| 2011-06-14 09:51:06 |
Бременна съм в 13 седмица. Наш колега е болен от варицела, но разбрах, че възнамерява да дойде на работа преди да е минал "заразният" му период. По различни причини не зная дали имам имунитет и съм принудена да се дебна с него и ако той дойде, аз да не се появявам на работа. Мога ли, позовавайки се на КТ да не идвам на работа без друго основание? |
Айше Кълъч |
Уважаема госпожо Калъч, Съгласно чл. 309 от Кодекса на труда (КТ), когато бременна жена или кърмачка, както и работничка и служителка в напреднал етап на лечение ин-витро, изпълнява неподходяща за състоянието й работа, по предписание на здравните органи работодателят предприема необходимите мерки за временно приспособяване на условията на труд на работното място и/или работното време с оглед премахване на риска за безопасността и здравето им. Ако приспособяването на условията на труд на работното място и/или на работното време е технически и/или обективно неосъществимо или не е оправдано да се изисква поради основателни причини, работодателят предприема необходимите мерки за преместване на работничката или служителката на друга подходяща работа. В тази връзка, задължително условие е представянето на работодателя си предписание на здравните органи, което е задължително за изпълнение както от бременната, така и от работодателя. До изпълнението на предписанието за преместване тя се освобождава от задължението да изпълнява неподходящата за състоянието й работа, а работодателят й изплаща обезщетение в размер на получаваното брутно трудово възнаграждение за месеца, предхождащ деня на издаването на предписанието./ДК/ |
| 2011-06-15 15:05:03 |
Запознах се с Инструкция № 1 от 20 май 2011г. на НОИ за работата и отчетността с болничните листове за временна нетрудоспособност. Аз намирам, че между чл.36(3) на Инструкцията и чл.4(1) на Наредба за установяване , разследване, регистриране и отчитане на трудовите злополуки има противоречие. Моля, за правно тълкувание на посочените членове на двата документа. Благодаря И.Вълчев |
Иван Вълчев |
Уважаеми господин Вълчев, От правна гледна точка между чл.36(3) на Инструкцията и чл.4(1) на Наредба за установяване , разследване, регистриране и отчитане на трудовите злополуки няма противоречие, тъй като съответните разпоредби уреждат задължението копие от болничният лист при данни за настъпила трудова злополука, довела до временна неработоспособност, да се представи 3 дневен срок на ТП на НОИ за две различни лица – лекаря, издал болничния лист и осигурителя. /ДК/ |
| 2011-06-16 09:44:53 |
трудостроена съм и работното ми място пречи на здравето ми,уведомила съм работодателите да ми предложат работа преди 1месец,обещаха,но нямам отговор,бях в болничен и болница 35дни,изтекоха,а още нямам отговор,накараха ме да пусна отпуска,имат ли право да ме върнат на старото работно място и моля обяснете ми какви са правата ми |
димитрина попова |
Уважаема госпожо Попова, При установена временна или трайна неработоспособност, освидетелстваното лице има право на трудоустрояване, а при трайна нетрудоспособност над 50% - и на пенсиониране поради инвалидност. Съгласно Кодекса на труда (КТ), необходимостта от преместване на работника или служителя на друга подходяща работа или на същата работа при облекчени условия, характерът на работата, условията на труда и срокът на преместването се определят по предписание на здравните органи. Компетентните органи по експертиза на работоспособността са определени в Закона за здравето и Наредбата за експертиза на работоспособността. Предписанието има задължителен характер и за двете страни: работникът или служителят се задължава да не изпълнява работата, от която се премества, а работодателят - да не го допуска до тази работа (чл. 317, ал.2 от КТ). Съгласно разпоредбите в ал. 3 и 4 на чл. 317, Работодателят е длъжен да премести работника или служителя на подходяща работа съгласно предписанието на здравните органи в 7-дневен срок от получаването му, а при неизпълнение на предписанието на здравните органи от работодателя той дължи на работника или служителя обезщетение по чл. 217 от КТ. Ако работодателят няма възможност да предложи на трудоустроеното лице подходящо работно място за трудоустрояване, в съответствие с предписанията на ТЕЛК, се прилага разпоредбата на чл. 325 т. 9 от КТ. Съгласно тази разпоредба, трудовият договор може да бъде прекратен, без която и да е от страните да дължи предизвестие, при невъзможност на работника или служителя да изпълнява възложената му работа поради болест, довела до трайна неработоспособност или по здравни противопоказания, въз основа на заключение на ТЕЛК. При тази хипотеза прекратяването се допуска само ако при работодателя няма работа, подходяща за здравното състояние на работника или служителя, или той откаже да заеме предложената такава. /ДК/ |
| 2011-06-16 13:20:40 |
Коя категория труд е длъжността строителен бояджия по правилника за категоризиране на труда от 1967г. |
Румяна Атанасова |
Уважаема госпожо Атанасова, Съгласно чл. 66и от Правилника за категоризиране на труда при пенсиониране (ПКТП) в сила до 31.12.1999 г., трудът на работещите в специализираните строително-монтажни фирми и организации като строителен бояджия се зачита като втора категория при пенсиониране. Обръщаме Ви внимание, че разпоредбата на чл. 66и е въведена с изменение на ПКТП обн. ДВ, бр. 49 от 1990 г. /АК/ |
| 2011-06-17 16:23:26 |
Работя в предприятие в минно-добивната промишленост. Работодателя ни осигурява безплатна храна по наредба № 11 чрез купони, в столовете на предприятието. Повечето работници не се хранят там, защото храната е малко и не е добре приготвена. Може ли работодателя да откаже ваучери или пари на тези, които искат това т.е. може ли да се дава по избор-който иска купони, който иска ваучер или пари? |
Виолета Маринова |
