| 2011-08-29 16:18:58 |
Уважаема госпожо Петкова, работя като служител човешки ресурси на 8 часов работен ден. Работя почти непрекъснато с видеодисплей. Имам ли право на регламентирани почивки съгл. Чл.8 от Нар.№7 от 15.08.2005г. и ако имам, с какъв документ от страна на работодателя трябва да бъдат определени и трябва ли изрично да съм запозната с този документ? Благодаря! |
Мария Богданова |
Уважаема госпожо Богданова, Основните изисквания, които следва да изпълняват работодателите и работещите при работа с видеодплей, са определени с Наредба № 7 от 15.08.2005 г. за минималните изисквания за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при работа с видеодисплеи (обн., ДВ, бр. 70 от 26.08.2005). Съгласно наредбата работодателят е задължен да извършва оценка на риска на работните места с видеодисплеи за определяне на възможните рискове за здравето и безопасността на работещите, особено по отношение на зрението, мускулно-скелетната система, възникването на психичен стрес и др. (чл. 3.). Съобразно оценката на риска, работодателят е длъжен да предприеме необходимите мерки за намаляване на рисковете, както и да предостави на служителите обучение и информация относно тези мерки и изискванията към конкретното оборудване, работната среда, използваните програмни продукти и възможните рискове. Една от възможностите за предприемане на мерки е по отношение на организацията на работата на лицата, работещи с видеодисплеи. Съгласно Чл. 8. от Наредба № 7, работодателят следва да организира трудовата дейност на лицата, работещи с видеодисплеи, по начин, осигуряващ периодични прекъсвания на работата с видеодисплеи, които се ползват за: 1. регламентирани почивки, като техният брой, продължителност и ред на ползване се определят в съответствие с изискванията на Наредба № 15 от 1999 г. за условията, реда и изискванията за разработване и въвеждане на физиологични режими на труд и почивка по време на работа и 2. извършване на други дейности с цел намаляване на натоварването, дължащо се на работата с видеодисплеи. В случай че в резултат на оценката на риска е идентифицирана необходимост от разработване на физиологични режими на труд и почивка, то същите се включват в правилника за вътрешния трудов ред на предприятието и се довеждат до знанието на работещите (Чл. 7. от Наредба № 15). /ДК/ |
| 2011-08-30 18:11:34 |
В училището почина от инфаркт на работното си място домакина. Какви обезщетения дължи работодателя на семейството му. |
ЕЛЗА ЛОЗАНОВА |
Уважаема госпожо Лозанова, Съгласно чл. 11, ал. 2 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) при смърт на осигуреното лице съпругът (съпругата), децата и родителите имат право на еднократна помощ в общ размер две минимални работни заплати и на наследствена пенсия. Според разпоредбата на чл. 7 от Наредбата за изчисляване и изплащане на паричните обезщетения и помощи от държавното обществено осигуряване (обн. ДВ, бр.1 от 5 януари 2007г.) паричните помощи при смърт на осигуреното лице се изплащат на правоимащите лица въз основа на подадена от всяко от тях заявление-декларация по образец съгласно приложение № 6. Паричните обезщетения и паричните помощи се изчисляват и изплащат от съответното териториално поделение на Националния осигурителен институт (ТП на НОИ) (чл. 2, ал.1 от Наредбата). В тази връзка за правилното изчисляване и изплащане на еднократната помощ и на наследствената пенсия по чл. 11, ал.2 от КСО следва да се обърнете км съответното ТП на НОИ./АК/ |
| 2011-09-01 15:54:56 |
Наредба № 10 от 7.12.2004 г. за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при работа с електрокари и мотокари сила от 25.06.2005 г. Обн. ДВ. бр.112 от 23 ДекемвЧл 9. от Наредбата съдържа 2 точки. За управление на мотакар или електрокар, необходимо ли е да бъдат удовлетворени и двете, или е достатъчно да бъде удовлетворена само едната? |
Стефан Стефанов |
Уважаеми г-н Стефанов, Разпоредбата на чл. 9 от Наредба № 10 от 7.12.2004 г. за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при работа с електрокари и мотокари (ДВ, бр. 112 от 2004 г.) предполага кумулативно прилагане на изискванията на т. 1 и т. 2. Т.е. за лицата, управляващи кари в предприятието трябва едновременно да са изпълнени следните условия: да са правоспособни лица, които са придобили правоспособност за работа с кари, да притежават свидетелство за работа с кари и да са оправомощени с писмена заповед на работодателя. (ВС) |
| 2011-09-02 09:20:27 |
Здравейте. За да бъде въведен физиологичен режим на труд и почивка, необходимо ли е да бъдат изпълнени едновременно и трите условия /т.1, 2 и 3/ по чл. 9 от Наредба 15 или е достатъчно да е налице само едно от тях? Благодаря |
Иван Иванов |
