Дата на Въпроса Въпрос Подател Отговор
2010-08-05 12:47:48 Моля Ви спешно за отговор . Имаме спор във връзка с изчисляване броя на дните за отпуск. Лице назначено на 15.02.10 г. за 2010 г. какъв размер отпуск се полага? / 20 дни : 365 дни = 0.05 х 320 дни = 16 дни полагащ се размер отпуск/ Спора е в коеф.0.05 - до кое число след десетичната запетая се взема, до второ или всички ??? М.ТОДОРОВА На поставения въпрос отговаряме: Експертите в Министерството на труда и социалната политика не извършват конкретни изчисления. ЕКБ NULL
2010-08-14 11:48:56 С писмо от 06.07.2010 г поисках издаване на удостоверение УП2 от "Тържище София" АД. До момента на писане на това известие, нямам никакъв отговор. Не е спазен чл. 5, ал. 7 от КСО. Какви действия трябва да предприема по-нататък? Милчо Каменов Съгласно чл. 5, ал. 7 от Кодекса за социално осигуряване /КСО/ при прекратяване на трудовото правоотношение осигурителят /работодателят/ е длъжен да издава безплатно документи за осигурителен стаж и осигурителен доход /УП-2 и УП-3/ в срок до 30 дни от прекратяване на правоотношението или в 14-дневен срок от искането на осигуряваното лице или негов представител. Отказът на работодателя да издаде справка-декларация е нарушение на чл. 5, ал. 7 КСО. В този случай, следва да се уведоми съответното териториално поделение на НОИ, с оглед съставяне на акт за нарушение на виновното длъжностно лице. Освен това съгласно чл. 226, ал. 1 от Кодекса на труда работодателят и виновните длъжностни лица отговарят солидарно за вредите, причинени на работника или служителя поради неиздаване или несвоевременно издаване на необходимите му документи, удостоверяващи факти, свързани с трудовото правоотношение, както и при вписване на неверни данни в издадените документи. Обезщетението обхваща всички вреди, претърпени от работника или служителя, включително и неимуществените. Работникът или служителят има право да претендира плащането на обезщетение по чл. 226, ал. 1 КТ по съдебен ред в 3-годишен давностен срок. За повече информация може да се обърнете към съответното поделение на НОИ. КС NULL
2010-08-23 16:29:52 Здравейте, на 25.09.2010 год. изтича отпуск за гледане на дете до 2-год. възраст на наша служителка.Натрупаният размер платен годишен отпуск от 2007,2008,2009 година наведнъж ли трябва да се ползва от служителката? Може ли да прехвърли размера натрупан до 01.01.2010 год. отпуск за другата година и сега да ползва размера от 2010 год. или не? Мария Христова Съгласно чл. 176, ал.3 от Кодекса на труда /КТ/ правото на работника или служителя на платен годишен отпуск се погасява след изтичане на две години от края на годината, за която се полага този отпуск. Когато платения годишен отпуск е отложен при условията и по реда на ал.2 правото на работника или служителя на платен годишен отпуск се погасява след изтичане на две години от края на годината, в която е отпаднала причината за неползването му. От друга страна § 3е от допълнителните разпоредби на КТ предвижда, че неизползваният до 1 януари 2010 г. платен годишен отпуск за предходни календарни години може да се ползва само до 31 декември 2011 г. Изразът „само до 31.12.2011 г.” означава, че след този момент, вече старите отпуски не могат да се ползват. Следователно, ако периодът до края на 2010 г. е недостатъчен или по други причини не е възможно да се използват всички натрупани до 01.01.2010 г. отпуски за минали години отпуски (за 2009, 2008, 2007 и т.н.), както и ползването на отпуска за 2010 г., има реална възможност служителката да „загуби” цялата или част от отпуската полагаща се за 2010 г. И тъй като § 3е от ДР на КТ позволява старите отпуски (до 01.01.2010 г.) да се използват до края на 2011 г., то по-добре е първо да се използва отпуската за 2010 г., след което през 2011 г. да се ползват натрупаните до 01.01. 2010 г. стари отпуски. NULL
2019-08-06 17:47:44 Здравейте, във връзка с въпрос зададен от К Николова на 2019-07-03 16:29 и Ваш отговор от 2019-08-05 15:32, че ДТВ за ТСПО следва да се промени от датата на навършването на „кръгли години ТСПО“, моля да уточните как трябва да бъде отразен процента клас в начислението на трудовото възнаграждение ако кръглата година се навършва на 8- число в месеца. Валерия Мачева Съгласно чл. 12, ал. 10 от Наредбата за структурата и организацията на работната /НСОРЗ/, размерът на допълнителното трудово възнаграждение за трудов стаж и професионален опит се изменя на период, не по-малък от една година придобит трудов стаж и професионален опит. Разпоредбата на чл. 22, ал. 1 от НСОРЗ уточнява, че организацията на работната заплата в предприятията се регламентира във вътрешни правила за работната заплата, които са вътрешен акт на предприятието по смисъла на чл. 37 от Кодекса на труда. В ал. 3 на чл. 22 от НСОРЗ е предвидено, че във вътрешните правила за работната заплата задължително се включват редът и начинът за определяне и изменение на допълнителните трудови възнаграждения
