекта да не ги допусне до работа и да не им плати за това време заплати, докато не започнат да използват личните си предпазни средства? Ален Левент Уважаеми господин Левент, Разпоредбите на Кодекса на труда и на Закона за здравословни и безопасни условия на труд гласят, че работодателят е длъжен да предоставя безплатно специално работно облекло и лични предпазни средства на работниците и служителите, които работят със или при опасни за здравето или живота машини, съоръжения, течности, газове, стопени метали, нажежени предмети и други подобни, а работниците и служителите са длъжни да използуват правилно, съгласно инструкциите, предоставените им от работодателя лични предпазни средства и специално работно облекло. За нарушения на трудовата дисциплина, в това число, неспазване на правилата за здравословни и безопасни условия на труд, работодателят може да налага предвидените в Кодекса на труда дисциплинарни наказания – забележка, предупреждение за уволнение, уволнение (чл. 186, 187 и 188 от КТ). Съгласно Кодекса на труда, глобата е вид административно наказание, и се налага от съответния контролен орган, а не от работодателя. (ВС)
2011-05-08 14:34:08 СъгласноБДС 16686-87 при измерване на всеки един параметър на микроклимата се изисква интервалът мужду първото и последното измерване за деня да не е по-малък от 1/2 от работната смяна. Ако на извършващите измерванията не се предостави това технологично време, техните преки ръководители носят ли отговорност и санкции и какви? Вячеслав Попов Уважаеми г-н Попов, Юридическите или физическите лица, измерващи параметрите на работната среда, трябва да носят отговорност за извършените от тях измервания, в съответствие с условията за акредитиране и изискванията на съответните стандарти. Предоставяните услуги се извършват по ред и условия, определени с Договор между двете страни - работодателя, възложил измерванията и фирмата изпълнител. За неизпълнение на договорите се носи отговорност по Закона да задълженията и договорите. За повече информация по този въпрос можете да се обърнете към ИА „Българска служба за акредитация” (София 1797 бул. "Д-р Г. М. Димитров" № 52А, ет. 7). (ВС)
2011-05-08 14:41:50 При оборудване на работното място с видеодисплеи се взема под внимание излъчвания от оборудването шум, който не трябва да нарушава вниманието и речевата комуникация на работещия. Коя е долната граница за предприемане на действия след измерване на шума в dB/А/? Трябва ли да се взима под внимание шума от работа с клиенти, или сама шума от компютъра. Вячеслав Попов Уважаеми г-н Попов, Наредба № 6 за минималните изисквания за осигуряване на здравето и безопасността на работещите при рискове, свързани с експозиция на шум (ДВ, бр. 70 от 2005 г.) регламентира следните горни и долни стойности на експозиция за предприемане на действия, както и гранични стойности на експозиция, на база дневните нива на шум и върхово звуково налягане на работните места: • горни стойности на експозиция за предприемане на действие: Lex,8h = 85 dB(А) и ppeak = 140 Ра, съответстващо на 137 dB(С); • долни стойности на експозиция за предприемане на действие: Lex,8h = 80 dB(А) и ppeak = 112 Ра, съответно 135 dB (С); • гранични стойности на експозиция: Lex,8h = 87 dB(А) и ppeak = 200 Ра, съответно 140 dB(С). Съгласно чл. 4, ал. 1 от Наредбата, работодателят е длъжен да оцени и когато е необходимо, да измери нивата на шума, на които работещите са експонирани. Следователно, при оценката на риска се взимат под внимание нивата на шума, на които работещите са експонирани на съответните им работни места, независимо от това колко и какви са източниците на шум.(ВС)
2011-05-09 18:49:21 Възпитател съм в Дом за деца лишени от родителски грижи,За нощните ми дежурства полагали ме се ободрителна напитка,храна или валчери за безплатна храна? Христо Иванов Христов Уважаеми г-н Христов, Съгласно чл.140, ал.3 от Кодекса на труда (КТ) работодателят е длъжен да осигурява на работниците и служителите топла храна, ободряващи напитки и други облекчаващи условия за ефективно полагане на нощния труд. Тъй като „ваучери за храна", съгласно § 1, т.36 от Допълните разпоредби на Закона за коорпоративно подоходно облагане са вид книжа за замяна, предоставени чрез работодателя на работниците и служителите, включително на тези по договори за управление, които се използват като разплащателно средство в ресторанти, заведения за бързо обслужване и обекти за търговия с храни съгласно сключен договор за обслужване с оператор считаме, че тяхното осигуряване вместо напитки не гарантира спазването на изискванията на чл.140, ал.3 от КТ./ВИ/
Page 43 of 6864

Търсене във въпроси и отговори