Дата на Въпроса Въпрос Подател Отговор
2010-11-19 15:04:46 Назначена съм на ТД по чл.67 във връзка с чл.70 КТ - срокът на изпитване е 6 месеца и не е изтекъл.Бременна съм и съм представила болничен на работодателя. Може ли до изтичане на изпитателния срок да бъда освободена от длъжност Габриела Тодорова Разпоредбата на чл. 71, ал. 1 от Кодекса на труда предвижда, че до изтичане на срока за изпитване страната, в чиято полза е уговорен, може да прекрати договора без предизвестие. Ако срокът за изпитване по трудовия Ви договор е уговорен в полза на работодателя, последният има право да го прекрати без предизвестие по всяко време до изтичане на изпитателния срок. Основанието за прекратяване на трудовото правоотношение по чл. 71, ал.1 КТ не е предвидено в чл. 333 КТ, който урежда предварителната закрила при уволнение на бременна работничка или служителка, поради което не може да се ползвате от тази закрила. КС NULL
2010-12-09 18:20:29 От двата Ваши отговора 2.12 и от 6.12.2010 г. не става ясно как се разрешава казуса ми. В тях цитирате членовете от КТ, но не давате отговор на моя въпрос- "неизползван отпуск за текущата година, поради болнични, прехвърля ли се целият за следващата календарна година?" Пенка Петрова В чл. 176, ал. 2 от КТ е предвидено, че ползването на платения годишен отпуск може да се отложи и когато през календарната година, за която се отнася, работникът или служителят не е имал възможност да го ползва изцяло или отчасти поради ползване на отпуск за временна неработоспособност, за бременност, раждане и осиновяване или за отглеждане на малко дете. В този случай платеният годишен отпуск се ползва наведнъж в календарната година, в която е отпаднала причината за неползването му. В случай че причината е отпаднала през м. септември, платеният годишен отпуск следва да ползвате след отпадане на тази причина, т. е през 2010г. Както вече Ви уведомихме, няма пречка този отпуск да се ползва през учебно време. МВ/ NULL
2010-12-17 11:50:28 Роди ми се дете и съгл. чл 163, ал 7 от КТ и Чл. 45а от Наредбата за раб. време и отпуските поисках от работодателя да ползвам 12 дена отпуск при раждане на дете от "деня посочен в заявлението". Отпуската беше отказана с мотива, че следва да се ползва от деня на изписване на детето родилното. Моля за разяснение кое има приоритет - КТ или Наредбата Иван Шиткарски Съгласно разпоредбата на чл. 163, ал. 7 от Кодекса на труда /КТ/ когато майката и бащата се намират в брак или живеят в едно домакинство, бащата има право на 15-дневен отпуск при раждане на дете от датата на изписване на детето от лечебното заведение. Съгласно разпоредбата на чл. 45а, ал. 1 и 2 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските, отпускът при раждане на дете по чл. 163, ал. 7 КТ се ползва въз основа на писмено заявление на бащата. Към заявлението се прилагат копие от акт за сключен граждански брак или декларация от бащата и майката, че бащата е припознал детето и те живеят в едно домакинство, както и документ от лечебното заведение, удостоверяващ датата на изписване на детето. Предприятието е длъжно да разреши отпуска от деня, посочен в заявлението. Ако бащата няма право на този отпуск, предприятието е длъжно да го уведоми за това незабавно, като мотивира отказа си. Отпускът се заявява и ползва в календарни дни. Видно от цитираните законови разпоредби, задължението на бащата е да ползва този отпуск от датата на изписване на детето от лечебното заведение и тази дата да посочи в заявлението. Предвид на това, няма противоречие в законодателството. Следва да се има предвид, че този отпуск може да се ползва само в рамките на 15-те календарни дни и не може да се отлага за по-късен период. КС NULL
2011-01-31 22:39:25 Какво става с Химко-Враца.Защо не е в списъка на некоректните платци.Та той дължи толкова много пари на работниците и служителите.Няма ли да се потърси отговорност на несменяемият Андрей Семерджиев за това , че не изплаща дължимите заплати от години назад.Политически ли е този завод.?На улицата отидоха 2600 човека.Кой трябва да носи отговорност ? Николай Пирдопски Въпросът Ви е от компетентността на Главна инспекция по труда. NULL
