|
03.09.2025 ID:5890 Здравейте,
Работя като шофьор на трудов договор при СИРВ. Работя на смени от 4 до 16 часа включително. Бих искал да попитам дали нощните часове в този случай,2-та часа нощна работа се се превръщат в дневни при изчисляване на периода.
Благодаря!
Съгласно чл. 140, ал. 2 от Кодекса на труда (КТ), нощно е работното време между 22:00 и 06:00 часа. Това означава, че при започване на работната смяна в 04:00 часа, два от работните часове (от 04:00 до 06:00 ч.) се считат за нощен труд. Според чл. 9а, ал. 4 от Наредбата за работното време, почивките и отпускит, когато се полага нощен труд, сборът от работните часове по графика на работника или служителя се изчислява след превръщане на нощните часове в дневни за смените с 4 и повече от 4 часа нощен труд с коефициента по чл. 9, ал. 2 от Наредбата за структурата и организацията на работната заплата. Видно от представените данни нощните часове в смяната са само 2, т.е няма основание за превръщането им в дневни.
Следва да имате предвид, че за полагането на нощен труд се дължи допълнително възнаграждение. Според чл. 8 от Наредбата за структурата и организацията на работната заплата за всеки отработен нощен час или за част от него между 22,00 ч. и 6,00 ч. на работниците и служителите се заплаща допълнително трудово възнаграждение за нощен труд в размер не по-малък от 0,15 на сто от минималната работна заплата, установена за страната, но не по-малко от един лев. ГЕ
| 03.09.2025 ID:5889 Здравейте,
Според чл. 163, ал. 10 от КТ, майката има право да прехвърли полагаемия отпуск за отглеждане на дете до 2г.възраст на бабата на детето, когато последната е работила по трудово правоотношение и е осигурена за общо заболяване и майчинство. Бихте ли ми предоставили информация кои приложения/декларации се подават от майката към нейния работодател и кои от бабата към втория работодател. Благодаря!
Съгласно чл. 163, ал. 1 от Кодекса на труда (КТ) работничката или служителката има право на отпуск поради бременност и раждане в размер 410 дни за всяко дете, от които 45 дни задължително се ползват преди раждането. Със съгласието на майката след навършване на 6-месечна възраст на детето, отпускът по ал. 1 за остатъка до 410 дни може да се ползва вместо нея от бащата или от един от родителите на майката или на бащата, когато работят по трудово правоотношение (чл. 163, ал. 10 от КТ).
Според чл. 45б, ал. 1 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските (НРВПО) отпускът по чл. 163, ал. 10 от КТ се ползва от бащата или от един от родителите на майката или бащата въз основа на писмено заявление-декларация съгласно приложение № 8, към което се прилага копие от удостоверението за раждане на детето. Предприятието е длъжно да разреши отпуска от деня, посочен в заявлението-декларация. Ако лицето няма право на този отпуск, предприятието е длъжно да го уведоми за това незабавно, като мотивира отказа си. Следва да се има предвид, че декларацията се попълва в 2 екземпляра, всеки от които се съхранява в личните досиета на деклараторите в съответните предприятия.ПР
| 03.09.2025 ID:5887 Предстои ни прекратяване на трудовото правоотношение и начисляване на обезщетение по чл.222 ал.3 и чл.224 от КТ в месец август, на медицинска сестра, придобила право на пенсия за осигурителен стаж и възраст. БТВ за месец юли е 2030.00лв.за отработен пълен месец-23 раб.дни, или среднодневно БТВ - 88.26лв.Кое е правилното:
88.26 х 21 = 1853.48 x 6 = 11120.87лв. или 2030.00 х 6 = 12180.00лв.,тъй като
БТВ за месец август също е 2030.00лв за 21 отр. дни т.е. пълен работен.месец.
Моля за Вашето компетентно мнение.
Съгласно чл. 228, ал. 1 КТ брутното трудово възнаграждение за определяне на обезщетенията по раздел ІІІ, глава Х е полученото от работника или служителя брутно трудово възнаграждение за месеца, предхождащ месеца, в който е възникнало основанието за съответното обезщетение, или последното получено от работника или служителя месечно брутно трудово възнаграждение, доколкото друго не е предвидено.
