Дата на Въпроса Въпрос Подател Отговор
2011-05-10 11:46:44 Моля, да ми отговорите на въпроса от 9.4.11г. Извинете, ако срокът не е изтекъл, но прочетох, че е 1 месец. Р. Стоянова Уважаема г-жо Стоянова, Съгласно Закона за здравословни и безопасни условия на труд и Наредба № РД-07-2 от 16.12.2009 г., обучението по безопасност и здраве при работа (БЗР), се извършва по утвърдени от работодателя програми и с периодичност, в зависимост от целевите групи и спецификата на рисковете на работните места. Когато едно лице съвместява две или повече длъжности, важно за обучението му по БЗР е да получи необходимите знания и умения за изпълнение на всички задължения. Съгласно законодателството, органът по БЗР организира, координира и контролира от името на работодателя дейността по осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд в предприятието. В тази връзка и предвид информацията, която предоставяте в запитването си, считаме, че обучението за орган по БЗР, с периодичност не по-рядко от един път на една година, би могло да осигури необходимите Ви знания за изпълнение на посочените длъжности. (ВС)
2011-05-10 13:29:07 Здравейте. Трябва ли да има разлика в заплащането на персонала в дом за стари хора с повече от 50 процента лежащо болни сравнено с дом в който няма лежащо болни? Христо Христов Уважаеми господин Христов, Въпросът Ви е извън компетенциите на рубриката „Безопасност и здраве при работа”/ДК/
2011-05-11 08:51:09 Радостин Павлов:-Работодателя задължен ли е да осигурява храна и тонизиращи напитки за работещите през ноща. За лечебно заведение стававъпрос. Лечебното заведение е на непрекъсваем процес на трисменен режим на работа. Дата на задаване на въпроса:26.4.2011 г. 17:36:07 Радостин Павловн Уважаеми господин Павлов, Съгласно Кодекса на труда (КТ) нощен е трудът, който се полага от 22,00 ч. до 06,00 ч. Член 140, ал. 3 от КТ регламентира задължение на работодателя да осигурява на работниците и служителите топла храна, ободряващи напитки и други облекчаващи условия за ефективно полагане на нощния труд. ./ДК/
2011-05-12 12:41:07 При създаването на структурата Спешна помощ ,не е променена категоризацията на труда на спешните екипи, и остава заварената 3-та кат.Каква категоризация се полага за труд при неблагоприятни и опасни за здравето и живота условия,и идентични с тези,при които работят екипите на МВР,ППО,Гражд.защита?Начин тази явна несправедливост да бъде отстранена? Станка Гавова Уважаема госпожо Гавова, Съгласно чл. 104, ал. 1 на Кодекса за социално осигуряване, Министерският съвет определя кой труд към коя категория се причислява съобразно характера и особените условия на труд. С Наредбата за категоризиране на труда (НКТП) в сила от 01.01.2000 г. са определени категориите труд на работещите по производства, работни места и професии. Съгласно НКТП трудът на екипите от спешна помощ се зачита от трета категория при пенсиониране (чл. 3 от НКТП). /АК/
2011-05-13 10:43:07 Моля за отговор на въпроса ми от 9.4.2011г. Р. Стоянова Уважаема г-жо Стоянова, Съгласно Закона за здравословни и безопасни условия на труд и Наредба № РД-07-2 от 16.12.2009 г., обучението по безопасност и здраве при работа (БЗР), се извършва по утвърдени от работодателя програми и с периодичност, в зависимост от целевите групи и спецификата на рисковете на работните места. Когато едно лице съвместява две или повече длъжности, важно за обучението му по БЗР е да получи необходимите знания и умения за изпълнение на всички задължения. Съгласно законодателството, органът по БЗР организира, координира и контролира от името на работодателя дейността по осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд в предприятието. В тази връзка и предвид информацията, която предоставяте в запитването си, считаме, че обучението за орган по БЗР, с периодичност не по-рядко от един път на една година, би могло да осигури необходимите Ви знания за изпълнение на посочените длъжности. (ВС)
