|
30.06.2025 ID:5552 Ползвам 11 месеца/ със съгласието на бащата на детето/ неплатен отпуск по чл.164 А при основния си работодател. Назначена съм и на 4 часов допълнителен трудов договор на осн. чл. 111 от КТ при друг работодател. През целия период ходя на работа само при втория си работодател.
Следва ли основният ми работодател да начисли полагаем платен годишен отпуск по чл.155 от КТ за този период?
Уважаема госпожо,
В чл. 22, ал. 1, изр. последно от Наредбата за работното време, почивките и отпуските е регламентирано, че размерът на платения годишен отпуск за съответната календарна година се определя пропорционално на трудовия стаж на работника или служителя в предприятието, в което работи. Съгласно чл. 352, ал. 1, т. 3 от Кодекса на труда (КТ) за трудов стаж се признава времето на ползваните неплатени отпуски, установени с този кодекс или с други нормативни актове, когато това изрично е предвидено. В тази връзка изрично в чл. 167а, ал. 8 от КТ е установено, че времето, през което се ползва неплатения отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст се признава за трудов стаж. Следователно, за периода на неплатен отпуск по чл. 167а, ал. 8 от КТ се полага платен годишен отпуск. (СР)
| 30.06.2025 ID:5551 Здравейте,
при попълване на ЕТЗ, т.30 в случай на освобождаване на лица, назначени с допълнителен трудов договор, по чл. 114 от КТ - почасова заетост, по график, следва да не се отразява трудов стаж при освобождаване, но софтуерът не позволява да се въведе нула и не приема записа за валиден. Какво следва да се отрази в т.30 при такива случаи?
Разпоредбата на чл. 114 от Кодекса на труда (КТ) предоставя право на работника или служителя да сключва трудов договор и за работа през определени дни от месеца, като това време се признава за трудов стаж. Видно от разпоредбата, времето на работа по този договор се признава за трудов стаж с всички произтичащи от това последици.
Изчисляването на трудовия стаж е регламентирано в чл. 355, ал. 1 от КТ и чл. 9, ал. 1 от Наредбата за трудовия стаж (НТС). Основният принцип е, че трудовият стаж се изчислява в дни, месеци и години (чл. 355, ал. 1 от КТ).
Съгласно чл. 349, ал. 1, т. 14 от КТ единният електронен трудов запис съдържа данни за продължителността на времето, което се признава за трудов стаж, както и на времето, което не се признава за трудов стаж. В чл. 10, ал. 4, т. 1 от Наредбата за вписване в регистъра на заетостта (НВРЗ) е предвидено задължение за работодателя да подаде електронен трудов запис (ЕТЗ) съгласно приложение № 1 в седемдневен срок от прекратяване на трудовото правоотношение. Това задължение има работодателят както по всяко трудово правоотношение. В тази връзка считаме, че при прекратяване на трудов договор по чл. 114 от КТ в т. 30 от ЕТЗ следва се впише трудовият стаж на работника или служителя от началото на съответното трудово правоотношение до момента на прекратяването.ПР
| 30.06.2025 ID:5549 Здравейте, била съм в майчинство до 28.11.2024 г. Върнах се на 29.11.2024г на работа за един ден, след което пуснах платен годишен отпуск.През май месец имаше увеличение на заплатите на служителите в моята структура със задна дата от 01.01.2025 г. На мен полага ли ми се това увеличение?
Благодаря предварително за Вашият отговор!
Според чл. 13, ал. 3 от Закона за защита от дискриминация, когато майката, която ползва отпуск за бременност и раждане или за отглеждане на дете, или лицето, което ползва отпуск по чл. 163, ал. 8 от Кодекса на труда или за отглеждане на дете, се върне на работа поради изтичане на отпуска или поради прекъсване на ползването му, има право да заеме същата длъжност или друга, равностойна на нея, и да се възползва от всяко подобрение на условията на труд, на което би имало право, ако не беше в отпуск.
Съгласно чл. 21, ал. 2 от Наредбата за структурата и организацията на работната заплата, когато по силата на нормативен акт на Министерския съвет, колективен трудов договор или вътрешен акт на работодателя от определена дата са увеличени работните заплати, но работникът или служителят към тази дата или след нея е бил в платен отпуск, поради което увеличението не се е отразило в базата, от която се изчислява възнаграждението за платен отпуск по реда на чл. 177 от Кодекса на труда, към възнаграждението за отпуска се заплаща добавка, изчислена с процента на увеличение на новото и предишното брутно трудово възнаграждение, определени по трудовото правоотношение.