От цитираната разпоредба следва, че размерът на обезщетението по чл. 222, ал. 3 от КТ се определя съгласно чл. 228, ал. 1 от КТ. За база при определяне на размера служи полученото от работника или служителя брутно трудово възнаграждение (БТВ) за месеца, предхождащ месеца, в който е възникнало основанието за съответното обезщетение. В случая, ако трудовото правоотношение е прекратено през м. август, база за изчисляване на обезщетението е м. юли.
Правилата относно брутното трудово възнаграждение за определяне на обезщетенията по чл. 228 КТ се съдържат в чл. 17 и сл. от Наредбата за структурата и организацията на работната заплата (НСОРЗ). В чл. 19 НСОРЗ се съдържа правило за определяне на брутното трудово възнаграждение по чл. 228 КТ, когато работникът или служителят не е отработил пълен работен месец.
Поради това, по наше мнение, и тъй като в случая работникът или служителят е отработил всички работни дни през м. юли, не е необходимо да се изчислява среднодневно брутно трудово възнаграждение, което впоследствие да се умножава по брой работни дни.
Съгласно чл. 222, ал. 3 КТ работодателят следва да изплати обезщетение в размер на брутно трудово възнаграждение за срок от 6 месеца, ако работникът или служителят е придобил при същия работодател или в същата група предприятия 10 години трудов стаж през последните 20 години. ЛТ/
| 03.09.2025 ID:5886 Здравейте,
Работя в голяма компания, която има вътрешна система за букване и разрешение на отпуските. Отделно обаче ме карат да попълвам заявления на ръка. Може ли да потвърдите дали това е необходимо и не може ли да се ползва само софтуера на компанията. В него ясно се вижда, че аз искам отпуск, че прекия ми мениджър одобрява отпуската също. От фирмата ми казват, че отпуската се заявява само в писмен вид и че изпълнителния директор трябва да се подпише. При положение, че всичко е онлайн не виждам смисъл в тази хартия, която се събира.
Според чл. 128б, ал. 1 от Кодекса на труда (КТ) работодателят е длъжен да води трудово досие на всеки работник или служител. Трудовото досие на работника или служителя се създава при постъпване на работа и в него се съхраняват документите във връзка с възникването, съществуването, изменението и прекратяването на трудовото правоотношение (чл.128б, ал. 2 от КТ). Част от документите по чл. 128б, ал. 2 могат да бъдат създавани и съхранявани като електронни документи. Видът и изискванията за създаването и съхраняването им се определят с акт на Министерския съвет (чл. 128б, ал. 3 от КТ). По-конкретно, изискванията за създаване и поддържане на електронна система от работодателя за целите на електронното трудово досие са регламентрани в Наредбата за вида и изискванията за създаването и съхраняването на електронни документи в трудовото досие на работника или служителя (Наредбата).
Съгласно чл. 2, ал. 1 от Наредбата работодателят може да изгражда, поддържа и/или използва информационни системи за създаването и/или съхраняването на електронни документи в трудовото досие на работника или служителя в съответствие с изискванията на тази наредба, приложимите нормативни актове и стандарти, както и приетите от работодателя вътрешни документи за организация на труда в предприятието. Съгласно чл. 4, ал. 1 от Наредбата в трудовия договор или в друга писмена форма страните по трудовото правоотношение могат да дадат изрично съгласие да бъдат адресати на електронни изявления относно факти и обстоятелства, свързани с трудовото правоотношение.
Изискванията относно информационната система за създаване и съхранение на електронни документи, които следва да са част от трудовото досие на работника или служителя, са определени в чл. 12, 13 и 14 от НВИССЕДТДРС.
Следователно, при спазване на цитираните нормативни изисквания за създаване и съхраняване на електронни документи, част от трудовото досие на работника или служителя, считаме, че няма пречка тези документи, в т.ч и молба за отпуск, да бъдат само в електронен вид, без да се подават и на хартия. ГЕ
| 03.09.2025 ID:5885 В момента съм в отпуск по майчинство от собствена фирма, в която съм назначена и на договор за управление.
Имам ли право да извършвам различна от дейността на фирмата ми дейност на граждански договор в друга фирма и ще се отрази ли това на майчинството?
