Дата на Въпроса Въпрос Подател Отговор
2010-06-29 16:22:54 Уважаеми г-н Мирославов във връзка със зададения от мен въпрос на 25.06. искам да уточня,че работодателят ми е дал своето съгласие под формата на договор ,с който ме задължава да работя за него 3год. след срока на обучение.На практика обаче не изпълнява своята част от договора вече две години. Таня Боэова С този договор би следвало да уговорите и заплащане на неустойки при неизпълнението му. При всички случаи обаче можете да предявите иск в съда за неизпълнение на договора по реда на общото гражданско законодателство. СС
2010-06-29 16:40:08 Уважаеми г-н Мирославов, Ще се позова ва КТ "Чл. 331. (1) Работодателят може да предложи по своя инициатива на работника или служителя прекратяване на трудовия договор срещу обезщетение.”Лице, освободено по чл.331, на какво обзщетение за безработица ще има право (на осн. Чл. 54б или 54в от КСО), като в последните 3 не е рег. в БТ, със 7 г. стаж. Д. Тодорова Съгласно чл. 54а от Кодекса за социално осигуряване (КСО) право на парично обезщетение за безработица имат лицата, за които са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд “Безработица” най-малко 9 месеца през последните 15 месеца преди прекратяване на осигуряването и които имат регистрация като безработни в Агенцията по заетостта; нямат отпусната пенсия за осигурителен стаж и възраст или професионална пенсия за ранно пенсиониране; не упражняват трудова дейност, за която подлежат на задължително осигуряване по чл. 4 КСО. Паричното обезщетение за безработица се отпуска въз основа на заявление до териториалното поделение на Националния осигурителен институт и се изплаща от датата на прекратяване на осигуряването, ако заявлението е подадено в 3-месечен срок от тази дата. Предвид на това, ако лицето отговаря на изискванията на чл. 54а КСО ще има право на парично обезщетение за безработица. Сроковете за изплащане на паричните обезщетения за безработица се определят в зависимост от основанието, на което е прекратен трудовият договор, продължителността на осигурителния стаж, както и в зависимост от това, дали правото на обезщетение е придобито преди изтичането на три години от предходно упражняване на правото на обезщетение за безработица. При прекратяване на трудов договор по чл. 331 КТ и когато правото на обезщетение се придобива след изтичането на три години от предходно упражняване на правото на обезщетение за безработица, срокът и размерът на обезщетението се определя по общите правила. Срокът е от 4 до 12 месеца в зависимост от продължителността на осигурителния стаж. Преценката за правото на парично обезщетение за безработица, за неговия размер и срок за изплащане се прави за всеки конкретен случай и се определя с разпореждане, издадено от ТП на НОИ. КС
2010-06-29 18:09:02 Може ли да бъде преназначен служител по време на майчинство без да го прекъсва за един или няколко дни? Орлин Рачев Разпоредбата на чл. 119 от Кодекса на труда изрично предвижда, че изменение на трудовото правоотношение се допуска по писмено съгласие между страните. Това означава, че с допълнително писмено споразумение на основание чл. 119 от КТ, страните могат да изменят всеки от елементите на съдържанието на съществуващ между тях трудов договор (работно време, длъжност, срок, трудово възнаграждение, и др.). Няма пречка по време на ползване на отпуск да се подпише допълнително споразумение за промяна на длъжността. МВ/
2010-06-29 19:19:21 Какво означава новопостъпващ работник по см. на КТ при назначаване на д-р по чл. 68, ал.1 КТ?Получих Заповед за прек-не на тр.д-р на 31.05.2010г. ,считано от 31.08.2010.Назначена съм по чл. 68, ал.1 КТ на 15.09.09.В копие от д-ра ми е записано ,чесъщият е за срок до 31.08.2010г.В НАП д-ра ми е регистриран за срок от 1 г.- от 15.09.09-до 15.09.201 ДИМО МИНКОВ Уважаеми г-н Минков, От изложеното от Вас може да се предположи, че работите по срочен трудов договор, сключен на основание чл. 68, ал. 1, т. 1 от КТ – за определен срок. Този вид срочен трудов договор се сключва за изпълнение на временни, сезонни или краткотрайни работи и дейности, както и с новопостъпващи работници и служители в обявени в несъстоятелност или в ликвидация предприятия. От посоченото в запитването не става ясно за какъв срок е сключен Вашият договор – до 31.08.2010 г. или до 15.09.2010 г. Не става ясно и какво е правното основание за прекратяване на трудовия договор, което следва да е посочено във връчената Ви заповед. Трудовият договор, сключен за определен срок, се прекратява съгласно чл. 325, т. 3 от КТ, без да се дължи предизвестие, с изтичане на уговорения срок. Възможно