Уважаеми господин Иванов, Физиологичните режими на труд и почивка са уредени в Наредба № 15 от 31.05.1999 г. за условията, реда и изискванията за разработване и въвеждане на физиологични режими на труд и почивка по време на работа. Физиологични режими на труд и почивка, съгласно Наредба № 15 от 1999 г., се разработват за конкретен вид труд, в зависимост от вида на работата, тежестта и напрежението на труда, промените в работоспособността на работещите, състоянието на факторите на работната среда и трудовия процес и резултатите от оценката на риска за здравето на работещите. Разпоредбата на чл. 2 от Наредба № 15 от 31.05.1999 г., има императивен характер и изисква физиологичните режими на труд и почивка да се разработват и въвеждат при всички видове трудова дейност и във всички фирми и организации, независимо от формата на собственост, когато е изпълнено условието по чл. 9, а именно: работният процес да е постоянен и равномерен и да се осъществява в съответствие с технологичните изисквания, организацията на работа и нормирането на труда; продължителността на работния ден (работната смяна) да превишава 6 часа; да има разработен режим за труд и почивка за съответния вид труд./ДК/. |
| 2011-09-02 09:21:03 |
Има ли противоречие между чл.151,ал.2 от КТ и §1,т.2 от ДР на Наредба № 15 за физиологични режими на труд и почивка по време на работа? Не трябва ли в КТ да се изясни кои почивки са част от работното време? Благодаря. |
Иван Иванов |
Уважаеми господин Иванов, Съществува принципно различие между регламентираните от Кодекса на труда (КТ) задължителни почивки и почивките, определени при въвеждане на физиологични режими на труд и почивка, в зависимост от условията на труд. Съгласно КТ, в рамките на работния ден работодателят е длъжен да осигури една или няколко почивки, една от които е задължителна почивка за хранене, която е не по малко от 30 минути (чл. 151, ал. 1 от КТ). Тези почивки не се включват в работното време (чл. 151, ал. 2). От друга страна, в зависимост от условията на труд, са определени нормативни изисквания за въвеждане на физиологични режими на труд и почивка - Закон за здравословни и безопасни условия на труд (чл. 12.); Наредба № 15 от 1999 г. за условията, реда и изискванията за разработване и въвеждане на физиологични режими на труд и почивка по време на работа (ДВ, бр. 54 от 1999 г.). Физиологичните режими на труд и почивка се разработват за конкретен вид труд в зависимост от вида на работата, тежестта и напрежението на труда, промените в работоспособността на работещите, състоянието на факторите на работната среда и трудовия процес и резултатите от оценката на риска за здравето на работещите и се въвеждат с организацията на работата и нормирането на труда. Те се включват в правилника за вътрешния трудов ред на предприятието и се довеждат до знанието на работещите. При тази хипотеза времето за почивки се включва в работното време (чл. 6., ал. 2 от Наредбата). /ДК/. |
| 2011-09-02 09:21:25 |
Какви са ролята и правото на работодателя да дава мнение при определянето на почивките по време на работа по Наредба № 15 за физиологични режими на труд и почивка по време на работа, тъй като отговорността за организиране на трудовия процес е негова? |
Иван Иванов |
Уважаеми господин Иванов, Физиологични режими на труд и почивка се въвеждат по реда на Наредба № 15 от 31 май 1999 г. за условията, реда и изискванията за разработване и въвеждане на физиологични режими на труд и почивка по време на работа (ДВ. бр.54 от 1999г.). Съгласно чл. 7. от Наредбата, физиологичните режими на труд и почивка се утвърждават от работодателя и се включват в правилника за вътрешния трудов ред на предприятието и се довеждат до знанието на работещите. Правилникът за вътрешния трудов ред в предприятието конкретизира правата и задълженията на работниците и служителите и на работодателя по трудовото правоотношение и урежда организацията на труда в предприятието съобразно особеностите на неговата дейност (чл. 181 КТ). Следователно с правилника за вътрешния трудов ред и при спазване на предвидените в закона изисквания могат да се определят редът за редуването на смените, почивките по време на работа, времето за хранене на работниците и служителите, както и други въпроси, свързани с разпределението на работното време и организацията на работа в предприятието /ДК/. |
| 2011-09-07 13:24:02 |
Моля да ми отговорите на въпрос ,който задавам в три Ваши рубрики. Каква категория е положения труд от началник на обект в ремонтно строително предприятие към бивше БКС?/ремонт пътни настилки/ |
ЕЛИ ЧОРБАДЖИЙСКА |