Съгласно чл. 50, ал. 10 и чл. 53, ал. 4, изр. последно от Кодекса за социално осигуряване (КСО) паричните обезщетения за бременност и раждане по чл. 50, ал. 1 от КСО и за отглеждане на дете до 2-годишна възраст по чл. 53, ал. 1 от КСО не се изплащат на лица, упражняващи трудова дейност, която е основание за осигуряване за общо заболяване и майчинство.
Осигуряването на лицата, които полагат труд без трудово правоотношение (по т. нар. граждански договор), е регламентирано в чл. 4, ал. 3, т. 5 и 6 от КСО. Съгласно цитираната разпоредба задължително осигурени за инвалидност поради общо заболяване за старост и за смърт във фонд „Пенсии“ са:
- лицата, които полагат труд без трудово правоотношение и получават месечно възнаграждение, равно или над една минимална работна заплата, след намаляването му с разходите за дейността, ако не са осигурени на друго основание през съответния месец (т. 5);
- лицата, които полагат труд без трудово правоотношение, които са осигурени на друго основание през съответния месец, независимо от размера на полученото възнаграждение (т. 6).
Предвид гореизложеното лицата, които полагат труд без трудово правоотношение - по т.нар. „граждански договори“ не подлежат на осигуряване във фонд „Общо заболяване и майчинство“. В този случай получаването на възнаграждение от тази трудова дейност не е пречка за получаване на парично обезщетение за бременност и раждане и за отглеждане на дете до 2-годишна възраст. КП/ГЕ
| 03.09.2025 ID:5883 Може ли Управител на ЕООД да се назначи и на трудов договор в управляваната от него фирма. Длъжността по трудовият договор е съобразена със съответната работа, която ще извършва.
Трудовото законодателство урежда трудовите отношения между работника или служителя и работодателя по повод предоставянето на работна сила (чл. 1, ал. 2 от КТ). Основната характеристика на тези отношения е, че те представляват отношения на “власт” и “подчинение”, при които едната страна – работодателят, възлага и контролира работата, а другата страна – работникът или служителят предоставя работната си сила под контрола на работодателя. С оглед на това, лицето което полага труд в изпълнение на трудовите си задължения, не може да се намира в служебна зависимост със себе си, както и не е възможно едно лице с оглед на работодателската правоспособност да упражнява работодателската власт спрямо самия себе си. Не е възможно едно и също лице да възлага и изпълнява работата, да извършва оценка на труда и изпълнението, да налага дисциплинарни наказания, да си разрешава ползване на отпуск или да води съдебен спор при незаконосъобразно уволнение. В тази връзка е и съдебна практика на Върховния касационен съд. Поради това в съответствие с трудовото законодателство и практиката на ВКС, управителят не може да сключва трудов договор по Кодекса на труда с дружеството, което управлява.НС
| 02.09.2025 ID:5881 Аз съм на постоянен трудов договор, но няма нова паралелка, а искат да ме назначат да да заместване колега по болнични.Какъв е реда?
Разпоредбата на чл. 119 от КТ изрично предвижда, че изменение на трудовото правоотношение се допуска по писмено съгласие между страните. Това означава, че с допълнително писмено споразумение на основание чл. 119 от КТ страните могат да изменят всеки от елементите на съдържанието на съществуващ между тях трудов договор (работно време, длъжност, срок, трудово възнаграждение и др.).
Няма пречка при наличие на взаимно съгласие на страните по постоянния трудов договор да се подпише допълнително споразумение на основание чл. 119 КТ във връзка с чл. 259, ал. 1, изр. 1-во КТ за изпълнение на длъжността/работата на отсъстващ работник или служител, за периода на отсъствието му.
Изпълнението на задълженията по сключения от Вас трудов договор следва да продължи след завръщане на титуляря на длъжността, когото замествате. ЛТ/
| 02.09.2025 ID:5880 Гимназиален учител е командирован събота и неделя да придружи група ученици в друг град за участие в състезание. Освен право на пътни и командировъчни пари съгласно наредбата за командировките в страната, има ли право да получи и трудово възнаграждение за този период? По какъв начин работодателя следва да компенсира положения труд в тези два почивни дни, тъй като на практика служителят не е имал възможност пълноценно да почине в полагащите му се почивни дни, а е бил ангажиран с пътуването и учениците?
