Дата на Въпроса Въпрос Подател Отговор
2011-05-23 09:34:22 Работодателя задължен ли е да осигурява храна и тонизиращи напитки за работещите през ноща. Лечебното заведение е на непрекъсваем процес на трисменен режим на работа. Работодателя отказва да даде храна защото не отговаряли на изискванията на Наредба 11. С до 15 нощни смени са хората. Трябва ли да им дава храна по чл.140 от КТ Радостин Павлов Уважаеми господин Павлов, Тъй като въпросът Ви се отнася за лечебно заведение възможно е част от работещите да имат право на безплатна храна на основание чл. 285 от Кодекса на труда и Наредба № 11 за определяне на условията и реда за осигуряване на безплатна храна и/или добавки към нея (ДВ. бр.1 от 3 Януари 2006г). За да ползват това право, работещите в лечебното заведение следва да работят при условия, отговарящи едновременно на поне едно от изискванията, определени в ал. 1 и ал. 2 от чл. 2 на наредбата. Съгласно чл. 9. от наредбата, в случаите, когато работници и служители ползват безплатна храна и/или добавки към нея на друго основание, получават храна само на едно от основанията. Това са регламентирани с нормативен акт други основания, съгласно които работодателят може да предоставя безплатна храна, като: 1. Чл. 140, ал. 3 от КТ – за работа през нощта 2. Чл. 294, т.1 от КТ – за работа при специфични условия на труд 3. Постановление № 133 на МС от 14.07.1993 г. за приемане на Наредба за допълнителните и други трудови възнаграждения (ДВ, бр. 67 от 1993 г.), което задължава работодателите да осигуряват безплатна храна на определени в постановлението групи работещи – в здравните заведения, на операционните екипи, на екипите по кръвонабиране и др./ДК/
2011-05-23 11:05:00 Здрвавейте, При отдалечено работно място работодателят осигурава ли транспорт след работа в 22 часа вечерта, а градският транспорт е до 20.30ч. ? Светла Пейчева Уважаема госпожо Пейчева, Разпоредбата на чл. 294, т.3 от Кодекса на труда предвижда, че работодателят може самостоятелно или съвместно с други органи и организации да осигурява на работниците и служителите транспортно обслужване от местоживеенето до местоработата и обратно. Както е видно разпоредбата предвижда възможност, а не задължение за работодателя да осигурява транспорт от местоживеенето до местоработата и обратно./АК/
2011-05-25 11:15:59 Възложителя на строителството по ЗУТ има ли качество на рабатодател и страна ли е по споразумението по чл. 18 от ЗБУТ? Миглена Върбанова Уважаема госпожо Върбанова, Участниците в строителството, функциите и задълженията им, както и взаимоотношенията между тях, са определени в Раздел II на Закона за устройство на територията (ЗУТ). Съгласно чл. 160 от ЗУТ, участници в процеса на строителството са възложителят, строителят, проектантът, консултантът, физическото лице, упражняващо технически контрол за част "Конструктивна", техническият ръководител и доставчикът на машини, съоръжения и технологично оборудване. В най-общия случай, съгласно възложените функции, работодател е строителят. Възложителят по ЗУТ има качеството на работодател, когато изпълнява и функциите на строител или консултант, при спазване на условията, посочени в ЗУТ. Страна по споразумението по чл. 18 от Закона за здравословни и безопасни условия на труд е лицето, което е работодател. За повече информация по този въпрос можете да се обърнете към Министерството на регионалното развитие и благоустройството. (ВС)
2011-05-26 12:26:34 Здравейте! В Правилника за категоризиране труда при песиониране (отм.) в т. 4a буква н, е посочено: н) работници непосредствено в леярското производство на черни метали по списък на професиите, утвърден от Министерството на труда и социалните грижи. Моля, да отговорите къде мога да намеря списъка. Ваня Иванова Уважаема госпожо Иванова, За търсената от Вас информация следва се обърнете към съответното териториално поделение на Националния осигурителен институт./АК/
