Дата на Въпроса Въпрос Подател Отговор
2012-07-30 23:48:21 В кой случаи гражданският договор би следвало да се зачете като трудов стаж? Николай Димитров Времето, през което лицата полагат труд по граждански договор, не се зачита за трудов стаж. КС Трудово право на Република България
2012-08-21 13:11:51 На 12.08.2012г. прекратих ТД на основание чл. 327 ал.1 т.2 от КТ. Към този момент все още не съм получила заплатите за м. юли и август, както и обезщетението в размер на 1 брутно трудово възнаграждение. В какъв срок трябва да ми бъдат изплатени двете заплати и обезщетението. Кога ще имам право да заведа дело и колко време се проточват такива дела? Надежда Стоименова При неизплатени от работодателя Ви дължими парични обезщетения и/или неизплатени трудови възнаграждения, следва в 3-годишен срок от датата на прекратяване на трудовия договор, съответно от датата, на която е трябвало да Ви се изплати трудовото възнаграждение, да предявите съдебен иск пред съответния съд за присъждане на дължимите суми - чл. 358, ал. 1, т. 3 от Кодекса на труда. КС Трудово право на Република България
2012-09-12 16:22:07 Здравейте, нужно ли е съгласие на работодателя за ползване на платен отпуск в размер на 30 дни, за държавни изпити, по смисъла на чл.169, ал.3 от Кодекса на труда? Благодаря! Петър Роглев Уважаеми господин Роглев, Съгласно чл. 169, ал. 3 от КТ учащите се по ал. 1 ( учащите в средно или висше учебно заведение без откъсване от производството) имат право еднократно и на платен отпуск от 30 работни дни за подготовка и явяване на зрелостен или държавен изпит, включително и за подготовка и защита на дипломна работа, дипломен проект или дисертация. Съгласно чл. 52 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските, съгласието на работодателя по чл. 169, 170 и 171 КТ се дава в писмена форма за всеки отделен случай. Това означава, че при ползване на отпуск по чл. 169, ал. 3 от Кодекса на труда е задължително работодателят да даде писмено съгласие. В чл. 171, ал. 2 от КТ е предвидено, че когато съгласие на работодателя не е дадено, работникът или служителят, който учи в средно или във висше училище без откъсване от производството, има право на неплатен отпуск в размерите по ал. 1, намалени наполовина.Този неплатен отпуск се признава за трудов стаж - ал.3 на чл.171 от КТ. ЕКБ Трудово право на Република България
2012-09-22 13:12:29 Времето, през което лицето е отбивало военна служба или е било регистрирано на Бюрото по труда като безработен зачита ли се за трудов стаж, по който се заплаща прослужено време за учители? Благодаря Ви! Ирина Вътева Уважаема госпожа Вътева, Съгласно чл. 12, ал. 4, т. 1 от Наредбата за структурата и организацията на работната заплата /НСОРЗ/, при определяне продължителността на трудовия стаж и професионалния опит с оглед правото и размера на допълнителното трудово възнаграждение, работодателят следва да отчете и трудовия стаж на работника или служителя, придобит в друго предприятие на същата, сходна или със същия характер работа, длъжност или професия. Условията, при които се зачита сходният характер на работата, длъжността или професията, се определят с колективен трудов договор на браншово равнище или с вътрешните правила за работната заплата в предприятието /чл.12 ал. 5 от НСОРЗ/.При определяне на условията по чл. 12, ал. 5 от НСОРЗ няма пречка в колективен трудов договор или с вътрешните правила за работната заплата да се договори или определи, придобитият в друго предприятие трудов стаж да се зачете изцяло за трудов стаж и професионален опит по смисъла на НСОРЗ, ако той е придобит по трудово правоотношение или на държавна служба. Времето, прекарано в редовна военна служба, не се е зачитало за трудов стаж и по силата на отменената НДДТВ, поради което не може да бъде отчитано при определянето на допълнителното трудово възнаграждение за придобит трудов стаж и професионален опит от влизането в сила на НСОРЗ - 1 юли 2007 г.Съгласно разпоредбата на чл. 354, т. 7 от Кодекса на труда, за трудов стаж се признава и времето, през което не е съществувало трудово правоотношение, когато работникът или служителят е останал без работа и е получавал обезщетения за безработица.Тъй като трудовият стаж по чл. 354, т. 7 от КТ се признава като време, през което не е съществувало трудово правоотношение, признатият на това основание трудов стаж не би могъл да участва при формирането на допълнителното трудово възнаграждение за придобит трудов стаж и професионален опит, изплащано от работодателя, с когото са страни по трудово правоотношение. ЕКБ Трудово право на Република България
2012-10-15 10:31:05 Зададох въпрос на 26.09.2012г и все още нямам отговор. Ще съм ви много благодарна ако ми отговорите. Ирина Петрова В ПРАВИЛАТА кърм рубриките е посочен срокът за отговор. Трудово право на Република България
2012-11-02 18:42:00 Прекратено е трудовото правоотношение на лице на основание Чл. 328 ал. 1 т. 2. Лицето един месец след прекратяване на правоотношението не започва работа. Същия обаче не се явява след изтичане на месеца, за да покаже трудовата си книжка, че не е започнало работа при друг работодател. Следва ли да изпратим писмо на лицето по пощата и да го поканим. Живко Димитров Обезщетението по чл. 222, ал. 1 от КТ се изплаща след изтичане на месеца и представяне от лицето на трудовата книжка, от която работодателят да направи констатация, че същото през този период не е работило при друг работодател. Изплащането на посоченото обезщетение се извършва въз основа на издадена от работодателя заповед. От горното следва, че работодателят не е длъжен, но няма пречка да покани лицето да представи трудовата си книжка. МВ/ Трудово право на Република България
