|
11.06.2025 ID:5423 Здравейте!
Мъжът ми работи 6 години в чужбина.Работодател Германия - местоназначение, като транс граничен работник във Франция.Зачита ли се трудовия му стаж в БГ при сключване на трудов договор за начисляване на % ТСПО?
Какви документи са необходими за неговото удостоверяване освен ТД и акт за прекратяване?
Всяка допълнителна информация ще е от полза.
Разпоредбата на чл. 351, ал. 2 от Кодекса на труда (КТ) дава основание за признаване от работодателя на трудов стаж, придобит през времето, през което лицето е изпълнявало държавна служба или работа по трудово правоотношение според законодателството на друга държава-членка на Европейския съюз, в друга държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, или в Конфедерация Швейцария, както и времето на заемане на длъжност в институция на Европейския съюз, удостоверено с акт за възникване и за прекратяване на правоотношението. Съгласно разпоредбата на чл. 13, ал. 2 от Наредбата за трудовата книжка и трудовия стаж (НТКТС), следва лицето да подаде заявление до работодателя, към което да приложи акт за възникване и за прекратяване на правоотношението и/или документи, издадени от работодателя и/или от компетентната институция съгласно законодателството на съответната държава, за обстоятелствата или за някои от тях, които дават основание за признаване на трудов стаж. Въз основа на предоставените от работника или служителя документи, ако те дават основание да се приеме, че са налице условията по чл. 351, ал. 2 от КТ, работодателят трябва да предприеме необходимите действия за осигуряване на ползването на права по трудовото правоотношение, произтичащи от наличието и продължителността на трудовия стаж. Според чл. 13, ал. 3 от НТКТС документите в зависимост от страната на произход трябва да са оформени в съответствие с разпоредбите на двустранните или многостранните международни договори, по които Република България е страна, или на Правилника за легализациите, заверките и преводите на документи и други книжа, утвърден с Постановление № 184 на Министерския съвет от 1958 г. Документите трябва да се представят на работодателя в оригинал, който след като направи техни копия, ги връща на работника или служителя.
| 11.06.2025 ID:5422 Здравейте, бих искала да попитам дали за сключване на браншови КТД в даден отрасъл, е нужно работодателите да са в предварително сдружение, т.е. сдружението да е страна по договора, или може отделните работодатели - юридически лица и синдикалната организация да сключат такъв договор по между си, без да е нормативно изискуемо предварително сдружение? Благодаря.
Съгласно българското законодателство страни по колективния трудов договор могат да бъдат само: работодател (или работодателска организация) и синдикална организация. Други сдружения или представители на работниците и служителите, като например общото събрание на работниците и служителите, техните представителите по чл. 7, ал. 2 КТ и по чл. 7а КТ не могат да сключват колективен трудов договор. Поради това и когато в предприятието няма синдикална организация не е възможно да се сключи такъв. Страните по колективния трудов договор зависят от равнището, на което се сключва. В българското законодателство са уредени три равнища на колективно договаряне, а именно: предприятие, отрасъл (бранш) и община (чл. 51, ал. 1 КТ). Колективен трудов договор на равнище предприятие се сключва между работодателя и синдикална организация (чл. 51а, ал. 1 КТ). Колективен трудов договор по отрасли и браншове се сключва между съответните представителни организации на работниците и служителите и на работодателите (чл. 51б, ал. 1 КТ). В тази връзка КТД на ниво бранш може да се сключи между представителните организации на работниците и служителите и на работодателите, но не и между отделнен работодател и синдикална организация.
| 11.06.2025 ID:5421 При промяна на трудовоправоотношение с допълнително споразумение за всички служители в предприятието на работодателя, с което се предоставя допълнителен ден платен годишен отпуск, необходимо ли е изпращане на уведомление до НАП за промяна на ТПО? Какво е правното основание?
Според чл. 349, ал. 1, т. 17 от Кодекса на труда (КТ) единният електронен трудов запис съдържа данни за уговорения платен годишен отпуск. Съгласно чл. 119, ал. 1 от КТ трудовото правоотношение може да се изменя с писмено съгласие между страните за определено или неопределено време.