е трудовият договор да се прекрати не поради изтичане на срока му, а преди това. Кодексът на труда урежда правото на страните, при наличие на определени предпоставки, да прекратяват срочен трудов договор и преди изтичане на уговорения срок, като се дължи предизвестие. Тъй като договорът е срочен, то срокът на предизвестието е 3 месеца (чл. 326, ал. 2, изр. 3 от КТ). Би могло да се предполага, че заповедта, която сте получил на 31.05.2010 г., считано от 31.08.2010 г., е всъщност “комбинация на предизвестие със заповед”, тъй като договорът ще се прекрати след изтичане на 3 месеца. Прекратяването на трудовия договор с предизвестие от страна на работодателя би имало смисъл само ако срокът на договора е до 15.09.2010 г. Срокът за обжалване е 2-месечен от датата на прекратяване на трудовия договор. Ако считате, че прекратяването на договора Ви е незаконосъобразно, то можете да се възползвате от възможността за обжалване. ЛТ/
2010-06-29 21:38:10 Работя в ТПКИ ктао гладач. Назначена съм по чл.68, ал.1, т.1. размер на основно месечно трудово възнаграждение по норми и разценки - 240 лв. при заработени 100% трудови норми.за месец май получих 54 лв.заплата.възможно ли е да получа такава заплата при положение че съм назначена на минималната работна заплата? Марияна Иванова Уважаема г-жо Иванова, Съгласно чл. 266, ал. 1 от КТ когато работник или служител не изпълни трудовите си норми не по своя вина, получава трудово възнаграждение според изработеното, но не по-малко от уговореното възнаграждение за пълно изпълнение. При неизпълнение на трудовите норми по вина на работника или служителя той има право на трудово възнаграждение според изработеното (чл. 266, ал. 2 от КТ). От гореизложеното следва, че когато по вина на работника или служителя трудовите норми не са изпълнени, дължимият размер на трудовото възнаграждение се определя според изработеното, и в този случай размерът може да бъде по-малък от 240 лв. Ако вината за неизпълнение на трудовите норми е на работодателя, то възнаграждението е според изработеното, но не по-малко от уговореното възнаграждение за пълно изпълнение. В този случай размерът не може да бъде по-малък от 240 лв., тъй като дори и да се приложи гаранционното правило на чл. 245, ал. 1, трудовото възнаграждение не може да бъде по-малко от минималната работна заплата за страната. Съгласно чл. 245, ал. 1 при добросъвестно изпълнение на трудовите задължения на работника или служителя се гарантира изплащането на трудово възнаграждение в размер 60 на сто от брутното му трудово възнаграждение, но не по-малко от минималната работна заплата за страната. Гаранционното правило се прилага при добросъвестност на работника или служителя и то не засяга размера на дължимото възнаграждение, а само осигурява изплащането на един минимум от дължимото, когато изплащането на пълния му размер е невъзможно. ЛТ/
2010-06-29 22:30:23 Благодаря Ви, г-н Мирославов! Йовка Стойчовска :)
2010-06-30 07:53:09 Предстои ми пенсиониране.Трудовите ми книжки от 1975г.,когато съм започнал работа са в мен,но едно от предприятието,в което съм работил от 1975г.до1981г.не съществува.Това ще бъде ли някакъв проблем при подаване на документите,и ако има проблем какво трябва да направя?Ясно е ,че УП-няма да мога да взема от никъде за този период. Иванов Съгласно § 7 от Преходните и заключителни разпоредби към Закона за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване – КСО /ДВ, бр. 38 от 2005г./ всички юридически или физически лица, държавни учреждения, общини или кметове, съхраняващи разплащателни ведомости на прекратени осигурители, които нямат правоприемник, са длъжни в двугодишен срок, считано от 1 юли 2005 г., да ги предадат в съответното териториално поделение на Националния осигурителен институт, освен ако в закон не е определен друг ред за съхраняване. Осигурителите, които прекратяват дейността си в периода от 1 юли до 31 декември 2005 г. и нямат правоприемник, предават документите по чл. 5, ал. 10 от КСО (разплащателни ведомости и заповеди) в съответното териториално поделение на Националния осигурителен институт в срок до 31 декември 2006 г. С оглед на гореизложеното, направете справка в съответното ТП на НОИ. Другата възможност е документите да са предадени в Държавния архив, където също може да направите справка. Следва да се има предвид още, че съгласно чл. 40, ал. 9 от Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж до създаването на информационната система по чл. 5, ал. 11 от КСО (данните от която се използват за изчисляване и отпускане на пенсии) териториалните поделения на НОИ издават документи за осигурителен стаж и доход въз основа на съхраняваните от тях разплащателни ведомости и други документи. Когато за определени периоди тези документи липсват, териториалните поделения на НОИ издават документи за осигурителен стаж и доход и въз основа на други автентични документи, доказващи изплащане на възнаграждения, а когато такива няма, в издаваните документи за пенсиониране се посочва минималната работна заплата за страната за съответния период, а за времето след 31 декември 2002 г. - минималния месечен осигурителен доход за работниците и служителите и за лицата, работещи по договори за управление и контрол на търговски дружества. КС
