| 2011-04-05 13:38:31 |
Отново във връзка с отговора Ви от на въпроса ми от 24ти Март-както Ви казах работя в бюджетно предприятие на пълен работен ден.Вярно ли е че бюджетните предприятия нямат "извънреден труд"?Има ли разлика между "празничен" и "извънреден" труд?Защото във въпроса си тогава аз говоря за "празничен",а във Вашия отговор говорите за "извънреден" труд |
Георги Кошинчанов |
Тъй като документите за осигурителен стаж и осигурителен доход се представят в Националния осигурителен институт, за конкретна информация се обърнете към съответното териториално поделение на НОИ. КС |
Трудово право на Република България |
| 2011-04-13 08:52:28 |
Сега искам да попитам относно трудов стаж и пенсиониране.Имам трудов/осигурителен стаж 29г.9м. В следващите години нама да работя в България. Ще имам ли право на пенсия тук след навършването на възрастта за пенсиониране и, ако "Да" каква / социална или процент от пълната/? |
Маргарита Иванова |
Тъй като пенсиите се отпускат от Националният осигурителен институт, за конкретна информация по Вашия въпрос се обърнете към съответното териториално поделение на НОИ. КС |
Трудово право на Република България |
| 2011-04-28 09:52:32 |
Служител, които ползва платен годишен отпуск по основното правоотношение и за този период е назначен по втори трудов договор чл.111 на пълен работен ден, има ли право по втория договор на допълнително възнаграждение за трудов стаж? |
Тодорова |
Уважаема госпожа Тодорова, Допълнително трудово възнаграждение за трудов стаж и професионален опит се полага само по основния трудов договор. Независимо, че лицето е в платен годишен отпуск по основния трудов договор, то получава с възнаграждението за платен годишен отпуск и допълнително възнаграждение - виж чл. 17, ал.1, т.3 от Наредбата за структурата и организацията на работната заплата. СС |
Трудово право на Република България |
| 2011-06-02 16:26:31 |
В организацията, в която работя, има държавни служители, работят и такива на трудов договор. Имат ли право на работно облекло срещу представена фактура, като преди това е издадена заповед, с която е определена пределната стойност на дрехите и тяхния вид по категории персонал |
Петя Стойчева |
Уважаема госпожа Стойчева, Разпоредбите на чл. 5, ал.1 и 2 от Наредбата за за безплатното работно и униформено облекло (Приета с ПМС № 10 от 21.01.2011 г., обн., ДВ, бр. 9 от 28.01.2011 г.) установяват, че работното и униформеното облекло е краткотраен актив на предприятието и се отчита като материали по установения ред до момента на предоставянето му на правоимащите работници и служители. Работното и униформеното облекло се изписва на разход в издръжката на предприятието след получаването му от работниците и служителите, като за срока на неговото износване може да се води оперативна (извънсчетоводна) отчетност. Съгласно чл. 8, ал.4 от наредбата не се допуска заменянето на работно и/или униформено облекло с пари. Въпросите свързани с държавна служба и държавната администрация са от компетентността на Дирекция ""Административна и регионална координация"" на Министерски съвет. СС |
Трудово право на Република България |
| 2011-06-13 22:16:00 |
Може ли работодателя да направи допълнително споразумение към трудов договор, в което се забранява да се работи по втори трудов договор в друга фирма от същата сфера на дейност и в рамките на 5 години след напускане на фирмата, да нямаш право да работиш в тази област.Дейността на фирмата е медицински услуги. Длъжна ли съм да подпиша. |
Веселинова |
Уважаема госпожа Веселинова, Изменение на трудовото правоотношение е възможно само по взаимно съгласие Съгласно чл. 119 от Кодекса на труда, трудовото правоотношение може да се изменя с писмено съгласие между страните за определено или неопределено време. Следователно с допълнително споразумение се извършва промяна на сключения трудов договор. Работникът или служителят не е длъжен да подпише предложеното от работодателя допълнително споразумение. Ако считате, че работодателят нарушава трудовото законодателство сигнализирайте съответното териториално поделение на Инспекцията по труда. ЕКБ |
Трудово право на Република България |
| 2011-07-10 04:03:28 |
Здравейте! Длъжен ли е работодателят да осигури предпазни очила на служителите си, работещи с компютри? |
toma_zahariev@abv.bg |
Въпросът Ви е от компетентността на рубрика "Безопасност и здраве при работа". |
Трудово право на Република България |
| 2011-08-21 17:06:58 |
Работя по програма "Нова възможност за заетост в МОБАЛ ВлТърново назначена "Общ работник".Замествам санитарка която работи с опасни материали и за това получава обезщетение .Аз имам ли право на същото , като външен служител? |
Марийка Витанова |
Въпросът Ви е от компетентността на Министерство на здравеопазването. |
Обществено осигуряване |
| 2011-08-31 11:48:15 |
Моля ,отговорете на въпроса ми от 25-ти,който касаеше конфликт на интереси!Благодаря! |
Антоанета Гюзелева |
Срокът за отговор е до един месец от датата на задаване на въпроса и това е видно от правилата. |
Трудово право на Република България |
| 2011-09-10 23:34:42 |
НА КАКАЪВ ГОДИШЕН ОТПУСК ЩЕ ИМАТ ПРАВО КАТО ЛИЦЕ С УВРЕЖДАНИЯ - ЕР НА ТЕЛК? АЗ ИМАХ ДО МОМЕНТА 27 ДНИ ПЛАТЕН ГОДИШЕН ОТПУСК - 22 ДНИ ОСНОВЕН ОТПУСК И 5 ДНИ ЗА НЕНОРМИРАН РАБОТЕН ДЕН. |
ВЕЛИСЛАВА ПОПОВА |
Уважаема госпожа Попова, Отпускът по чл. 319 от Кодекса на труда в размер не по-малко от 26 работни дни се полага на работници и служители, които имат трайно загубена работоспособност 50 и над 50 на сто. Отпускът се ползва само в периода на инвалидизирането установен в експертното решение на ТЕЛК. СС |
Трудово право на Република България |
| 2011-10-13 14:58:48 |
Във връзка с правилното регламентиране на работното време (подходящ режим на труд и почивка) на шофьори, неработещи в автомобилния транспорт, моля да посочите кой нормативен документ следва да се ползваме (Наредба Н- 3/7.04.2009г.,НОРВЛИТДАТ,регламент (ЕО) № 561/2006, КТ или др.) и кога при тях имаме наличие на извънреден труд? |
Цветанка Георгиева |
Въпросът следва да отправите към Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията. МВ/ |
Трудово право на Република България |