Дата на Въпроса Въпрос Подател Отговор
2014-05-22 17:19:54 Здравейте,имам следния въпрос: Когато едно Юридическо лице е сключило договор за практическо обучение на персонал с друго Юридическо лице, може ли персоналът, който е на обучение да полага труд в обекта на обучаващата фирма? Ако може,трябва ли да се отразява това в книгата за инструктаж,присъствената форма и графика на обучаващата фирма? Благодаря А.Радинова Уважаема г-жо Радинова, Мнението ни е, че не е възможно да се полага труд в обекта на обучаващата фирма. ЛТ/ Трудово право на Република България
2014-06-04 12:32:05 Съществува ли в трудовото право на РБ нормативно задължение към работодателите да вкслючат времето, нибходимо на работниците и служителите им за преобличанв в работно облекло, в рамките на работното време на предприятието? Чавдар Веселинов Уважаеми г-н Веселинов, Съгласно § 1, т. 11 от Допълнителните разпоредби на Кодекса на труда по смисъла на кодекса “Работно време” е всеки период, през който работникът или служителят е длъжен да изпълнява работата, за която се е уговорил. Работното време е време, през което работникът или служителят е длъжен да изпълнява работата си по трудовото правоотношение. Следователно времето за придвижване до работното място и подготовката за работа не се включват в работното време. ЛТ/ Трудово право на Република България
2014-06-17 09:39:43 Здравейте,работник подава молба за напускане на 16.06 2014,считано от 01.07.2014г.Не спазва 30 дневното предизвестие.Обезщетението което дължи на работодателя по чл,220 само за периода от 01.07 до 16.07 ли е и как се изчислява-на база м.май или м.юни ? Л.С. Обезщетението по чл. 220, ал. 1 КТ е за неспазения (неотработения) срок на предизвестието, а брутното трудово възнаграждение за определянето му е месецът, предхождащ месеца, в който е възникнало основанието за съответното обезщетение. Мнението ни е, че след като прекратяването на трудовия договор настъпва считано от 01.07.2014 г., базата е м. юни. ЛТ/ Трудово право на Република България
2014-07-10 18:21:27 Имам натрупан отпуск от минал период поради майчинство, до края на 2015г. трябва да го използвам. През м.юли ползвах 10 дена, но тъй като съм с дете на 3г.което през м.август не посещава градина и аз трябва да го гледам, може ли работодателят ми да ми забрани да отново да ползвам платен отпуск. Вълкова Уважаема г-жо Вълкова, Платеният годишен отпуск се ползва в съответствие с утвърден от работодателя график и след писмено разрешение на работодателя (чл. 173, ал. и ал. 6 КТ). Съгласно чл. 174 КТ майки с деца до 7-годишна възраст ползват отпуска си през лятото, а по тяхно желание - и през друго време на годината. Ако работодателят не е утвърдил график за ползването на платения годишен отпуск, можете да се обърнете за съдействие към инспекцията по труда. ЛТ/ Трудово право на Република България
2014-07-23 19:32:18 Здравейте, На безсрочен трудов договор съм и съм подала предизвестие от 1 месец, както е описано в договора ми. Притеснява ме, че на 15.08 когато е последния ми работен ден и датата, на която най-късно трябва да заплатят заплатата ми за последния месец (предизвестие) няма да получа заплата. Какво да предприема? Прекратяване на ТД Трудово-правен спор във връзка с неизплатено възнаграждение се решава по съдебен ред. Искът може да бъде предявен в 3 годишен срок считано от датата, на която е трябвало да бъде изплатено трудовото възнаграждение. КС Трудово право на Република България
2014-08-25 14:35:06 ПЕНСИОНЕР СЪМ ОТ 17Г.РАБОТИЛ СЪМ 13,6М. КАТО МЕХАНИК ТРАКТОРНА БРИГАДА И АВТОТРАНСПОРТ ОТ 1980ГОДИНА ДО 1993Г.,КОЯТО ДЛЪЖНОСТ Е 2-РА КАТЕГОРИЯ,НО ПЕНСИЯТА МИ НЕ Е СЪОБРАЗЕНА С НЕЯ.МОГА ЛИ ДА ИЗИСКВАМ ПРЕРАБОТКА НА ПЕНСИЯТА МИ,СЪОБРАЗНО КАТЕГОРИЯТА МИ ЗА ТОВА ВРЕМЕ.МОЛЯ ДА МИ ОТГОВОРИТЕ. ВАСИЛ КИРИЛОВ ГЕНАДИЕВ УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ГЕНАДИЕВ, Следва да имате предвид, че съгласно чл.98, ал.1, т.1 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) пенсиите и добавките към тях се отпускат, изменят, осъвременяват, спират, възобновяват, прекратяват и възстановяват с разпореждане, издадено от длъжностното лице, на което е възложено ръководството на пенсионното осигуряване в териториалното поделение на Националния осигурителен институт (НОИ), или други длъжностни лица, определени от ръководителя на териториалното поделение на НОИ. Конкретната преценка от коя категория труд следва да бъде зачетен осигурителния стаж на лицата също се прави от длъжностното лице, на което е възложено ръководството на пенсионното осигуряване . Следва да имате предвид, че Националният осигурителен институт е автономна институция – отделно юридическо лице е и отчита дейността си пред Народното събрание. Министерството на труда и социалната политика няма правомощието да преразглежда и да се произнася по актовете, с които се е произнесло длъжностното лице, на което е възложено ръководството на пенсионното осигуряване в териториалното поделение на НОИ. В случай, че лицата не са съгласни с издадените разпореждания, за тях е предвидена възможност да ги обжалват при условията и реда на чл.117 КСО пред директора на съответното териториално поделение на НОИ и по съдебен ред – пред съответния административен съд. МИ/ТПООУТ Трудово право на Република България
