Дата на Въпроса Въпрос Подател Отговор
2011-03-20 10:49:08 Какви лекарства трябва да съдържа аптечка в производствено помещение?Има ли актуална нормативна база? Иванова Уважаема госпожо Иванова, Чл. 242 и 243 от Наредба № 7 от 23 септември 1999 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване въвеждат изискването за осигуряване на стаи за първа помощ, както и на лесно достъпни средства за оказване на първа помощ, означени с установените знаци, на местата, където работните условия го изискват. За ефективното оказване на първа долекарска помощ, се осигуряват аптечки или аптечни чанти, комплектовани с медикаменти в зависимост от рисковите фактори на съответната трудова дейност, съгласно чл. 4 от Правила за оказване на първа долекарска помощ при увреждане на здравето при работа (утвърдени със Заповед № РД 09-410 от 13 октомври 1994 г., обн. ДВ, бр. 89 от 1994 г.) Окомплектоването на аптечките или аптечни чанти се извършва с лекарствени и превързочни средства, и други материали, в съответствие с глава ХІІІ от Правилата за оказване на първа долекарска помощ при увреждане на здравето при работа./ДК/
2011-03-20 16:11:00 Преди време Ви зазадох въпрос относно реда и начина за обучение на Координатори по безопасност и здраве !Ако нямате нужната компетенция да отговорите , моля посочете кой я има за да получим отговор на въпроса си ! Официално писмо до Вашата институция ще има ли отговор!!!!! Десислава Радева Уважаема госпожо Радева, Функциите и задачите на координаторите по безопасност и здраве при работа, включително и условията, на които трябва да отговарят, са уредени с Наредба № 2 от 22.03.2004 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи. Съгласно чл. 5 от Наредбата № 2, координаторите по безопасност и здраве трябва да са правоспособни лица с квалификация, професионален опит и техническа компетентност в областта на проектирането, строителството и безопасното и здравословно изпълнение на СМР, доказани съответно с диплома, лицензи, удостоверения и др. на компетентните органи, в областта на образованието, обучението и професионалната квалификация. Функциите на координатор по безопасност и здраве могат да се изпълняват: • за етапа на инвестиционното проектиране и от консултант (за строежи от всички категории) или лице с пълна проектантска правоспособност (за строежи от трета до пета категория); • за етапа на изпълнението на строежа и от консултант (за строежи от първа до четвърта категория) или технически ръководител (за строежи от пета категория). За да изпълнява функциите на координатор по безопасност и здраве, длъжностното лице трябва да отговаря на посочените изисквания от Наредбата № 2. Обучение по безопасност и здраве при работа може да се провежда от лицата и организациите, посочени в чл. 8 от Наредба № РД-07-2 от 16.12.2009 г., при спазване изискванията на наредбата. Програмата за обучение на координаторите по безопасност и здраве следва да се съобрази и с Наредбата № 2 за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи и Закона за устройство на територията. Предвид функциите на координатора по безопасност и здраве при извършване на строителни и монтажни работи, считаме за целесъобразно, обучението им да за се провежда не по-рядко от веднъж на 1 година. Бихме желали да Ви уведомим, че срокът за отговор на въпроси в рубриката е 30 дни. (ВС)
2011-03-20 22:13:13 Почивките за хранене и "кафе -паузите" трябва ли да имат точно и ясно фиксирани начало и край?Работодателят има ли право да си ги променя когато реши , като със Заповед ни запознава с тези промени?Благодаря Йордан Калинов Уважаеми господин Калинов, В чл. 151, ал. 1 от КТ е предвидено, че работното време на работника или служителя се прекъсва с една или няколко почивки. Работодателят осигурява на работника или служителя почивка за хранене, която не може да бъде по-малко от 30 минути. Времето за хранене, не се включва в работното време. Разпределението на работното време и организацията на работа в предприятието се установяват в Правилника за вътрешния трудов ред на предприятието (чл. 139, ал. 1 от КТ). За повече информация, свързана с организацията на работното време, отпуските и почивките може за се обърнете съм рубриката "Трудово право" на сайта на МТСП./АК/
