| 2011-10-25 15:05:30 |
sdr.iskam davi pitam rabotq kato barman s kod51322001 amam li pravo na bolni4en i oypysk?skoro vll9zox v bolnica i na4alnika mi kaza 4e n9mam pravo na platen bolni4en za perioda ot 7dena v koito b9x v bolnicata.blagodar9 vi predvapitelno sa pomo6ta... |
aneta dimitrova |
Осигурените лица за общо заболяване и майчинство имат право на парично обезщетение вместо трудово възнаграждение за времето на отпуск поради временна неработоспособност, ако са изпълнени едновременно следните условия: към деня на настъпването на временната неработоспособност да са осигурени за общо заболяване и майчинство (напр. работещите по трудово правоотношение); да имат най-малко 6 месеца осигурителен стаж като осигурени за общо заболяване и майчинство; да им е разрешен отпуск за временна неработоспособност от здравните органи (чл. 40 от Кодекса за социално осигуряване). Тъй като паричните обезщетения се изплащат от Националния осигурителен институт, за информация по Вашия въпрос следва да се обърнете към съответното териториално поделение на НОИ. КС |
Трудово право на Република България |
| 2011-11-02 23:12:13 |
Ima li pravo rabotodatelq,sled kato e prekratil izpitatelniat mi srok bez preduprejdenie da mi izplati chak sled 1 mesec zapalata?S malko dete na 3g sam,ima li Zakrila na decata v takava situacia.Ne mislia,che e redno deteto mi da stoi gladno 1 mesec,dokato polucha zaplatata?Kakvi parava imam v tazi situacia? |
Svetlana Kazakova |
Задайте въпроса си на КИРИЛИЦА! |
Трудово право на Република България |
| 2011-11-18 15:35:02 |
По какъв начин трябва да се назначи Управител на Юридическо лице с нестопанска цел, и как да бъде осигуряван. |
Силвия Иванова |
В чл. 30 от Закона за юридическите лица с нестопанска цел е предвидено, че управителният съвет се състои най-малко от три лица - членове на сдружението. Юридически лица, които са членове на сдружението, могат да посочват за членове на управителния съвет и лица, които не са членове на сдружението. Членовете на управителния съвет се избират за срок до пет години. Управителният съвет избира от своя състав председател. В устава може да се предвиди, че председателят се избира от общото събрание или друг орган на сдружението. По решение на общото събрание функциите на управителен съвет могат да се изпълняват и от едно лице – управител. Съгласно § 6 от Преходните и заключителни разпоредби на Закона за юридическите лица с нестопанска цел, изпълнение на закона се възлага на министъра на правосъдието, поради което за повече информация можете да се обърнете към Министерство на правосъдието. По отношение на осигуряването се обърнете към съответната териториална дирекция на НАП. МВ/ |
Трудово право на Република България |
| 2011-12-02 11:50:43 |
Имаме 3 учителки които са навършили 57 години и желаят да се пенсионират през декември 2011г.,но ние нямаме финансова възможност да им изплатиме по чл.222 ал.3 полагащото им се възнаграждение от 6 брутни заплати. Можели възнаграждението да се изплати през 2012г. |
Кирилка Митева |
В чл. 222, ал.3 от КТ е предвидено,че при прекратяване на трудовото правоотношение, след като работникът или служителят е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, независимо от основанието за прекратяването, той има право на обезщетение от работодателя в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 2 месеца, а ако е работил при същия работодател през последните 10 години от трудовия му стаж - на обезщетение в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 6 месеца. Както е видно от разпоредбата, обезщетението се дължи от работодателя при прекратяване на трудовото правоотношение. МВ/ |
Трудово право на Република България |
| 2011-12-22 09:09:22 |
През тази година пусках молба за отпуска по план,но работодателя ми даде само наполовин исканите дни тъй като нямало кой да работи при което останаха18 дни-10 прехвърля за 2012,а 8 губякато на трта моя молба да ми даде тези 8 дни от 30.12.2011 отново отказа.Търпи ли той отговорности за това.Може ли отказана по план сам да си я вземе-процедури? |
Гълабин Иванов |
Уважаеми г-н Иванов, Редът за ползване на платения годишен отпуск, прекъсването и отлагането на ползването са регламентирани в чл. 173 и сл. от КТ. Разпоредбите уреждат правата и задълженията на страните по трудовото правоотношение така, че ползването на платения годишен отпуск на работника или служителя да бъде гарантирано през календарната година, за която се полага, в съответствие с утвърдения график (чл. 173, ал. 2 и ал. 8 от КТ). Затова е уредено правото, както на работодателя, така и на работника или служителя, при определени предпоставки да предоставя ползването на платения годишен отпуск и без съгласието на другата страна. Съгласно чл. 173, ал. 9 от КТ, когато работодателят не е разрешил ползването на отпуска за периода, посочен в графика, работникът или служителят има право сам да определи времето за ползването му, като уведоми за това работодателя писмено поне две седмици