| 2010-03-02 16:51:36 |
Не ми достигнаха символите.Уточнявам,че функциите,които изпълнява новоназначения са едентични с функциите,които изпълнявах аз.Благодаря Ви за съдействието,което оказвате. |
Д.Георгева |
Уважаема госпожа Георгиева, В описания от Вас случай имате възможност да се обърнете към съда ако считате, че прекратяването на трудовото Ви правоотношение е неправилно и незаконосъобразно.Давностният срок за предявяване на иска е 2-месечен считано от датата на прекратяването на трудовия договор. Само по съдебен ред можете да защитите претенциите си. СС |
NULL |
| 2017-08-09 16:48:00 |
Къде в законодателството е посочено, че е задължително заявлението за отпуск да е на български език? Mоже ли заявлението за отпуск да се принтира на английски език? |
Диана Василева |
Съгласно чл. 3 от Конституцията на Република България официалният език в републиката е българският. |
|
| 2017-08-31 13:23:46 |
Здравейте, имам служителка, назначена на срочен трудов договор /чл.68, ал.т.1 от КТ/ до 01.11.2017г. Преди изтичането на договора й предстои да излезе в отпуск по майчинство, мога ли с изтичането на срока на договора да прекратя трудовото правоотношение с нея?Попада ли служителката под закрилата на чл.333 от КТ или може да бъде освободена от 01.11? |
Валентина Иванова |
Уважаема госпожо Иванова,
Съгласно чл. 325, ал.1, т.3 от Кодекса на труда (КТ) трудовият договор се прекратява без която и да е от страните да дължи предизвестие с изтичане на уговорения срок. Закрилата при уволнение по чл.333 от КТ се прилага при прекратяване на трудовия договор само на посочените в разпоредбата основания, между които не е чл. 325, ал.1, т.3 от КТ. (СР)
|
|
| 2010-03-19 12:59:09 |
Налага се да променим КИД на работниците във фирмата. Трябва ли да се отрази това в допълнително споразумение към ТД и необходимо ли е да се уведоми НАП и по каккъв начин да стане? |
Ива Петкова |
Уважаема госпожа Петкова, НАРЕДБА № 5 от 29.12.2002 г. за съдържанието и реда за изпращане на уведомлението по чл. 62, ал. 4 от Кодекса на труда урежда задължението и срока за подаване на уведомления до Националната агенция по приходите. Съгласно чл. 3, ал. 1, т. 1 от наредбата, уведомлението съгласно приложение № 1 се изпраща: 1. в тридневен срок от: а) сключване на трудовия договор; б) изменение на трудовия договор, с което се променя длъжността и/или срокът на договора; в) издаване на постановлението по реда на чл. 405а от Кодекса на труда. Съгласно чл. 3, ал. 1, т. 2 от наредбата, уведомлението съгласно приложение № 1 се изпраща в седемдневен срок от прекратяване на трудовия договор; Съгласно чл. 3, ал. 2, уведомление съгласно приложение № 5 се изпраща от работодателя, който приема работниците и служителите, когато неговият ЕИК по регистър БУЛСТАТ е различен от този на предишния работодател, в срок: 1. десет дни след обнародване в "Държавен вестник" на вписването за сливане, вливане, разделяне, отделяне или промяна на правната форма на търговските дружества; 2. десет дни след сключване на договора за отдаване на предприятието или на обособена част от него под наем, аренда или концесия; 3. десет дни след фактическата промяна на работодателя за случаите извън т. 1 и 2. В случай, че имате промяна в трудовото правоотношение /т.е. налице е основанието по чл. 3, ал. 1, т. 1, б.)б / , то съгласно чл. 6, ал. 2 от Наредба № 5, при изпращане на уведомление в случаите на чл. 3, ал. 1, т. 1, буква "б" се попълва ЕИК по БУЛСТАТ на работодателя, ЕГН (ЛНЧ) на работника или служителя, датата и основанието за сключване на трудовия договор, към който се отнася допълнителното споразумение, датата на сключване на допълнителното споразумение и данните за промени в трудовия договор, отнасящи се до длъжността и срока, както и икономическата дейност, в която лицето е заето, съответно кодовете по НКПД и КИД-2008 В случай, че в предприятието няма промяна в трудовото правоотношение не се налага изпращане на уведомления по реда на наредбата. ЕКБ |
NULL |
| 2017-09-27 13:22:12 |
