Дата на Въпроса Въпрос Подател Отговор
2010-07-17 20:45:27 Здравейте! Студент съм редовно обучение, но занятията ми са събота и неделя, и същевременно работя, без да се откъсвам от производството. Имам ли право на отпуск по чл. 169, ал. 3 КТ ? Мисля, че след като не с еоткъсвам от производството няма логика да бъда в по-неблагоприятно положение от учащите задочно или вечерно, тъй като и аз имам нужда от тези 30 дни за дипломна работа, колкото тях! Благодаря предварително! Поздрави! Тр. Филчев Отпуските за обучение, регламентирани в чл. 169 от Кодекса на труда /КТ/, се отнасят само за работници и служители, които се обучават без откъсване от производството /задочно учащи се, вечерно обучаващи се, с дистанционна форма на обучение/. Редовно обучаващите се нямат право на отпуски за обучение по КТ. За нуждите на обучението си Вие може с разрешение на работодателя да ползвате полагаемия Ви се редовен платен годишен отпуск, ако имате право на такъв, или по Ваше искане и със съгласието на работодателя - неплатен отпуск по чл. 160 КТ. КС
2010-07-17 21:15:30 Ако започна работа на непълно работно време (4 часа), как ще се изчислява трудовият ми стаж? С. Петрова Уважаема г-жо Петрова, Съгласно чл. 355, ал. 2 от КТ за 1 ден трудов стаж се признава времето, през което работникът или служителят е работил най-малко половината от законоустановеното за него работно време за деня по едно или няколко трудови правоотношения. Това означава, че при 8-часова дневна продължителност на работното време, ще се признава 1 ден трудов стаж, ако работникът или служителят е работил не по-малко от 4 часа, т.е. при непълно работно време с продължителност 4 часа трудовият стаж ще бъде “пълен”. За разлика от трудовия стаж, осигурителният стаж при непълно работно време ще бъде по-малък, тъй като принципът на изчисляване е различен. Съгласно чл. 38, ал. 3 от Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж (НПОС), осигурителният стаж на лицата работещи по трудови или служебни правоотношения за времето след 31 декември 2002 г. се зачита и изчислява: 1. за един ден осигурителен стаж се зачита времето, през което лицата са отработили пълното законоустановено за тях работно време за деня и за това време са внесени или са дължими осигурителните вноски върху полученото възнаграждение, а за работниците и служителите - върху не по-малко от минималния осигурителен доход за съответната професия по икономическа дейност; 2. осигурителният стаж на лицата по т. 1, които са работили при непълно работно време и са били осигурени върху не по-малко от минималния осигурителен доход за професията по икономическа дейност за съответната продължителност на работното време, се изчислява, като сборът от отработените часове се раздели на установената с нормативен акт продължителност на работното време. Ако непълното работно време е с продължителност 4 часа в трудовата книжка се вписва “пълен трудов стаж” съгласно чл. 355, ал. 2 КТ, а за осигурителният стаж се издава обр. УП-3, тъй като той не е равен на трудовия стаж.ЛТ/
2010-07-18 09:58:41 Работих до 09.09.2008г. на кораб в държавно предприятие и ме съкратиха . От 10.09.2008г.ме назначиха в друго държавно предприятие заедно с кораба.Имам ли право на 6 заплати по чл .222 ал.3 от КТ при пенсиониране. ВАНЬО АНГЕЛОВ В чл. 222, ал. 3 от Кодекса на труда /КТ/ е предвидено, че при прекратяване на трудовото правоотношение, след като работникът или служителят е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, независимо от основанието за прекратяването, той има право на обезщетение от работодателя в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 2 месеца, а ако е работил при същия работодател през последните 10 години от трудовия му стаж - на обезщетение в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 6 месеца. Това обезщетение се изплаща само веднъж. В случай, че сте придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст и че са изпълнени законовите изисквания и на чл. 222, ал. 3 КТ, то при прекратяване на трудовия Ви договор ще имате право на предвиденото обезщетение. Преценката относно правото на работника или служителя при прекратяване на трудовото му правоотношение да получи обезщетение от две или шест брутни заплати се извършва от работодателя във всеки отделен случай. КС