Предвид изложеното и представените в запитването данни следва, че към възнаграждението за ползван платен годишен отпуск по чл. 177 от КТ следва да Ви се изплати и добавката по чл. 21, ал. 2 от НСОРЗ. ГЕ
| 30.06.2025 ID:5548 Здравейте, лице е назначено в предприятието по чл.111 от месец декември 2024г. В месец юни 2025 г. уведомява работодателя, че трудовия му договор при основния работодател е с променено работно време на 8ч от месец януари 2025 г., като това уведомяване е направено с писмо с Вх.№ месец юни. В нарушение ли е работодателя, ако в м. юни удържи платения клас прослужено време при него за периода от м.януари до м. май 2025г., а от м. юни 2025г не начислява клас прослужено време.
В чл. 272 от Кодекса на труда изрично са изброени случаите, при които е допустимо да се правят удръжки от трудовото възнаграждение без съгласието на работника или служителя. От тази разпоредба следва, че само ако работникът или служителят даде съгласието си, то работодателят може да направи удръжки в случая, описан в запитването. ЛТ/
| 30.06.2025 ID:5547 Здравейте! На 28.05.2025 год. зададох въпрос с ID 5347, но до момента няма отговор на същия.
Въпросът беше във връзка с прекратяване на безсрочен трудов договор на лице с ТЕЛК по негово желание, като в ЕР на ТЕЛК е записано, че лицето може да изпълнява настоящата си длъжност. В действителност обаче това е невъзможно поради здравословното ми състояние, но работодателят не желае да прекратим договора по чл.325, ал.1, т.9. Съгласен е само "по взаимно съгласие", но по този начин губя правото на обезщетение за безработица за 12 месеца при стаж над 20 години и неползвано такова обезщетение досега. Ще загубя и обезщетението от две брутни заплати по чл.222 КТ.
Допустимо ли е да подам заявление за прекратяване на договора на основание чл.325, ал.1, т.9? Или по чл.327, ал.1, т.1, което ми се струва по-малко възможно, тъй като работодателят би твърдял, че е осигурил подходяща работа? Но пък в отговор на въпрос с ID 5378, който е за идентичен на моя случай, сте отговорили, че може лицето да прекрати договора по този член, въпреки че цитираната съдебна практика касае т.2 и 3 от чл.327, ал.1, но вероятно се отнася и за т.1.
Моля за отговор, тъй като ми е невъзможно да продължа да изпълнявам трудовите си задължения! Ползвам отпуск за временна неработоспособност в момента, но дните са ограничени по Наредбата за медицинската експертиза и нямам изход.
Извинявам се и благодаря предварително!
В чл. 325, ал. 1, т. 9 от Кодекса на труда (КТ)е предвидено, че трудовият договор се прекратява без която и да е от страните да дължи предизвестие при невъзможност на работника или служителя да изпълнява възложената му работа поради болест, довела до трайна неработоспособност (инвалидност), или по здравни противопоказания въз основа на заключение на трудово-експертната лекарска комисия. В този случай прекратяването не се допуска, ако при работодателя има друга работа, подходяща за здравното състояние на работника или служителя и той е съгласен да я заеме. Съгласно чл. 78, ал. 1 и ал. 2 от Наредбата за медицинската експертиза в своите решения ТЕЛК и НЕЛК определят условията на труд, противопоказани за здравословното състояние на освидетелстваните лица. При лице с 50 и над 50 на сто трайно намалена работоспособност (вид и степен на увреждане на работещите лица, придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст по чл. 68 КСО) ТЕЛК (НЕЛК) се произнася по работоспособността му за работното му място и при необходимост го трудоустроява. Предвид горното, единствено здравният орган има право на преценка доколко конкретното освидетелствано лице има право на работа и при какви условия, както и необходимо ли е трудоустрояване или не. Дали има законово основание трудовият договор на лицето да се прекрати на основание чл. 325, ал. 1, т. 9 от КТ, се преценява от работодателя. При прекратяване на трудовото правоотношение поради болест (чл. 325, ал. 1, т. 9 и чл. 327, ал. 1, т. 1) работникът или служителят има право на обезщетение от работодателя в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 2 месеца, ако има най-малко 5 години трудов стаж и през последните 5 години трудов стаж не е получил обезщетение на същото основание /чл. 222, ал. 2 КТ/. Съгласно чл. 228, ал. 1 от Кодекса на труда (КТ), брутното трудово възнаграждение за определяне на обезщетенията по този раздел, в т.ч. и по чл. 222, ал. 2, е полученото от работника или служителя брутно трудово възнаграждение за месеца, предхождащ месеца, в който е възникнало основанието за съответното обезщетение, или последното получено от работника или служителя месечно брутно трудово възнаграждение, доколкото друго не е предвидено.
