Дата на Въпроса Въпрос Подател Отговор
2018-11-24 12:20:48 Може ли и има ли право общото събрание на служителите да реши разходването на средствата за социално битово и културно обслужване да се начислява на всеки според основната заплата.Къде е тогава социалния момент като този който е с по висока заплата ще получи по вече СБКО Евдокия Варамезова Уважаема госпожо Варамезова, Съгласно чл. 292 от Кодекса на труда (КТ), социално-битовото и културното обслужване на работниците и служителите се финансира със средства от работодателя и от други източници. Начинът на използването на средствата за социално-битовото и културното обслужване се определя с решение на общото събрание на работниците и служителите (чл.293, ал.1 от КТ), което в най-голяма степен отразява общите интереси на всички работници и служители, независимо от заеманата длъжност, продължителността на работното време или от други обстоятелства. (СР)
2010-07-06 15:16:08 Работя на трудов договор по чл.67 от КТ в училище на 4 часа и в частна фирма също на 4 часа.Имам ли право на пълна отпуска и от двете места? ЕЛЗА ЛОЗАНОВА В чл. 23, ал. 2 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските е предвидено, че работникът и служителят, който работи през част от законоустановеното работно време /непълно работно време/, има право на платен годишен отпуск пропорционално на времето, което му се признава за трудов стаж. Съгласно чл. 355, ал. 2 от Кодекса на труда /КТ/, за 1 ден трудов стаж се признава времето, през което работникът или служителят е работил най-малко половината от законоустановеното за него работно време за деня по едно или няколко трудови правоотношения. На базата на така признатия трудов стаж се определя правото на пълен размер на платения годишен отпуск за работещите на 4-часов работен ден. Когато трудовият договор е сключен за 4 часа, работникът или служителят има право на минимум 20 работни дни платен годишен отпуск като брой работни дни. Същите са правата му и по втория трудов договор. Или по двата трудови договора Вие ще имате право на 20 работни дни платен годишен отпуск. КС NULL
2019-02-06 17:14:33 Здравейте! Съпругът ми, роден 1954 г. е пенсионер от 1999 г. /осигурителен стаж по чл.104, ал. 3 от КСО - 16 год, 3 м., 13 дн./. Работодателят не му изплати полагащите се при пенсиониране 6 заплати. В момента работи в друго предприятие повече от 10 години, но смята да прекрати трудовата си дейност. Ще изплати ли сегашният му работодател 6 заплати! Мирослава Новкова В чл. 222, ал. 3 от Кодекса на труда /КТ/ е предвидено, че при прекратяване на трудовото правоотношение, след като работникът или служителят е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, независимо от основанието за прекратяването, той има право на обезщетение от работодателя в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 2 месеца, а ако е работил при същия работодател през последните 10 години от трудовия му стаж - на обезщетение в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 6 месеца. Обезщетението по тази алинея може да се изплаща само веднъж. В разпоредбата на ал. 3 на чл. 222 от КТ изрично е предвидено, че обезщетението се дължи при прекратяване на трудовия договор, след като работникът или служителят е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст. В случай, че лицето не само е придобило, но и упражнило това свое право / като се е пенсионирало/ преди сключването на трудовия договор с последния си работодател мнението ни е, че няма право на обезщетение по чл. 222, ал. 3 от КТ. Преценката относно правото на работника или служителя при прекратяване на трудовото му правоотношение да получи обезщетение от две или шест брутни заплати се извършва от работодателя във всеки отделен случай. Ако лицето не е доволно от тази преценка, спорът може да бъде отнесен за решаване от съда. МВ/
2019-05-22 13:22:14 Здравейте, Относно заповедите за прекратяване на трудовите правоотношения, когато не се дължи обезщетение по КТ, как е правилно в типовите бланки, полетата да се оставят празни и непопълнени, да се изпише изрично, че не се дължат обезщетения или да се запълнят напр. с "тирета", т.е., че не се дължи нищо? Предварително благодаря. Дарина Боянова Няма утвърдена бланка образец на заповед. В случай, че работодателят дължи обезщетение, тогава това обезщетение се вписва в заповедта.МВ/