Уважаема госпожо Чорбаджийска, С Правилника за категоризиране на труда при пенсиониране (ПКТП), в сила до 31.12.1999 г., са определени изискванията за категоризиране на труда на работещите в дейности, производства, работни места, конкретни професии и длъжности, на които лицата са назначени по трудово правоотношение. Съгласно т. 26 от ПКТП от втора категория е трудът при пенсиониране на строително-монтажни работници, работещи непосредствено на обектите от строително-монтажната дейност. Тъй като тази разпоредба се прилага относно работници, заети в строителството, то от правото по тази точка могат да се ползват работещите в ремонтно-строителното предприятие към бивше БКС, само ако предприятието е отчитало дейността си в отрасъл “Строителство”. Бихме искали да Ви обърнем внимание, че категорията труд се преценява по оригинални документи за осигурителен стаж (образец УП-3), издадени на база разплащателните ведомости или друга счетоводноотчетна документация. При необходимост се представят и документи, показващи: структурата и организацията на работата; производствени (функционални) характеристики, от които да е видно естеството на извършваната работа; звеното, в което се извършва работата; вида дейност на осигурителя и др. Във връзка с гореизложеното считаме, че за правилното определяне категорията на положения от Вас труд и зачитането й при пенсиониране, следва да се обърнете към териториалното поделение на Националния осигурителен институт, като приложите посочените документи. /АК/ |
| 2011-09-08 13:37:14 |
Здравейте!Във фирмата раздават мляко,заради условията на труд.Едни работни места са на 12 часови смени а други на 8.Но се огпуска само по едно мляко.въпросът е:регламентирано ли какво количество мляко за каква продължителност на смяната се полага-8 часа или 12 часа?Благодаря |
Мартин Горанов |
Уважаеми господин Горанов, Въпросът Ви е неясен поради това, че не сте уточнили нормативното основание, на което във фирмата Ви се предоставя „мляко заради условията на труд” и дали работещите на 8 и 12 часови смени получават храна на едно и също основание. В случай, че във фирмата се предоставя мляко по реда на Наредба № 11 от 21.12.2005 г. за определяне на условията и реда за осигуряване на безплатна храна и/или добавки към нея, следва да се има предвид, че съгласно чл. 4, ал. 2 на наредбата, работниците и служителите следва да го получават само за дните, когато работят при специфични условия и организация на труда. Според чл. 142, ал. 1 от Кодекса на труда, работното време се изчислява в работни дни - подневно. В случай, че работодателят е установил сумирано изчисляване на работното време (чл. 142, ал. 2 от КТ), то тогава максималната продължителност на работна смяна може да бъде до 12 часа (чл. 142, ал. 4 от КТ). Обръщаме Ви внимание, че началото и краят на работния ден, редът за редуването на смените, почивките по време на работа и редът за отчитане на работното време се определят в Правилника за вътрешния трудов ред в предприятието (чл. 4а от Наредбата за работното време, почивките и отпуските във връзка с чл. 181 от КТ). В тази връзка считаме, че работниците и служителите в предприятието могат да получават безплатна храна по реда на Наредба № 11 само за работните дни, т.е. работните смени, когато работят при специфични условия и организация на труда. /ДК/ |
| 2011-09-08 13:55:20 |
Изискването за извършване на ежегоден контрол на осветеността от Наредба 16-116 задължително ли е и за административни помещения и ако да - как се определят тези контролни точки и от акредитиран орган за контрол ли трябва да бъдат извършени? |
Деяна Илиева |
Уважаема госпожо Илиева, Наредба № 16-116 за техническа експлоатация на енергообзавеждането (ДВ. бр.26 от 2008г.) е издадена от министъра на икономиката и енергетиката. За отговор на конкретни въпроси и указания по прилагането на наредбата следва да се обръщате към Министерство на икономиката, енергетиката и туризма (§ 5 от ПЗР). (ВС) |
| 2011-09-08 13:57:19 |
При съчетаване на инструктажа на работното място с обучение, задължително ли е то да завърши с изпит? |
Деяна Илиева |
Уважаема госпожо Илиева, Съгласно чл. 13 от Наредба № РД-07-2 от 2009 г., когато се назначават работници и служители на работни места, на които се използват, обслужват и поддържат машини и други технически съоръжения или се извършват дейности, създаващи опасност за здравето и живота на хора, независимо от подготовката, образованието, квалификацията и трудовият стаж на тези работници по същата или друга професия, освен инструктаж на работното място, следва да се проведе и обучение по правилата за осигуряване на безопасни и здравословни условия на труд. Такива работници и служители се допускат до самостоятелна работа само след успешно положен изпит по правилата за осигуряване на безопасни и здравословни условия на труд. В цитираните случаи, работодателят е длъжен да определи: работните места и работниците и служителите, на които ще се провежда обучение и изпит; учебната програма; продължителността на обучението; обучаващите лица и формата на изпита. Изпитният протокол се съхранява в досието на работника или служителя. Инструктажът и обучението на работното място се провеждат на основата на действащите норми и изисквания и утвърдените от работодателя правила и инструкции за безопасна работа, като тематиката и продължителността им се съобразяват и с всички други изисквания, регламентирани в специфичните за дадена дейност или вид работа нормативни актове.(ВС) |