предварително. Отлагането на ползването на платения годишен отпуск е предвидено в случаите на чл. 176, ал. 1, 2 и 4 от КТ. В чл. 176, ал. 3 от КТ е предвидено, че в случаите на ал. 1 и 2 общият размер на платения годишен отпуск, който се отлага за следващата календарна година, е не повече от 10 работни дни. За да бъде гарантирано в по-голяма степен правото на платен годишен отпуск, от една страна, и от друга – за да бъде ограничено правото на ползване във времето, законодателят в чл. 176а от КТ е предвидил двугодишна погасителна давност - възможност да се упражнят права във времеви граници. Съгласно чл. 176а, ал. 1 от КТ, когато платеният годишен отпуск или част от него не е ползван до изтичане на две години от края на годината, за която се полага, независимо от причините за това, правото на ползването му се погасява по давност. С оглед на гореизложеното, тъй като правото на ползване на платен годишен отпуск или част от него за 2011 г. се погасява в двугодишен давностен срок, който в хипотезата на чл. 176а, ал. 1 от КТ тече от края на 2011 г., както отложените до 10 работни дни (писмено от работодателя съгласно чл. 37г, ал. 2 от НРВПО в случаите по чл. 176, ал. 1 и 2 от КТ), така и частта от отпуска, която надхвърля 10-те дни, независимо от причините за неползването, може да се ползва и през 2012 година. ЛТ/ |
Трудово право на Република България |
| 2012-01-20 09:04:41 |
Имам сключен трудов договор, в който пише че заплатата ми се изплаща до 90 дни след месеца, в който съм работил. Законно ли е това? |
Георги Панчев |
Съгласно чл. 245, ал.1 от КТ, при добросъвестно изпълнение на трудовите задължения на работника или служителя се гарантира изплащането на трудово възнаграждение в размер 60 на сто от брутното му трудово възнаграждение, но не по-малко от минималната работна заплата за страната. Разликата до пълния размер на трудовото възнаграждение остава изискуема и се изплаща допълнително заедно със законната лихва – ал.2 на чл.245 от КТ. В чл. 270, ал. 2 от КТ е предвидено, че трудовото възнаграждение се изплаща авансово или окончателно всеки месец на два пъти, доколкото не е уговорено друго. С оглед императивния характер на чл. 245, ал. 1 от КТ следва че не могат да се договарят интервали на изплащане на трудовото възнаграждение по –дълги от 1 месец. За нарушаване на трудовото законодателство от работодателя Ви, следва да сигнализирате съответната инспекция по труда. МВ/ |
Трудово право на Република България |
| 2012-02-02 16:06:29 |
Ако работник поиска да използва платен годишен отпуск за предходната година, в която обаче не го е поискал, и работодателя откаже да му предостави ползаването му, подлежи ли на санкция работодателя? |
Ива Христова |
Уважаема г-жо Христова, Ползването на платения годишен отпуск става в съответствие с утвърдения от работодателя график, в който може да се включва отпуск от предходни години. ЛТ/ |
Трудово право на Република България |
| 2012-02-21 19:19:04 |
Работодателят ми е получил Разпореждане за запор на пенсия на основание прихващане на дължими ЛИХВИ по Ревизионен акт по чл. 53, ал.4.(обезщетението съм получавала аз),въпреки че лично съм погасила ГЛАВНИЦАТА изцяло и в срок. При положение, че в случая са спазени разпоредбите на параграф 21 от ПЗ на ЗИДКСО, законосъобразно ли е това разпореждане? |
В. Михайлова |
От запитването не става ясно на какво основание е наложен запорът, поради което е необходимо да се обърнете към съответното териториално поделение на Националния осигурителен институт, с обжалването на акта. ПМ/ |
Трудово право на Република България |
| 2012-03-02 10:49:49 |
1.Съществува ли нормативна забрана или пречка за увеличение на основното възнаграждения на държавен служител, в рамките на минимума и максимума за съответната длъжност, определени в наредбата към ЗДСл.? 2.Може ли да се тълкува ал. (4), на чл. 1 на действащото в момента ПМС 67/14.04.2010 като забрана за такова увеличение във всички други хипотези? |
Първолет Хаджийски |
Уважаеми господин Хаджийски, По въпросите свързани с държавните служители следва да се обърнете към отдел ""Административна и регионална координация"" на Министерски съвет. СС |
Трудово право на Република България |
| 2012-05-02 13:04:16 |
СЛУЖИТЕЛ НАЗНАЧЕН НА 01.10.2010 КАТО ГОТВАЧ В ДЕТСКА ГРАДИНА ИМА СТАЖ ПО СПЕЦИАЛНОСТА ДО МОМЕНТА НА НАЗНАЧ. 24Г.9М.25Д. ПРОДЪЛЖАВА СТАЖА ПО СПЕЦИАЛНОСТА ГОТВАЧ В ДЕТСКАТА ГРАДИНА ! НА КОЛКО % ПРОСЛУЖ.ВРЕМЕ ИМА ПРАВО, КАТО ПРИ НАС Е 1%,ТЪЙ КАТО ДО СЕГА СА ИЗПЛАЩАНИ ПРОЦЕНТИ ВЪРХУ 6 ГОД. СТАЖ ПО СПЕЦ.! ЗА МИН.ВРЕМЕ ИМАМЕ ЛИ ПРАВО ДА ИЗПЛАТИМ ? |
МАРИАНА ИВАНОВА |
Уважаема г-жо Иванова, Ако служителят към момента на назначаването си е представил документи, които удостоверяват целия придобит трудов стаж и професионален опит, работодателят е бил длъжен да изплаща допълнителното трудово възнаграждение. Служителят има право да претендира изплащане на дължимото допълнително възнаграждение в 3-годишен давностен срок. ЛТ/ |
Трудово право на Република България |