2011-05-28 09:20:27 Имам диагноза рецидивиращо депресивно разстройство. Попада ли това заболяване към болестите, при които се ползва закрила при уволнение съгл. Наредба № 5 от 20.02.1987 г. и чл. 333 от КТ? АНОНИМЕН Уважаема/и госпожо/господине, По силата на чл. 333, ал. 1, т. 3 КТ с предварителна закрила при уволнение се ползват работниците и служителите, които боледуват от определени болести. Кои са тези болести е предвидено изчерпателно в Наредба № 5 на министъра на здравеопазването за болестите, при които работниците, боледуващи от тях, имат особена закрила съгласно чл. 333, ал. 1 КТ. Заболяването, което цитирате, би могло да се отнесе към чл. 1, ал. 1, т. 5 от Наредбата – „психични заболявания”. В тази връзка нормативната разпоредба предвижда задължения на работодателя и на работника, който е определен за уволнение, които са свързани с практическото осъществяване на закрилата при уволнение. Съгласно чл. 1, ал. 2 от наредбата задължение на работодателя е преди всичко да събере информация от работниците, които са определени за уволнение, страдат ли от съответните болести, посочени в чл. 1, ал. 1. Работниците, които страдат от заболяване по наредбата, са длъжни при поискване да представят на работодателя медицински документи за заболяването си (чл. 2). След събирането на документите и вземане мнението на ТЕЛК работодателят е длъжен да отправи до инспекцията по труда писмено искане за разрешение за прекратяване на трудовия договор с определения за уволнение работник, страдащ от болест по чл. 1, ал. 1 от наредбата (чл. 5)./ДК/
2011-05-28 13:45:43 Получих работно облекло на 14.09.2010 г. за учебната година. Напускам училището на 20.06.2011 г. Учебната година приключва на 15.06 за начален курс. Дължа пари на училището за работното облекло или да го върна? Румяна Неминска Уважаема госпожо Неминска, Съгласно чл. 14 от Наредбата за безплатното работно и униформено облекло (ДВ. бр.9 от 28 2011г.), при прекратяване на трудовото правоотношение, както и след изтичане срока на износване, работникът или служителят връща на работодателя предоставеното му работно облекло. В посочените случаи, работникът или служителят може да задържи облеклото, ако работодателят е определил допълнително такава възможност и условия със заповед или друг вътрешен акт. (ВС)
2011-05-28 21:39:17 Казвам се Мария Йорданова. Магистър, Инженер – химик съм, специалност „Технология на силикатите”. Завършила съм ВХТИ „Проф. д-р Асен Златаров” – гр Бургас. Средното си образование получих в Техникум по индустриална химия „Акад. Дм. Зелинский” – гр. Бургас. По – голяма част от професионалния ми път премина в системата на средното образование. До 1993г. работих, като учител по професионална подготовка в Техникум, а от 1993 до 2008г. – работих, като експерт по професионално образование и обучение, от 2008г. до 2010г., като експерт по организация на средното образование в Регионален инспекторат по образованието /РИО/ . Със заповед на Началника на РИО аз бях определена да отговарям за координацията и контрола на дейностите по планиране, организация и провеждане на дейностите, свързани със създаване на безопасни условия на възпитание, обучение и труд /БУВОТ/ в просветните звена в областта – детски градини, училища, обслужващи звена. През м. октомври 2004г. участвах в организирането на семинар с участието на всички директори от системата на средното образование в областта, проведен от Българска стопанска камара, ЦПО. В резултат на моето участие в семинара получих Удостоверение за завършено първоначално обучение по ЗБУТ, съгл. Наредба № 4 от 1998г., на работодателите – представителите в КУТ и ГУТ в институциите от системата на МОН. През месец ноември 2004г. взех участие в квалификационен курс на тема: „Действия при БАК, тероризъм, организиране, планиране и управление при кризисни ситуации в област ..........