Съгласно чл. 121, ал. 1 от Кодекса на труда (КТ), когато нуждите на предприятието налагат, работодателят може да командирова работника или служителя за изпълнение на трудовите задължения извън мястото на постоянната му работа, но за не повече от 30 календарни дни без прекъсване. В чл. 2 от Наредбата за командировките в страната (НКС) е предвидено, че командировките се определят в календарни дни и включват дните за изпълнението на задачата, дните на пътуването и почивните и празничните дни. Видно от разпоредбата, работниците и служителите могат да бъдат командировани и в почивни и в празнични дни. Разпоредбата на чл. 215 от КТ определя правото на работниците и служителите на обезщетение по време на командировка. Съгласно посочената разпоредба при командироване работникът или служителят има право да получи освен брутното си трудово възнаграждение още и пътни, дневни и квартирни пари при условия и в размери, определени от Министерския съвет с Наредбата за командировките в страната. Според чл. 4, ал. 1 от НКС, командированият за времето на командировката има право да получи освен брутното си трудово възнаграждение и командировъчни пари при условията и в размерите, определени с наредбата. Брутното трудово възнаграждение не може да бъде по-малко от определеното по чл. 228 от Кодекса на труда. Следователно за времето на командировка работникът или служителят получава обезщетение (командировъчни пари), което компенсира неудобствата, които той понася поради обстоятелството, че е извън мястото на работа и живеене. Командировъчните пари са за всички дни от командировката включително и почивните и празнични дни, ако са включени в периода на командировката със заповедта за командировка. За да се зачете работата им за извънреден труд, той трябва да е положен от командированите служители извън установеното работно време на предприятието, в което са командировани, да е налице съответно разпореждане на работодателя за полагането му или да е положен със знанието на работодателя и без противопоставянето му. Поради това времето през почивния ден, когато командированите са пътували до местоживеенето си, не се счита за извънреден труд.
| 02.09.2025 ID:5879 Здравейте,
назначена съм като учител по чл. 68, ал. 1, т. 1 от КТ със срок до 14,09,2025г.
На 25,08,2025г. си счупих ръката и имам издаден болничен до 23,09,25г.
От училището желаят да ми продължат договора. Това може ли да се случи от дата 15,09,2025г., тоест да се подаде ЕТЗ в НАП за новия договор, ако в този момент съм в болничен?
Според чл. 325, ал. 1, т. 3 от Кодекса на труда (КТ) трудовият договор се прекратява без която и да е от страните да дължи предизвестие с изтичане на уговорения срок. По тази причина при прекратяване на трудовото правоотношение се прекратява и ползването на отпуска при временна неработоспособност по реда на чл. 162 от КТ.
Обръщаме внимание, че преди изтичане на уговорения срок трудовото правоотношение може да се изменя с писмено съгласие между страните за определено или неопределено време (чл. 119, ал. 1 от КТ). В тази връзка няма пречка да бъде сключено допълнително споразумение преди изтичане на срока на договора докато работника или служителя ползва отпуск поради временна работоспособност или друг вид отпуск. При изменение на срока на трудовото правоотношение следва да бъде подаден и електронен трудов запис по съответния ред.ПР
| 02.09.2025 ID:5877 Здравейте,
може ли служител да работи по основен трудов договор на четири часа и да сключи допълнителен договор по чл.111 от КТ на осем часа.
Разпоредбата на чл. 111 КТ регламентира сключването на допълнителен трудов договор при друг работодател. За сключването на такъв договор няма ограничения, освен ако в трудовия договор по основното трудово правоотношение не е уговорена забрана поради защита на търговска тайна и/или предотвратяване на конфликт на интереси.
Работник или служител, който работи по основен трудов договор може да полага допълнителен труд при друг работодател съгласно чл. 111 КТ при спазване на изискванията за продължителността на работното време по двата договора по чл. 113 КТ. Съгласно чл. 113, ал. 6 КТ във всички случаи на полагане на допълнителен труд общата продължителност на работното време не може да нарушава непрекъсната минимална междудневна (12-часова) и седмична (48-часова) почивка, установена с кодекса.