| 27.06.2025 ID:5544 Здравейте,имаме назначен учител лектор който е пенсионер и е назначен по чл.114 от КТ. На 01.07.2025г трябва да бъде прекратен ТД и ме интерисува когато подаваме ЕТЗ в т.30 продължителност на време, което се зачита за трудов стаж и т.31 продължителност на време, което НЕ се зачита за трудов стаж, кокво трябва да се запише при условие че по този член не се признава за трудов стаж.
Разпоредбата на чл. 114 от Кодекса на труда (КТ) предоставя право на работника или служителя да сключва трудов договор и за работа през определени дни от месеца, като това време се признава за трудов стаж. Видно от разпоредбата, времето на работа по този договор се признава за трудов стаж с всички произтичащи от това последици.
Изчисляването на трудовия стаж е регламентирано в чл. 355, ал. 1 от КТ и чл. 9, ал. 1 от Наредбата за трудовия стаж (НТС). Основният принцип е, че трудовият стаж се изчислява в дни, месеци и години (чл. 355, ал. 1 от КТ).
Съгласно чл. 349, ал. 1, т. 14 от КТ единният електронен трудов запис съдържа данни за продължителността на времето, което се признава за трудов стаж, както и на времето, което не се признава за трудов стаж. В чл. 10, ал. 4, т. 1 от Наредбата за вписване в регистъра на заетостта (НВРЗ) е предвидено задължение за работодателя да подаде електронен трудов запис (ЕТЗ) съгласно приложение № 1 в седемдневен срок от прекратяване на трудовото правоотношение. Това задължение има работодателят както по всяко трудово правоотношение. В тази връзка считаме, че при прекратяване на трудов договор по чл. 114 от КТ в т. 30 и т. 31 от ЕТЗ следва се впише времето, което се признава за трудов стаж и съответно времето, което не се признава за трудов стаж, на работника или служителя от началото на съответното трудово правоотношение до момента на прекратяването в години, месеци и дни във формат (ггммдд).ПР
| 26.06.2025 ID:5542 При прекратяване на трудов договор кои дни се вписват в Приложение № 1 към чл. 8, т. 1>т.25,при положение,че лицето е ползвало само 1 ден платен отпуск от миналата година.От тази година не ползвал платен отпуск.
Съгласно чл. 349, ал. 1, т. 18 от Кодекса на труда (КТ) eдинният електронен трудов запис съдържа данни за дните използван платен годишен отпуск, полагащ се за годината на прекратяването на правоотношението. Според чл. 10, ал. 4, т. 1 от Наредбата за вписване в регистъра на заетостта (НВРЗ) работодателят и органът по назначаването подават електронен трудов запис съгласно приложение № 1 в седемдневен срок от прекратяване на трудовото или на служебното правоотношение.
Според т. 25 от Указанията за подаване на данни за електронен трудов запис към Приложение № 1 към чл. 8, т. 1 от НВРЗ се попълва броят работни дни на използвания платен годишен отпуск през съответната година до момента на прекратяване на трудовото правоотношение.
С оглед на предоставните данни в запитването, тъй като работникът или служителят не е използвал платен годишен отпуск, полагащ се за годината на прекратяването, през настоящата година, при подаване на ЕТЗ след прекратяване на трудовия договор т.25 следва да бъде попълнено със стойност 0.ПР
| 26.06.2025 ID:5541 На безсрочен договор съм-искам да подам заявление за напускане с предизвестие от 30 дни както е по КТ. Ако по време на предизвестието ми, излязя в отпуск, удължава ли се предизвестието?
Съгласно чл.326, ал.2 от КТ срокът на предизвестието при прекратяване на безсрочен трудов договор е 30 дни, доколкото страните не са уговорили по-дълъг срок, но не повече от 3 месеца. Разрешеният на лицето законоустановен отпуск след връчване на предизвестието не прекъсва срока на вече връченото предизвестие, както и не удължава неговият срок. В чл.335, т.1 от КТ е предвидено, че при прекратяване с предизвестие трудовият договор се прекратява с изтичане на срока на предизвестието.
| 26.06.2025 ID:5540 Добавя ли се законно положения извънреден труд към времето признато за ТСПО?