Екорогична сигурност”. Курсът бе проведен от Персонал Консулт Г. Попов, Център за изследвания, консултации и квалификация. В резултат получих Сертификат за участие в квалификационен курс на посочената тема. През 2006г. организирах с директорите на детски градини, училища и обслужващи звена в областта обучение по ЗБУТ, проведено от Съюз за стопанска инициатива, Бизнес център „Информа Интелект” ООД. В резултат на участието ми в обучението притежавам Удостоверение за завършено обучение по ЗБУТ, съгласно Наредба № 8 за обучението и квалификацията по ОхТ и ППО /ДВ, бр. 51/1982г./ и чл. 3 от Наредба № 3 за функциите и задачите на длъжностните лица, свързани със защитата и профилактиката на професионалните рискове /ДВ, бр. 91/1998г./. През ноември 2010г. се пенсионирах и регистрирах ЕООД. Част от предмета на дейност на моята фирма, регистрирана по Търговския закон е „консултантска дейност, обучение.......”. Моля, за Вашето компетентно мнение, в отговор на въпросите ми: 1. Мога ли да провеждам обучение по безопасност и здраве при работа, по смисъла на Наредба № РД-07-2 от 16 декември 2009 г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, в сила от 01.01.2010 г.,издадена от Министерството на труда и социалната политика, Обн. ДВ. бр.102 от 22 Декември 2009г., попр. ДВ. бр.4 от 15 Януари 2010г.? / В дипломата си за средно образование имам оценка по „Охрана на труда”, но при завършване на ВХТИ не съм полагала изпит и нямам оценка по Охрана на труда. Като учител по професионална подготовка преподавах по предмета „ЗБУТ”, а като експерт по професионално образование и обучение извършвах контрол и на обучението по предмета „Здравословни и безопасни условия на труд”, който и сега се изучава в професионалните гимназии, в които се придобива средно техническо образование (без гимназиите по икономика)/. 2. Мога ли да издавам легитимен документ за проведено обучение? 3. Необходима ли е допълнителна квалификация или обучение за да мога да провеждам обучение по безопастност и здраве при работа и ако е необходима – къде и как бих могла да я получа? Съгласно чл 8, ал.1, т. 2 на Наредба № РД-07-2 от 16 декември 2009 г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд: „ Обучението по безопасност и здраве при работа се провежда от: 2. юридически или физически лица, регистрирани по Търговския закон, по Закона за кооперациите или по Закона за юридическите лица с нестопанска цел, в чийто предмет на дейност е посочено обучение;” А съгласно ал. 2 на чл. 8 ,”Обучението по безопасност и здраве при работа се провежда от лица с образователно-квалификационна степен не по-ниска от "бакалавър" съгласно Закона за висшето образование, притежаващи професионални познания и опит в областта на здравословните и безопасните условия на труд, като с колективен трудов договор могат да се определят и други специфични изисквания към лицата”. Така тълкуван текста на Наредбата дава ли ми правото да провеждам обучение по безопасност и здраве при работа, като юридическо лице, регистрирано по Търговския закон, с магистърска степен на висше техническо образование, с участие в квалификационни форми от оторизирани за обучение и квалификации институции и получени удостоверения и сертификати, както и притежаващ професионални познания и опит в областта на здравословните и безопасните условия на труд? Мария Йорданова Уважаема госпожо Йорданова, Обучение по безопасност и здраве при работа (БЗР) може да се провежда от лицата и организациите, посочени в чл. 8, ал. 1 от Наредба № РД-07-2 от 16.12.2009 г., ако разполагат със специалисти, отговарящи на условията на чл. 8, ал. 2, при спазване изискванията на наредбата. Според информацията, която предоставяте в запитването си, считаме че няма пречка Вашата фирма да провежда обучения по БЗР. (ВС)
2011-05-29 18:45:34 Задължително ли е да представяш в писмен вид и прогр.за обучени и видове инструктаж,при положение,че работиш в заведение с един фритюрник и една кафемашина Според наредба РД-07-2 чл 2.не са кумулативно свързани,а имаш алтернатива.подлежа ли на санкция какво обучение да си проведа след като имам инструкции. Иван Станчев Уважаеми господин Станчев, Действително разпоредбата на чл. 2, ал. 1 от Наредба № РД-07-2 от 16.12.2009 г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд предоставя възможност работодателят да определи подходящата форма – обучение или инструктаж, по отношение на отделния работник. В тази връзка е и изискването на ал. 2 от чл. 2 на наредбата работодателят писмено да определи видовете обучения и инструктажи; лицата, които ще бъдат обучавани и/или инструктирани; програмата за провеждане на обучението и/или инструктажа и лицата, които ще провеждат обучението и/или инструктажа. Работниците и служителите, които подлежат на задължително обучение, са определени в чл. 6 от наредбата. /ДК/
