Дата на Въпроса Въпрос Подател Отговор
2011-06-06 13:54:40 Може ли работодателят еднолично да разпореди да изляза в неплатен отпуск и по кой член от КТ? Елена Василева Уважаема г-жо Василева, С измененията в Кодекса на труда (обн.,ДВ, 58 от 2010 г., в сила от 30.07.2010 г.) е предвидено при определени условия право на работодателя да предоставя едностранно на работника/служителя и без негово съгласие неплатен отпуск. Съгласно § 3д, ал. 1 от Преходните разпоредби на КТ до 31 декември 2010 г. при намаляване обема на работата работодателят може да предостави неплатен отпуск на работника или служителя и без негово съгласие в размер до 60 работни дни през календарната година, при условие че по времето на неплатения отпуск се ползват мерки за запазване на заетост, финансирани от републиканския бюджет и/или Оперативната програма "Развитие на човешките ресурси", и че преди това е било въведено непълно работно време по чл. 138а, ал. 1 и § 3б, ал. 1 и през този период са ползвани мерки за запазване на заетост, финансирани от републиканския бюджет и/или Оперативната програма "Развитие на човешките ресурси". Възможността работодателят да предоставя едностранно на работника/служителя и без негово съгласие неплатен отпуск съществуваше до 31 декември 2010 г. Следва да се има предвид, че съгласно чл. 160, ал. 1 от Кодекса на труда (КТ) неплатеният отпуск се разрешава от работодателя по искане на работника или служителя. Това означава, че работникът или служителят може да ползва неплатен отпуск само ако е поискал да го ползва (подал е молба) и работодателят му е разрешил ползването в размера, посочен в молбата. Ако работодателят не спазва трудовото законодателство, може да се обърнете към инспекцията по труда, която осъществява контрола за спазването му. ЛТ/ Трудово право на Република България
2011-06-15 15:26:58 какви документи трябва да изисквам от работодателят ми да ми издаде при напускане.последно бях в майчинство и ползвах неплатен отпуск за гледане на дете камелия тодорова Уважаема госпожа Тодорова, Разпоредбата на чл. 128а, ал.1 КТ установява, че по писмено искане на работника или служителя работодателят е длъжен да му издаде и предостави необходимите документи, удостоверяващи факти, свързани с трудовото правоотношение, в 14-дневен срок от искането. СС Трудово право на Република България
2011-06-23 14:45:44 Здравейте искам да Ви попитам когато майчинството е оформено в трудовата книжка с печат, т.е лицето е било в трудови правоотношения да го зачитам ли за клас към основното и месечно възнаграждение? Благодаря предварително! С. Михайлова Уважаема госпожа Михайлова, Когато майката работи по трудово правоотношение, времето през което ползва отпуски за бременност и раждане (чл. 163, ал.1 КТ) и отпуска за гледане на малко дете (чл. 164, ал.1 КТ), времето се зачита за трудов стаж по чл. 352 от Кодекса на труда. Този трудов стаж се включва при определяне правото на допълнително трудово възнаграждение по чл. 12 от Наредбата за структурата и организацията на работната заплата. СС Трудово право на Република България
2011-08-02 14:17:31 Господин Мирославов, в предприятието ни предстои прекратяване на трудови договори по чл.328, ал.1, т.2 от КТ. Някои от работниците, които ще бъдат уволнени имат експертни решения от ТЕЛК. Как да бъде спазен реда, описан в Наредба №5 от 20.02.1987г., след като те вече имат експертни решения? Трябва ли да се иска и изчака мнението на ТЕЛК и тогава да Мария Богданова Уважаема госпожа Богданова, Независимо, че работниците и служителите имат експертни решения на ТЕЛК процедурата установена в Наредба № 5 от 187 г. следва да се спази от работодателя. Съгласно чл. 3 от наредбата предприятието представя получените медицински документи по чл. 2 пред съответната трудово-експертна лекарска комисия (ТЕЛК) за мнение, включително и при наличие на експертно решение на ТЕЛК. Разрешението от инспекцията по труда се иска след като се получи мнението на ТЕЛК. СС Трудово право на Република България
2011-08-12 13:35:00 Съгласно чл. 160, ал. 3 КТ, лицата, назначени по ТД имат право в рамките на 1 календарна година до 30 раб. дни право на неплатен отпуск, зачитащ се тр.стаж. Съгласно кои актове на МС или отделен закон се разрешава непл. отпуск над 30 дни да се признава за тр.стаж. Людмила Боянова Напр. в чл. 77 от Закона за дипломатическата служба е предвидено, че времето на ползване на неплатен отпуск от лицата по ал. 1 се признава за трудов или служебен стаж. МВ/ Трудово право на Република България
2011-08-23 22:17:38 Служител съм в администрация. От 19.08.2011 г. съм назначена в Общинска избирателна комисия. Съгласно Изборния кодекс лицата, включени в състава на избирателните комисии, се освобождават от служебните им задължения за времето, необходимо за работата им в съответната комисия. За това време те ползват неплатен служебен отпуск, който се зачита за стаж по специалността, или по тяхно искане - полагащия им се платен годишен отпуск. Означава ли това, че мога да отсъствам от работа само когато имам ангажименти в комисията, т. е. в определени дни от седмицата или трябва да съм в отпуск през целия период до изборния ден? Михайлова Уважаема госпожа Михайлова, Въпросите свързани с държавната и общинска администрация и държавните служители са от компетентността на отдел ""Административна и регионална координация"" на Министерския съвет. По прилагането на Изборния кодекс следва да се обърнете към ЦИК. СС Трудово право на Република България
