| 2011-06-06 13:56:49 |
Моля да ми отговорите, с какво е свързано "упражняване правото на пенсия" - с датата на подаване на документи за пенсия от лицето, придобило право на пенсия за възраст и осигурителен стаж, или датата, от която е излязло пенсионното решение? Предварително Ви благодаря! |
Жана Илиева |
Уважаема госпожа Илиева, Съгласно чл. 10, ал.1 от Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж пенсиите и добавките към тях се отпускат, изменят, осъвременяват, спират, възобновяват, прекратяват и възстановяват с разпореждане на длъжностното лице, на което е възложено ръководството на пенсионното осигуряване в териториалното поделение на НОИ или на други длъжностни лица, определени от ръководителя на териториалното поделениe на НОИ. Следователно, когато бъде издадено разпореждането, с което се отпуска пенсията се счита, че лицето е упражнило правото си на пенсия. Подаването на документи за отпускане на пенсия все още не означава, че лицето е упражнило това свое право. Разпоредбата на чл. 328, ал.3 от Кодекса на труда предвижда, че в случаите по ал. 1, т. 10а работодателят може да получи служебно от Националния осигурителен институт информация относно наличието на упражнено право на пенсия от работника или служителя. Националният осигурителен институт предоставя безвъзмездно информацията в 14-дневен срок от получаване на искането. СС |
Трудово право на Република България |
| 2011-06-15 15:31:28 |
полага ли ми се платен отпуск за 6 месечният неплатен за гледане на дете и мога ли да го ползвам веднага след като ми изтече 6 месечният неплатен |
кирилка иванова |
В ал.8 на чл.167а от КТ е предвидено, че времето, през което се ползва отпускът по ал. 1 се признава за трудов стаж. Размерът на платения годишен отпуск, на който има право работникът или служителя се определя пропорционално на времето, което му се признава за трудов стаж. С оглед на горното, за времето на ползване на отпуск по чл.167а, ал.1 от КТ имате право на платен годишен отпуск. След изтичане на отпуска по чл. 167а от КТ можете да ползвате и платения си годишен отпуск. Съгласно чл. 176а, ал. 2 от КТ когато платеният годишен отпуск е отложен при условията и по реда на чл. 176, ал. 4, правото на работника или служителя на ползването му се погасява по давност след изтичане на две години от края на годината, в която е отпаднала причината за неползването му. МВ/ |
Трудово право на Република България |
| 2011-06-23 14:55:36 |
Благодаря за отговора на въпрос от 20.06.2011. В случая да разбирам ли, че за периода в който лицата са работили по 8ч. на ден вместо по 4ч. ще трябва да им бъде заплатен 50 на сто извънреден труд за разликата от 4-я до 8-я час |
Маруся Атанасова |
Уважаема г-жо Атанасова, Когато при сумирано изчисляване на работното време нормата работно време за установения от работодателя период на отчитане е превишена, за съответния период ще бъде налице извънреден труд. Получените часове над определената норма за периода се заплащат като извънреден труд съгласно чл. 262, ал. 1, т. 4 от КТ, а именно: положеният извънреден труд за работа при сумирано изчисляване на работното време се заплаща с увеличение, уговорено между работника или служителя и работодателя, но не по-малко от 50 на сто. Когато не е уговорено друго, увеличението се изчислява върху трудовото възнаграждение, определено с трудовия договор. Следователно за часовете извънреден труд се заплаща трудово възнаграждение според определеното в договора, увеличено с 50 на сто, т.е. заплаща се 150 на сто. ЛТ/ |
Трудово право на Република България |
| 2011-07-03 19:04:21 |
От гр.Видин съм. КОГА ЩЕ БЪДАТ ИЗПЛАТЕНИ ЗАПЛАТИТЕ по проект "Подкрепа за достоен живот " BG 051PO001-5.2.09 "Алтернативи" за месец МАЙ 2011г. Благодаря! |
Драгомир Драганов |
Въпросът Ви е от компетентността на Агенцията за социално подпомагане. |
Трудово право на Република България |
| 2011-08-23 22:29:59 |
Ако работничка е прекъснала ползването на допълнителния отпуск за отглеждане на дете до навършване на 2-годишната му възраст и се е върнала на работа - има ли право отново да ползва правото си по чл.164(1) КТ преди детето да е навъшило 2 год.и колко дни предварително трябва да уведоми за това работодателя си. |
Райна Банкова |
