| 2011-08-02 18:35:07 |
Здравейте, Винаги съм работил на един и същи трудов договор през последните 30 години (багерист) - наскоро с основание установих, че от 2005 г. съм осигуряван за 3-та категория, вместо 2-ра, като е било винаги досега!!! Правилно и законно ли е това? Благодаря предварително! |
Стоян Илиев |
Уважаеми господин Илиев, Съгласно Кодекса за социално осигуряване, на териториалните поделения на НОИ са възложени правата по отпускането, изменянето, спирането и прекратяването на пенсиите. Ето защо преценката и зачитането на документите за пенсиониране, в т. ч категория труд, осигурителен доход, продължителност на осигурителния стаж и т.н са от компетентност на съответното длъжностно лице от териториалното поделение на Националния осигурителен институт, на което е възложено ръководството по пенсионното осигуряване. Категорията труд се преценява по оригинални документи за осигурителен стаж (образец УП-3), издадени на база разплащателните ведомости или друга счетоводноотчетна документация. При необходимост се представят и документи, показващи: структурата и организацията на работата; производствени (функционални) характеристики, от които да е видно естеството на извършваната работа; звеното, в което се извършва работата; вида дейност на осигурителя и др. Във връзка с гореизложеното считаме, че за правилното определяне категорията на положения от Вас труд и зачитането й при пенсиониране, следва да се обърнете към териториалното поделение на Националния осигурителен институт, като приложите посочените документи./АК/ |
| 2011-08-03 06:50:51 |
При прекратяване на правоотношението със служител следва ли той да възстанови на работодателя остатъчната стойност на получените лични предпазни средства - очила за неизтеклия срок на износване? - на какво основание и при кои случаи на прекратяване се иливъзстановява стойността - при пенсиониране, при съкращение, при преминаване на друга работа? |
таня дикова |
Уважаема госпожо Дикова, Очилата, като ЛПС за защита на очите или лицето по смисъла на т. 3 от Приложение 1 и т. 3 от Приложение 2 на Наредба № 3 от 19.04.2001 г. за минималните изисквания за безопасност и опазване на здравето на работещите при използване на лични предпазни средства на работното място се предоставят на работещия в съответствие с изискванията на наредбата. Съгласно чл. 26, ал. 1 от наредбата, при прекратяване на трудовото правоотношение или при преминаване на друга работа работещият следва да върне на работодателя дадените му за ползване лични предпазни средства. Изплащане на остатъчната стойност за доизносване и задържане на ЛПС от работещия се допуска само по отношение на специалното работно облекло, свързано с параметрите на микроклимата на работното място (чл. 27 от наредбата)./ДК/ |
| 2011-08-03 10:50:39 |
Ако предоставянето на храната по Наредба № 11/2005г. е под формата на ваучери, различни от ваучерите по реда на Наредба № 7/2003г., трябва ли издателят на ваучерите за храна по реда на Наредба 11/2005г. да отговарят и на изискванията по чл. 209, ал. 2 ЗКПО и трябва ли доставчикът на безплатната храна по Наредба № 11/2005г. да е регистриран по ЗДДС? |
Здравка Иванова |
Уважаема госпожо Иванова, Редът за отпечатване на ваучери за храна е уреден в Наредба № 7 от 9.07.2003 г. за условията и реда за издаване и отнемане на разрешение за извършване на дейност като оператор на ваучери за храна и осъществяване дейност като оператор (обн., ДВ, бр. ДВ, бр. 66 от 25.07.2003 г.). Ваучери за храна се отпечатват само от лица, получили разрешение от министъра на финансите да осъществяват дейност като оператор (чл. 3, ал. 1 от Наредба № 7). Разпоредбата е императивна и не предвижда изключения. Въпросите относно регистрацията по Закона за данъка върху добавената стойност не са от компетенциите на Министерството на труда и социалната политика. За повече информация по поставените въпроси следва да се обърнете към Министерството на финансите./АК/ |
| 2011-08-05 14:16:10 |
бях задала въпрос относно провеждането на начален инструктаж и издаване на служебната бележка на командировани работници от друга фирма и външни лица, към кого да е адресирана, защо няма отговор |
иванова |
Уважаема госпожо Иванова, Съгласно чл. 12, ал.1 от Наредба № РД-07-2 от 16 декември 2009 г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд (обн. ДВ. бр.102 от 22 декември 2009 г., попр. ДВ. бр.4 от 15 януари 2010 г., изм. ДВ. бр.25 от 30 март 2010 г.) начален инструктаж се провежда на лицата, които постъпват на работа, включително на командировани работници и служители. Длъжностното лице, провело началния инструктаж на лицата, които постъпват на работа (включително командировани работници и служители), издава служебна бележка съгласно приложение № 2 от Наредбата, която се съхранява в личното досие на работещия (чл. 12, ал. 3 от Наредбата). Съгласно чл. 12, ал. 1, т. 1 от Наредба № РД-07-2 началният инструктаж на лицата, които постъпват на работа се провежда с оглед запознаването им с: 1. основните правила и изисквания по безопасност и здраве при работа в предприятието; 2. вида и характера на извършваната работа; 3. специфичните опасности и рисковете за здравето и живота на работещите; 4. изискванията към тяхното поведение. Следователно длъжностното лице, провело началния инструктаж на тези лица трябва да адресира служебната бележка до ръководителя на съответните обект, цех, участък, звено, отдел, в предприятието в което е командирован работникът или служителят (приложение № 2 към чл. 12, ал. 3)./АК/ |