2011-02-21 13:03:21 В момента съм в отпуск по майчинство до септември 2011г.Работя на срочен трудов договор, а съм висококвалифицирана.В училището, в което работя са назначени нови учители с по-ниска квалификация и стаж на безсрочни договори. Ако договорът ми не бъде продължен ще имам ли право да си потърся правата? Петрова В разпоредбата на чл. 325, т. 3 от Кодекса на труда /КТ/ е предвидено, че трудовият договор се прекратява, без която и да е от страните да дължи предизвестие с изтичане на уговорения срок. При прекратяване на срочен трудов договор, предварителната закрила при уволнение /вкл. и на майки с деца до 3 години/, предвидена в чл. 333 КТ, не намира приложение. КС NULL
2011-03-09 09:44:11 Може ли да се измени безсрочен трудов договор с допълнително споразумение без за се връчи длъжностна характеристика, а длъжността на която се назначава лицето да не фигурира в щатната структура на предприятието? Ива Пещенска Уважаема госпожа Пещенска, Всяко изменение на трудовото правоотношение следва да се извършва съгласно изискванията на Кодекса на труда. Освен това на основание чл. 66, ал.5 от Кодекса на труда при всяко изменение на трудовото правоотношение работодателят е длъжен при първа възможност или най-късно до един месец след влизането в сила на изменението да предостави на работника или служителя необходимата писмена информация, съдържаща данни за извършените промени. Ако считате, че работодателя нарушава трудовото законодателство можете да сигнализирате инспекцията по труда по седалището на предприятието. СС Трудово право на Република България
2011-04-16 10:35:35 На какво разстояние от местоработата си трябва да си отдалечен, за да ти се полагат командировъчни? Виолета Янчева Уважаема госпожа Янчева, Разпоредбата на чл. 121, ал.1 от Кодекса на труда (КТ) предвижда, че когато нуждите на предприятието налагат, работодателят може да командирова работника или служителя за изпълнение на трудовите задължения извън мястото на постоянната му работа, но за не повече от 30 календарни дни без прекъсване. Командироване за срок, по-дълъг от 30 календарни дни, се извършва с писмено съгласие на работника или служителя(ал.2). Видно от посочената разпоредба командировката е за изпълнение на трудовите задължения на работника или служителя извън мястото на постоянната му работа. Съгласно чл. 19, ал.1 от НКС, на командирования, когато остава да нощува в мястото на командировката, се заплащат дневни пари в размер 20 лв. за всеки ден от командировката. На командирования, който изпълнява служебните си задължения през по-голямата част от работното време в друго населено място без нощуване, се изплащат дневни пари в размер 50 на сто от размера по ал. 1. Командировките се осъществяват въз основа на предварително издадена писмена заповед от командироващият, който определя условията на командировката. Преценката относно времето, което е необходимо за пътуване и за извършване на възложената задача е на командироващият. Съгласно ал.2 на чл. 19 НКС на командирования, който изпълнява служебните си задължения през по-голямата част от работното време в друго населено място без нощуване, се изплащат дневни пари в размер 50 на сто от размера по ал. 1. От казаното до тук следва, че командироващият следва точно и ясно да определи с командировъчната заповед времетраенето на командировката през деня, от което ще следва и правото на работника или служителя на дневни пари. СС Трудово право на Република България
2011-04-30 22:17:04 имат ли право общините като първостепенен разпоредител на бюджетни средства да пренасочат средства-икономии от фонд работна заплата/при това тези икономии са от минали години/за други цели,например ремонти,обзавеждане,лаптопи и др.,вместо да се раздадът на служителите..../та тези пари ибез това са натрупвани с годините,без да се даватпо предназначение. Кика Ванчева Моля да уточните въпроса си. Трудово право на Република България
2011-05-11 21:37:01 след изтичането на изпитателния срок по чл.70,ал.1 от КТ трудовия договор се превръща в безсрочен договор, поради което не е е ли в противоречие да се сключва договор по чл.70 от КТ във връзка с чл.68 от КТ, които договор е срочен по своя характер ива николова Уважаема госпожо Николова Съгласно чл.70,ал.1 от КТ Когато работата изисква да се провери годността на работника или служителя да я изпълнява, окончателното приемане на работа може да се предшествува от договор със срок за изпитване до 6 месеца. Такъв договор може да се сключи и когато работникът или служителят желае да провери дали работата е подходяща за него.От горният текст става ясно защо не е в противоречие да се сключва договор по чл.70 във връзка с чл.68 от Кодекса на труда.Съгласно чл.71,ал.1 от КТ до изтичане на срока за изпитване страната, в чиято полза е уговорен, може да прекрати договора без предизвестие.Следва да имате предвид,че срокът за изпитване не е срок на договора.Според чл.67 от КТ трудовият договор може да бъде сключен за неопределено време и като срочен трудов договор.След изтичане на срока за изпитване,остава да действа срокът на договора.ИД Трудово право на Република България