Според чл. 10, ал. 1, т. 2, букви „з“ от Наредбата за вписване в регистъра на заетостта (НВРЗ) работодателят и органът по назначаването подават електронен трудов запис съгласно приложение № 1 в тридневен срок от изменение на трудовото правоотношение във връзка с уговорения платен годишен отпуск.
Според Указанията за подаване на данни за електронен трудов запис (ЕТЗ) в т. 12 се попълва код за основание за сключване на трудовия договор или за изменение на трудовото правоотношение. С оглед на предоставените данни в запитването, в настоящия случай, в т. 12 от ЕТЗ следва да се попълни код 021 - допълнително споразумение по чл. 119, ал. 1 КТ, с което се изменя размерът на уговорения платен годишен отпуск.ПР
| 11.06.2025 ID:5419 Здравейте,
от2008 г имам ТЕЛК и в първото решение имаше препоръка за 4 часов работен ден. В следващите ми решения тази препоръка отсъства. Към момента искам да работя на пълен работен ден, но работодателя ми отказва с аргумента ТЕЛК. На какво основание мога да настоявам за 8 часов работен ден?
Поздрави
Съгласно чл. 317, ал. 1 от КТ необходимостта от преместване на работника или служителя с намалена работоспособност на друга подходяща работа или на същата работа при облекчени условия, характерът на работата, условията на труда и срокът на преместването се определят по предписание на здравните органи.
От цитираната разпоредба е видно, че предписание за трудоустрояване се издава от здравен орган, т.е. от негова изключителна компетентност е преценката при какви условия на труд следва да се изпълняват трудовите задължения на лицето, с оглед конкретното му заболяване.
По наше мнение, в конкретния случай, ако съобразно актуалното Решение на ТЕЛК е отпаднала необходимостта от изпълнение на работата при облекчени условия на труд (в случая работа при 4-часов работен ден), би следвало работникът или служителят да продължи да изпълнява трудовите си задължение при продължителност на работното време, уговорена в трудовия му договор.
Може да се обърнете за консултация и към Службата по трудова медицина, която обслужва работодателя, с оглед изясняване предписанието на здравния орган и конкретните обстоятелства по случая. ЛТ/
| 10.06.2025 ID:5418 Здравейте,
въпросът ми е подлежи ли на увеличение на работната заплата за 2025г. въз основа на годишната оценка служител, който е назначен чрез конкурс във въпросната структура като държавен служител през 11.2024г.? Оценката за 2024г. от предишната месторабота е зачетена, но там е бил по трудови правоотношения.
По въпроси свързани с прилагането на ЗДСл, следва да се обърнете към Дирекция „Координация и модернизация на администрацията“ към Министерския съвет, по компетентност.
| 10.06.2025 ID:5417 Здравейте. Наша служителка придобива право на ПОСВ февруари 2022г. Подала си е заявление за пенсиониране някъде тогава. За да може да й бъде изплатено обезщетението за пенсиониране, считано от 04 март 2022 трудовото правоотношение е прекратено. Считано от 07 март 2022 г. лицето е назначено отново при нас и работи към настоящия момент. Сега се налага да бъде съкратена. Може ли да използваме т.10б на чл.328? Притеснява ме следното: условието на 328/1/10б е лицето да е придобило и упражнило правото си на пенсия към момента на сключване на договора. Правото е било придобито,но предвид,че решенията излизат 2-3 месеца по-късно, може ли да считаме,че е било и упражнено? Дано съм обяснила добре. Благодаря предварително.
Уважаема госпожо,
Общото правило, уредено в чл. 94, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) е, че пенсиите се отпускат от датата на придобиване на правото, ако необходимите документи са подадени в 2 – месечен срок от тази дата; или от деня на подаването им, ако са постъпили в НОИ след 2-месечния срок. Следователно, законът и в двата случая изрично сочи датата, към която се счита, че правото на пенсия не само е придобито, но и е реално упражнено, като в първата хипотеза – датата на придобиването и упражняването се счита, че съвпадат; а при втората хипотеза – датата на упражняването е датата на подаване на заявлението, а придобиването на правото е по-рано във времето. В този смисъл е и практиката на Върховния касационен съд (Решение № 218/ 19.06.2015 г. на IV ГО), като изрично се посочва, че правото на пенсия възниква за осигуреното лице при наличие на предвидените в закона предпоставки и се осъществява като се следва определена административна процедура. Тя започва със заявление на правоимащото лице до съответния териториално компетентен осигурителен административен орган, който със свое разпореждане отпуска или отказва отпускането на пенсия. Датата на отпускане на пенсията, която е завършващ административната процедура елемент е и моментът, към който следва да се счита, че правото на пенсия е упражнено от съответното лице с всички произтичащи от това правни последици.