2011-10-17 11:10:47 Служител ползва отпуск на основание чл.163,ал.7 от КТ - 15 календарни дни и с това нарушава графика остават му да ползва 15 дни платен годишен отпуск в графика обаче се появява разминаване и застъпване с други служители колко дни да ползва и колко може да прехвърли за 2012 г. пише ли се молба от служителя за прехвърляне на отпуска има ли образец ВИКТОР ВИКТОРОВ Уважаеми г-н Викторов, Съгласно чл. 173, ал. 3 от КТ, в случай че в периода, посочен в графика, работникът или служителят се намира в друг отпуск, той може да ползва полагащия му се платен годишен отпуск по друго време в рамките на същата календарна година. Отлагане на ползването за следващата календарна година може да се осъществи съгласно чл. 176, ал. 2 от КТ, в размер не повече от 10 работни дни (чл. 176, ал. 2 от КТ). ЛТ/ Трудово право на Република България
2011-11-18 14:23:23 При промяна в длъжностната характеристика на изискванията за образование и владеене на чужд език, когато служителят не отговаря на новите изисквания, каква е процедурата-как следва да бъде освободен, и има ли право той да откаже да приеме тези промени /не се сменя никаква характеристика на извършваната от него работа/. Деница Владимирова Уважаема г-жо Владимирова, Работодателят има право да прекрати трудовия договор с предизвестие на основанията по чл. 328, ал. 1, т. 6 или т. 11 от КТ при наличие на следните условия: - по т. 6 – когато работникът или служителят не притежава необходимото образование или професионална квалификация за изпълняваната работа. Настъпилите промени в образователните или професионални изисквания обикновено произтичат от нормативен акт, щатното разписание на работодателя и длъжностната характеристика. Те се изразяват в определена степен, вид или специалност завършено образование, правоспособност и др., компютърна грамотност, владеене на чужд език и др. - по т. 11 – при промяна на изискванията за изпълнение на длъжността, ако работникът или служителят не отговаря на тях. Изискванията по тази точка са различни от необходимото образование или професионална квалификация по т. 6. Такива изисквания могат да бъдат: за притежаване на повече трудов стаж и др. Включването на новите изисквания обикновено става с промяна на длъжностната характеристика, която се утвърждава от работодателя. Следва да имате предвид, че преценката дали и на какво правно основание да бъде прекратено конкретно трудово правоотношение принадлежи на работодателя. Използването на извършвани промени в длъжностната характеристика, които целят само търсенето на начин работодателят да се освободи от даден работник или служител, може да се окаже злоупотреба с правото му да прави промени в длъжностната характеристика, което е недопустимо. В този смисъл е и съдебната практика. ЛТ/ Трудово право на Република България
2011-11-25 14:04:01 Налага се да сключа трудов договор по чл.68 ал.1 т.3 от КТ за заместване на отсъстващ служител с по-дълъг срок. Имам ли право да сключа такъв договор със срок за изпитване. А.Димитрова Уважаема г-жо Димитрова, Трудов договор по чл. 68, ал. 1, т. 3 от КТ може да бъде сключен във връзка с чл. 70, ал. 1 от КТ - със крок за изпитване до 6 м. ЛТ/ Трудово право на Република България
2011-12-12 19:51:45 Имам не използвани отпуски за 2008,09,010 и цялата за 2011-какво ще стане с отпускът ми за 08,09 година,при положение ,че не съм ги ползвала,защото няма кой да ме замести.Работодателят ми казва,че счетоводителят ще напише молба за отлагане,която аз ще подпиша и дефакто няма да загубя нито ден...Вярно ли е това при положение че по чл 176 ал.1 от КТ давността е до 2 години?Значи ли това,че оставащите ми дни от 2008,2009 години вече са изгубени поради давност? Марина Петрова Уважаема г-жо Петрова, Отпуските до 1.01.2010 г., т.н. “стари отпуски”, могат да се ползват до прекратяване на трудовото правоотношение. Правото на ползването им не се погасява по давност. Следователно няма как да “загубите” отпуска от 2008 и 2009 г. Съгласно § 3ж от ПЗРКТ неизползваният платен годишен отпуск или част от него за 2010 г., включително и отложеният по реда на чл. 176, ал. 1, може да се ползва до 31 декември 2012 г. Според чл. 176а, ал. 1 от КТ, когато платеният годишен отпуск или част от него не е ползван до изтичане на две години от края на годината, за която се полага, независимо от причините за това, правото на ползването му се погасява по давност. Давностният срок за отпуска за 2011 г. изтича на 31.12.2013 г. ЛТ/ Трудово право на Република България
Страница 6071 of 6864