Пример: Ако служителя за 10 календарни години работа в едно предприятие има 336 часа извънреден труд.
Колко ТСПО следва да се зачетат 10 години или 10 години и два месеца?
Съгласно чл. 12, ал. 1 от Наредбата за структурата и организацията на работната заплата (НСОРЗ) за придобит трудов стаж и професионален опит на работниците и служителите се заплаща допълнително месечно възнаграждение в процент върху основната работна заплата, определена с индивидуалния трудов договор.
За придобит трудов стаж и професионален опит се зачита стажът, признат по реда на Кодекса на труда за времето, през което работникът или служителят е работил и продължава да работи в предприятието, в т.ч. на различни работни места и длъжности (чл. 12, ал. 2 НСОРЗ).
Трудов стаж се признава по реда на чл. 351 и сл. от Кодекса на труда. Разпоредбите не предвиждат времето на положения извънреден труд да се признава за трудов стаж. ЛТ/
| 26.06.2025 ID:5539 с пмс от месец юли е решено да бъдат увеличени работните заплати на преподавателите с дата 01.01.2025г. ние ще направим допълнително споразумение, ще подадем еетз, но трябва ли да направим запис в хартиената трудова книжка?
Съгласно чл. 119, ал. 1 от Кодекса на труда (КТ) трудовото правоотношение може да се изменя с писмено съгласие между страните за определено или неопределено време. Обръщаме внимание, че според § 22 от Преходните и заключителни разпоредби към Закона за изменение и допълнение на КТ (обн. ДВ, бр. 85 от 2023 г.) трудовата книжка, издадена преди 1 юни 2025 г., е официален удостоверителен документ за вписаните в нея обстоятелства, свързани с трудовата дейност на работника или служителя. Предвид данните в запитването, увеличенията на трудовите възнаграждения влизат в сила със задна дата, вкл. и за периода от 01.01.2025 г. до 31.05.2025 г. По тази причина, има основание размерът на уговорените трудови възнаграждения за съответния период, да бъде вписан в трудовите книжки на работници или служители, чиито трудови договори са действащи към момента на сключването на допълнителните споразумения за увеличение на трудовите възнаграждения.ПР
| 26.06.2025 ID:5536 Здравейте, искам да попитам при подаване на ЕТЗ за прекратяване, в т. 25 само дните, които реално са използвани ли се попълват, или общо дните използван отпуск + дните за които е изплатено обезщетение ?
Например: до момента на прекратяване служителят е имал право на 15 работни дни отпуск за 2025 г. Използвал е 7 дни, а за останалите 8 му е изплатено обезщетение. В т.25 – 7 дни ли да пишем или 15?
Според чл. 10, ал. 4, т. 1 от Наредбата за вписване в регистъра на заетостта работодателят подава електронен трудов запис съгласно приложение № 1 в седемдневен срок от прекратяване на трудовото правоотношение. В т. 25 от електронния трудов запис се вписват „дни използван платен годишен отпуск полагащ се за годината на прекратяване на трудовото правоотношение“. В указанията към приложението, за т. 25 е посочено, че се попълва броят работни дни на използвания платен годишен отпуск през съответната година до момента на прекратяване на трудовото правоотношение. Поради това и с оглед данните в запитването, следва в т. 25 да се попълнят 7 дни, т.е. дните, използван платен годишен отпуск, дължими за годината, през която се прекратява трудовото правоотношение.НС
| 25.06.2025 ID:5535 Здравейте, моля за Вашето становище по следния въпрос:
•Трябва ли служителите да бъдат информирани за размера на месечното им възнаграждение, преизчислен в евро?
•Ако да - какви са сроковете и каква е формата? Допустимо ли да бъдат уведомени например по имейл или следва да се подпишат анекси към договорите им на хартия?
*Трябва ли работодателят да прави изменение на вътрешни правила, в които се посочват суми в лева (за да бъдат преизчислени и посочени в евро) - например Вътрешни правила за организацията на работната заплата, в които има минимални стойности за заплатите за всички позиции.
Благодаря предварително!
Съгласно чл. чл. 66, ал. 1, т. 7 от Кодекса на труда (КТ) в трудовия договор се определя размерът на основното и допълнителните трудови възнаграждения.