Предвид изложеното, релевантният момент за преценка на условието по чл. 328, ал. 1, т.10б КТ, дали трудовото правоотношение е възникнало, след като лицето е упражнило правото си на пенсия за осигурителен стаж и възраст, е датата, от която осигурителният орган е отпуснал пенсията в съответния размер. (СР)
| 10.06.2025 ID:5415 Приключва ли се трудова книжка на освободен на 10.06.2025 година работник към тази дата или са записва само стажа към 01.06.2025 година без да се записва основанието за освобождаване по Кодекса на труда? Благодаря предварително!
Съгласно § 24 от Преходните и заключителни разпоредби към Закона за изменение и допълнение на Кодекса на труда (ЗИД на КТ), обн. в ДВ, бр. 85 от 2023 г., в сила от 01.06.2025 г., в срок до 1 юни 2026 г. или при прекратяване на трудовото правоотношение в периода от 1 юни 2025 г. до 1 юни 2026 г. работодателите оформят трудовите книжки на работниците и служителите, като в трудовата книжка с цифри и думи се записва продължителността на трудовия стаж, положен от работника или служителя при него към 1 юни 2025 г., подписва се от главния счетоводител и от работодателя, като се подпечатва с печата му, ако разполага с такъв. След оформянето ѝ трудовата книжка се връща незабавно на работника или служителя. Бихме искали да обърнем внимание, че тъй като основанието за оформяне на трудовите книжки е § 24 от Преходните и заключителните разпоредби към ЗИД КТ, а не прекратяване на трудовото правоотношение, полето за основание и дата на прекратяване на трудовия договор не следва да се попълва. В този смисъл и предвид описаните в запитването данни, считаме, че към датата на прекратяване на трудовото правоотношение- 10.06.2025 г. на работника или служителя следва да бъде връчена трудовата книжка, оформена съгласно § 24 от ПЗР към Закона за изменение и допълнение на Кодекса на труда (ЗИД на КТ), обн. в ДВ, бр. 85 от 2023 г. , а относно самият факт на прекратяване на трудовото правоотношение работодателят следва да подаде съответният ЕТЗ, съобразно изискванията на чл. 10, ал. 4 от Наредбата за вписване в регистъра на заетостта. ГЕ
| 10.06.2025 ID:5413 След приетата Наредба за трудовия стаж в сила от 01.06.2025 г. хартиените трудови книжки отпаднаха, както и всички дневници в които се вписваха трудовите книжки. Въпросът ми е няма ли да сведете някакви указания за хартиените трудови книжки, които не са използвани и за дневниците, дали трябва да се архивират?
Съгласно чл. 8, ал. 1 от Наредбата за трудовата книжка и трудовия стаж (в сила до изм. и доп., бр. 65 от 2.08.2024 г., в сила от 1.06.2025 г.) неполучените от работниците или служителите трудови книжки, дневниците и екземпляр от издадените удостоверения
се съхраняват при работодателя в продължение на 50 години. По наше мнение, независимо от отмяната на разпоредбата, в сила от 1.06.2025 г., работодателят следва да съхранява неполучените от работниците или служителите трудови книжки, дневниците и екземпляр от издадените удостоверения до изтичане на срока за съхранение - 50 години. ЛТ/
| 10.06.2025 ID:5412 Добър ден!
Пиша Ви във връзка с преминаването от хартиени към електронни трудови книжки, тъй като имаме разногласия относно оформянето на ТК.
Съгласно § 24 от ПЗР на ЗИДКТ в сила от 01.06.2025 г., в срок до 1 юни 2026 г.трябва да бъдат офореми трудовите книжки от работодателите като в трудовата книжка с цифри и думи се записва продължителността на трудовия стаж, положен от работника или служителя при него към 1 юни 2025 г.Тъй като основанието за оформяне на трудовите книжки е § 24 от ПЗР на ЗИДКТ, а не прекратяване на трудовото правоотношение, в колона 7(дата на прекратяване) и в колона 8(основание за прекратяване)според мен не би тряблало да се вписва нищо.
