Дата на Въпроса Въпрос Подател Отговор
2011-04-07 14:43:10 Имам следния въпрос: Височинните работници в строителството, т.н. "Алпинисти" какви обучения трябва да преминат? Нормативно ли са заложени? Ако наема лица за височинна работа предварително трябва ли да притежават определен документ за квалификация даващ им право да извършват височинни работи? Нормативно заложено? Благодаря предварително! Иванова Уважаема госпожо Иванова, За изпълнение на професии и дейности, свързани с работа на височина следва да се прилагат изискванията на нормативните документи в областта на професионалното образование и обучение и тези, които определят задължения за обучение по правилата за осигуряване на безопасност и здраве при работа. В тази връзка основните нормативни документи са: Кодекс на труда, Наредба № РД-07-2 от 16.12.2009 г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, Закон за професионално образование и обучение и подзаконовите нормативни документи за придобиване на квалификация и на правоспособност за упражняване на професия. Бихме искали да Ви обърнем внимание, че строително-монтажните работи се определят от нормативните документи като дейности с висок производствен риск. Това с особена сила важи, когато се работи на височина. В тази връзка, работещите на височина следва да бъдат обучени по реда на Наредба № РД-07-2, с оглед спазване на всички изисквания за работа на височина по Наредба № 7 за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване и Наредба № 2 за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи. (ВС)
2011-04-07 17:02:08 Какви са правомощията на КБЗ на строежа ?В договора с инвеститора ли се определят?Може ли КБЗ на строежа да отстрани фирма нарушаваща правилата за БЗУТ?Благодаря Ви за отделеното време!!! инж.Радина Йорданова -КБЗ Уважаема госпожо Йорданова, В Наредба № 2 от 22 март 2004 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи (ДВ. бр.37 от 2004г.) са регламентирани основните функции и задачи на координатора по безопасност и здраве, както за етапа на инвестиционното проектиране, така и за етапа на изпълнение на строежа (чл.7 и чл.11). Конкретни изисквания към координатора по безопасност и здраве на строителната площадка, свързани с основните му функции и задачи по наредбата, могат да бъдат определяни с Договора, който се сключва между координатора по БЗР и възложителя на строителния обект или упълномощеното от него лице. При констатиране на нарушения по спазване на законодателството по безопасност и здраве при работа и на трудовото законодателство, координаторът може да уведоми съответния контролен орган - ИА „Главна инспекция по труда” или нейните териториални структури. (ВС)
2011-04-09 12:44:38 Като работодател на 4 лица и съгласно извършената оценка без почти никакъв риск, изпълнявам функциите на орган по БЗР по чл.24 от ЗЗБУТ и като такъв провеждам инструктажите. На колко време трябва да ми се провежда обучение/доста скъпо е/ – на 2 год. като лице по чл.6,ал.1,т.1 ,или на 1год. като лице по чл.6,ал.1,т.2 и т.3 от Наредба № РД-07-2? Р.Стоянова Уважаема г-жо Стоянова, Съгласно Закона за здравословни и безопасни условия на труд и Наредба № РД-07-2 от 16.12.2009 г., обучението по безопасност и здраве при работа (БЗР), се извършва по утвърдени от работодателя програми и с периодичност, в зависимост от целевите групи и спецификата на рисковете на работните места. Когато едно лице съвместява две или повече длъжности, важно за обучението му по БЗР е да получи необходимите знания и умения за изпълнение на всички задължения. Съгласно законодателството, органът по БЗР организира, координира и контролира от името на работодателя дейността по осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд в предприятието. В тази връзка и предвид информацията, която предоставяте в запитването си, считаме, че обучението за орган по БЗР, с периодичност не по-рядко от един път на една година, би могло да осигури необходимите Ви знания за изпълнение на посочените длъжности. (ВС)
2011-04-10 15:49:07 КАК ЩЕ СЕ ПРИЛАГА НАРЕДБАТА ЗА РАБОТНОТО ОБЛЕКЛО В УЧИЛИЩЕ ПРЕЗ 2011Г?МОЖЕ ЛИ ДА БЪДЕ С ХАРАКТЕР НА ВЪЗНАГРАЖДЕНИЕ? ДИДИ ДИМИТРОВА Уважаема госпожо Димитрова, Наредбата за безплатното работно и униформено облекло (ДВ. бр.9 от 2011 г.) регламентира условията и реда за осигуряване на безплатно работно и униформено облекло и се прилага за всички работници и служители, които работят по трудово правоотношение, независимо от икономическата дейност или сектор. В тази връзка, считаме, че изискванията на Наредбата следва да се прилагат в еднаква степен за всички дейности от публичния сектор, включително и за системата на образованието. Разпоредбата на чл. 8, ал. 2 от Наредбата за безплатното работно и униформено облекло изрично определя работното и/или униформеното облекло да се предоставя на работника или служителя в готов вид в деня на постъпването му на работа. Съгласно ал. 4 на същия член, не се допуска заменянето на работно и/или униформено облекло с пари. Организацията за изпълнение на задължението за предоставяне на работното и униформеното облекло следва да се осигури от работодателя по целесъобразност. /АК/