Според чл. 45, ал. 1 от Закона за въвеждане на еврото в Република България (ЗВЕРБ) считано от датата на въвеждане на еврото в Република България възнагражденията за положен труд, обезщетенията, паричните и социалните помощи, пенсиите по част първа от Кодекса за социално осигуряване и добавките към тях и гарантираните вземания по Закона за гарантираните вземания на работниците и служителите при несъстоятелност на работодателя се изплащат в евро и се преизчисляват съгласно правилото за превалутиране от левове в евро, уредено в чл. 12 от ЗВЕРБ.
В случай, че размерът на трудовото възнаграждение не се променя, а се превалутира по описания по-горе ред след въвеждане на еврото в Република България, считаме че не е необходимо сключване на допълнително споразумение към трудовия договор или изменение на вътрешните правила в предприятието.
Обръщаме внимание, че единният електронен трудов запис съдържа данни за размера на основното трудово възнаграждение (чл. 349, ал. 1, т. 9 от КТ). В тази връзка, при последващо изменение или прекратяване на трудовото правоотношение след въвеждане на еврото, когато работодателят има задължение да подаде електронен трудов запис (ЕТЗ), според Указанията за подаване на данни за електронен трудов запис към приложение №1 към чл. 8, т. 1 от Наредбата за вписване в регистъра на заетостта, в т. 18 от ЕТЗ следва да се попълни размерът на основното трудово възнаграждение в националната валута, към момента на подаване на записа.ПР
| 25.06.2025 ID:5534 Отделът ни организира тиймбилдинг за целия екип в друг град. Продължителността е два дни (от 8:30 на единия ден до 18:00 часа на следващия ден). Фирмата осигурява престой за една нощувка в хотел, транспортните разходи и 1 пълен храноден (обяд, вечеря и закуска) за всички служители. Трябва ли да бъдат издадени командировъчни и дължат ли се дневни пари за служителите предвид това, че са покрити разходите само за един храноден? Благодаря Ви.
Според чл. 121, ал. 1 от Кодекса на труда (КТ), когато нуждите на предприятието налагат, работодателят може да командирова работника или служителя за изпълнение на трудовите задължения извън мястото на постоянната му работа, но за не повече от 30 календарни дни без прекъсване. Съгласно чл.215, ал. 1 от КТ при командироване по чл. 121, ал. 1 от КТ работникът или служителят има право да получи освен брутното си трудово възнаграждение още и пътни, дневни и квартирни пари при условия и в размери, определени от Министерския съвет. В тази връзка, условията за командироване в страната, размерите на командировъчните пари (пътни, дневни и квартирни), редът за отчитането им, както и правата и задълженията на командироващите и командированите са регламентирани в Наредбата за командировките в страната (НКС).
Съгласно чл. 19, ал. 1 от НКС на командирования, когато остава да нощува в мястото на командировката, се заплащат дневни пари в размер 40 лв. за всеки ден от командировката. Според чл. 23 от НКС не се заплащат дневни пари при ползване служебно на целодневна безплатна храна в мястото на командировката. Следователно, предвид посочените в запитването данни, че е осигурено изхранване само през първия ден, следва да се изплатят дневни пари за втория ден от командировката, т.е. 40 лв. ГЕ
| 25.06.2025 ID:5532 Здравейте, дами и господа!
Упълномощена съм от работодателя да подавам ЕТЗ за всички работещи в институцията.
Моля, уточнете:
= при подаване на ЕТЗ с тип 3 – прекратяване, в поле 30 – продължителност на признат трудов стаж, трудовият стаж след 01.06.2025г. до датата на прекратяване на ТПО ли се попълва или общият стаж в предприятието ...четейки нормативите и коментарите към тях, моето разбиране е за първия вариант – стажът след 01.06.25г.
= при изплащане на обезщетението за пенсиониране по чл.222, ал.3 КТ, след като лицето е освободено, как трябва да де подаде изплащането му в 7-дневния срок, след като е подаден документ за прекратяване на ТПО за лицето с тип 3.
С уважение: XXXXXXXXXX
Съгласно чл. 349, ал. 1, т. 14 и т. 15 от Кодекса на труда (КТ) единният електронен трудов запис съдържа данни за продължителността на времето, което се признава за трудов стаж, както и на времето, което не се признава за трудов стаж, както и изплатено обезщетение при прекратяване на трудовото правоотношение на основание чл. 222, ал. 2 и 3. В чл. 10, ал. 4, т. 1 от Наредбата за вписване в регистъра на заетостта (НВРЗ) е предвидено задължение за работодателя да подаде електронен трудов запис (ЕТЗ) съгласно приложение № 1 в седемдневен срок от прекратяване на трудовото правоотношение.
