Дата на Въпроса Въпрос Подател Отговор
2011-07-15 10:48:56 Защо МТСП - ГИТ не е извършвала никога проверки за осигуряване на техническата безопасност на водните басейни? ИВАН ИВАНОВ Уважаеми господин Иванов, Въпросите относно техническото състояние на водните басейни не са от компетенциите на Министерството на труда и социалната политика. Бихме искали да Ви уведомим, че изискванията, на които трябва да отговарят водните площи (включително басейните) за осигуряване безопасността на хората и предотвратяване на удавянията са уредени в Наредбата за водноспасителната дейност и обезопасяването на водните площи (НВДОВП) (обн., ДВ, бр. 65 от 31.07.1996 г.). Според Наредбата на обезопасяване подлежат: плувните басейни, откритите канали, изкопите, участъците от морските крайбрежни води, реките, езерата, язовирите и микроязовирите, които се използват за къпане, плуване, гребане и други водни спортове, както и при използване на плавателни съдове и съоръжения с развлекателна цел. Повече информация по поставения проблем можете да получите от Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Министерството на здравеопазването и от съответната община./АК/
2011-07-15 13:40:27 Съгласно чл.140 ал. 3 от КТ работодателят е длъжен да осигурява на работницити и служителите топла храна, ободряващи напитки и други облекчаващи условия за ефективно полагане на нощния труд. За охранител на 12 часови нощни смени, какви конкретни действия да предприеме работодателя. Какво се включва в понятието други облекчаващи условия. Светослова Димитрова Уважаема госпожо Димитрова, Разпоредбата на чл. 140, ал. 3 от Кодекса на труда е императивна. Както се посочва в запитването тя предвижда задължение за работодателя да предостави на работника или служителя (включително на работещ като охранител) топла храна, ободряващи напитки и други облекчаващи условия за работа през нощта. В тази връзка е необходимо работодателят да оцени всички рискове на работното място, като обхване и организацията на работата и използваното работно оборудване. Целта е и да предприеме необходимите мерки за избягване или намаляване на идентифицираните рискове. За конкретния случай мерките, т.е. другите облекчаващи условия, следва да бъдат обвързани със специфичния характер на нощния труд и с особеностите на конкретното работно място./АК/
2011-07-18 09:01:43 Не подвеждайте хората!!! Периодичността на измерванията на осветеността се определя от чл. 381 от Наредба № 16-116 от 08.02. 2008 г. (Обн., ДВ, бр. 26 от 07.03.2008 г.), съгласно който „най-малко един път в годината се измерват степента на осветеност в контролните точки и нивото на общата осветеност„. Анелия Начева Уважаема госпожо Начева, В коментара си вероятно имате предвид отговор, даден в рубриката, на запитване относно периодиката на измерване на осветеността като фактор на работната среда при оценката на риска. Като поддържаме принципния си отговор, Ви обръщаме внимание, че в отговора си насочваме и към съществуващи други нормативни разпоредби със специфични технически изисквания, каквато е и цитираната от Вас Наредба № 16-116 от 8.02.2008 г. за техническа експлоатация на енергообзавеждането (обн., ДВ, бр. 26 от 7.03.2008 г., в сила от 11.03.2008 г.) , издадена на основание чл. 83, ал. 2 във връзка с чл. 83, ал. 1, т. 3 от Закона за енергетиката. В тази връзка не може да се говори за „подвеждане”. Припомняме Ви, че съгласно правилата на рубриката за въпроси и отговори, тя е за задаване на въпроси или информиране по зададени вече въпроси относно прилагането на нормативните актове, за които компетентна администрация е Министерството на труда и социалната политика. /ДК/
2011-07-20 12:15:37 Работя като длъжностно лице по безопасност и здраве в химическо предприятие. Въпросът ми е: необходимо ли е на всяко работно място да се води картотека на опасните вещества, както в указано в чл. 101 от Наредба 7 от 23.09.1999г. В нашето предприятие на основата на информ. листи от картотеката са разработени инструкции за опасните вещества, които са част от оценката на риска и са разпространени до всички работещи, които се запознават с тях срещу подпис. Новите информ. листи по безопасност, разработени по изискванията на регламент REACH са по десетки страници, на всяко работно место има по десетина опасни вещества и в резултат при всеки работещ има картотека от стотици страници, които никой не чете, при условие, че същата информация в синтезиран и разбираем вид им е предоставена с оценката на риска. Необходимо ли е това? Валентин Яворов Уважаеми господин Яворов, Разпоредбата на чл.101, ал. 1 на Наредба № 7 от 23.09.1999 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване изисква ЗА всяко