Уважаема госпожо Маринова, Съгласно чл. 7 от Наредба № 11 от 21. 12. 2005 г. за определяне на условията и реда за осигуряване на безплатна храна и/или добавки към нея, работодателят следва да определи със Заповед списъка на лицата, които ще получават безплатна храна и вида на храната. Тази процедура се извършва след съгласуване със Службата по трудова медицина и отчитане оценката на риска, като предварително се провеждат консултации с представителите на работниците и служителите и комитета/групата по условия на труд. Право и компетентност на работодателя е да създаде организация за осигуряване на храната, която е определена в Заповедта по чл. 7 от наредбата. В тази връзка, считаме, че договорените условия, следва да бъдат еднакви за всички работещи. (ВС) |
| 2011-06-20 11:38:22 |
Как се определя категорията на труд? Има ли значение длъжноста и името на длъжноста по класификатора на длъжностите ако 80-90%от времето работим в цех в близост до машините ,в който всички работници и ръководство на цех са 2ра категория? |
николай калбуров |
Уважаеми господин Калбуров, Съгласно чл. 104, ал. 1 на Кодекса за социално осигуряване, Министерският съвет определя кой труд към коя категория се причислява съобразно характера и особените условия на труд. С Правилника за категоризиране на труда при пенсиониране (ПКТП), в сила до 31.12.1999 г. и Наредбата за категоризиране на труда (НКТП) в сила от 01.01.2000 г. са определени изискванията за категоризиране на труда на работещите в дейности, производства, работни места, конкретни професии и длъжности, на които лицата са назначени по трудово правоотношение. Категорията труд се преценява по оригинални документи за осигурителен стаж (образец УП-3), издадени на база разплащателните ведомости или друга счетоводноотчетна документация. При необходимост се представят и документи, показващи: структурата и организацията на работата; производствени (функционални) характеристики, от които да е видно естеството на извършваната работа; звеното, в което се извършва работата; вида дейност на осигурителя и др. Във връзка с гореизложеното считаме, че за правилното определяне категорията на положения от Вас труд и зачитането й при пенсиониране, следва да се обърнете към териториалното поделение на Националния осигурителен институт, като приложите посочените документи/АК/. |
| 2011-06-22 12:44:45 |
Претърпях трудова злополука по чл. 55. Издадоха ми болничен за 14 дни. Работодателят не е сключил задължителната застраховка "трудува злополука" На какво обезщетение имам право? |
Таня Райнова |
Уважаема госпожо Райнова, Въпросите относно правото на обезщетение при трудова злополука са уредени в Кодекса за социално осигуряване (КСО). Съгласно чл. 40, ал. 2 от КСО, oсигурените лица за трудова злополука и професионална болест имат право на парично обезщетение за трудова злополука или професионална болест, както и на обезщетение при трудоустрояване в тези случаи независимо от продължителността на осигурителния стаж. Дневното парично обезщетение за временна неработоспособност поради трудова злополука или професионална болест e в размер 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху които са внесени или дължими осигурителни вноски, а за самоосигуряващите се лица - внесени осигурителни вноски за съответния риск за периода от шест календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на неработоспособността. Съгласно чл. 42, ал. 1 от КСО паричното обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване, трудова злополука и професионална болест се изплаща от първия ден на настъпването до възстановяване на работоспособността или до установяване на инвалидност. Съгласно чл. 200 от Кодекса на труда, за вреди от трудова злополука или професионална болест, които са причинили временна неработоспособност, трайна неработоспособност над 50 на сто или смърт на работника или служителя, работодателят отговаря имуществено независимо от това, дали негов орган или друг негов работник или служител има вина за настъпването им. Размерът на обезщетението, дължимо от работодателя, е равен на разликата между причинената вреда - неимуществена и имуществена, включително пропуснатата полза, и обезщетението и/или пенсията по общественото осигуряване. /АК/ |
| 2011-06-24 03:17:17 |
po dnevno ili sumarno pabotno vreme |
nikolai dimitrov |
Уважаеми господин Димитров, Въпросът Ви е неясно зададен, поради което не можем да Ви дадем отговор./АК/ |
| 2011-06-28 15:10:49 |
Как да прилагаме Наредбата за безплатното работно и униформено облекло за учителите, като в КТД е вписано, че се осигуряват средства за работно облекло в размер на 1 минимална работна заплата в съответствие с Наредбата? Следва ли да го представим в готов вид? Каква е процедурата? |
Катерина Василева |
Уважаема госпожо Василева, Съгласно чл. 296, ал. 1 от Кодекса на труда (КТ) работодателят осигурява на работниците и служителите безплатно работно и униформено облекло при условия и по ред, установени от Министерския съвет или в колективния трудов договор (КТД). Условията и редът за осигуряване на работниците и служителите на безплатно работно и униформено облекло са определени в Наредбата за безплатното работно и униформено облекло (НБРУО) (обн., ДВ, бр. 9 от 28.01.2011 г.). Разпоредбата на чл. 8, ал. 2 от Наредбата изрично определя работното и/или униформеното облекло да се предоставя на работника или служителя в готов вид в деня на постъпването му на работа. Съгласно ал. 4 на същия член, не се допуска заменянето на работно и/или униформено облекло с пари. Организацията за изпълнение на задължението за предоставяне на работното и униформеното облекло следва да се осигури от работодателя по целесъобразност. (ВС) |
| 2011-06-29 12:10:07 |
Каква е санкцията за работодател, който от 17.02.2011 г. до настоящия момент не предствавя болничен от работник в неговата фирма в НОИ, и всъщност болничния не може да се изплати. |
Радостин Павлов |
Уважаеми господин Павлов, Въпросите, свързани с общественото осигуряване, следва да бъдат отправени към рубриката „Обществено осигуряване” или към НОИ. /ДК/ |