При сумирано изчисляване на работно време, продължителността на работната седмица не може да надвишава 56 часа. Въпроса ми е , има ли ограничение за 1 календарен месец и колко е то ? |
Рейхан Ахмед |
Уважаеми г-н Ахмед,
Съгласно чл. 142, ал. 2 от Кодекса на труда (КТ) работодателят може да установи сумирано изчисляване на работното време - седмично, месечно или за друг календарен период, който не може да бъде повече от 6 месеца. Едновременно с установяването на сумирано изчисляване на работното време по чл. 142, ал. 2 КТ работодателят утвърждава поименни графици за работа за периода, за който е установено сумираното изчисляване (чл. 9а, ал. 1 от Наредба за работното време, почивките и отпуските). Поименните графици се изготвят така, че сборът от работните часове по графика на работника или служителя за периода, за който е установено сумираното изчисляване, трябва да е равен на нормата за продължителност на работното време за съответния период. Максималната продължителност на работна смяна при сумирано изчисляване на работното време може да бъде до 12 часа, като продължителността на работната седмица не може да надвишава 56 часа, а за работниците и служителите с намалено работно време - до 1 час над намаленото им работно време (чл. 142, ал. 4 от КТ). Законодателството не определя максимална продължителност на работата в един календарен месец, но работодателят е длъжен да осигури на работника и служителя непрекъсната междудневна и междуседмична почивка в размер не по-малък от определения в чл. 152 и чл. 153 от КТ. нс
|
|
| 2017-10-18 14:14:20 |
Здравейте,възможно ли е по време на платне отпуск да се използват пари за квалификация.Става въпрос за детска градина на делегиран бюджет |
Вилма Христова |
Уважаема госпожо Христова,
От запитването може да се предположи, че става дума за изплащане на допълнителното трудово възнаграждение за професионално-квалификационна степен по Наредба № 4 за нормиране и заплащане на труда. С оглед на това, за информация следва да се обърнете към Министерство на образованието и науката. КА
|
|
| 2017-11-09 14:52:20 |
Приложим ли е чл.328, ал.1, т.10 от КТ, като основание за прекратяване на трудово правоотношение възникнало след като лицето е придобило право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, но не е упражнило правото си на пенсия?
Първият трудов договор е прекратен на основания чл. 325, ал.1, т.1 от КТ, и е сключен веднага нов със същия работодател. |
Таня Иванова |
Уважаема г-жо Иванова,
Съгласно чл. 328, ал. 1, т. 10 от Кодекса на труда (КТ) работодателят може да прекрати трудовия договор, като отправи писмено предизвестие до работника или служителя в сроковете по чл. 326, ал. 2 КТ при придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст.
Разпоредбата на чл. 328, ал. 1, т. 10 КТ дава правна възможност на работодателя по своя преценка да прекрати трудовия договор „при придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст“ от работника или служителя. Работодателят може, но не е длъжен да се възползва от правото на прекратяване. Ако обаче реши да прекрати трудовия договор на работника или служителя, за да бъде законосъобразно прекратяването, правото на пенсия за осигурителен стаж и възраст следва да е придобито по време на действие на трудовото правоотношение.
С оглед на това, мнението ни е, че в описания от Вас случай чл. 328, ал. 1, т. 10 КТ не е приложим. ЛТ/
|
|
| 2018-01-16 15:18:05 |
Здравейте, искам да напусна работа по чл.327,ал.1 т.2, тъй като работодателя ми бави заплатата с повече от два месеца. Притеснява ме, че в ДС не пише срок в който трябва да получавам заплатата, а е упоменато само: "ежемесечно, еднократно" в предишното ДС имаше срок 31. текуция месец за предходня. В момента на 08.02.18 получавам заплата за 11.2017 |
Александър Димитров |
В чл. 327, ал. 1, т. 2 от Кодекса на труда /КТ/ е предвидено, че работникът или служителят може да прекрати трудовия договор писмено, без предизвестие, когато работодателят забави изплащането на трудовото възнаграждение.