2010-08-16 09:58:18 ДЪЛЖЯТЛИ СЕ ОБЕЩЕТЕНИЯ ПРИ УВОЛНЕНИЕ ПО ЧЛ 328 Т.10А РАДКА СТЕФАНАВА При прекратяване на трудовото правоотношение на основание чл. 328, ал. 1, т. 10а от Кодекса на труда се дължи обезщетение по чл. 220, ал. 1 КТ, ако работодателят не е спазил срока на предизвестие, работникът или служителят има право на обезщетение в размер на брутното му трудово възнаграждение за неспазения срок на предизвестието. Обезщетението за неспазено предизвестие се дължи от датата на прекратяване на трудовото правоотношение. Работодателят дължи парично обезщетение и по чл. 224, ал. 1 КТ за неизползван платен годишен отпуск, пропорционално на времето, което се признава за трудов стаж. То също е дължимо от датата на прекратяване на трудовото правоотношение. Обезщетението по чл. 222, ал. 3 КТ се изплаща на работника или служителя само веднъж. КС NULL
2019-07-15 15:18:21 Работя на два трудови договора при различни работодатели по 4 часа дневно при всеки един от тях..Вторият работодател ме съкращава по чл.328,ал.1,т.3 от Кодекса на труда. Защо по закон , както ми обясниха от МТСП , не мога да получа полагащото ми се обезщетение по чл.222, ал.1 от КТ, нито да получавам обезщетение за безработица? Кирилка Николова В чл. 222, ал.1 от Кодекса на труда /КТ/ е предвидено, че при уволнение поради закриване на предприятието или на част от него, съкращаване в щата, намаляване обема на работа и спиране на работата за повече от 15 работни дни, при отказ на работника или служителя да последва предприятието или неговото поделение, в което той работи, когато то се премества в друго населено място или местност, или когато заеманата от работника или служителя длъжност трябва да бъде освободена за възстановяване на незаконно уволнен работник или служител, заемал преди това същата длъжност, работникът или служителят има право на обезщетение от работодателя. Обезщетението е в размер на брутното му трудово възнаграждение за времето, през което е останал без работа, но за не повече от 1 месец. С акт на Министерския съвет, с колективен трудов договор или с трудовия договор може да се предвижда обезщетение за по-дълъг срок. Ако в този срок работникът или служителят е постъпил на работа с по-ниско трудово възнаграждение, той има право на разликата за същия срок. В случаите, когато работникът или служителят работи по трудов договор за допълнителен труд, който се прекратява, но полага труд по основният си трудов договор, не може да се приеме, че същият е останал без работа, поради което считаме, че не му се дължи обезщетение за оставане без работа, както и разлика в трудовото възнаграждение. МВ/
2010-08-24 10:11:03 Има ли право рботодател да изпраща предизвестие на работник, който ползва платен годишен отпуск с препоръчано писмо? лицето е в отпуск от 01,08-29,08., а предизвестието е с дата 01,08.Лицето получава препоръчаното писмо на 20,08. Какво следва да направи като на 30,08 се върне на работа? Милен Ангелов 1.Съгласно чл. 333, ал.1, т.4 от Кодекса на труда (КТ) в случаите по чл. 328, ал. 1, точки 2, 3, 5 и 11 и чл. 330, ал. 2, т. 6 работодателят може да уволни само с предварително разрешение на инспекцията по труда работник или служител, който е започнал ползуването на разрешения му отпуск. Тъй като при посочените основания работодателят трябва да отправи предизвестие по чл. 326, ал.2 КТ, той няма право да го прави в периода, в който лицето е закриляно по чл. 333 КТ. 2. По време на отпуските по майчинство на лицето се полага платен годишен отпуск по минимум 20 работни дни за една календарна година. Отпускът се изчислява пропорционално на месеците, които се зачитат за трудов стаж. При прекратяване на трудовия договор на 01.08. 2010 г. майката има право на обезщетение за неползван отпуск по реда на чл. 224, ал.1 от Кодекса на труда. СС NULL