Уважаема госпожа Банкова, Съгласно чл. 46, ал.1 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските (НРВПО) отпускът за отглеждане на дете до двегодишна възраст по чл. 164, ал. 1 КТ се ползва въз основа на писмено заявление на майката (осиновителката) или на лицата, посочени в чл. 164, ал. 3 КТ. Предприятието е длъжно да разреши отпуска от деня, посочен в заявлението. Ако лицето няма право на този отпуск, предприятието е длъжно да го уведоми за това незабавно, като мотивира отказа си. Отпускът за гледане на дете до навършване на 2-годишна възраст може да бъде поискан по всяко време, както и прекратяване на ползването му по Ваше желание. СС |
Трудово право на Република България |
| 2011-09-13 15:12:59 |
ДОБЪР ДЕН!МОЖЕ ЛИ ДА СЕ ОБЖАЛВА ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ТРУДОВ ДОГОВОР,КОГАТО РАБОТОДАТЕЛЯ ДЪЛЖИ 2-3 ЗАПЛАТИ ПЛЮС 1 ЗА ПРЕДИЗВЕСТИЕ? |
ИВАН ВЕСЕЛИНОВ |
Трудово-правен спор във връзка с прекратяване на трудов договор се решава от съответния съд. Срокът за предявяване на иск е 2-месечен, считано от прекратяването. Обжалването на прекратяването на трудовия договор не е във връзка с дължимите от работодателя обезщетения. По съдебен ред се търсят и дължимите от работодателя обезщетения, както и неизплатено трудово възнаграждение. Срокът, в който следва да се предяви иск е 3-годишен, считано от деня, в който по вземането е трябвало да се извърши плащане по надлежния ред -чл.358, ал.1, т.3 и ал.2, т.2 от КТ. МВ/ |
Трудово право на Република България |
| 2011-09-20 22:03:04 |
Здравейте, тъй като въпросът ми се загуби, ще го повторя. Служител е използвал отпуската си по чл. 169 (3) за писане на дипломна работа, но така и не се е явил на защита. Има ли право да използва сега отпуска по чл. 169 (1), след като е завършил семестриално още преди няколко години и няма лекции и изпити през тези години? Благодаря! |
С |
Отпускът по чл. 169, ал.3 от Кодекса на труда се ползва само веднъж и само в годината, в която лицето завършва образованието си според програмата на съответното учебно заведение. Явяването или не на защита на дипломната работа е имало значение към онзи момент само по отношение представянето на оправдателен документ по чл. 51 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските. Но дори и да не е ползван този отпуск, след изтичане на съответните учебни години по програмата на учебното заведение, лицето няма право на отпуски за обучение. СС |
Трудово право на Република България |
| 2011-09-29 22:06:52 |
Здравейте. Работя в кметство към община Асеновград.На свое заседание Обш.съвет от мл.специалисти ни преназначи на изпълняващи длъжността кмет до полагането на клетва от новоизбраните кметове.В решението изрично не е упоменато промяна на трудовото възнаграждение.Следва ли,.че имаме право да получим възнаграждението на досегашния кмет. Благодаря! |
Ваня Петрова |
Уважаема госпожа Петрова, Въпросите свързани с работещите в общинска или държавна администрация са от компетентността на отдел ""Административна и регионална координация"" на Министерския съвет. СС |
Трудово право на Република България |
| 2011-10-07 08:47:51 |
зададох въпрос но още няма отговор дали нещо ви затруднява моля за отговор |
Александър Александров |
Срокът за отговор е до един месец от датата на задаване на въпроса. |
Трудово право на Република България |
| 2011-11-25 14:10:02 |
Работех в едно предприятие от 2005г до 2011г.През тези години не съм ползвала платен отпуск.До кога е срока да си потърся обезщетението?Мога ли през 2012 г.да си ги потърся по съдебен ред?Няма ли да бъдат анулирани. |
Нина Неделчева |
Отпуските до 1.01.2010 г., т.н. “стари отпуски”, могат да се ползват до прекратяване на трудовото правоотношение. Правото на ползването им не се погасява по давност. Затова при прекратяване на трудовото правоотношение, ако останат неползвани дни от “стари отпуски” - се обезщетяват парично съгласно чл. 224, ал. 1 от КТ. При прекратяване на трудовия договор през 2011 г. имате право на парично обезщетение за неползвания платен годишен отпуск за 2010 г. и пропорционално да датата на прекратяване на неползвания платен годишен отпуск за 2011 г. (чл. 224, ал. 1 във вр. с чл. 176а от КТ). Срокът, в който можете да си потърсите обезщетенията по съдебен ред, е 3-годишен от датата на прекратяване на трудовия договор. ЛТ/ |
Трудово право на Република България |