Съгласно разпоредбата на чл. 245, ал.1 от КТ, при добросъвестно изпълнение на трудовите задължения на работника или служителя се гарантира изплащането на трудово възнаграждение в размер 60 на сто от брутното му трудово възнаграждение, но не по-малко от минималната работна заплата за страната.
Разликата до пълния размер на трудовото възнаграждение остава изискуема и се изплаща допълнително заедно с лихва, равна на основния лихвен процент за съответния период - ал. 2 на чл. 245 от КТ.
За да може работникът или служителят да прекрати трудовото си правоотношение на основание чл. 327, т. 2 от КТ, работодателят трябва да е забавил изплащането на цялото трудово възнаграждение, а не само на част от него. Прекратяването на трудовия договор на основание чл. 327, т. 2 от КТ настъпва от момента на получаването на писменото изявление за прекратяването на договора /чл. 335, ал. 2, т. 3 от КТ/.МВ/
|
|
| 2018-02-21 13:55:17 |
Здравейте, служител работещ в държавна администрация - 8ч., на когото не се изплаща възнаграждение за проф. опит може ли при започване на работа по втори трудов договор при друг работодател - 4 часа да получава съответното възнаграждение? |
Цветомира Цолова |
Съгласно чл. 12, ал. 1 от Наредбата за структурата и организацията на работната заплата /НСОРЗ/, за придобит трудов стаж и професионален опит на работниците и служителите се заплаща допълнително месечно възнаграждение в процент върху основната работна заплата, определена с индивидуалния трудов договор. В чл. 12, ал. 4, т. 1 от НСОРЗ е предвидено, че работодателят е длъжен при определяне продължителността на трудовия стаж и професионалния опит, с оглед определяне на правото и размера на допълнителното възнаграждение да отчете и трудовия стаж на работника или служителя, придобит в друго предприятие на същата, сходна или със същия характер работа, длъжност или професия. Условията, при които се зачита сходният характер на работата, длъжността или професията по ал. 4, се определят с колективен трудов договор на браншово равнище или с вътрешните правила за работната заплата в предприятието – ал. 5 на чл. 12 от наредбата. Мнението ни е, че ако по трудовия договор за допълнителен труд е предвидено изплащане на допълнително трудово възнаграждение за трудов стаж и професионален опит, работникът/ служителят има право на това допълнително месечно възнаграждение. МВ/ |
|
| 2018-03-16 13:37:42 |
Получих вчера отговор от Вас на моя въпрос, но МОЛЯ ВИ, отговорете ми ЯСНО с ДА или НЕ: когато съм в отпуск по чл.163 и чл. 164 от КТ, а през това време се е увеличила осн. ми заплата, и веднага ползвам платен год. отпуск без да съм се връщала на работа, ТРЯБВА ли да ми се изплати добавка съгл. чл. 21, ал. 2 от НСОРЗ, изчислена с % на увеличение? |
Албена Кирилова |
В чл.177 от Кодекса на труда /КТ/ е предвидено, че за времето на платения годишен отпуск работодателят заплаща на работника или служителя възнаграждение, което се изчислява от начисленото при същия работодател среднодневно брутно трудово възнаграждение за последния календарен месец, предхождащ ползването на отпуска, през който работникът или служителят е отработил най-малко 10 работни дни. В чл. 21, ал. 2 от Наредбата за структурата и организацията на работната заплата /НСОРЗ/ е предвидено, че когато по силата на нормативен акт на Министерския съвет, колективен трудов договор или вътрешен акт на работодателя от определена дата са увеличени работните заплати, но работникът или служителят към тази дата или след нея е бил в платен отпуск, поради което увеличението не се е отразило в базата, от която се изчислява възнаграждението за платен отпуск по реда на чл. 177 от Кодекса на труда, към възнаграждението за отпуска се заплаща добавка, изчислена с процента на увеличение на новото и предишното брутно трудово възнаграждение, определени по трудовото правоотношение. Смисълът на цитираната разпоредба е да "компенсира" работниците и служителите, които поради ползването на платен годишен отпуск не получават увеличената си работна заплата, която биха получили ако не ползваха отпуск. В изложения в запитването случай мнението ни е, че към възнаграждението за отпуска, определено съгласно чл. 177 КТ следва да се изплати добавка, изчислена с процента на увеличение на новото и предишното брутно трудово възнаграждение. МВ/ |
|