2010-08-31 09:57:11 Здравейте, във втора година майчинство съм, но работодателя ми не ми подава документите за майчинство. Подадох жалба към НОИ, които са му насрочили среща и той не се е явил. От там ми препоръчаха да си потърся адвокат. Има ли друг начин да го накарт да ми внесе документите и да ми плати осигуровките? Тодорова Сроковете, съдържанието, редът, начинът за събиране и съхраняване на данни от работодателите, осигурителите за осигурените от тях лица, осигурителни каси, както и от самоосигуряващите се лица за държавното обществено осигуряване се уреждат с Наредба № Н-8 от 2005 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица. Съгласно разпоредбата на чл. 15, ал. 1 от Наредбата, контролът за спазването й се осъществява от Националната агенция за приходите и Националния осигурителен институт във връзка с възложените им дейности, поради което за случаите на невнесени осигурителни вноски и при неподаване на данни за осигурените лица следва да подадете жалба в съответното териториално поделение на НАП. Производствата по установяване на задълженията за данъци и задължителни осигурителни вноски се уреждат с Данъчно-осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/. Съгласно разпоредбата на чл. 118 от ДОПК, задължения за данъци и за задължителни осигурителни вноски се установяват, изменят и/или прихващат с ревизионен акт по чл. 118 от ДОПК. Ревизионният акт се издава от органите по приходите, посочени в чл. 7, ал. 1, т. 4 от Закона за Националната агенция за приходите. Поради това, за установяване на задължението за внасяне на осигурителни вноски от Вашия работодател и за предприемане на необходимите действия е необходимо да подадете жалба в съответното териториално поделение на Националната агенция за приходите. Освен това в Кодекса за социално осигуряване /КСО/ е предвиден самостоятелен раздел, който регламентира отговорността при неизпълнение на задълженията за деклариране на данни пред Националната агенция за приходите и за внасяне на задължителни осигурителни вноски, като на основание разпоредбата на чл. 355, ал. 5 от КСО, актовете за установяване на административните нарушения се съставят от органите на Националната агенция за приходите, а наказателните постановления се издават от изпълнителния директор на Националната агенция за приходите или от упълномощено от него длъжностно лице. Установяването на нарушенията, издаването на наказателните постановления, обжалването и изпълнението им се извършват по реда на Закона за административните нарушения и наказания /ал.6/. ПМ/ NULL
2019-12-04 13:13:27 На колко часа работа по граждански договор има право военнослужещ, за извършване на преподавателска дейност /чл. 188 ал. 4 ЗАКОН ЗА ОТБРАНАТА И ВЪОРЪЖЕНИТЕ СИЛИ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ/ Валя Йорданова Спрямо гражданските договори не се прилага трудовото законодателство. Тези договори се регламентират от Закона за задълженията и договорите. МВ/
2010-10-12 15:52:32 Здравеите!Какво трябва да направя ако ме карат да се подписвам на поголяма сума пари против волятами?Благодря! Иван Иванов За нарушаване на трудовото законодателство от работодателя Ви, следва да сигнализирате съответната инспекция по труда. МВ/ NULL
2020-03-14 08:44:47 дравейте казвам се Георги Гочев работях през 2019год. 6 месеца в Дания и ме осугуряваха на 3000лв. и след това работех 2 месеца в България.Как трябва да ми се изчисли отпуската? Благодаря Георги Гочев Георги Гочев Уважаеми господин Гочев, В чл. 177, ал. 1 от Кодекса на труда /КТ/ е предвидено, че за времето на платения годишен отпуск работодателят заплаща на работника или служителя възнаграждение, което се изчислява от начисленото при същия работодател среднодневно брутно трудово възнаграждение за последния календарен месец, предхождащ ползването на отпуска, през който работникът или служителят е отработил най-малко 10 работни дни. Когато няма месец, през който работникът или служителят е отработил най-малко 10 работни дни при същия работодател, възнаграждението по ал. 1 се определя от уговорените в трудовия договор основно и допълнителни трудови възнаграждения с постоянен характер, съгласно ал. 2 на чл. 177 от КТ. КА