Следва да имате предвид, че съгласно чл. 228, ал. 3 от КТ обезщетенията, дължими при прекратяване на трудовото правоотношение, вкл. и това по чл. 222 от КТ, се изплащат не по-късно от последния ден на месеца, следващ месеца, през който правоотношението е прекратено, освен ако в колективния трудов договор е договорен друг срок. Според Указанията за подаване на данни за електронен трудов запис за обезщетенията по чл. 222, ал. 3 от КТ при прекратяване на трудовия договор в т. 29 се вписва датата, на която е изплатено обезщетението във формат (ддммгггг). С оглед на предвидения срок за изплащане на обезщетенията по чл. 222 от КТ, няма пречка ЕТЗ с тези данни да бъде подаден с код корекция след изплащането на обезщетението.
В т. 30 от Приложение № 1 към чл. 8, т. 1 от Наредбата за вписване в регистъра по заетостта следва да се подават данни за целия признат трудов стаж (в години, месеци и дни) по настоящото трудово правоотношение със съответния работодател, вкл. и придобит преди 01.06.2025 г.ПР
| 25.06.2025 ID:5531 Здравейте, работя като счетоводител в социална услуга. Според новия закон за социалните услуги работниците и служителите трябва да участват в обучения за повишаване на квалификацията си. В тази връзка то 15.06 /неделя/ до 18.06 /сряда/ наши служители участваха в обучение за което има издадена заповед, платени са им пътни, дневни и квартирни, такса за обучение. След завръщането им трябва ли да ползват компенсация за това, че са били ангажирани в неделния ден.
Съгласно чл. 153, ал.4 от Кодекса на труда (КТ) за положен извънреден труд в двата дни от седмичната почивка при подневно изчисляване на работното време работникът или служителят има право освен на увеличено заплащане на този труд и на непрекъсната почивка през следващата работна седмица в размер не по-малък от 24 часа. При командироване извънреден труд се заплаща само в случаите, когато със заповедта за командировка е разпоредено командированият в мястото на командировката да извърши работа, за която се предвижда трудовото възнаграждение да се определя според изработеното, и при извършването на тази работа е положил извънреден труд-чл. 4, ал. 2 от Наредбата за командировките в страната. От изложената фактическа обстановка е видно, че няма извънреден труд през двата почивни дни (събота и неделя) поради което в случая няма основание да се ползва на непрекъсната почивка от 24 часа през следващата работна седмица.
| 25.06.2025 ID:5530 Право на какво обезщетение по чл. 222, ал. 3 от Кодекса на труда има служител, който е работил 16 години в Детска ясла, а към момента към Детска кухня, където има 6 години стаж и предстои да се пенсионира?
И двете структури не са самостоятелни юридически лица, служителите им се осигуряват под БУЛСТАТА на общината, но имат различни работодатели - директора на Детската ясла и управителя на Домашния социален патронаж.
Уважаема госпожо,
Съгласно чл. 222, ал. 3 от Кодекса на труда (КТ) при прекратяване на трудовото правоотношение, след като работникът или служителят е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, независимо от основанието за прекратяването, той има право на обезщетение от работодателя в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 2 месеца, а ако е придобил при същия работодател или в същата група предприятия 10 години трудов стаж през последните 20 години - на обезщетение в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 6 месеца. Обезщетение по тази алинея може да се изплаща само веднъж.
Понятието „група предприятия“ е легално определено като „две или повече свързани предприятия, като: едното предприятие по отношение на другото предприятие пряко или непряко притежава преимуществен дял от записания капитал на второто предприятие; контролира по-голямата част от гласовете, свързани с емитирания от второто предприятие акционерен капитал; има право да назначава повече от половината членове на административния, управителния или надзорния орган на второто предприятие, или предприятията се намират под единното управление на предприятието майка.“ (§1, т. 2а от допълнителните разпоредби на Кодекса на труда /КТ/ във връзка с § 1, т. 5 от допълнителните разпоредби на Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност).