2011-06-02 17:48:01 При издаване на пълномощно да представлявам Управителя пред всички дирекции "Инспекция по труда",достатъчен ли е в текста да е вписано - "Да подписва, подава и получава от мое име документи, писма, молби и други" за да мога да се разписвам при връчване на протокол от проверка с констатирани нарушения, или текста трябва да има друго съдържание. Петя Велчева Уважаема госпожо Велчева, Въпросът Ви вероятно е свързан с разпоредбите на чл. 403а от КТ. Съгласно ал. 2 на чл. 403а, работодателят е длъжен писмено да определи длъжностни лица в предприятието, в неговите поделения, обекти и работни площадки, както и на други места, на които се полага наемен труд, които да го представляват пред контролните органи на инспекцията по труда. Цитираната разпоредба не поставя изискването определеното длъжностно лице да притежава нотариално заверено пълномощно. В тази връзка считаме, че няма пречка изискването да бъде изпълнено чрез писмена заповед на работодателя, доколкото определеното от работодателя лице го представлява на територията конкретното поделение, обект или работна площадка и е задължено да оказва съдействие и предоставя изискваната от инспекцията по труда информация по време на извършваната проверка. От друга страна, при нарушения на трудовото законодателство, установени с актове, съставени от държавните контролни органи, същите се връчват на нарушителя лично срещу подпис (чл. 416, ал. 3 КТ) и в този случай актът срещу работодателя не може да бъде връчен на определеното от него със заповед лице, освен ако същото не притежава легален документ (нотариално заверено пълномощно). Обръщаме Ви внимание, че въпросите, свързани с контрола по спазване на трудовото законодателство са от компетенциите на Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда" (ИА „ГИТ”). В тази връзка за повече информация следва да се обърнете към съответната териториална дирекция на ИА „ГИТ”./АК/
2011-06-02 18:48:04 НАЛОЖИ СЕ ДА СИ НАПРАВЯ ОПЕРАЦИЯ НА ОКОТО.РАБОТЯ СЪС ВИДЕОДИСПЛЕЙ - 8 ЧАСА.ПОДАДОХ РАПОРТ ЗА ЗАПЛАЩАНЕ НА РАЗХОДИТЕ,ТЪЙ КАТО ОТ 2000 ГОД. ДИРЕКТОРА НЕ НИ Е ОСИГУРЯВАЛ ПРЕГЛЕД НА ОЧИТЕ.ОТГОВОРЪТ БЕШЕ: ПЪРВО НЕ СИ ЧЛЕН НА КНСБ; ВТОРО ТИ СИ ЗДРАВНО ОСИГУРЕН И СЕ ОПРАВЯЙ; ТРЕТО - НИЕ НЕ СМЕ ДЛЪЖНИ ДА ПЛАЩАМЕ И АКО ПРОДЪЛЖАВАШ ТАКА - ЩЕ ТЕ НАКАЖА ПО КТ Д. ДОБРЕВ - въпрос от 29 04 2011 ГОД Уважаеми господин Добрев, Съгласно чл.9, ал. 1 от Наредба № 7 от 15.08.2005 г. за минималните изисквания за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при работа с видеодисплеи, работодателят следва да осигури преглед на очите и оценка състоянието на зрението на лицата, работещи с видеодисплеи, от специалист по очни болести: 1. преди започване на работа с видеодисплеи; 2. един път на три години за лицата, ненавършили 40 години, и ежегодно за лицата, навършили 40 години; 3. при оплаквания от смущения на зрението, които могат да се дължат на работа с видеодисплеи. Алинея 2 на същия член изисква работодателят да осигури за своя сметка средства за корекция на зрението на работещия за работата му с видеодисплей, ако са предписани от специалиста по очни болести при прегледите по ал. 1. Следователно, задълженията на работодателя са да осигури прегледи и корекция на зрението (очила), за състояния, които са пряко свързани с натоварването на зрителния анализатор при работа с видеодисплеи. Липсва нормативно основание, по което да бъде изисквано от работодателя заплащане на разходи за лечение на зрението. /ДК/
Page 45 of 6864

Търсене във въпроси и отговори