2011-04-11 19:02:59 Работя в лаборатория по микробиология като лекар. Длъжен ли е работодателят ми съгласно наредба 11да ми осигурява безплатна храна. Таня Бозова Уважаема госпожо Бозова, На основание чл. 285 от Кодекса на труда и по реда Наредба № 11 за определяне на условията и реда за осигуряване на безплатна храна и/или добавки към нея (ДВ. бр.1 от 3 Януари 2006г), право на безплатна храна и/или добавки към нея получават работниците и служителите, които работят в предприятия със специфичен характер и специфична организация на труда, съгласно чл.2 ал.1 и ал.2 на Наредба № 11. Поне едно от условията на ал.1 и на ал.2 от чл.2 в Наредбата трябва да са изпълнени едновременно, за да има задължение работодателят за осигуряване на безплатна храна и/или добавки към нея. Работата в лаборатория по микробиология отговаря на изискването за определяне на специфичен характер на труда, съгласно чл. 2, ал. 1, т. 8 от наредбата. За да може да се определи дали имате право на безплатна храна, освен установяването на специфичния характер на работното място е необходимо да се определи и характера на организацията на труда, съгласно чл.2, ал.2 от същата Наредба. Съгласно Указание № ПК 25/3 от 31.08.2006 г. за прилагането на Наредба 11 за определяне на условията и реда за осигуряване на безплатна храна и/или добавки към нея (обн., ДВ, бр. 1 от 2006 г.) за предприятие със специфична организация на труда може да се приеме всяко място, предприятие, учреждение, организация, кооперация, заведение, обект и други подобни, където се полага наемен труд и естеството на работа налага установяване на непрекъснат трудов процес. В това число влизат и производства и дейности, свързани с обслужването на населението - например транспорт, търговски услуги, здравеопазване (всички заведения за болнична помощ, Центрове за спешна медицинска помощ, Домове за медикосоциални грижи за деца (ДМСГД) и други подобни) и др.( т. 1.3., буква а от Указание № ПК 25/3 от 31.08.2006 г.). /ДК/
2011-04-12 10:28:59 kak da razberem dali rabotodatelq ni dali ni osigorqva na 12 4asa idali ima pravo da ni zadarja na rabota sled 8 4asov raboten den za6toto tova prodalji tvarde dalgo.kazva 4e ima zapoved da se raboti i sabota no nikoi ne q e vijdal,pri polojenie 4e rabotim vseki den izvan rabotno vreme.blagodarq vi. iskren iliev Уважаеми господин Илиев, Съгласно Кодекса на труда работната седмица е петдневна с нормална продължителност на седмичното работно време до 40 часа (чл.136 ,ал.1 от КТ). По производствени причини работодателят може с писмена заповед да удължава работното време през едни работни дни и да го компенсира чрез съответното му намаляване през други работни дни, след предварителна консултация с представителите на синдикалните организации и представителите на работниците и служителите. За удължаването на работното време работодателят е длъжен да уведоми предварително инспекцията по труда (чл.136а, ал.1 от КТ). Продължителността на удължения работен ден при условия от ал.1 на чл.136а от КТ не може да надвишава 10 часа, а за работници и служители с намалено работно време- до 1 час над намаленото им работно време. Работодателят е длъжен да води специална книга за удължаването, съответно компенсирането на работното време (чл.163а, ал.2 от КТ). Удължаването на работното време се допуска за срок до 60 работни дни през една календарна година, но за не повече от 20 работни дни последователно (чл. 163а, ал.3 от КТ). При организацията на работното време на работниците и служителите задължително се осигуряват не по-малко от 12 часа междудневна (чл.152 от КТ) и 48 часа междуседмична (чл. 153, ал.1 от КТ) почивка. Съгласно чл. 262 от КТ положеният през почивните дни и през дните на официалните празници извънреден труд се заплаща с увеличение, уговорено между работника или служителя и работодателя. Това увеличение не може да е по-малко от: 75 на сто – за работа през почивните дни и 100 на сто – през дните на официалните празници. Когато не е уговорено друго, увеличението се изчислява върху трудовото възнаграждение, определено с трудовия договор. Ако смятате, че работодателят Ви нарушава трудовото законодателство можете да сигнализирате съответното териториално поделение на ИА „Главна инспекция по труда”./АК/