2014-10-01 15:44:43 Може ли безплатната храна, полагаща се в детските градини да се изплаща към заплатите, да не се приготвя в детската градина Петя Петрова В чл. 8, ал. 1, т. 5 от Наредба № 1 от 4.01.2010 г. за работните заплати на персонала в звената от системата на народната просвета е предвидено, че в брутната работна заплата на персонала в системата на народната просвета освен допълнителните трудови възнаграждения, определени в Кодекса на труда и подзаконовите нормативни актове, се включват и следните допълнителни трудови възнаграждения за безплатна храна - на непедагогическия персонал в детските градини и персонала в столовете и кухните на училищата. Тъй като посочената наредба е издадена от от министъра на образованието, младежта и науката, за конкретен отговор на запитването Ви, следва де се обърнете към МОН.МВ/ Трудово право на Република България
2014-10-26 07:24:39 Колко часа дневно е работното време на учителите и задължително ли е да остават на работа 8 часа? Може ли работодателят да провежда работни съвещания от 18 ч. след като работниците са били на работа сутринта от 7:45-14 ч.,? анонимен За конкретна информация се обърнете към Министерство на образованието и науката. ЛТ/ Трудово право на Република България
2015-01-05 14:26:14 Здравейте! Моля за отговор има ли ограничение в продължителността на ползване на неплатен отпуск при работа по безсрочен ТД; може ли този отпуск да продължи повече от 1 година при съгласие от страна на работодателя? Благодаря Ви предварително! Даниела Генева В чл. 160, ал. 1 и ал. 3 от Кодекса на труда (КТ) е предвидено, че работодателят по искане на работника или служителя може да му разреши неплатен отпуск независимо от това, дали е ползвал или не платения си годишен отпуск и независимо от продължителността на трудовия му стаж. Неплатеният отпуск до 30 работни дни в една календарна година се признава за трудов стаж, а над 30 работни дни – само ако това е предвидено в КТ, в друг закон или в акт на Министерския съвет. От разпоредбата е видно, че няма ограничения по отношение на размера на неплатения отпуск, поради което размерът може да се уговори между работодателя и работника. ЯР/ Трудово право на Република България
2015-01-13 09:40:39 Здлавейте, имаме назначен служител на основен трудов договор, но след един месец той ни съобщава че има вече такъв и при нас трябва да е на втори трудов договор. На какво основание става превръщането на основен трудов договор във втори. НИКОЛИНА ПЕТРОВА Уважаема г-жо Петрова, Съгласно § 1, т. 12 от Допълнителните разпоредби на Кодекса на труда по смисъла на кодекса “Основно трудово правоотношение” е всяко трудово правоотношение, което независимо от основанието, на което е възникнало, е съществувало преди сключването на трудовия договор за допълнителен труд. Това означава, че ако са сключени два трудови договора, то от единия, който е сключен преди втория, възниква основно трудово правоотношение, а другият е трудов договор за допълнителен труд при същия или друг работодател (съгласно чл. 110 или чл. 111 от КТ). Съгласно чл. 348, ал. 1 КТ работникът или служителят при постъпване на работа е длъжен да представи на работодателя трудовата си книжка, а от друга страна работодателят е длъжен точно и своевременно да вписва в трудовата книжка необходимите данни при възникване и съответно при прекратяване на трудовото правоотношение (чл. 349 и 350, ал. 1 КТ). От запитването Ви може да се предположи, че сте допуснали служителят да работи при Вас без да представи трудовата си книжка. Би следвало в нея да са извършвани вписвания във връзка с трудовия договор, който е сключен преди назначаването му при Вас. При сключване на допълнителен трудов договор работодателят не извършва вписвания в трудовата книжка на работника/служителя, тъй като в нея е вписано възникването на основното трудово правоотношение и тя не е приключена. Тъй като не съществува основание за превръщане на един трудов договор, сключен като основен, в допълнителен, мнението ни е, че договорът трябва да бъде прекратен и впоследствие сключен като допълнителен. ЛТ/ Трудово право на Република България
Страница 4474 of 6864