| 2015-01-28 13:41:16 |
Привет, искам да попитам от кой момент се дължи обезщетение по чл. 222 от КТ, тъй като на моя близка трудовото й правоотношение е прекратено още октомври 2014 г. ,но работодателят отказва да изплати полагащите й се 6 заплати преди да му бъде предоставено пенсионното решение,а от НОИ се бавят. Благодаря |
Петя Георгиева |
В чл. 222, ал. 3 от Кодекса на труда (КТ) е предвидено, че при прекратяване на трудовото правоотношение, след като работникът или служителят е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, независимо от основанието за прекратяването, той има право на обезщетение от работодателя в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 2 месеца, а ако е работил при същия работодател през последните 10 години от трудовия му стаж – на обезщетение в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 6 месеца. Обезщетението по тази алинея може да се изплаща само веднъж. Правото на такова обезщетение възниква и се дължи от деня на прекратяване на трудовото правоотношение. За нарушения на трудовото законодателство следва да сигнализирате в инспекцията по труда. ЯР/ |
Трудово право на Република България |
| 2015-03-13 19:38:14 |
Притежавам пожизнено решение на ТЕЛК за 80 % инвалидност с право на работа. Социалната ми пенсия за инвалидност е 110,95 лв. Повече от три години работя и вече имам натрупан повече от 4 г. трудов стаж. Въпросът ми е при положение, че продължавам да работя имам ли право на преизчисляване на пенсията ми за инвалидност въз основа на натрупания стаж? |
Ани Ангелова |
Имате право да поискате преизчисляване на пенсията въз основа на натрупания осигурителен стаж. За целта следва да се обърнете към съответното териториално поделение на Националния осигурителен институт или на адрес София - 1303, бул. "Александър Стамболийски" № 62-64 или на e-mail: NOI@nssi.bg. КС |
Трудово право на Република България |
| 2015-04-01 16:45:20 |
Как да разбирам:При осигуряване на повече от едно основание. |
светослав луканов |
Това са случаите, когато лицето работи на повече от едно място. КС |
Трудово право на Република България |
| 2015-05-19 07:14:00 |
От 07.07.2014г до днес съм в болнични без прекъсване.На 15.09.2014г.е съкратен щата на длъжноста която заемам.Не ми е връчено предизвестие и заповед за уволнение. .Въпросът ми е: Имам ли право на платен отпуск за периода от 15.09.2014 до днес? При реално съкращение от днешна дата ще ми изплатят ли отпуската за този период? |
ПЕПА ДОБРЕВА |
Съгласно разпоредбата на чл. 352, ал. 1, т. 2 и т. 4 от Кодекса на труда /КТ/, за трудов стаж се признава и времето по трудово правоотношение, през което работникът или служителят не е работил, в случаите на ползваните платени отпуски независимо от тяхното основание и начина на заплащането им, както и ползваните неплатени отпуски за временна неработоспособност.
Размерът на платения годишен отпуск, на който има право работникът или служителят се определя пропорционално на времето, което му се признава за трудов стаж.
С оглед на горното за времето на ползване на т. нар. болнични, имате право на основен платен годишен отпуск, пропорционално на времето, което Ви се признава за трудов стаж. Според чл. 224, ал. 1 от КТ, при прекратяване на трудовото правоотношение работникът или служителят има право на парично обезщетение за неизползвания платен годишен отпуск правото за който не е погасено по давност.
Разпоредбата на чл. 176а, ал. 1 регламентира погасяване на правото на ползване на платения годишен отпуск. Според чл. 176а от КТ, когато платеният годишен отпуск или част от него не е ползван до изтичане на две години от края на годината, за която се полага, независимо от причините за това, правото на ползване се погасява по давност.
В чл. 176а, ал. 2 от КТ е предвидено, че когато платеният годишен отпуск е отложен при условията и по реда на чл. 176, ал. 4, правото на работника или служителя на ползването му се погасява по давност след изтичане на две години от края на годината, в която е отпаднала причината за неползването му.