2011-05-13 12:30:53 Може ли инструктажна книга за периодичен инструктаж да се съхранява в счетоводството или задължително трябва да е на територия на обекта - в случая магазин Таня Игнатова Уважаема госпожо Игнатова, Наредба № РД-07-2 от 16.12.2009 г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд (ДВ, бр. 102 от 2009 г.) не посочва изрично мястото за съхранение на Книгата за периодичен инструктаж, а само срока за съхранение на документацията, отнасяща се до провеждането на обученията и инструктажите. При определяне на организацията за провеждане на инструктажите, работодателят може да определи и мястото за съхранение на Книгата за периодичен инструктаж по своя преценка. (ВС)
2011-05-16 10:28:19 На 04.05.получих съобщение на имела си,че уведомлението по чл.15 от ЗБУТ ,което съм подала с ел.подпис не е прието поради технически причини.Какъв е срокът за отсраняване на проблема и как става това. Алексиева Уважаема г-жо Алексиева, Съгласно чл. 4, ал.3 от Наредбата за формата, съдържанието, реда и начина за подаване и съхраняване на декларацията по чл.15, ал.1 от Закона за здравословни и безопасни условия на труд, декларацията се подава на хартиен или електронен носител, като се използва специално разработен програмен продукт, който може да се изтегли от интернет страницата на Изпълнителна агенция „ Главна инспекция по труда”: http://www.gli.government.bg/bg/page/386. В тази връзка конкретни въпроси, свързани с подаването, както на декларацията, така и на уведомлението следва да зададете на интернет страницата на ИА „ГИТ”: http://www.gli.government.bg/bg/page/386. /ВИ/
2011-05-17 10:38:01 Кой подписва обобщения анализ за здравното състояние ,съгласно чл.11, ал.7 на Наредба 3 за условията и реда за осъществяване дейността на СТМ - лекар или ръководител СТМ. Малина Спасова Уважаема госпожо Спасова, В Наредба № 3 от 25.01.2008 г. за условията и реда за осъществяване дейността на службите по трудова медицина няма изрична разпоредба по зададения от Вас въпрос. Тъй като изготвянето на обобщения анализ за здравното състояние, е разписано като задължение на службата (чл.11, ал. 7), то считаме, че следва да e подписан от длъжностното лице, което представлява службата – т.е. ръководителя на СТМ./ДК/
2011-05-17 21:18:12 При вписване в Регистър на строителя , съгласно чл.9 от Правилника лицето отговарящо за ЗБУТ трябва да е на трудов договор.Съгласно чл.24 от ЗБУТ обаче е посочено , че това лице може да бъде и външно физическо или юридическо???? Кой нормативен документ има по голяма сила Закон за ЗБУТ или Правилник за вписване в Регистъра? Благодаря за компе инж.Йордан Радев Уважаеми господин Радев, Изискването, което цитирате е нормативно регламентирано в чл. 15, ал. 1, т.4, буква в) от Закона за Камарата на строителите (ЗКС), както и в чл. 9 на Правилника за реда за вписване и водене на Централния професионален регистър на строителя, издаден на основание на чл. 14, ал. 7 от ЗКС и не противоречи на Закона за здравословни и безопасни условия на труд и Кодекса на труда. (ВС)
2011-05-20 10:27:40 Задължително ли е провеждането на ежедневен инструктаж по безопасност и здраве при работа на работещите в Бензиностанция, на длъжност „Обслужващ бензиностанция/газстанция”, за които съгласно оценката на риска риска не е оценен като висок. Дамянка Костадинова Уважаема госпожо Костадинова, Съгласно чл.15, ал.1 на Наредба № РД-07-2 от 16.12.2009г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работното място на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, при работа с опасни химични вещества и препарати следва да се провежда ежедневен инструктаж. По смисъла на наредбата „опасните химични вещества и смеси” са определени в §1, т.6 на Закона за защита от вредното въздействие на химичните вещества и смеси, където са класифицирани съгласно физичните и химичните им свойства като експлозивни, оксидиращи, запалими, токсични, вредни, корозивни, дразнещи, сенсибилизиращи, канцерогенни, токсични за репродукцията, мутагенни и опасни за околната среда. Ако работещите като „Обслужващ бензиностанция/газстанция” работят с вещества, които се отнасят към една или повече от изброените категории химични вещества и смеси, провеждането на ежедневен инструктаж е задължително. /АК/
Page 44 of 6864

Търсене във въпроси и отговори