2012-11-28 20:34:06 По щатно разписание за счетоводител са определени 1.5 щатни бройки(назначени са двама човека). Щата се съкращава на 1 щатна бройка. Законно ли е да бъде съкратен този, който заема цяла щатна бройка и другият служител(с по-висока квалификация и работещ по добре, за което работодателя има доказателства) да бъде преназначен на цяла щатна бройка. Кирил Игнатов Съгласно чл. 329 от Кодекса на труда, при закриване на част от предприятието, както и при съкращаване в щата или намаляване на обема на работата, работодателят има право на подбор и може в интерес на производството или службата да уволни работници и служители, длъжностите на които не се съкращават, за да останат на работа тези, които имат по-висока квалификация и работят по-добре. Както е видно от разпоредбата, единствените критерии при извършване на подбор от работодателя са квалификацията на работника или служителя и качеството на извършваната от него работа. Трудово-правен спор във връзка с прекратяване на трудов договор се решава от съответния съд. Срокът за предявяване на иска е 2-месечен, считано от прекратяването. КС Трудово право на Република България
2012-12-07 15:42:45 Прибавя ли се зачетения трудовия стаж придобит по втори трудов договор, описан във втора трудова книжка към стажа по основния трудов договор? Ако се прибавя на какво основание се прави. Диляна Димитрова Уважаема госпожа Димитрова, Работникът или служителят следва да има само една трудова книжка, може и с продължения, в която се вписва трудовия стаж по основното трудово правоотношение (основен трудов договор). За стажа придобит по втори или повече допълнителни трудови договори се издава УП3. Съгласно чл. 355, ал.5 от Кодекса на труда(КТ) по този кодекс за трудов стаж не се признава времето в повече от действително изслуженото по трудово правоотношение, което се признава за пенсия, както и времето в повече при превръщане на труда от една категория в друга при пенсиониране на работника или служителя. От тази разпоредба следва, че на работника или служителя не се признава повече трудов стаж, т.е. „не се прибавя” за права по КТ. Трудовия/осигурителен стаж в повече по втория трудов договор ще послужи при упражняване на правото на пенсия. СС Трудово право на Република България
2013-01-04 09:12:12 Здравейте!Работя в МВР,което стана правоприемник на Мин.на бедствията и бяхме преназначени по чл.123 от КТ.Навърших 60г.и подадох документи за пенсиониране-имам 10г.общ стаж в двете ведомства ,но ще ми изплатят 2 заплати.Какви документи са необходими и как се процедира за завеждане на трудово-правно дело в съда?Благодаря Ви! Марин Николов В.Търново От изложеното е видно, работите в МВР, което е станало правоприемник на Мин. на бедствията и сте били преназначени по на чл. 123 от КТ. Съгласно чл. 222, ал.3 от КТ, при прекратяване на трудовото правоотношение, след като работникът или служителят е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, независимо от основанието за прекратяването, той има право на обезщетение от работодателя в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 2 месеца, а ако е работил при същия работодател през последните 10 години от трудовия му стаж - на обезщетение в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 6 месеца. В случаите, когато трудовото правоотношение на работника или служителя е уредено по реда на чл. 123 от КТ, трудовият договор не се прекратява, той остава във вида и при условията преди промяната. Поради това правата по трудовото правоотношение на лицето се запазват, включително и правото по чл. 222, ал. 3 от КТ за изплащане на шест брутни заплати. По отношение на необходимите документи за предявяване на иск пред съда, следва да се обърнете към адвокат. МВ/ Трудово право на Република България
2013-01-11 12:45:48 Здравейте!На 54г съм.Напуснах работа,поради болест.Сега ще минавам телк.Въпроса ми е работодателят ми не трябва ли да ми плати 6 заплати или изобщо някакво парично обезщетение? Elena T. В чл.222, ал.2 от КТ е предвидено, че при прекратяване на трудовото правоотношение поради болест (чл. 325, т. 9 и чл. 327, т. 1) работникът или служителят има право на обезщетение от работодателя в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 2 месеца, ако има най-малко 5 години трудов стаж и през последните 5 години трудов стаж не е получил обезщетение на същото основание. В случай, че трудовият Ви договор е прекратен на някое от посочените в разпоредбата основания, би следвало да се приеме, че имате право на обезщетение от 2 брутни заплати, ако имате най-малко 5 години трудов стаж. Съгласно чл.222, ал.3 от КТ, при прекратяване на трудовото правоотношение, след като работникът или служителят е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, независимо от основанието за прекратяването, той има право на обезщетение от работодателя в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 2 месеца, а ако е работил при същия работодател през последните 10 години от трудовия му стаж - на обезщетение в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 6 месеца.Обезщетение по тази алинея може да се изплаща само веднъж. Както е видно от разпоредбата,условие за изплащане на обезщетение от 2 брутни заплати е към момента на прекратяване на трудовия договор работникът или служителят да е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст. Обезщетение от шест брутни заплати се изплаща от работодателя ако лицето през последните 10 години от трудовия му стаж е работило при същия работодател. В случай, че работникът или служителят към момента на прекратяване на трудовото му правоотношение поради болест е придобил и право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, той ще има право и на двете обезщетения, предвидени в ал.2 и ал.3 на чл.222 от КТ. МВ/ Социални помощи
Страница 6050 of 6864