2011-03-20 22:16:15 Рбатодателят срещу подпис ни запозна със Заповед за въвеждане на сумарно работно време, но не ни е изготвил График за ралота за периода на сумарно отчитане на работното време!В Декларация 1 също не е отразено сумарно работно време!В този случай заповедта валидна ли е ?? Йордан Калинов Уважаеми господин Калинов, Съгласно чл.142, ал.2 от КТ работодателят може да установява сумирано изчисляване на работното време - седмично, месечно или за друг календарен период, който не може да бъде повече от 6 месеца. Преценка за необходимостта от организиране на работата по определен график е предоставена на работодателя, който урежда редуването на смените в правилника за вътрешния трудов ред на предприятието. За повече информация, свързана с организацията на работното време, отпуските и почивките може за се обърнете съм рубриката "Трудово право" на сайта на МТСП./АК/
2011-03-21 14:32:25 Има ли пречка в едно заведение да се определя ваучери за храна и от средствата за СБКО и по Наредба 11. Радостин Павлов Уважаеми господин Павлов, По принцип няма пречка ваучери за храна да се осигуряват както от средствата за СБКО, така и по реда на Наредба № 11 за определяне на условията и реда за осигуряване на безплатна храна и/или добавки към нея. Тъй като от запитването Ви не става ясно какви са характерът и организацията на труда на работниците и служителите, не можем да Ви дадем категоричен отговор, дали са налице условията за предоставяне на безплатна храна и/или добавки към нея по реда на Наредба № 11. /АК/
2011-03-22 14:37:16 Нарушение на Наредбата за работното облекло, приета на 20.01.2011 г. ли ще бъде представянето на фактури за закупено такова от работника и осребряването им от работодателя? Ирена Петрова Уважаема госпожо Петрова, Разпоредбата на чл. 8, ал. 2 от Наредбата за безплатното работно и униформено облекло (приета с ПМС № 10 от 21.01.2011 г., обн., ДВ, бр. 9 от 28.01.2011 г.) изрично определя работното и/или униформеното облекло да се предоставя на работника или служителя в готов вид в деня на постъпването му на работа. Съгласно ал. 4 на същия член, не се допуска заменянето на работно и/или униформено облекло с пари. Организацията за изпълнение на задължението за предоставяне на работното и униформеното облекло следва да се осигури от работодателя по целесъобразност. /ДК/
2011-03-23 16:09:45 Здравейте, въпросът ми е следният: Ако длъжност отговаря на изискванията на чл.2, ал.1 т.7 и 8 и на ал.2. т.3 би ли следвало работодателя да предоставя безплатна храна и/или добавки към нея на работниците и служителите работещи на съответната длъжност. Става въпрос за лечебно заведение. И ако има някаква пречка, възможно ли е да им се дава храна по чл.140 ал.3 от КТ за работа през ноща. Радостин Павлов Уважаеми господин Павлов, Въпросът Ви вероятно е свързан с разпоредби на Наредба № 11 от 21.12. 2005 г. за определяне на условията и реда за осигуряване на безплатна храна и/или добавки към нея (обн. ДВ, бр. 1 от 2006 г.). Съгласно наредбата безплатна храна и/или добавки към нея се осигуряват на работници и служители, които работят в предприятия със специфичен характер и организация на труда, като е необходимо да са налице едновременно условията по чл. 2, ал. 1 и ал. 2 от наредбата. С други думи, ако визираните от Вас длъжности отговарят едновременно на изискванията на чл.2, ал.1 т.7 и 8 и на тези на ал.2. т.3, то няма пречка съответните работници и служители да получават безплатна храна. Важно уточнение е, че това право се ползва от съответните работници и служители само за дните, когато работят при горните условия (чл. 4, ал. 2 от наредбата). Чл. 3 от същата наредба изисква по време на нощен труд или при полагане на нощен труд, на работниците и служителите да се осигуряват тонизиращи или ободряващи напитки. /ДК/