Няма пречка при уговорена 4-часова продължителност на работното време по основното трудово правоотношение, работникът или служителят да сключи трудов договор по чл. 111 КТ за допълнителен труд при друг работодател, вкл. при уговорена 8-часова продължителност на работното време. ЛТ/
| 02.09.2025 ID:5876 Искам да назнача учител по ФВС на допълнителен трудов договор за дългосрочно заместване с пълна задължителна норма преподавателска работа.Основният му ТД е на 8 часа като треньор в спортен клуб. Съгласно КТ мога да го назнача най-много на 4 часа. Ще има ли проблем да му изплащам трудово възнаграждение, отговарящо на ЗНПР?
Разпоредбата на чл. 111 КТ регламентира сключването на допълнителен трудов договор при друг работодател. За сключването на такъв договор няма ограничения, освен ако в трудовия договор по основното трудово правоотношение не е уговорена забрана поради защита на търговска тайна и/или предотвратяване на конфликт на интереси.
Работник или служител, който работи по основен трудов договор може да полага допълнителен труд при друг работодател съгласно чл. 111 КТ при спазване на изискванията за продължителността на работното време по двата договора по чл. 113 КТ. Съгласно чл. 113, ал. 6 КТ във всички случаи на полагане на допълнителен труд общата продължителност на работното време не може да нарушава непрекъсната минимална междудневна (12-часова) и седмична (48-часова) почивка, установена с кодекса.
Няма пречка при уговорена 8-часова продължителност на работното време по основното трудово правоотношение, работникът или служителят да сключи трудов договор по чл. 111 КТ за допълнителен труд при друг работодател при уговорена 4-часова продължителност на работното време.
Съгласно чл. 115 КТ с трудовите договори по този раздел (т.е. и с договора по чл. 111 КТ) освен условията по чл. 66, ал. 1 се уговарят продължителността и разпределението на работното време, а може да се уговаря и периодичността на изплащането на трудовото възнаграждение.
Условията по чл. 66, ал. 1 КТ включват и основното и допълнителните трудови възнаграждения с постоянен характер. Размерът на възнаграждението по договора по чл. 111 КТ се договаря между страните, като се съобразяват Правилата за работната заплата в предприятието и при спазване на други изисквания, ако такива са установени в приложимата специална нормативна уредба. В тази връзка, тъй като въпросът е свързан със заплащане на трудово възнаграждение на учител и съобразяване със задължителна норма на преподавателска работа, следва да се обърнете към Министерството на образованието и науката по компетентност. ЛТ/
| 02.09.2025 ID:5874 Задължително ли е при сключване на срочен или безсрочен трудов договор да има заповед за назначаване?
Съгласно чл. 61, ал. 1 от Кодекса на труда (КТ) трудовият договор се сключва между работника или служителя и работодателя преди постъпването на работа. Сключването на трудов договор, без значение срочен или безсрочен, е основание за възникване на трудовото правоотношение и не е необхидимо да бъде издадена заповед за назначаване. Обръщаме внимание, че съгласно чл. 63, ал. 4 от КТ изпълнението на задълженията по трудовия договор започва с постъпването на работника или служителя на работа, което се удостоверява писмено.ПР
| 01.09.2025 ID:5873 Служител на МВР работи по график на 12 часови смени при сумирано отчитане на работното време. Служителят е бил на разположение и е бил извикан на работа за 12 часова смяна. За отработеното време му се заплаща извънреден труд. Времето за пътуване от мястото, където живее до местоработата е 1.30 часа и пътуването се извършва с личен транспорт. Служителят твърди, че освен 12 часа извънреден труд, трябва да му се заплатят и часовете на пътуването. Това така ли е?
Доколкото от запитването става ясно, че се касае до служител на МВР бихме искали да обърнем внимание, че съгласно чл. 187, ал. 10 от ЗМВР редът за организацията и разпределянето на работното време, за неговото отчитане, за компенсирането на работата извън редовното работно време, режимът на дежурство, времето за отдих и почивките за държавните служители по чл. 142, ал. 1, т. 1 и ал. 3 от ЗМВР се определят с наредба на министъра на вътрешните работи ( Наредба № 8121з-922 от 22 юли 2022 г., обн. в ДВ, бр. 60 на ДВ, от 29.07.2022 г. ). Поради това, по поставения въпрос може да потърсите информация от МВР по компетентност. ГЕ
| 01.09.2025 ID:5869 За да се открие банкова сметка/ платежна сметка на лицата от трети държави( Узбекистан), с които е сключен трудов договор на основание чл. 24и от Закона за чужденците в Република България се изчаква около месец ,за да им излязат личните карти с ЛНЧ.