2010-07-18 12:40:53 На 06.07 подадох молба за пенсиониране. В предприятието работя от 17 години. През месе юни ни заплатиха допълнителни суми от икономия на работни запрати. С това брутната ми заплата за месеца се увеличи с 300лв. Получих заповед за изплащане на 6 бр. заплати, но тази сума не е включена в нея. Моля да ми на какво основание . М. Ананиева Съгласно чл. 17, ал. 1 от Наредбата за структурата и организацията на работната заплата в брутното трудово възнаграждение за определяне на обезщетенията по чл. 228 от Кодекса на труда /КТ/, вкл. и на обезщетението по чл. 222, ал. 3, се включват: основната работна заплата за отработеното време; възнаграждението над основната работна заплата, определено според прилаганите системи за заплащане на труда; допълнителните трудови възнаграждения, определени с наредбата, с друг нормативен акт, с колективен или с индивидуален трудов договор или с вътрешен акт на работодателя, които имат постоянен характер; допълнителното трудово възнаграждение при вътрешно заместване по чл. 259 КТ; възнаграждението по реда на чл. 266, ал. 1 КТ; възнаграждението, заплатено при престой или поради производствена необходимост, по чл. 267, ал. 1 и 3 КТ; възнаграждението по реда на чл. 268, ал. 2 и 3 КТ. За допълнителни възнаграждения с постоянен характер се считат и допълнителните възнаграждения, които се изплащат постоянно заедно с полагащото се за съответния период основно възнаграждение и са в зависимост единствено от отработеното време. Предвид на това, допълнителните суми за м. юни, ако са с инцидентен, а не с постоянен характер, не следва да се включват в обезщетението Ви по чл. 222, ал. 3 КТ. КС
2010-07-18 13:16:04 Има ли промяна в крайния срок эа пенсиониране 2ра категория труд който сега е 31.12.2010год. БЛАГОДАРЯ ВИ ВАНЬО АНГЕЛОВ Законопроектът за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване в момента се обсъжда. Предвижда се удължаване на срока по § 4 от ПЗРКСО до 31.12.2014 г. и промяна на изискванията. Предстои разглеждането на законопроекта от Министерския съвет и след приемането ще бъде обсъждан и в Народното събрание. Едва след това може да бъде обнародван в ДВ и съответно ще бъде възможно да получите конкретен отговор. ЛТ/
2010-07-18 14:08:06 На 16,03,2010г. съм съкратена по чл. 328 ал.1, т.3 от КТ. При прекратяване на договора ми казаха ,че ми се полага обезщение по чл. 222 , ал.1 , Към момента /18,07,2010г./ обещетението не ми е изплатено. Въпросът ми е : Има ли срок за изплащане на посоченото обезщение и какъв е той. Таня Колева Уважаеми г-жо Колева, Съгласно Кодекса на труда работникът или служителят има право на обезщетение по чл. 222, ал. 1 от КТ за оставане без работа, което се изплаща в резултат на прекратяване на трудов договор на изрично посочените в разпоредбата правни основания. Задължението за работодателя да изплати обезщетение възниква, когато той е прекратил трудовия договор на работника или служителя на едно от следните правни основания: - закриване на предприятието (чл. 328, ал. 1, т. 1) ; - закриване на част от предприятието или съкращаване на щата (чл. 328, ал. 1, т. 2); - намаляване обема на работа (чл. 328, ал. 1, т. 3); - спиране на работата за повече от 15 работни дни (чл. 328, ал. 1, т. 4); - при отказ на работника или служителя да последва предприятието или неговото поделение, в което той работи, когато то се премества в друго населено място или местност (чл. 328, ал. 1, т. 7); - когато заеманата от работника или служителя длъжност трябва да бъде освободена за възстановяване на незаконно уволнен работник или служител, заемал преди това същата длъжност (чл. 328, ал. 1, т. 8). Тъй като Вие сте освободена по чл. 328, ал. 1, т. 3 от КТ, имат право на обезщетение по чл. 222, ал. 1 от КТ при оставане без работа. Обезщетението е в размер на брутното трудово възнаграждение на работника или служителя за времето през което е останал без работа, но за не повече от 1 месец, като с колективен трудов договор или с трудовия договор може да се предвижда обезщетение за по-дълъг срок. Работникът или служителят следва да представи трудовата си книжка, от която ще е видно дали в периода от 1 месец (или за по-дълъг срок - ако е предвиден) е започвал работа по трудов договор. В практиката е прието, работникът или служителят да подава и декларация, че за съответния период не е работил по трудово правоотношение. От горното е видно, че обезщетението по чл. 222, ал. 1 КТ е дължимо от работодателя, когато изтече периодът (1 месец или по-дълъг период – ако е предвиден), за който работникът или служителят следва да удостовери оставането си без работа. Ако срокът на обезщетението е до 1 месец, то при прекратяване на трудов договор на 16.03.2010 г. обезщетението се дължи за периода до 16.04.2010 г., когато Вие имат право да претендирате изплащането му от работодателя. Ако Вашият бивш работодател не Ви изплати доброволно дължимото обезщетение, то имате право да претендирате изплащането му по съдебен ред, като срокът за предявяване на иска е 3- годишен. ЛТ/