Моля за компетентен отговор от Ваша страна.
Благодаря Ви предварително!
Съгласно § 24 от Преходните и заключителни разпоредби към Закона за изменение и допълнение на Кодекса на труда (ЗИД на КТ), обн. в ДВ, бр. 85 от 2023 г., в сила от 01.06.2025 г., в срок до 1 юни 2026 г. или при прекратяване на трудовото правоотношение в периода от 1 юни 2025 г. до 1 юни 2026 г. работодателите оформят трудовите книжки на работниците и служителите, като в трудовата книжка с цифри и думи се записва продължителността на трудовия стаж, положен от работника или служителя при него към 1 юни 2025 г., подписва се от главния счетоводител и от работодателя, като се подпечатва с печата му, ако разполага с такъв. След оформянето ѝ трудовата книжка се връща незабавно на работника или служителя. Бихме искали да обърнем внимание, че тъй като основанието за оформяне на трудовите книжки е § 24 от Преходните и заключителните разпоредби към ЗИД КТ, а не прекратяване на трудовото правоотношение, полето за основание и дата на прекратяване на трудовия договор не следва да се попълва.ГЕ
| 10.06.2025 ID:5411 Здравейте, съгласно § 24 от Преходните и заключителни разпоредби към Закона за изменение и допълнение на Кодекса на труда (ЗИД на КТ), във връзка с оформянето на трудовите книжки на работниците и служителите към 1 юни 2025 г. възниква следния въпрос: до коя дата включително трябва да се изчисли продължителността на трудовия стаж и коя дата трябва да се запише като крайна такава в печата с цифри и думи. Моето разбиране е, че тъй като от 1 юни са в сила електронните трудови книжки и електронните трудови записи, стажът, положен от работника или служителя към 1 юни 2025 г. е всъщност стажа до предходния ден включително - 31 май. Моля за яснота по темата! Благодаря предварително!
Съгласно § 24 от Преходните и заключителни разпоредби към Закона за изменение и допълнение на Кодекса на труда (ЗИД на КТ), обн. в ДВ, бр. 85 от 2023 г., в сила от 01.06.2025 г., в срок до 1 юни 2026 г. или при прекратяване на трудовото правоотношение в периода от 1 юни 2025 г. до 1 юни 2026 г. работодателите оформят трудовите книжки на работниците и служителите, като в трудовата книжка с цифри и думи се записва продължителността на трудовия стаж, положен от работника или служителя при него към 1 юни 2025 г., подписва се от главния счетоводител и от работодателя, като се подпечатва с печата му, ако разполага с такъв. След оформянето ѝ трудовата книжка се връща незабавно на работника или служителя. Бихме искали да обърнем внимание, че тъй като основанието за оформяне на трудовите книжки е § 24 от Преходните и заключителните разпоредби към ЗИД КТ, а не прекратяване на трудовото правоотношение, полето за основание и дата на прекратяване на трудовия договор не следва да се попълва.ГЕ
Обръщаме внимание, че според § 22 от Преходните и заключителни разпоредби на ЗИД на КТ трудовата книжка, издадена преди влизането в сила на този закон (01.06.2025 г.), е официален удостоверителен документ за вписаните в нея обстоятелства, свързани с трудовата дейност на работника или служителя. По тази причина, считаме че трудовите книжки следва да бъдат оформени към 31.05.2025 г. ГЕ
| 09.06.2025 ID:5409 ПОДАВА ЛИ СЕ ДОПЪЛНИТЕЛНО СПОРАЗУМЕНИЕ ЗА КОМАНДИРАВКА В ЕС ЗА 3Р.ДНИ С ЕЛЕКТРОНЕН ТРУДОВ ЗАПИС, Т.Е. ПО - МАЛКО ОТ 30 Р.ДНИ?
БЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО!