2010-06-30 09:14:36 При сумирано изчисляване на работнити време и 7 часов работен ден, може ли да се полагат дневни и нщни 12 часови дежурства. Христина Каменова Съгласно чл.142, ал.2 от КТ работодателят може да установява сумирано изчисляване на работното време - седмично, месечно или за друг календарен период, който не може да бъде повече от 6 месеца. Максималната продължителност на работна смяна при сумирано изчисляване на работното време може да бъде до 12 часа, като продължителността на работната седмица не може да надвишава 56 часа, а за работниците и служителите с намалено работно време - до 1 час над намаленото им работно време – ал. 4 на чл.142 от КТ. Предвид горното лицата, които работят при намалено работно време не могат да дават 12 часови дежурства. МВ/
2010-06-30 10:00:40 Здравейте. Поисках от работодателя си да използвам 2 дни от платения си годишен отпуск. Молбата ми беше върната с отговора, че не мога да използвам само един ден, а трябва да си взема минимум 15 или да не си взимам отпуск изобщо. Размера на годишния ми платен отпуск е 26 дни и досега съм използвала 9. Има ли право работодателят ми? Севдалина Нейкова Уважаема госпожо Нейкова, Съгласно чл. 172 от Кодекса на труда платеният годишен отпуск се разрешава на работника или служителя наведнъж или на части, от които най-малко половината се ползва наведнъж през календарната година, за която се полага отпускът. МВ/
2010-06-30 10:08:45 Служител работи по основен трудов договор на 4 часа. При друг работодател работи на втори трудов договор също на 4 часа. Какви права има относно допълнително трудово възнаграждение за трудов стаж и професионален опит и относно размер на годишен отпуск. Ласкова В чл. 23, ал. 2 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските е предвидено, че работникът и служителят, който работи през част от законоустановеното работно време /непълно работно време/, има право на платен годишен отпуск пропорционално на времето, което му се признава за трудов стаж. Съгласно чл. 355, ал. 2 от Кодекса на труда /КТ/, за 1 ден трудов стаж се признава времето, през което работникът или служителят е работил най-малко половината от законоустановеното за него работно време за деня по едно или няколко трудови правоотношения. На базата на така признатия трудов стаж се определя правото на пълен размер на платения годишен отпуск за работещите на 4-часов работен ден. Когато трудовият договор е сключен за 4 часа, работникът или служителят има право на минимум 20 работни дни платен годишен отпуск като брой работни дни. Същите са правата му и по втория трудов договор. Или по двата трудови договора служителят Ви ще има право на 20 работни дни платен годишен отпуск. В чл. 12, ал. 1 от Наредбата за структурата и организацията на работната заплата /НСОРЗ/ в сила от 01.07.2007г. е предвидено, че за придобит трудов стаж и професионален опит на работниците и служителите се заплаща допълнително месечно възнаграждение в процент върху основната работна заплата, определена с индивидуалния трудов договор. За придобит трудов стаж и професионален опит се зачита стажът, признат по реда на Кодекса на труда за времето, през което работникът или служителят е работил и продължава да работи в предприятието, в т.ч. на различни работни места и длъжности – ал. 2 на чл. 12 от НСОРЗ. Според ал. 4 на чл. 12 от наредбата, при определяне размера на допълнителното трудово възнаграждение за придобит трудов стаж и професионален опит работодателят отчита трудовия стаж на работника или служителя, придобит в друго предприятие по смисъла на § 1, т. 2 от допълнителните разпоредби на Кодекса на труда на същата, сходна или със същия характер работа, длъжност или професия. Условията, при които се зачита сходният характер на работата, длъжността или професията по ал. 4, се определят с колективен трудов договор на браншово равнище или с вътрешните правила за работната заплата в предприятието – ал. 5 на чл. 12. КС
Page 201 of 6864

Търсене във въпроси и отговори