2010-07-18 18:53:02 Трудовият ми договор е преклатев по чл. 325 т.8 от КТ. Имам ли право на обезщетение по чл. 222 от КТ Мария Петрова Уважаема г-жо Петрова, Обезщетението за оставане без работа по чл. 222, ал. 1 от КТ се изплаща в резултат на прекратяване на трудов договор на посочените в разпоредбата правни основания, на работник или служител, който е останал без работа или е постъпил на работа след уволнението с по-ниско трудово възнаграждение. Това обезщетение се изплаща само когато трудовият договор се прекратява поради: - закриване на предприятието или на част от него (чл. 328, ал. 1, т. 1 или т.2); - съкращаване в щата (чл. 328, ал. 1, т. 2); - намаляване обема на работа (чл. 328, ал. 1, т. 3); - спиране на работата за повече от 15 работни дни (чл. 328, ал. 1, т. 4); - при отказ на работника или служителя да последва предприятието или неговото поделение, в което той работи, когато то се премества в друго населено място или местност (чл. 328, ал. 1, т. 7); - когато заеманата от работника или служителя длъжност трябва да бъде освободена за възстановяване на незаконно уволнен работник или служител, заемал преди това същата длъжност (чл. 328, ал. 1, т. 8). Тъй като Вашият трудов договор е прекратен на основание чл. 325, т. 8 от КТ, то Вие нямате право на обезщетение по чл. 222, ал. 1 от КТ. ЛТ/
2010-07-18 18:58:04 В обявата за конкурса, в който участвам е упоменато предимство на владеене на чужд език.При равни други условия би ли било предимство филологическото ми образование - Руска филология Дороти Василева Съгласно чл. 95, ал. 1 от Кодекса на труда конкурсната комисия провежда конкурса по обявения начин. Тя оценява професионалната подготовка и другите качества на кандидатите, необходими за заемането на длъжността, и класира само успешно издържалите конкурса. За проведения конкурс се съставя протокол. Тази разпоредба урежда задълженията на конкурсната комисия. Едно от тях е да оцени професионалната подготовка и останалите качества на кандидатите. Професионалната подготовка се преценява според изискванията на съответната длъжност. По този начин се оценяват и другите качества на кандидата – владеене на чужд език и др. Всички качества на участниците в конкурса се преценяват от конкурсната комисия с оглед изискванията на длъжността. КС
2010-07-18 19:00:22 Задължително ли е публичното обявяването на имената на допуснатите кандидати за заемане на конкурсна длъжност Веселина Димова Съгласно чл. 95 от Кодекса на труда конкурсната комисия провежда конкурса по обявения начин. Тя оценява професионалната подготовка и другите качества на кандидатите, необходими за заемането на длъжността, и класира само успешно издържалите конкурса. За проведения конкурс се съставя протокол. Резултатът от конкурса се съобщава на участвувалите в него лица в 3-дневен срок от провеждането му. Изискването на закона е съобщението да се отправи до всички участвали в конкурса – успешно и неуспешно представилите се, като срокът за това е 3-дневен. Законът не определя начинът по който да се направи това съобщение. Процедурата по провеждането на конкурса се извършва от работодателят, предвид на което той определя начина за съобщаване на резултата от проведения конкурс. КС
2010-07-19 01:03:46 Здравейте,бях в майчинсто и ме освободиха от работа след като изтече то,на заповедта пише че ме освобождават на основание чл.325,т.1 от КТ.Въпроса ми е ще получавам ли пари от Бурото по труда ако се регистрирам,и в какъв размер ще са те,ако съм осигурявана на 500 лв? Благодаря! РАДОСТИНА Т. Съгласно чл. 54б, ал. 3 КСО, когато трудов договор е прекратен по взаимно съгласие (чл. 325, т. 1 КТ), лицето получава минималния размер на паричното обезщетение за безработица за срок 4 месеца. Съгласно чл. 11 от Закона за бюджета на ДОО за 2010 г. дневният минимален размер на обезщетението за безработица през 2010 г. е 6 лв. Следва да имате предвид, че правото на парично обезщетение за безработица, неговият размер и срок на изплащане се определят с разпореждане, издадено от съответното ТП на НОИ, въз основа на подадено заявление от лицето. ЛТ/
Page 223 of 6864

Търсене във въпроси и отговори