предприятие и работно място да се води картотека за използваните опасни вещества и тяхната характеристика. Тази разпоредба не предвижда задължение картотеката да се разполага физически НА съответното работно място. Съгласно ал. 2 на същия член, за всяко опасно вещество се разработва инструкция или указание за безопасна работа. Инструкциите и указанията се изготвят въз основа на информационните листи от картотеката като се вземат предвид и технологичните процеси и конкретните условия на използване на веществото на съответното работно място. Това изискване е свързано с осигуряване на достъпна синтезирана и разбираема информация, включително и в писмена форма, за всеки работещ, който е или може да бъде изложен на риск при работа с опасни химични вещества. В тази връзка са и изискванията на чл. 13 от Наредба № 13 от 30.12.2003 г. за защита на работещите от рискове, свързани с експозиция на химични агенти при работа, съгласно който работодателят следва да осигурява на работещите и/или техните представители: 1. информация за оценката на риска, както и допълнителни данни за настъпили съществени промени на работното място, водещи до промяна на оценката на риска; 2. данни за опасните химични агенти при работа, риска за здравето и безопасността, съответните гранични стойности и други законови изисквания; 3. обучение и информация за съответните предпазни мерки и действията, които трябва да се предприемат за самозащита, както и за защита на останалите работещи; 4. достъп до информационните листове за безопасност на използваните химични агенти; 5. достоверност и актуализиране на информацията, която може да бъде предоставена в различна форма в зависимост от естеството и степента на риска - от устно съобщение до индивидуално обучение, подкрепено с писмена информация./ДК/
2011-07-20 15:07:48 Имам 32г 4м трудов стаж,които 22г5м са втора категория,Дали имам право на пенсиониране през 2012г или кога.Общият трудов стаж е без преревняването на годините ми от втора към трета категория Гинка Тодорова Караиванова Уважаема госпожо Караиванова, Условията за придобиване на правото на пенсия за осигурителен стаж и възраст са уредени в Кодекса за социално осигуряване (КСО), съгласно който право на пенсия за осигурителен стаж и възраст се придобива при навършване на определена възраст и наличие на определен осигурителен стаж. Тъй като в запитването не посочвате възрастта си, бихме искали да Ви информираме, че правото на ранно пенсиониране на лицата, работещи при условията на първа или втора категория труд е уредено в § 4, ал. 1 от Преходните и заключителни разпоредби на КСО. Съгласно тази разпоредба лицата, които до 31 декември 2014 г. включително са работили 10 години при условията на първа категория труд и 15 години при условията на втора категория труд могат да се пенсионират, ако са навършили 47 години за жените и 52 години за мъжете при първа категория труд и 52 години за жените и 57 години за мъжете при втора категория труд и ако имат сбор от осигурителен стаж и възраст 94 за жените и 100 за мъжете. Правото на ранно пенсиониране след изтичане срока на действие на разпоредбата на § 4 от ПЗР на КСО ще се преценява съгласно разпоредбата на чл. 168 от КСО. /АК/
2011-07-26 14:08:12 При прекратяване на ТПО, считано от 09.06.2011г.по чл.328, т.2 от КТ ми беше удържана сума за работно облекло. Законосъобразно ли е това? людмила кушева Уважаема госпожо Кушева, Съгласно чл. 14 от Наредбата за безплатното работно и униформено облекло (НБРУО) (ДВ. бр.9 от 28 2011г.), при прекратяване на трудовото правоотношение, както и след изтичане срока на износване, работникът или служителят връща на работодателя предоставеното му работно облекло. В посочените случаи, работникът или служителят може да задържи облеклото, ако работодателят е определил допълнително такава възможност и условия (включително заплащане на стойността до износването на предоставеното работно облекло) със заповед или друг вътрешен акт (чл. 14, ал. 2 от НБРУО)./АК/