2010-09-08 14:08:51 Редно ли е да се дава работно облекло само на членуващи в синдикална органивация?Аз съм учителка и не членувам в синдикалната организация,затова не ми се полага такова?Моля отговорете ми. Елена Минчева Разпоредбата на чл. 296 от Кодекса на труда е обща разпоредба, която установява правото на работниците и служителите на работно и униформено облекло. Редът и начинът на осъществяване на това право е установен в Наредбата за безплатното работно и униформено облекло. Съгласно чл.3, ал.1 от Наредбата за безплатното работно и униформено облекло, работното облекло е инвентар на предприятието и се отчита като стоково-материална ценност, малоценен и малотраен материал. Съгласно чл. 7 от посочената наредба работно облекло се осигурява на работниците и служителите от предприятията от материалната и нематериалната сфера, когато условията на работа налагат да се запази личното им облекло. Списъкът на работниците и служителите по длъжности и професии, които имат право на работно облекло, се определя от работодателя - самостоятелно или с колективния орган на управление, където има такъв. С този списък се определят и видът, моделът, материята, цветът, отличителните знаци (когато е необходимо) и сроковете за износването. Сроковете на износване на работното облекло се определят въз основа на сертификат за сроковете за износване и изискванията за ползването и поддържането, който предприятието производител е длъжно да предостави при доставката. В чл.12, ал.1 от същата наредба е предвидено, че работното облекло се дава безплатно в готов вид, означава се със знака на предприятието и се ползува само през време на работа.Срокът за износване започва да тече от деня, в който то се зачислява на работника. Ако считате, че работодателят нарушава трудовото законодателство, можете да сигнализирате съответната инспекция по труда. МВ/ NULL
2019-10-07 13:52:33 Здравейте, Искам да попитам каква е възможността една фирма да поддържа единствено електронни досиета на служителите, като не пази хартиени носители на документите по сключване и промяна на трудово-правните документи със служителите. Кой е закона/наредбата който би могъл да уреголира такава възможност. Предварително благодаря за отговора! Елина Тодорова Уважаема г-жо Тодорова, Съгласно чл. 128б, ал. 2 от Кодекса на труда (КТ) трудовото досие на работника или служителя се създава при постъпване на работа и в него се съхраняват документите във връзка с възникването, съществуването, изменението и прекратяването на трудовото правоотношение. Част от документите по ал. 2 могат да бъдат създавани и съхранявани като електронни документи. Видът и изискванията за създаването и съхраняването им се определят с акт на Министерския съвет (чл. 128б, ал. 3 от КТ). С Наредбата за вида и изискванията за създаването и съхраняването на електронни документи в трудовото досие на работника или служителя (НВИССЕДТДРС) се уреждат изискванията за създаването и изпращането на електронни документи между работника или служителя и работодателя, както и удостоверяването на тяхното връчване. Следва да се вземе под внимание, че видът на документите, посочени в чл. 6, ал. 1 от НВИССЕДТДРС, които ще се създават и/или съхраняват като електронни документи в трудовото досие на работника или служителя, се определят в Правилника за вътрешния трудов ред (чл. 6, ал. 2, т. 1 от НВИССЕДТДРС). В тази връзка намираме, че работодателят има възможност да прецени кои видове документи и каква част от документите от трудовото досие на работника или служителя може да съхранява като електронни документи. В чл. 12, 13 и 14 на НВИССЕДТДРС са определени специфични изисквания към информационната система, която се използва от работодателя. В чл. 12, ал. 1 от НВИССЕДТДРС кумулативно са изброени функционалните характеристики и възможности на системата.НС
2010-10-21 15:39:52 Назначаваме служителка на трудов договор и не ни представя трудова книжка и не декларира , че постъпва за първи път на работа, тъй като преди 4 години е работила в друга фирма.От там не са и издали трудова книжка. Към днешна дата тази фирмата е закрита. Можем ли ние да издадем трудова книжка и на какво основание? Ако не какво трябва да се направи? Дарина Янакиева Уважаема госпожа Янакиева, Съгласно чл. 348, ал.2 от Кодекса на труда (КТ) когато работникът или служителят постъпва за първи път на работа, работодателят е длъжен в срок от 5 дни да го снабди с трудова книжка. Постъпването за първи път на работа се удостоверява от работника или служителя с писмена декларация. От тази разпоредба следва, че не можете да издадете трудова книжка. Удостоверяването на трудовия стаж следва да се осъществява чрез УП3. СС NULL
Страница 6330 of 6864