Според данните в запитването лицето придобива право на пенсия за осигурителен стаж и възраст по време на трудовото му правоотношение с детска кухня, а преди това има 16 години трудов стаж в детска ясла. Устройството и дейността на детските ясли и детските кухни са определени с Наредба № 26/18.11.2008 г. на Министерство на здравеопазването за устройството и дейността на детските ясли и детските кухни и здравните изисквания към тях. Според наредбата детските ясли и детските кухни са организационно обособени структури (чл. 2, ал. 1 и 3), чието управление и ръководството се осъществява от директор. Директорът на детската ясла и съответно директорът на детската кухня, ръководи, контролира и отговаря за цялостната дейност на детската ясла, съответно детската кухня, сключва, изменя и прекратява трудовите договори на лицата, които работят в тези заведения (чл. 8 и чл. 36 от наредбата). С оглед на това, че детската ясла и детската градина са различни работодатели – предприятия със самостоятелно управление и самостоятелно наемащи работници или служители по трудово правоотношение (§ 1, т. 1 от допълнителните разпоредби на КТ), считаме че те не отговарят на характеристиките в определението за „група предприятия“ по смисъла на КТ.
Предвид горепосоченото при изплащане на обезщетението по чл. 222, ал. 3 от КТ при прекратяване на трудовото правоотношение с детската кухня не следва да се отчита трудовият стаж в детската ясла. (СР)
| 25.06.2025 ID:5529 Аз съм психолог в училище, назначаван 5 година вече на срочен договор. Мога ли да обжалвам това и да искам да е постоянен?
Съгласно чл. 68, ал. 1, т. 1 от Кодекса на труда /КТ/, срочен трудов договор се сключва за определен срок, който не може да бъде по-дълъг от 3 години доколкото в закон или в акт на Министерския съвет не е предвидено друго. Срочен трудов договор по ал. 1, т. 1 се сключва за изпълнение на временни, сезонни или краткотрайни работи и дейности, както и с новопостъпващи работници и служители в обявени в несъстоятелност или в ликвидация предприятия (чл. 68, ал. 3 КТ).
Алинея 4 на чл. 68 от КТ допуска „по изключение“ сключване на срочни трудови договори за работи и дейности, които не са временни, сезонни или краткотрайни, т.е. за такива, които имат постоянен характер и се отнасят до основния предмет на дейност на работодателя. Съгласно § 1, т. 8 от Допълнителните разпоредби на КТ "изключение" по смисъла на чл. 68, ал. 4 е налице при конкретни икономически, технологически, финансови, пазарни и други обективни причини от подобен характер, съществуващи към момента на сключване на трудовия договор, посочени в него и обуславящи срочността му. Трудов договор за срок по-кратък от една година може да се сключи по писмено искане на работника или служителя.
Освен това, в чл. 68, ал. 4 КТ изрично е предвидено, че в посочените случаи („по изключение“ и „по писмено искане“) трудов договор за определен срок с един и същ работник или служител за същата работа може да се сключва повторно само веднъж за срок най-малко една година.
Съгласно чл. 68, ал. 5 КТ трудов договор по ал. 1, т. 1, сключен в нарушение на ал. 3 и 4, се смята за сключен за неопределено време.
Нарушенията на трудовото законодателство се установяват от контролните органи на Инспекцията по труда, които може да сигнализирате за случая. ЛТ/
| 25.06.2025 ID:5528 Учител иска да ползва един или два дни платен отпуск по време на учебната година. Директорът отказва платен, но разрешава неплатен такъв. Мотивът му е малкият бюджет, с който училището разполага. Има ли директорът право?
Правилата за ползване на платения годишен отпуск са регламентирани в чл. 172 и сл. КТ и в Наредбата за работното време, почивките и отпуските.
Основното правило е, че отпускът се ползва до края на календарната година, за която се отнася, по искане на работника или служителя. Работодателят е длъжен да разреши ползването, освен ако то е отложено по реда на чл. 176 КТ. В този случай на работника или служителя се осигурява ползване на не по-малко от половината от полагащия му се за календарната година платен годишен отпуск (чл. 176, ал. 5 КТ). Следователно законодателството гарантира ползването на поне половината от платения годишен отпуск, на който работникът или служителят има право за календарната година.
При нарушения на трудовото законодателство работникът или служителят има право да сигнализира инспекцията по труда, която осъществява контрол за спазването му. ЛТ/
| 25.06.2025 ID:5525 Въпросът ми е свързан с новите моменти при Наредбата за вписване в регистъра на заетостта.
До момента заповедите на основание чл. 120 от КТ не се регистрираха в НАП, не се подаваше уведомление за тях.
Моля да разясните има ли нужда от това след приемането на Наредбата за вписване в регистъра на заетостта, при положение, че в някои от случаите, има изменение на мястото и характера на работата, както и трудовото възнаграждение на лицето.