2011-07-27 14:11:15 Здравейте, от известно време имам проблем с очите, ходих на очен лекар, който ми изписа очила и си ги закупих. Имам ли основание да искам изплащане на сумата за преглед и очила от работодателя, при положение, че той не ми е осигурявал необходимите прегледи по Наредба 7 - 1 път на 3 години. Работя от 6 години тук. Благодаря Петрова Уважаема госпожо Петрова, Наредба № 7 от 15.08.2005 г. за минималните изисквания за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при работа с видеодисплеи (обн., ДВ, бр. 70 от 26.08.2005 г.) регламентира задължение на работодателя да осигури преглед на очите и оценка състоянието на зрението на лицата, работещи с видеодисплеи, от специалист по очни болести: преди започване на работа с видеодисплеи; един път на три години за лицата, ненавършили 40 години, и ежегодно за лицата, навършили 40 години, както и при оплаквания от смущения на зрението, които могат да се дължат на работа с видеодисплеи. В случай, че работите с видеодисплеи и отговаряте на определението за "Лице, работещо с видеодисплей" дадено в § 1., т. 2. от допълнителните разпоредби на наредбата, т. е. обичайно работите с видеодисплей не по-малко от половината от установеното за Вас работно време, имате право да изисквате от работодателя осигуряването на преглед във връзка с оплакванията си от смущение в зрението (чл. 9, ал. 1, т.3 от наредбата). За сметка на работодателя следва да са и средствата за корекция на зрението за работата с видеодисплей, ако са предписани от специалиста по очни болести при този преглед (чл. 9, ал. 2) /ДК/
2011-07-27 15:27:09 Работя в център за обществена подкрепа-кабинет за деца с увреждания. Важи ли за такива звена наредбата за намалено раотно време? Имали наредба за броя на терапевтичните и консултативните часове с деца? К.М. Уважаема госпожо/господине, С Наредба за определяне на видовете работи, за които се установява намалено работно време (обн., ДВ, бр. 103 от 23.12.2005 г., изм. и доп., бр. 68 от 22.08.2006 г., изм., бр. 10 от 6.02.2009 г., бр. 67 от 21.08.2009 г.) са определени изчерпателно видовете работи, извършвани при специфични условия и рискове за живота и здравето, които не могат да бъдат отстранени, ограничени или намалени, независимо от предприетите мерки, но намаляването на продължителността на работното време води до ограничаване на рисковете за здравето на работниците и служителите. Съгласно чл. 3, т. 3 от наредбата право на 7-часов работен ден имат работниците и служителите, които работят с лица с психични разстройства, ментални увреждания, увреждания на централната нервна система, вродени малформации и онкологично болни. Право на намалено работно време имат работници и служители за дните, в които извършват съответната работа за не по-малко от половината от установената с Кодекса на труда нормална продължителност на работното време (чл 4 от наредбата). Работниците и служителите, които имат право на намалено работно време по наредбата, се определят с писмена заповед на работодателя след предварителни консултации с представителите на синдикалните организации и с представителите на работниците и служителите по чл. 7, ал. 2 от Кодекса на труда, със службата по трудова медицина и с комитета/групата по условия на труд и в съответствие с оценката на риска./ДК/
2011-07-29 16:15:47 При провеждане на начален инструктаж на лица командировани във нашата фирма трябва ли да издавам и служебна бележка и ако да то към кого да е, към работодателя на командированото лице ли.Предварително благодаря за отговора. Диляна Иванова Уважаема госпожо Иванова, Съгласно чл. 12, ал.1 от Наредба № РД-07-2 от 16 декември 2009 г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд (обн. ДВ. бр.102 от 22 декември 2009 г., попр. ДВ. бр.4 от 15 януари 2010 г., изм. ДВ. бр.25 от 30 март 2010 г.) начален инструктаж се провежда на лицата, които постъпват на работа, включително на командировани работници и служители. Длъжностното лице, провело началния инструктаж на лицата, които постъпват на работа (включително командировани работници и служители), издава служебна бележка съгласно приложение № 2 от Наредбата, която се съхранява в личното досие на работещия (чл. 12, ал. 3 от Наредбата). Съгласно чл. 12, ал. 1, т. 1 от Наредба № РД-07-2 началният инструктаж на лицата, които постъпват на работа се провежда с оглед запознаването им с: 1. основните правила и изисквания по безопасност и здраве при работа в предприятието; 2. вида и характера на извършваната работа; 3. специфичните опасности и рисковете за здравето и живота на работещите; 4. изискванията към тяхното поведение. Следователно длъжностното лице, провело началния инструктаж на тези лица трябва да адресира служебната бележка до ръководителя на съответните обект, цех, участък, звено, отдел, в предприятието в което е командирован работникът или служителят (приложение № 2 към чл. 12, ал. 3)./AK/
2011-08-01 10:23:27 Може ли да ни задължават да работим на 12 часов работе ден всеки ден без заповед за това.Ако не работим ни уволняват дисциплинарно. Валя Стоянова Уважаема госпожо Стоянова, Въпросите относно работното време не са от компетенциите на рубриката "Безопасност и здраве при работа". За информация се обърнете към рубриката "Трудово право на Република България" на страницата на Министерството на труда и социалната политика. /АК/
Page 49 of 6864

Търсене във въпроси и отговори