От запитването не е ясно основанието за командироване в ЕС. В случай, че командироването е по реда на чл. 121, ал. 1 от Кодекса на труда, във връзка с Наредбата за служебните командировки и специализации в чужбина, е приложима разпоредбата на чл. 10, ал. 2 от Наредбата за вписване в регистъра на заетостта. Според нея не се подава електронен трудов запис при изменение на мястото на работата в случаите на командироване по реда на Наредбата за командировките в страната, приета с Постановление № 72 на Министерския съвет от 1986 г., или на Наредбата за служебните командировки и специализации в чужбина, приета с Постановление № 115 на Министерския съвет от 2004 г.
В случай, че се касае до командироване по смисъла на чл. 121а, ал. 1от КТ ( в рамките на предоставяне на услуги) следва да се има предвид следното. Според чл. 2, ал. 1 от Наредбата за условията и реда за командироване и изпращане на работници и служители в рамките на предоставяне на услуги при командироване на работници или служители (НУРКИНРСРПУКРС)в случаите по чл. 121а, ал. 1, т. 1 КТ и по чл. 107т, ал. 4 от КТ работодателят и работникът или служителят уговарят с допълнително писмено споразумение изменение на съществуващото между тях трудово правоотношение за срока на командироването. Задължителните реквизити на споразумението са регламентирани в чл. 2, ал. 2 от същата наредба. Бихме искали да обърнем внимание, че съгласно чл. 7 от тази наредба не се допуска командироване или изпращане на работник или служител, когато не е сключено споразумение по чл. 2, ал. 1 или трудов договор по чл. 3, ал. 1 от наредбата.
Следва да се има предивид и разпоредбата на чл. 10, ал. 1, т. 4 от Наредбата за вписване в регистъра на заетостта (НВРЗ), според която работодателят и органът по назначаването подават електронен трудов запис съгласно приложение № 1 в тридневен срок от командироване по реда на чл. 121а, ал. 1, т. 1 от Кодекса на труда. Следователно, във всеки случай на командироване на работник или служител на оснвание чл. 121а, ал. 1, т. 1 от КТ следва да се подаде ЕТЗ съгласно цитираната разпоредба от НВРЗ. В тези случаи според указанията към приложение № 1 за основание на допълнителното споразумение се попълва код 018, като в т. 22 се попълва код "00000" и след изтичане срока на командироване по чл. 121а, ал. 1, т. 1 КТ се подава ЕТЗ, като се посочва код по ЕКАТТЕ, където е мястото на работа на лицето в България. ГЕ
| 09.06.2025 ID:5407 Във връзка с прилагането на вътрешните процедури за управление на отпуските във фирма, бихме желали да получим разяснение по следните въпроси:
Допустимо ли е, съгласно действащото българско трудово законодателство, предоставянето на платен годишен отпуск в размер на половин работен ден (0.5 дни или 4 часа), когато служителят работи при условията на нормално (несумарно) работно време?
В случай че работодателят използва електронна система за управление и одобрение на отпуските, в която служителят подава заявка, а прекият ръководител одобрява отпуската през системата, следва ли да се изисква допълнително подписване на хартиена декларация или заявление от страна на служителя, за да се счита неговото волеизявление за валидно съгласно законовите изисквания?
Според чл. 155, ал. 1 от Кодекса на труда (КТ) всеки работник или служител има право на платен годишен отпуск. Размерът на основния платен годишен отпуск е не по-малко от 20 работни дни (чл. 155, ал. 4 от КТ).Следва да се има предвид, че според българското трудово законодателство отпускът се разрешава и ползва в работни дни, а не в часове.
По отношение запитването Ви относно използването на електронна система за подаване и съхраняване на документи, свързани с трудовото правоотношение, в т.ч и молбата за отпуск-при подаване на искане за ползване на отпуск чрез тази система, не е необходимо допълнително подаване на искане и на хартиен носител, ако използването на електронната система е съобразено с нормативните изисквания, регламентирани в Наредбата за вида и изискванията за създаването и съхраняването на електронни документи в трудовото досие на работника или служителя. ГЕ
| 09.06.2025 ID:5406 Допустимо ли е при нарушение на трудовата дисциплина-закъснения, неявяване на работа, явяване на работа в нетрезво състояние и др. работодателят да лиши работника от ваучери за храна или да му даде в по-малък размер?
