Трудово право (3243)
Обществено осигуряване (427)
Социални помощи (382)
Социални услуги (571)
Заетост и безработица (205)
Безопасност и здраве при работа (185)
Трудова миграция и трудова мобилност (95)
Подкрепа за детето и семейството (181)
Интеграция на хората с увреждания (234)
Европейско и международно социално право (83)
03.10.2022 ID:16
1. Ако физическо лице работи на трудов договор в продължение на 10 години и същевременно е съдружник в ООД- ще има ли право на обещетение за безработица, ако след прекратяване на трудовия договор се регистрира в бюрото по труда? 2. Ако към момента на регистриране в бюрото по труда вече не е съдружник - има ли значение кога е напуснал ООД?
Съгласно чл. 54а, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) право на парично обезщетение за безработица имат лицата, за които са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд „Безработица“ най-малко 12 месеца през последните 18 месеца преди прекратяване на осигуряването, и които: 1. имат регистрация като безработни в Агенцията по заетостта (АЗ); 2. не са придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст в Република България или пенсия за старост в друга държава или не получават пенсия за осигурителен стаж и възраст в намален размер по чл. 68а или професионална пенсия по чл. 168; 3. не упражняват трудова дейност, за която подлежат на задължително осигуряване по този кодекс или по законодателството на друга държава, с изключение на лицата по чл. 114а, ал. 1 от Кодекса на труда (КТ). Тази разпоредба е императивна и лицата, за които не са изпълнени кумулативно горецитираните условия, нямат право на парично обезщтение за безработица. Паричното обезщетение за безработица се изплаща от датата на последното прекратяване на осигуряването, ако заявлението за отпускането му е подадено в тримесечен срок от тази дата (чл. 54а, ал. 4, т. 1 от КСО) и лицето се е регистрирало като безработно в АЗ в срок от 7 работни дни от същата дата (чл. 54а, и. 4, т. 2 от КСО). На основание чл. 4, ал. 3, т. 2 от КСО задължително осигурени за инвалидност поради общо заболяване за старост и за смърт са лицата, които упражняват трудова дейност като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества. В посочения от Вас случай, ако съдружникът в ООД се осигурява по този ред, той е самоосигуряващо се лице по смисъла на чл. 5, ал. 2 от КСО и е длъжен да декларира в компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите (НАП) започването, прекъсването, възобновяването или прекратяването на трудовата си дейност (чл. 1, ал. 2 от Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица, българските граждани на работа в чужбина и морските лица - НООСЛБГРЧМЛ). Срокът за подаване на декларацията, която е по утвърден образец от изпълнителния директор на НАП е 7 - дневен, считано от датата на настъпване на съответното обстоятелство./КП
03.10.2022 ID:15
Дъщеря ми иска да ми прехвърли майчинството си от 01,01,2023 г. Внукът ми ще бъда на 1г 4 мес.И дъщеря ми и аз работим по трудов договор. Въпросът ми е имам ли право на нейното майчинство, тъй като преди няколко години бяха спрени такива процедури за някакъв период. И какво обезщетение ще вземам? Благодаря за отговора предварително.
Уважаема госпожо Димова, Съгласно чл. 164, ал. 3 от Кодекса на труда (КТ) отпускът за отглеждане на дете до 2-годишна възраст със съгласието на майката (осиновителката) се разрешава на бащата (осиновителя) или на един от техните родители, когато работят по трудово правоотношение. Видно от разпоредбата, Вие, като баба на детето, можете да ползвате отпуска вместо майката. Условията на обезщетението при ползване на отпуск за отглеждане на дете до 2-годишна възраст са определени в Кодекса за социално осигуряване (КСО). Право на парично имат лицата, които имат 12 месеца осигурителен стаж като осигурени за този риск (чл. 52а от КСО). Размерът на паричното обезщетение е определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряванена на 710 лв. (СР)
02.10.2022 ID:8
Здравейте, при сключен срочен трудов договор на 01,06,2022 година до 30,09,2022 г, т.е. преди 01,08,2022 г, където е посочен срок на изпитване в полза на работодателя шест месеца, сега с новите промени срокът на изпитване е един месец. Може ли работодателят да прекрати от 01,09,2022 година трудовият ми договор по чл 71- в срок на изпитване в полза на работодателя. Т.е за сключените срочни трудови договори преди 01,08,2022 - важи ли новата промяна в законодателството за срокът на изпитване Благодаря ви
Видно от изложената фактическа обстановка трудовият договор е срочен, като срокът му е под 1 година. В Държавен вестник, бр. 62 от 5 август 2022 г., е обнародван Закона за изменение и допълнение на Кодекса на труда (ЗИД на КТ). Законът влиза в сила на 1 август 2022 г. С този ЗИД на КТ е направено допълнение в чл. 70, ал. 1, изр. 1 от КТ, според което срокът за изпитване е до един месец, когато за работата е определен срок, по-кратък от една година. В ЗИД на КТ не е предвиден преходен период за сключените преди тази дата трудови договори.НС