В този период как да им се изплаща трудовото възнаграждение, тъй като за мен съществува задължението да изплащам тр.възнаграждения по платежни сметки ( имам над 100 служители).
Съгласно чл. 270, ал. 4 от Кодекса на труда (КТ), когато се изплаща трудово възнаграждение от работодател по чл. 3, ал. 1, т. 3 от Закона за ограничаване на плащанията в брой (ЗОПБ), изплащането му се извършва само чрез превод или внасяне по платежна сметка на работника или служителя. В случай че платежната сметка е извън страната, таксите за паричния превод са за сметка на работника или служителя. В тази връзка няма пречка трудовите възнаграждения да бъдат изплатени по банковите сметки на лицата извън страната.
Контролът за спазването на ЗОПБ се осъществява от Националната агенция за приходите (НАП), поради което допълнителна информация може да потърсите от тази институция по компетентност.ПР
| 28.08.2025 ID:5860 Здравейте. Ако съм изпълнил условията за пенсиониране по втора категория, но не съм се възползвал от правото си да се пенсионирам, може ли работодатят да ме освободи (уволни) от заеманата длъжност, ако същата не се води втора категория.
Знам, че ако съм изпълнил условията за трета категория работодателят може да ме освободи с едномесечно предизвестие.
Уважаеми господине,
Съгласно чл. 328, ал. 1, т. 10 от Кодекса на труда (КТ) работодателят може да прекрати трудовия договор, като отправи писмено предизвестие до работника или служителя при придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, освен в случаите на чл. 69в от Кодекса за социално осигуряване (придобиване право на пенсия от учителите); при навършване на 65-годишна възраст – за професори, доценти и доктори на науките, освен в случаите на § 11 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за висшето образование.
Видно от разпоредбата предпоставка за прилагане на основанието за прекратяването на трудов договор по чл. 328, ал. 1, т. 10 от КТ е придобито право на пенсия за осигурителен стаж и възраст. Не се изисква това право да е упражнено. Без значение е на кое основание е придобито правото на пенсия за осигурителен стаж и възраст с изключение придобиването право на пенсия по чл. 69в от Кодекса за социално осигуряване.
Предвид горепосоченото и с оглед данните в запитването, считаме че в конкретния случай работодателят може да прекрати трудовото правоотношение по чл. 328, ал. 1 т 10 от КТ. (СР)
| 28.08.2025 ID:5859 Здравейте, през месец октомври записвам магистратура. Формата на обучение е редовна дистанционно, като това е записано и в уверението. Обучението ще бъде дистанционно чрез електронна платформа, в която ще имаме достъп до учебните материали. Съгласно КТ при редовна форма служителят няма право на отпуск за обучение, а дистанционната попада в хипотезата "без откъсване от производството" и има право на такъв отпуск. Имам ли право да ми бъде разрешен отпуск на основани чл. 169, ал. 1 от КТ?
Уважаеми господине,
Съгласно чл. 169, ал. 1 от Кодекса на труда (КТ) работник или служител, който учи в средно или висше училище без откъсване от производството със съгласието на работодателя, има право на платен отпуск в размер 25 работни дни за всяка учебна година. Учащите се по ал. 1 имат право еднократно и на платен отпуск от 30 работни дни за подготовка и явяване на зрелостен или държавен изпит, включително и за подготовка и защита на дипломна работа, дипломен проект или дисертация (чл. 169, ал. 3 от КТ).