2011-04-12 10:39:21 s kakav dokoment mogat da me zadaljat da stoq na rabota izvan rabotno vreme,i da bada na rabota vsqka sabota 4e nqkoi pat i nedelq sled kato ne mi se zapla6ta nito 4e ostavam izvan rabotno vreme nito sabotite iskren iliev Уважаеми господин Илиев, Съгласно Кодекса на труда работната седмица е петдневна с нормална продължителност на седмичното работно време до 40 часа (чл.136 ,ал.1 от КТ). По производствени причини работодателят може с писмена заповед да удължава работното време през едни работни дни и да го компенсира чрез съответното му намаляване през други работни дни, след предварителна консултация с представителите на синдикалните организации и представителите на работниците и служителите. За удължаването на работното време работодателят е длъжен да уведоми предварително инспекцията по труда (чл.136а, ал.1 от КТ). Продължителността на удължения работен ден при условия от ал.1 на чл.136а от КТ не може да надвишава 10 часа, а за работници и служители с намалено работно време- до 1 час над намаленото им работно време. Работодателят е длъжен да води специална книга за удължаването, съответно компенсирането на работното време (чл.163а, ал.2 от КТ). Удължаването на работното време се допуска за срок до 60 работни дни през една календарна година, но за не повече от 20 работни дни последователно (чл. 163а, ал.3 от КТ). При организацията на работното време на работниците и служителите задължително се осигуряват не по-малко от 12 часа междудневна (чл.152 от КТ) и 48 часа междуседмична (чл. 153, ал.1 от КТ) почивка. Съгласно чл. 262 от КТ положеният през почивните дни и през дните на официалните празници извънреден труд се заплаща с увеличение, уговорено между работника или служителя и работодателя. Това увеличение не може да е по-малко от: 75 на сто – за работа през почивните дни и 100 на сто – през дните на официалните празници. Когато не е уговорено друго, увеличението се изчислява върху трудовото възнаграждение, определено с трудовия договор. Ако смятате, че работодателят Ви нарушава трудовото законодателство можете да сигнализирате съответното териториално поделение на ИА „Главна инспекция по труда”./АК/
2011-04-12 13:49:29 Какви са пределно допустимите стойности на ацетон и тулол, измерени по едно и също време във въздуха на офис помещение? Юлияна Петкова Уважаема госпожо Петкова, Съгласно Наредба № 13 от 30.12.2003 г. за защита на работещите от рискове, свързани с експозиция на химични агенти при работа, граничната стойности във въздуха на работната среда за ацетон (диметил кетон, CAS № 67-64-1) е 600 mg/m3 за 8 ч., а за толуол (толуен, CAS № 108-88-3) - 192 mg/m3. Разпоредбата на чл. 6 от наредбата изисква при дейности, включващи експозиция на няколко опасни химични агенти, да се оценява комбинираното им действие. При едновременното определяне във въздуха на работното място на няколко опасни химични агенти с еднопосочно действие, сумата от отношенията на фактическите концентрации на всеки от тях във въздуха на работното място към съответната гранична стойност на химичния агент (гранична стойност 1, гранична стойност 2 ..... гранична стойност n) не трябва да надвишава 1. /ДК/
2011-04-12 14:33:34 На основание на какъв нормативен акт получават пари за "дрехи" работещите в общинска администрация назначени по трудов договор? Анелия Колева Уважаема госпожо Колева, Тъй като въпросът Ви е неясно формулиран не можем да Ви дадем категоричен отговор. Бихме искали да Ви уведомим, че съгласно чл. 294 от Кодекса на труда (КТ) работодателят може самостоятелно или съвместно с други органи и организации да осигурява на работниците и служителите задоволяване на различни социално-битови и културни потребности (включително осигуряване на облекло). От друга страна разпоредбата на чл. 296 КТ установява правото на работниците и служителите на безплатно работно и униформено облекло. Условията и реда за осигуряване на безплатно работно и униформено облекло са регламентирани в Наредбата за безплатното работно и униформено облекло (ДВ. бр.9 от 2011 г.)./АК/
2011-04-12 21:24:57 Ако в ЕТ работят само собственика и работници на граждански договор трябва ли фирмата да има договор със СТМ? Георгиева Уважаема госпожо Георгиева, Съгласно § 1. т. 2. от допълнителните разпоредби на Закона за здравословни и безопасни условия на труд (ЗЗБУТ), "Работодател" е понятието, определено в § 1, т. 1 от допълнителните разпоредби на Кодекса на труда, както и всеки, който възлага работа (включително по граждански договор) и носи цялата отговорност за предприятието, кооперацията или организацията. В тази връзка считаме, че за собственика е налице задължението по чл. 25 от Закона за здравословни и безопасни условия на труд и той трябва да осигури обслужването на работещите от служба по трудова медицина, независимо от вида на договора, по който те работят./АК /
Page 42 of 6864

Търсене във въпроси и отговори