Трудово-правен спор във връзка с неизплатено обезщетение за неизползван платен годишен отпуск се решава по съдебен ред. Срокът за предявяване на иск е 3-годишен, считано от деня, в който по вземането е трябвало да се извърши плащане по надлежния ред. МВ/
|
Трудово право на Република България |
| 2015-06-24 11:39:22 |
Назначен по служебно правоотношение. Задочно завършва друга специалност.
За целта му е нужен инженерен стаж от 6 седмици с трудов договор по чл.230 от КТ.
/ по Програма за кандидат- инженерен стаж/
Може ли да излезе в неплатен отпуск по чл.64 ал.3 от ЗДСл. |
Емилия Борисова |
Въпросът е от компетентност на дирекция "Модернизация на администрацията " на МС. СН/ |
|
| 2015-08-25 15:48:18 |
Кой и с какъв акт назначава кмет на община и председател на общински съвет. |
павел павлов |
В чл. 21, ал. 1, т. 3 от Закона за местното самоуправление и местната администрация /ЗМСМА/ е предвидено, че общинският съвет избира и освобождава председателя на общинския съвет.
Според чл. 26, ал. 2 от ЗМСМА, председателят на общинския съвет има всички права по трудово правоотношение освен тези, които противоречат или са несъвместими с неговото правно положение. Съгласно чл. 34, ал. 3, изр. 2-ро от ЗМСМА времето, през което общински съветник е заемал длъжността председател на общинския съвет, се признава за трудов стаж. Като изпълняващ изборна длъжност, председателят на Общинския съвет на общината е в трудово правоотношение от момента на избора, съгласно чл. 83 ал. 1, и вр. с чл. 88 от КТ.
Според чл. 38, ал. 7 от ЗМСМА, кметовете на общини, райони и кметства имат всички права по трудово правоотношение освен тези, които противоречат или са несъвместими с тяхното правно положение. За повече информация следва да се обърнете към дирекция „Модернизация на администрацията“ на Министерския съвет.МВ/
|
|
| 2015-09-10 16:24:39 |
Уважаеми Дами и Господа,
въпросът ми е свързан с чл. 176, ал.2 от КТ: В случай, че неползван полагаем отпуск за текущата година се прехвърли в следващата и в рамките на първите 6 месеца не се ползва, служителят губи ли правото си на ползване или се включва клаузата за 2-год. давност? Благодаря!
|
С.Стоицова |
В случая се прилага чл. 176а, ал. 1 от Кодекса на труда. Съгласно него, когато платеният годишен отпуск или част от него не е ползван до изтичане на две години от края на годината, за която се полага, независимо от причините за това, правото на ползването му се погасява по давност. ЯР/
|
|
| 2015-11-04 11:42:41 |
Здравейте,коя държавна институция контролира спазването на чл.245,ал.2 от КТ,за лихви по забавени плащания,за които пуснах жалба в ИТ и от дирекцията в Перник не ми върнаха отговор,относно прилаганета на този чл.245,ал.2 от КТ.В устен разговор с г-жа Златанова,ми бе разяснено ,че това не е в тяхната компетенция.Законновият контролен орган за спазването на КТ не е ли ИТ. |
Анелия Войнова |
Съгласно чл. 245, ал.1 от КТ, при добросъвестно изпълнение на трудовите задължения на работника или служителя се гарантира изплащането на трудово възнаграждение в размер 60 на сто от брутното му трудово възнаграждение, но не по-малко от минималната работна заплата за страната.
Разликата до пълния размер на трудовото възнаграждение остава изискуема и се изплаща допълнително заедно със законната лихва – ал.2 на чл.245 от КТ.
В случаите, когато работодателят е в забава и не изплати цялото трудово възнаграждение, той следва да обезщети работника или служителя за пропуснатите ползи от тази забава. Лихвите следва да се изплатят само върху неизплатената част от трудовото възнаграждение, а не върху цялото трудово възнаграждение. Неизплатената част от трудовото възнаграждение, работодателят следва да изплати ведно със законната лихва върху него, веднага, след отстраняване на причините, довели да забавата. Лихвите не са част от трудовото възнаграждение.