2011-03-24 09:27:54 искам да попитам,може ли да се даде на служителите пари за работно облекло и те да донесат фактури за него. павлина стоянова Уважаема госпожо Стоянова, Разпоредбата на чл. 8, ал. 2 от Наредбата за безплатното работно и униформено облекло (приета с ПМС № 10 от 21.01.2011 г., обн., ДВ, бр. 9 от 28.01.2011 г.) изрично определя работното и/или униформеното облекло да се предоставя на работника или служителя в готов вид в деня на постъпването му на работа. Съгласно ал. 4 на същия член, не се допуска заменянето на работно и/или униформено облекло с пари. Организацията за изпълнение на задължението за предоставяне на работното и униформеното облекло e право и компетентност на работодателя. /ВИ/
2011-03-24 20:52:25 Заинересува ме отговора на въпроса на Десислава Радева за обучение на КБЗ в строителството !Моля посочете нормативен документ , където е упоменато , че тази категория лица подлежат на обучение всяка година!И как стои въпроса с обучението на КБЗ в проектирането на лице с пълна проект.правоспособност - и там ли обучение всяка година ?????? инж.Керан Стоименов Уважаема господин Стоименов, Съгласно чл. 26, ал. 2 от Закона за здравословни и безопасни условия на труд, работодателят е длъжен да осигури на всеки работещ, включително на работещите по срочно правоотношение или при условията на временна заетост по чл. 14, ал. 1, както и на работещите на смени и полагащите нощен труд, подходящо обучение и инструктаж по безопасност и здраве при работа в съответствие със спецификата на индивидуалното му работно място и на професията. Условията и редът за провеждане на обучение по безопасност и здраве при работа са регламентирани с Наредба № РД-07-2 от 16.12.2009 г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работното място на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд (ДВ, бр.102 от 2009 г.). Периодиката на обучение на работещите по безопасност и здраве при работа, съгласно Наредбата, е не по-рядко от веднъж на 1 година, с изключение на длъжностните лица, които ръководят и управляват трудовите процеси и на работниците и служителите, заети в дейности, които създават опасност за тяхното или на други лица здраве и живот. Периодичността на обучението на координаторите по безопасност и здраве не е изрично посочена в наредбата, но предвид функциите им, считаме за целесъобразно, обучението им по безопасност и здраве при работа да се провежда не по-рядко от веднъж на 1 година. (ВС)
2011-03-24 20:56:30 Моля , да посочете нормативен документ , където е регламентирано че Координатора по безопасност и здраве в строителството , трябва да се обучава веднъж на 12 месеца !!!!!Или това са Ваши тълкувания....В наредба РД-07-2 тази категория дл.лица изобщо несе трпетира ..... Мариела Петкова -КБЗ в строителството Уважаема госпожо Петкова, Съгласно чл. 26, ал. 2 от Закона за здравословни и безопасни условия на труд, работодателят е длъжен да осигури на всеки работещ, включително на работещите по срочно правоотношение или при условията на временна заетост по чл. 14, ал. 1, както и на работещите на смени и полагащите нощен труд, подходящо обучение и инструктаж по безопасност и здраве при работа в съответствие със спецификата на индивидуалното му работно място и на професията. Условията и редът за провеждане на обучение по безопасност и здраве при работа са регламентирани с Наредба № РД-07-2 от 16.12.2009 г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работното място на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд (ДВ, бр.102 от 2009 г.). Периодиката на обучение на работещите по безопасност и здраве при работа, съгласно Наредбата, е не по-рядко от веднъж на 1 година, с изключение на длъжностните лица, които ръководят и управляват трудовите процеси и на работниците и служителите, заети в дейности, които създават опасност за тяхното или на други лица здраве и живот. Периодичността на обучението на координаторите по безопасност и здраве не е изрично посочена в наредбата, но предвид функциите им, считаме за целесъобразно, обучението им по безопасност и здраве при работа да се провежда не по-рядко от веднъж на 1 година. (ВС)
Page 39 of 6864

Търсене във въпроси и отговори