Съдържанието на единния електронен трудов запис е уредено в чл. 349 от КТ. Случаите, в които за работодателя или органа по назначаване възниква задължението за подаване на електронен трудов запис (ЕТЗ) са подробно регламентирани в Наредбата за вписване в регистъра на заетостта (НВРЗ). Съгласно Указанията за подаване на данни за електронен трудов запис в т. 12 от електронния трудов запис (ЕТЗ) се попълва код за основание за сключване на трудовия договор или за изменение на трудовото правоотношение.
Следва да се има предвид, че съгласно чл. 120, ал. 1 от КТ работодателят може при производствена необходимост, както и при престой, да възлага на работника или служителя без негово съгласие да извършва временно друга работа в същото или в друго предприятие, но в същото населено място или местност за срок до 45 календарни дни през една календарна година, а в случаи на престой - докато той продължава. Не е регламентирано със заповедта по чл. 120 от КТ да се променя мястото на работа или основното трудово възнаграждение. В тази връзка, в т. 12 от ЕТЗ не е предвидена възможност за вписване на код за заповед по реда на чл. 120 от КТ и по тази причина, според нас не следва да се подава ЕТЗ.
С оглед на това, при промяна на мястото на работа и основното трудово възнаграждение следва да се сключи допълнително споразумение по реда на чл. 119, ал. 1 от КТ. ПР
| 25.06.2025 ID:5524 Здравейте,
в предприятието ни от 01.04.2007г. служителите са преназначени по чл.123КТ и са подадени уведомления по чл.62 ал. 5 към НАП. При изтегляне на справка от НАП, установихме, че за дата на сключване на трудовите договори вече е заредена датата на сключване на споразумението по чл.123 КТ. Това създава проблем при генериране на бъдещите файлове – за допълнителни споразумения или прекратяване, тъй като налага да се поправят ЕТЗ, преди да се подадат. Освен това ние заверяваме целия стаж като продължителност от датата на назначаване до прекратяване, а не от времето на преназначаване по 123 до прекратяване, но това не коренспондира с датите в НАП.
Притеснително е и как НАП ще зачете стажовете преди уведомлението по чл.123КТ. Моля ви за коментар.
запис съдържа данни за датата на сключване на трудовия договор и началото на неговото изпълнение и за продължителността на времето, което се признава за трудов стаж, както и на времето, което не се признава за трудов стаж. В чл. 10, ал. 1-4 от Наредбата за вписване в регистъра на заетостта (НВРЗ) са предвидени случаите, в които възниква задължение за работодателя да подаде електронен трудов запис (ЕТЗ) съгласно приложение № 1 в съответните срокове.
Разпоредбата на чл. 123, ал. 1 от КТ урежда хипотезите, в резултат на които трудовото правоотношение с работника или служителя не се прекратява при промяна на работодателя. В тези случаи не се подава ЕТЗ за прекратяване на трудовия договор. Обръщаме внимание, че съгласно чл. 10, ал. 5, т. 1 от НВРЗ работодателят, който приема работниците и служителите, подава електронен трудов запис съгласно приложение № 2 в десетдневен срок от вписването в търговския регистър в случаите по чл. 123, ал. 1 от КТ. От момента на подаване на ЕТЗ съгласно приложение № 2 за вписване на тези обтоятелства, работниците и служителите се прехврълят към ЕИК на новия работодател в регистъра на заетостта.
В тази връзка, по наше мнение, когато е налице хипотезата на чл. 123, ал. 1 от КТ, за датата на сключване на трудовия договор (т. 10) и датата на началото на изпълнението на трудовия договор (т. 14), следва да се посочи съответната дата, на която е вписано прехврълянето по реда на чл. 123 от КТ, предвид прехвърлянето на договора към ЕИК на новия работодател.
Според Указанията за подаване на данни за електронен трудов запис в т. 30 от приложение № 1 се попълва продължителност на времето, което се признава за трудов стаж. По тази причина, при подаване на ЕТЗ при прекратяване на трудовото правоотношение, в т. 30 следва да се подават данни за целия признат трудов стаж (в години, месеци и дни) от възникването на трудово правоотношение със съответния работодател. Това включва данни за признатия трудов стаж по трудовото правоотношение както преди 1 юни 2025 г., така и преди прехвърлянето по реда на чл. 123 от КТ.
При необходимост от уточняване на технически въпроси, свързани с използването на програмния продукт Електронни трудови записи, може да се обърнете към Националната агенция за приходите по компетентност.ПР
|
|