Разпоредбата на чл. 294, т. 1 от Кодекса на труда (КТ) дава възможност на работодателите да осигуряват организирано хранене съобразно рационалните норми и специфичните условия на труд, като елемент на социално-битовото и културното обслужване (СБКО) в предприятието. Начинът на използването на средствата за СБКО се определя с решение на общото събрание на работниците и служителите (чл. 293, ал. 1 КТ). В тази връзка няма пречка да се дават и ваучери за храна, когато това е решението на общото събрание.
По своята същност ваучерите за храна са социална придобивка, която се предоставя на наетите лица, за да облекчи тяхното трудово ежедневие, т.е. този вид социални разходи предполагат техният ползвател да се явява на работа. В тази връзка и от гледна точка на трудовото законодателство считаме, че предоставянето на ваучери за храна може да се обвързва с отработеното време, доколкото те заместват организираното от работодателя хранене по смисъла на чл. 294, т. 1 КТ. Поради това сме на мнение, че при неявяване или отстраняване от работа може да не се предоставят ваучери за храна за съответния ден. ЛТ/
| 07.06.2025 ID:5403 Слитано от 03.02.2025г след 2години майчинство, прекратихме трудови правоотношения по взаимно съгласие. Позиция учител в детска градина. Имам 80дни неизползван ПГО за 2023,2024 и 2025г След 2 разговора по въпроса за изплащане на обещетенията ми се казва, че има време и се отлага във времето вече 4ри месеца. Въпросът ми е :До кога предишният ми работодател има право да забавя изплащането на обезщетенията?
Съгласно чл. 228, ал. 3 от Кодекса на труда (КТ) обезщетенията, дължими при прекратяване на трудовото правоотношение (в т.ч. обезщетението за неизползван платен годишен отпуск по чл. 224, ал. 1 от КТ), се изплащат не по-късно от последния ден на месеца, следващ месеца, през който правоотношението е прекратено, освен ако в колективния трудов договор е договорен друг срок. След изтичане на този срок работодателят дължи обезщетението заедно със законната лихва. Бихме искали да обърнем внимание, че цялостният контрол за спазване на трудовото законодателство във всички отрасли и дейности, включително по изплащане на неизплатени трудови възнаграждения и обезщетения след прекратяване на трудовото правоотношение, се осъществява от Изпълнителната агенция "Главна инспекция по труда".НС
| 06.06.2025 ID:5401 Здравейте!
Назначена съм на безсрочен трудов договор на 01.02.2024 г. с предизвестие 2 месеца. От 15.10.2024 г. съм студент редовна форма на обучение, степен магистър.
Мога ли да се възползвам от условието, указано в чл. 327, ал. 1, т. 6 от КТ за прекратяване на трудовия договор без предизвестие?
Съгласно чл. 327, ал. 1, т. 6 от Кодекса на труда (КТ) работникът или служителят може да прекрати трудовия договор писмено, без предизвестие, когато продължава образованието си в учебно заведение на редовно обучение или постъпва на редовна докторантура. За да бъде приложимо това основание за прекратяване, следва да е налице „продължаване на образованието“ в редовна форма на обучение. Предвид изложеното и посочените данни в запитването, няма пречка трудовия договор да бъде прекратен от работника или служителя без предизвестие на основание чл. 327, ал. 1, т. 6 от КТ в настоящия случай.ПР
| 06.06.2025 ID:5399 Работа като трудотерапевт в ДПЛФУ от 6г.от 2022г.с приемането на новия закон за СУ персонала е разпределен на групи.Но моята заплата е определена от препоръчителни специалисти в група подпомагащи.При запитване на работодател защо той ми отговори,че не съм отговаряла за длъжността.Искам да попитам правилно ли е това решение или е по преценка на работодател?Благодаря!
Поставения въпрос, следва да отнесете в рубриката "Социални услуги".
| 06.06.2025 ID:5397 С Решение № 48 на Министерския съвет от 27.01.2006 г. 23 юни се обявява за Ден на служителя в държавната администрация. Въз основа на основанията към цитираното решение счита ли се 23 юни - професионален празник на държавните служители за неприсъствен (неработен) ден?
