| 2013-09-10 09:19:26 |
Не отговаряте ли последователно на въпросите? Зададох въпрос средата на миналата седмица, а виждам, че вече сте отговорили на въпроси до края на предходната седмица и моя го няма. |
Елица Тодорова |
Въпроса си ще можете да виждате, когато му бъде отговорено. Срокът за отговор е до един месец от датата на задаване на въпроса. |
Трудово право на Република България |
| 2013-09-18 17:02:08 |
Лице назначено на основен трудов договор при условията на непълно работно време с договорен брой работни часове 6 часа на ден. Същото лице е назначено на втори трудов договор при условията на непълно работно време с договорен брой работни часове 2 часа на ден. Възниква въпроса как е правилно да се заплати % за стаж и професионален опит по второто правоотношение, въобще трябва ли да има плащане и ако да в какъв размер. |
Мира Митева |
Уважаема госпожа Митева, На основание чл. 12, ал. 8 от Наредбата за структурата и организацията на работната заплата, допълнителното трудово възнаграждение за трудов стаж и професионален опит се заплаща за действително отработено време в рамките на съответната месечна продължителност на работното време само по основното трудово правоотношение, а при непълно работно време - по всеки отделен трудов договор, до допълването им до съответната месечна продължителност на работното време. Това означава във Вашия случай, че ако по основното трудово правоотношение дневната продължителност е 6 часа, а по договора за допълнителен труд 2-часов работен ден, то и по двата трудови договора лицето има право на възнаграждение за придобит трудов стаж и професионален опит. ЕКБ. |
Трудово право на Република България |
| 2013-10-24 13:49:52 |
Задал Ви бях следния въпрос - Работя в ОДБХ по служебно правни отношения(държавен служител). Имам ли право да получавам допълнително възнаграждение за научна и образователна степен ДОКТОР?, а все още нямам отговор. |
Александър Стайков |
Сроковете за отговор са посочени в правилата към рубриката. Моля не задавайте повторно въпроса си. |
Трудово право на Република България |
| 2013-11-02 09:14:34 |
Здравейте, втора година съм по майчинство от първия работодател.Въпросът ми е имам ли право да работя на втори трудов договор докато изтече втората година.Благодаря!!! |
Виктория Стоименова |
Уважаема г-жо Стоименова, Съгласно чл. 111 от КТ работникът или служителят може да сключва трудови договори и с други работодатели за извършване на работа извън установеното за него работно време по основното трудово правоотношение (външно съвместителство), освен ако не е уговорено друго в индивидуалния му трудов договор по основното му трудово правоотношение. Няма пречка по време на отпуск за отглеждане на дете от основната месторабота работникът или служителят да сключи трудов договор за външно съвместителство, стига в индивидуалния му трудов договор по основното трудово правоотношение да не е уговорена изрична клауза, изключваща възможността за сключване на договор за допълнителен труд при друг работодател. Във връзка с изплащането на паричното обезщетение по КСО се обърнете за информация към НОИ. ЛТ/ |
Трудово право на Република България |
| 2013-11-12 11:48:10 |
Аз съм държавен служител,главен експерт с юридическо образование.Мога ли да бъда повишен в длъжност главен юрисконсулт чрез конкурентен подбор |
Ангел Ангелов |
Тъй като въпросът Ви касае държавната служба, компетентен орган е дирекция “Модернизация на администрацията” към МС. СН/ |
Трудово право на Република България |
| 2013-11-19 19:48:33 |
Трябва ли да имам отработени дни, след изтичането на майчинството ми, за да използвам платената си отпуска? |
Мария Методиева |
Не е задължително да имате отработени дни, за да ползвате платената си отпуска след разрешение на работодателя след изтичането на майчинството Ви. Следва да имате предвид обаче, че възнаграждението за платен годишен отпуск по чл. 177, ал. 1 от КТ се изчислява на база начисленото среднодневно брутно трудово възнаграждение за последния календарен месец, предхождащ ползуването на отпуска, през който работникът или служителят е отработил най-малко 10 работни дни – във Вашия случай това е съответният месец преди да започнете да ползвате отпуска за т. нар. майчинство. СН/ |
Трудово право на Република България |
| 2013-12-16 14:13:42 |
Ще бъде ли санкциониран работодател който до 31.12.13г. не е изчистил отпуските на работниците си понеже те независимо, че има график не са си ги поискали.А ако част от тях са си пуснали молби за в края на декември и началото на м.01.14г. да ползват отпуски от 2013г.-какво следва.Трябва ли работодателя да им ги разреши?Благодаря . |
ПЕТРАНА |
Платеният годишен отпуск се ползва в съответствие с утвърден от работодателя график. Когато отпусктъ е поискан за период, който не е посочен в графика, вкл. когато отпускът започва в края на календарната година и продължава в следващата, работодателят не е длъжен, но може да разреши ползването по своя преценка. ЛТ/ |
Трудово право на Република България |
| 2014-01-02 18:57:47 |
Бихте ли визирали по-подробно как се преценява удължаването на изпитателния срок, във връзка с отсъствията по време на същия. Например: назначеният е бил в отпуск - 2 дни, като отпускът е петък-понеделник, т.е. 4 календарни дни. Как да преценим с колко дни се удължава изпитателния срок в случая ? А при болничен ? |
Ивелин Гочев |
Според чл. 70, ал. 4 от Кодекса на труда, в срока за изпитването не се включва времето, през което работникът или служителят е бил в законоустановен отпуск или по други уважителни причини не е изпълнявал работата, за която е сключен договорът. Т.е., изпитателният срок трябва да бъде продължен с работните дни, през които лицето не е работило поради уважителни причини, в конкретния случай – с двата работни дни. КС |
Трудово право на Република България |
| 2014-01-24 14:34:38 |
Фирмата, в която работя има представителство в Москва, регистрирано като руско юридическо лице. Там са назначени на трудов договор двама колеги, които работят целогодишно в представителството. Въпросът ми е, тези двама колеги трябва ли да имат трудов договор и да бъдат осигурявани и в българската фирма? |
Веселка Иванова |
Уважаема г-жо Иванова, От запитването може да се предположи, че трудовите договори за работа на колегите Ви са сключен с представителството, регистрирано като руско ю.л. и спрямо тях се прилага руското трудово законодателство. Не е възможно да съществува и паралелно трудово правоотношение по българското трудово законодателство. Във връзка с осигуряването се обърнете за информация към НОИ. ЛТ/ |
Трудово право на Република България |
| 2014-02-11 15:14:16 |
Здравейте, Служител от моето предприятие ще пътува в командировка в чужбина на 3 март. Лицето само пътува на 3 март. В тази връзка следва ли да му бъде заплатено съгласно чл. 264 от КТ? Счита ли се, че лицето в деня за пътуване е на работа, като този въпрос не е уреден в Наредбата за командировки в чужбина? |
Пламен Балинов |
Съгласно § 7 от преходните и заключителни разпоредби на Наредбата за служебните командировки и специализации в чужбина, министърът на финансите и министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията дават указания по прилагането на наредбата съобразно своята компетентност, към които следва да се обърнете. СН/ |
Трудово право на Република България |