| 2011-08-08 11:07:36 |
Има ли допълнително заплащане за гледане на болно дете от варицела към болничният лист |
Анна Драгомирова |
Уважаема госпожо Драгомирова, Съгласно чл. 45, ал. 1 т. 3 от Кодекса за социално осигуряване, паричното обезщетение за гледане на дете под карантина до 18-годишна възраст, болно от заразна болест, до изтичането на срока на карантината, се изплаща при условията и в размера на паричното обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване. За повече информация можете да се обърнете и към ТП на НОИ. /ДК/ |
| 2011-08-08 15:10:27 |
Полагали се допълнително обезщетение при дете болно от варицела |
Анна Драгомирова |
Уважаема госпожо Драгомирова, Съгласно чл. 45, ал. 1 т. 3 от Кодекса за социално осигуряване, паричното обезщетение за гледане на дете под карантина до 18-годишна възраст, болно от заразна болест, до изтичането на срока на карантината, се изплаща при условията и в размера на паричното обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване. За повече информация можете да се обърнете и към ТП на НОИ. /ДК/ |
| 2011-08-11 13:03:35 |
През 2011 г. НМТБ “Цар Борис ІІІ” София и Многопрофилна транспортна болница Пловдив поставят условие, че за извършване периодични медицински прегледи трябва да се сключи договор срещу заплащане, без да е посочено основанието.Моля за вашето становище. |
М.Спасова |
Уважаема госпожо Спасова, Съгласно чл. 287, ал. 1 от Кодекса на труда, всички работници и служители подлежат на задължителни периодични медицински прегледи. Честотата на тези прегледи съобразно характера на работата, условията на труда и възрастта на работниците и служителите се определя от министъра на здравеопазването (Наредба № 3 от 28.02.1987 г. за задължителните предварителни и периодични медицински прегледи на работниците ). В ал. 2 на същия член е определено, че периодичните медицински прегледи са за сметка на работодателя. Разпоредбата на чл. 12, ал. 1 от Наредба № 3 определя когато предприятието няма медицинско обслужване по месторабота, прегледите да се организират съгласно изискванията на наредбата и да се извършват по договор с държавно, общинско, частно или кооперативно здравно заведение. /ДК/. |
| 2011-08-11 13:30:00 |
Съгласно № 3/1987г. на МНЗ за задължителните предварителни и пер. медицински прегледи на работниците, персоналът на ДП “НКЖИ” следва да преминава на задължителни периодични медицински прегледи. През 2011 г. НМТБ “Цар Борис ІІІ” София и МТБ Пловдив поставят условие, да се сключи договор срещу заплащане,Моля за становище. |
М.Георгиева |
Уважаема госпожо Георгиева, Разпоредбата на чл. 287 от Кодекса на труда, задължава работодателите да осигурят за своя сметка провеждането на задължителните периодични прегледи на работниците и служителите. Честотата на тези прегледи съобразно характера на работата, условията на труда и възрастта на работниците и служителите се определени в Наредба № 3 от 28.02.1987 г. за задължителните предварителни и периодични медицински прегледи на работниците. В изпълнение на задълженията си по организацията на прегледите, работодателят ползва съдействието на СТМ, като част от дейността на службата по наблюдение, анализ и оценка на здравното състояние във връзка с условията на труд на всички обслужвани работещи по реда на Наредба № 3 от 25.01.2008 г. за условията и реда за осъществяване дейността на службите по трудова медицина. Нормативните разпоредби в цитираните по-горе нормативни актове не ограничават правото на избор на работодателя по отношение на избора на здравно заведение, което да извърши прегледите, но при всички случаи това следва да стане чрез сключване на договор срещу заплащане. В случая с ДП „НКЖИ” би следвало при сключването на договора да се приложат и изискванията на Закона за обществените поръчки. |
| 2011-08-15 13:51:14 |
Здравейте отново, благодаря за отговора Ви на моя въпрос от 27.07.2011. Моля за уточнение дали мога да се възползвам от правото си по Наредба 7, ако очилата ми са изписани от офтамолог, но не по време на задължителните прегледи. |
Петрова |
Уважаема госпожо Петрова, Разпоредбата на чл. 9, ал. 2 определя задължението работодателят да осигурява за своя сметка средства за корекция на зрението на работещия за работата му с видеодисплей, ако са предписани от специалиста по очни болести при прегледите, осигурени от него по реда на ал. 1. от същия член. Изискванията на разпоредбата са категорични и не е предвиден друг ред. В случай, че считате, че са нарушени трудовите Ви права, препоръчваме Ви да се обърнете със сигнал към териториалната Дирекция „Инспекция по труда” /ДК/ |
| 2011-08-17 14:45:14 |
Здравейте, работя на два трудови договора (8 часа-основен и 4-часа -доп.), безср., постоянни. Вторият договор е като учител в СОУ, а първият в научна институция.Имам ли право да получавам купони за храна от втория работодател. Понастоящем не получавам, а преди това съм получавала. |
Десислава Панева-Маринова |
Уважаема госпожо Маринова, Информацията, която предоставяте е недостатъчна, за да можем да ви дадем еднозначен отговор, тъй като трудовото законодателство предвижда различни възможности за осигуряване на храна на работниците и служителите, а от Вашия въпрос не става ясно на какво основание сте получавали купони за храна./АК/ |