Учебният процес във висшите училища се провежда в рамките на академичното самоуправление по учебна документация за всяка специалност, която обхваща квалификационни характеристики по степени, учебен план, учебни програми на изучаваните дисциплини и ежегоден график на учебния процес. (чл. 19, ал. 1 и чл. 21, ал. 1, т. 4 и чл. 39, ал. 2 от Закона за висшето образование). Предвид различието и спецификата в учебните планове и формите на обучение е без значение дали формата на обучение е задочна или редовна. От значение е дали обучението протича без откъсване на производството. Когато организацията на учебния процес не пречи на работника или служителя да изпълнява задълженията си по трудовото правоотношение, е налице хипотезата на обучение без откъсване от производството. (СР)
| 28.08.2025 ID:5858 Работя в държавно предприятие. Ще кандидатствам в конкурс за главен асистент в държавен университет. Кога трябва да подам предизвестие към работодателя? Преди или след като/евентуално/ спечеля конкурса? Моят случай ли е разгледан в трудовото право под названието "научна работа въз основа на конкурс"?
Съгласно чл. 327, ал. 1, т. 4 КТ работникът или служителят може да прекрати трудовия договор писмено, без предизвестие, когато преминава на платена изборна работа или постъпва на научна работа въз основа на конкурс.
Обръщаме внимание, че прекратяването на трудовия договор на цитираното правно основание е без предизвестие. Правото на едностранно прекратяване на трудовия договор по чл. 327, ал. 1, т. 4 КТ се упражнява чрез писмено волеизявление на работника/служителя, връчено на работодателя.
Преминаването на „научна работа въз основа на конкурс“ се извършва по реда на Закона за развитието на академичния състав в Република България (ЗРАСРБ). Длъжността „главен асистент“ е академична длъжност (чл. 2, ал. 3, т. 2 ЗРАСРБ). Условията и редът за заемане на академичните длъжности "асистент" и "главен асистент" са регламентирани в чл. 17 – чл. 23 ЗРАСРБ.
С оглед изложеното, работникът или служителят може да прекрати трудовия договор писмено, без предизвестие, на основание чл. 327, ал. 1, т. 4 КТ след получаване на уведомлението по чл. 23, ал. 2 ЗРАСРБ, че е избран. ЛТ/
| 28.08.2025 ID:5857 Здравейте, моля за изясняване: Имаме служител назначен за първи път на работа на 01.8.2025 г. и на 01.12.2025 г. ще му изтече 4-месечния трудов стаж - срок, който е необходимо условия за ползване на платен годишен отпуск! Той има желание да си ползва отпуск през декември, но въпросът ми е на колко дни отпуск ще има право, като основният му е 20 р.дни и допълнителен 12 р.дни! Тъй като в НРВПО, чл. 22, ал. 1 изречение 2 пише, че когато 4-месечният трудов стаж е придобит през първата година на работа на работника и служителя, той има право на платен годишен отпуск за същата година в пълен размер!? Значи ли, че за 2025 година, през месец декември, той ще има право общо на 32 работни дни платен годишен отпуск? Благодаря!
Според чл. 22, ал. 2, посл. изречение от Наредбата за работното време, почивките и отпуските (НРВПО) размерът на отпуска за съответната календарна година се определя пропорционално на трудовия стаж на работника или служителя в това предприятие. Следователно, при вече придобито право на ползване на платен годишен отпуск, чийто минимум е регламентиран в чл. 155 от КТ- 20 работни дни, следва, че към декември 2025 г. лицето следва да ползва платен годишен отпуск в пълен размер, изчислен пропорционално на трудовия стаж на лицето в това предприятие, т.е. му се полагат дни платен годишен отпуск изчислени пропорционално на 4 месеца трудов стаж. Доколкото гореописаните правила важат и за допълнителния платен годишен отпуск, то полагаемият се допълнителен отпуск за 2025 г следва да бъде изчислен по същяи начин. ГЕ
| 28.08.2025 ID:5856 Здравейте,въпросът ми е следният:
Лице назначено на основание безсрочен трудов договор по чл.67 ал.1 т.1 във връзка с чл.70
в договора има точка:срокът на настоящия трудов договор е за неопределено време с изпитателен срок-6 месеца.Срокът на предизвестието за прекратяване на трудовия договор е 60/шестдесет дни/ и е еднакъв за двете страни.
Сподаване на молбата лицето иска да си тръгне, и според него то не дължи тези 60дни,то е за договора когато стане безсрочен.
Моля за отговор.
XXXXXXXXXXX
Съгласно чл. 70, ал. 1 от Кодекса на труда (КТ), когато работата изисква да се провери годността на работника или служителя да я изпълнява, окончателното приемане на работа може да се предшества от договор със срок за изпитване до 6 месеца, а когато за работата е определен срок, по-кратък от една година - срокът за изпитване е до един месец. Такъв договор може да се сключи и когато работникът или служителят желае да провери дали работата е подходяща за него.