2020-03-25 17:05:14 В случай когато имаме затворени обекти кафета Starbucks, имаме служители който не достигат часовата си норма,как трябва да е оформено в формата за заплати,колко трябва да се заплати - ако имате нужда от повече разяснения за казуса ми 0894521xxx Тодорка Маратилова Уважаема г-жо Маратилова, От изложената фактическа обстановка правим заключението, че работодателят е установил сумирано изчисляване на работното време по реда на чл. 142, ал. 2 от Кодекса на труда (КТ), като за неговия период е определил норма за продължителност на работното време. В тази връзка следва да се има предвид, че съгласно чл. 9в, ал. 1 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските (НРВПО), когато в края на периода, за който е установено сумирано изчисляване на работното време, отработените от работника или служителя часове по графика са по-малко от часовете, определени по реда на чл. 9б от НРВПО, за недостигащите часове се счита, че работникът или служителят е в престой не по своя вина, с изключение на случаите на виновно неявяване на работника или служителя на работа. Съгласно чл. 267, ал. 1 от КТ за времето на престой не по вина на работника или служителя той има право на брутното трудово възнаграждение. Във връзка с изложеното считаме, че работникът или служителят има право на брутното си трудово възнаграждение.НС
2010-11-12 11:17:52 В момента съм по майчинство,като платеното изтича на 04.02-какво ще стане с платената ми отпуска 2.Работодателят длъжен ли е да ми потпише неплатено майчинство при мое искане 3.Учител съм по немски и местото вече ми е съкратено. Имам диплома от ТУ-автотранспортна техника.Единственият теоретик при нас се пенсионира.Имам ли права за мястото-защитен Лора ЛАЗАРОВА Разпоредбата на чл. 176, ал.2 от Кодекса на труда предвижда, че ползването на платения годишен отпуск може да се отложи и когато през календарната година, за която се отнася, работникът или служителят не е имал възможност да го ползва изцяло или отчасти поради ползване на отпуск за временна неработоспособност, за бременност, раждане и осиновяване или за отглеждане на малко дете. В този случай платеният годишен отпуск се ползва наведнъж в календарната година, в която е отпаднала причината за неползването му. За Вас тази календарна година е годината, в която е приключило ползването на отпуските Ви по майчинство. В чл. 167а, ал.1 от КТ е предвидено, че след използването на отпуските по чл. 164, ал. 1 и чл. 165, ал. 1 всеки от родителите (осиновителите), ако работят по трудово правоотношение и детето не е настанено в заведение на пълна държавна издръжка, при поискване има право да ползва неплатен отпуск в размер 6 месеца за отглеждане на дете до навършване на 8-годишна възраст. Както е видно от разпоредбата, право на този отпуск има всеки от родителите, ако работят по трудово правоотношение и всеки от родителите ползва сам своето право на отпуск. Съгласно чл.49, ал.1 от Наредбата за работното време,почивките и отпуските, отпускът за отглеждане на дете до 8-годишна възраст по чл. 167а, ал. 1 КТ се ползва въз основа на писмено заявление за всеки отделен случай, подадено от майката или бащата (осиновителката или осиновителя) най-малко 10 работни дни преди датата, от която желае да ползва отпуска, в което се декларира, че детето не е настанено в заведение на пълна държавна издръжка. Работодателят е длъжен да осигури отпуска от деня, посочен в заявлението. Ако лицето няма право на този отпуск, работодателят незабавно го уведомява писмено за това. Отпускът по ал. 1 се заявява и ползва в календарни дни. Когато отпускът за отглеждане на детето по чл. 167а КТ се ползва за първи път, в заявлението се декларира, че такъв отпуск не е ползван от никое от лицата, които имат право на него - ал.3 на чл. 49 от наредбата.. От горното е видно, че след използване на отпуска за отглеждане на дете до 2-год. му възраст, имате право на неплатен отпуск в размер на 6 месеца, които можете да ползвате както наведнъж, така и до навършване на 8 – год. възраст на детето. От запитването не става ясно дали Вашият трудов договор е прекратен или предстои да бъде прекратен, когато изтече отпускът по майчинство. Ако трудовото Ви правоотношение е прекратено, няма да има възможност да се ползва отпуск по чл. 167 а от КТ. В чл.333, ал.1, т.1 от КТ е предвидено, че в случаите по чл. 328, ал. 1, точки 2, 3, 5 и 11 и чл. 330, ал. 2, т. 6 работодателят може да уволни само с предварително разрешение на инспекцията по труда за всеки отделен случай работничка или служителка, която е майка на дете до 3 годишна възраст. В случай, че разрешение не е било поискано или не е било дадено, съдът отменя заповедта само на това основание, без да разглежда спора по същество – чл. 344, ал. 3 от КТ. МВ/ NULL
Страница 6105 of 6864