По въпроси свързани с държавната служба, следва да се отнесете към дирекция „Координация и модернизация на администрацията“ към Министерския съвет, по компетентност.
| 06.06.2025 ID:5396 Здравейте! Държавен служител съм на длъжност "младши експерт" Месец декември 2024 г. на основание чл. 9а, ал. 1, т. 1 от Наредбата за заплатите на служителите в държавната администрация ми беше повишена индивидуалната основна месечна заплата (ИОМЗ), като беше определена степен 2 на ИОМЗ, при условие че към този момент професионалния ми стаж като държавен служител е над 8 години и половина в една и съща държавна администрация. Законно ли е определена степен 2 на ИОМЗ съгласно нормативната разпоредба ?
По въпроси свързани с държавната служба, следва да се отнесете към дирекция „Координация и модернизация на администрацията“ към Министерския съвет, по компетентност.
| 06.06.2025 ID:5395 Здравейте, по кой от двата метода трябва да се изчислява стажа, който ще бъде вписан в кл.30 на Електрония трудов запис: Първи метод - Съгласно Кодекса на труда, при спазване на изискванията на чл. 352, съгласно който за трудов стаж се признава и времето през почивни и празнични дни. В изчисленията е заложен “метода на изваждането”, при който за един месец се приемат 30 дни. Това е възприетия метод в практиката на НОИ или Втори метод - На база на реално отработените месеци и дни по календар и съгласно чл. 9. (4) от Наредба за трудовия стаж. При изработени през отделни месеци на годината по-малко от работните дни, трудовият стаж се признава за толкова месеца, колкото се получават, като общият брой на изработените дни през тези месеци се раздели на 21 при петдневна работна седмица. Към изчисления по този начин трудов стаж се прибавят и изработените през годината пълни месеци.
Изчисляването на трудовия стаж е регламентирано в чл. 355 от Кодекса на труда и в Наредбата за трудовия стаж (НТС).
Съгласно чл. 9, ал. 1 – 4 НТС:
(1) Трудовият стаж се изчислява в дни, месеци и години.
(2) За един ден трудов стаж се зачита времето, през което работниците или служителите са изработили най-малко половината от максимално установената с Кодекса на труда нормална дневна продължителност на работното време или установеното за тях с решение на Министерския съвет намалено работно време.
(3) При подневно изчисляване на работното време, когато са изработени всички работни дни за съответния месец, той се признава за пълен.
(4) При изработени през отделни месеци на годината по-малко от работните дни трудовият стаж се признава за толкова месеца, колкото се получават, като общият брой на изработените дни през тези месеци се раздели на 21. Към изчисления по този начин трудов стаж се прибавят и изработените през годината пълни месеци по реда на ал. 3. ЛТ/
| 06.06.2025 ID:5394 Здравейте! Служител е използвал 5 работни дни платен отпуск при полагаеми 8 работни дни. При прекратяване на трудовото правоотношение останалите 3 дни са изплатени на лицето като обезщетение съгласно чл.224 от КТ. Във връзка с вписването на ЕТЗ /ел.труд.записи/ в регистъра на заетостта какво би следвало да се попълни в т.25 за дни използван платен годишен отпуск? Използваните 5 работни дни или 8 работни дни с включени трите дни, изплатени като обезщетение?
Съгласно чл. 349, ал. 1, т. 18 от Кодекса на труда (КТ) eдинният електронен трудов запис съдържа данни за дните използван платен годишен отпуск, полагащ се за годината на прекратяването на правоотношението. Според чл. 10, ал. 4, т. 1 от Наредбата за вписване в регистъра на заетостта (НВРЗ) работодателят и органът по назначаването подават електронен трудов запис съгласно приложение № 1 в седемдневен срок от прекратяване на трудовото или на служебното правоотношение.
Според т. 25 от Указанията за подаване на данни за електронен трудов запис към Приложение № 1 към чл. 8, т. 1 от НВРЗ се попълва броят работни дни на използвания платен годишен отпуск през съответната година до момента на прекратяване на трудовото правоотношение. Обръщаме внимание, че в т. 25 не се вписват данни за изплатени обезщетения за неизползван платен годишен отпуск по чл. 224, ал. 1 от КТ и поради това няма основание да се подава ЕТЗ с тези данни.
Предвид данните в запитването, в настоящия случай в т. 25 следва да бъдат попълнени 5 използван платен годишен отпуск.ПР
|
|