Според чл. 70, ал. 2 от КТ в договора със срок за изпитване се посочва в чия полза е уговорен срокът за изпитване. Ако това не е посочено в договора, приема се, че срокът за изпитване е уговорен в полза и на двете страни.
Видно от предоставените данни в запитване, в цитираната клауза за срок за изпитване не е посочено в чия полза е уговорен срокът за изпитване. В такъв случай следва да се приеме, че е уговорен в полза и на двете страни. До изтичане на срока за изпитване страната, в чиято полза е уговорен, може да прекрати договора без предизвестие (чл. 71, ал. 1 от КТ). По тази причина, в описания случай работникът или служителят има право до изтичане на срока за изпитване да прекрати трудовия договор на основание чл. 71, ал. 1 от КТ без предизвестие.ПР
| 27.08.2025 ID:5853 Здравейте, интересувам се от заплатите, които се получават при пенсиониране като съм работила в самостоятелна детска ясла като медицинска сестра 37 години, след това напуснах и сега отново ще започна работа в детска градина яслена група.Предстои ми пенсиониране, колко заплати ще взема.Благодаря.
Уважаема госпожо,
Съгласно чл. 222, ал. 3 от Кодекса на труда (КТ) при прекратяване на трудовото правоотношение, след като работникът или служителят е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, независимо от основанието за прекратяването, той има право на обезщетение от работодателя в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 2 месеца, а ако е придобил при същия работодател или в същата група предприятия 10 години трудов стаж през последните 20 години - на обезщетение в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 6 месеца. Обезщетение по тази алинея може да се изплаща само веднъж.
Понятието „група предприятия“ е легално определено като „две или повече свързани предприятия, като: едното предприятие по отношение на другото предприятие пряко или непряко притежава преимуществен дял от записания капитал на второто предприятие; контролира по-голямата част от гласовете, свързани с емитирания от второто предприятие акционерен капитал; има право да назначава повече от половината членове на административния, управителния или надзорния орган на второто предприятие, или предприятията се намират под единното управление на предприятието майка.“ (§1, т. 2а от допълнителните разпоредби на Кодекса на труда /КТ/ във връзка с § 1, т. 5 от допълнителните разпоредби на Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност).
Според данните в запитването право на пенсия за осигурителен стаж и възраст ще бъде придобито по време на трудовото му правоотношение с детската градина, а преди това имате 37 години трудов стаж в детска ясла.
Устройството и дейността на детските ясли са определени с Наредба № 26/18.11.2008 г. на Министерство на здравеопазването за устройството и дейността на детските ясли и детските кухни и здравните изисквания към тях. Според наредбата детските ясли са организационно обособени структури (чл. 2, ал. 1), чието управление и ръководството се осъществява от директор. Директорът на детската ясла ръководи, контролира и отговаря за цялостната дейност на детската ясла, сключва, изменя и прекратява трудовите договори на лицата, които работят в детската ясла (чл. 8 от наредбата).
Детските градини според Закона за предучилищното и училищното образование (ЗПУО) са институции от системата на предучилищното и училищното образование. Директорите на държавните и общинските детските градини са органи на управление, които управляват и представляват съответната институция, а органите за управление и контрол на частните детски градини и училища се определят от закона, по който са учредени (чл. 257 от ЗПУО).
С оглед на това, че детската ясла и детската градина са различни работодатели – предприятия със самостоятелно управление и самостоятелно наемащи работници или служители по трудово правоотношение (§ 1, т. 1 от допълнителните разпоредби на КТ), считаме че те не отговарят на характеристиките в определението за „група предприятия“ по смисъла на КТ.
Предвид горепосоченото при изплащане на обезщетението по чл. 222, ал. 3 от КТ при прекратяване на трудовото правоотношение с детската градина не следва да се отчита трудовият стаж в детската ясла.
В тази връзка, ако при последния работодател имате придобит по 10 години трудов стаж към момента на прекратяване на трудовия договор, следва да се изплати обезщетение в размер на брутното трудово възнаграждение за срок от 2 месеца. (СР)
|
|