2011-05-26 16:27:35 Здравейте, въпросът ми касае попълването на трудова книжка за отминал период, когато за този период липсват докумемти в личното дело на служителя и данни във ведомостите за заплати. Нашето предприятие е училище. Ще Ви представя във възможно най-стегнат хронологичен вид информацията, с която разполагаме. 1. Служителят постъпва на работа при нас на 01.09.1982 г. с трудов договр (ТД). 2. Без да има прекратяване на ТД при нас, служителят сключва друг ТД с Министерство на образованието за пер. 01.09.1991 – 31.08.1995 г. на основание чл. 68 т. 1 от КТ; чл. 7, ал. 3 и във връзка с чл. 30 и чл. 44 ал. 1 от Наредбата за трудово-правното положение на задграничните служители, утвърдена с ПМС 60/1980 г. и заманива да работи в гр. Братислава, Словакия. 3. Служителят твърди, че през периода на престоя си в чужбина (пет години), в училището е бил в неплатен отпуск, за което при нас няма никакви документи (молби, заповеди) нито името му съществува във ведомостите за заплати за целия посочен период. 4. Служителят сключва нов ТД с Министерство на образованието за периода 01.09.1995 – 31.08.1999 г. на основ. Чл. 68, т. 1 от КТ и във връзка с Наредбата за трудовите и осигурителните отношения на служителите в дипломатическите представителства и консулските представителства на РБ приета с ПМС 98/1993 г. и Решение 278/1994 г.на МС и служителят продължавада си работи в чужбина. 5. За периода на втория ТД с Министерството служителят също твърди че в Училището е бил в неплатен отпуск. 6. Относно неплатените отпуски за периода на втория ТД (за 3 год.), при нас има следната информация по документи: - Заповед за неплатен отпуск на основ. чл. 160 т КТ за пер. 01.09.1996 – 31.08.1997 г. - Заповед за неплатен отпуск на основ. чл. 160 т КТ за пер. 01.09.1995 – 31.08.1996 г. - Заповед за прекратяване на неплатен отпуск считано от 31.08.1999 г. - Служителят не е включван във ведомостите за заплати и данни за него няма в тях. 7. Издадено е УП-30 за удостоверяване на трудов стаж от Министерство на образованието за пеиода 01.09.1991 – 31.08.1999 г. (т.е за целия период – 8 г. за положения труд в чужбина) 8. На 01.09.1999 г. служителят се завръща на работа в Училището и името му и възнагрежденията му са включени в ъв ведомостите. 9. Считано от 02.10.2006 г. трудовото му правоотношение при нас е прекратено със заповед. Моля да ми отговорите на следните въпроси: 1. Как трябва да се посочи периода на положения труд в чужбина в ТК в училището? 2. Трябва ли да му се признаят до 30 работни дни трудов стаж за всяка кал. година, за която има документи, удостоверяващи ползването на неплатен отпуск? 3. Какво и как се посочва в трудовата книжка, когато липсват данни за даден период? 4. Правилно ли е тълкуванието ми на цитираните по-горе наредби, че преди сключването на първия договор с Министерството е трябвало да има прекратяване на ТД в Училището, а за завръщането му отново на работа при нас е трябвало да се сключи нов трудов договор? Диана Гроздева Уважаема госпожа Гроздева, От запитването става ясно, че въпросното лице трудовата книжка не е била оформяна по установения в закона ред. Вие можете да вписвате в трудовата книжка само данни установени с оригинални документи от трудовото досие на лицето. От разплащателните ведомости следва да издадете УП3. За периодите, в които няма данни и не можете да издадете съответните документи лицето следва да доказва трудовият си стаж по реда на ЗАКОН за установяване на трудов и осигурителен стаж по съдебен ред (Обн., ДВ, бр. 26 от 29.03.2011 г.) За периодите на неплатен отпуск, за които имате документи следва да признаете за всяка календарна година по 30 работни дни трудов стаж(чл. 160, ал.3 от Кодекса на труда СС Трудово право на Република България
Страница 6070 of 6864