Съгласно чл. 399, ал. 1 от Кодекса на труда цялостният контрол за спазване на трудовото законодателство във всички отрасли и дейности се осъществява от Изпълнителната агенция "Главна инспекция по труда".
В слу¬чай, че лихвата за забава на изплащането на трудовото възнаграждение не бъ¬де из¬п¬ла¬те¬на доб¬ро¬вол¬но, ра¬бот¬ни¬кът или слу¬жи¬те¬лят мо¬же да я по¬тър¬си по съ¬де¬бен ред. Дав¬нос¬т¬ни¬ят срок за пре¬дя¬вя¬ва¬не на ис¬ка е три¬го¬ди¬шен, считано от да¬та¬та, ко¬га¬то е тряб¬ва¬ло да се из¬вър¬ши пла¬ща¬не¬то по над¬леж¬ния ред. МВ/
|
|
| 2015-11-17 22:20:57 |
Работник положил извънреден труд в почивен ден от месец, в който е било увеличено основното му трудово възнаграждение. В такъв случай при изчислението на възнаграждението за положен изв. труд каква база следва да се използва?
|
Анастасия Стоянова |
Съгласно чл. 7 от Наредбата за структурата и организацията на работната заплата /НСОРЗ/, за положения извънреден труд се заплаща увеличение в минималните размери по реда на чл. 262 от Кодекса на труда /КТ/. Увеличението се изчислява на базата на основната работна заплата и допълнителните трудови възнаграждения с постоянен характер на работника или служителя по индивидуалния трудов договор, освен ако е договорено друго. В чл. 262, ал. 1 от КТ е предвидено, че положеният извънреден труд се заплаща с увеличение, уговорено между работника или служителя и работодателя, но не по-малко от: 1. 50 на сто - за работа през работните дни; 2. 75 на сто - за работа през почивните дни; 3. 100 на сто - за работа през дните на официалните празници; 4. 50 на сто - за работа при сумирано изчисляване на работното време. В разпоредбата на чл. 262, ал. 2 от КТ е регламентирано, че когато не е уговорено друго, увеличението за положения извънреден труд се изчислява върху трудовото възнаграждение, определено в трудовия договор. В този текст се има предвид трудовото възнаграждение, определено с трудовия договор – чл. 66, ал. 1, т. 7 от КТ. Според разпоредбата на чл. 7 от Наредбата за структурата и организацията на работната заплата /НСОРЗ/ увеличението се изчислява на базата на основната работна заплата и допълнителните трудови възнаграждения с постоянен характер на работника или служителя по индивидуалния трудов договор, освен ако е договорено друго.МВ/ |
|
| 2016-02-19 09:30:36 |
Служителка е назначена по чл.68 ал.1т.1КТ за срок от една година. Срока на договора изтича на 1,04,16 на 19.02.16 лицето предоставя болничен лист за бременност и раздане 45 дни преди термина. Може ли работодателя да прекрати ТПО по чл.325ал.1т.4 или не? Благодаря! |
Радостина Костова |
Уважаема г-жо Костова, съгласно чл. 68, ал.1, т.1 от Кодекса на труда (КТ) срочен трудов договор се сключва за определен срок, който не може да бъде по-дълъг от 3 години доколкото в закон или в акт на Министерския съвет не е предвидено друго. В разпоредбата на чл. 325, ал. 1, т. 4 от КТ е предвидено, че със завършването на определената работа трудовият договор се прекратява, без която и да е от страните да дължи предизвестие. Основанието се прилага за прекратяване на срочен трудов договор, който е сключен до завършване на определена работа – по чл. 68, ал. 1, т. 2 от КТ. При прекратяване на срочен трудов договор, сключен за определен срок – по чл. 68, ал.1, т. 1 от КТ, основанието е посочено в чл. 325, ал. 1, т. 1 КТ, съгласно което всяка от страните прекратява трудовото правоотношение без предизвестие с изтичането на уговорения срок. При прекратяване на трудовия договор на това основание закрилата при уволнение по чл. 333 КТ не се прилага./КНП/ |
|