| 2014-07-20 20:23:11 |
Не сте разбрали правилно запитването ми от 10.07.2014. - Следва ли положения от лицето извънреден труд след 1.1.2005 г. да се вземе в предвид от работодателя при определяне ПРАВОТО на обезщ. по чл. 222 ал. 3 КТ? При включване на този изв. труд, работникът има над 10 год. стаж при един и същ работодател и би получил 6 вместо 2 брутни заплати. |
Илиева |
В чл. 222, ал.3 от КТ е предвидено,че при прекратяване на трудовото правоотношение, след като работникът или служителят е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, независимо от основанието за прекратяването, той има право на обезщетение от работодателя в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 2 месеца, а ако е работил при същия работодател през последните 10 години от трудовия му стаж - на обезщетение в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 6 месеца. Съгласно чл. 38, ал. 15 от Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж, от 1 януари 2005 г. за осигурителен стаж се зачита времето, през което лицата са полагали извънреден труд. Както е видно, извънредния труд се признава за осигурителен стаж. Положеният от лицето извънреден труд не се признава за трудов стаж, същият не се взема предвид при определяне на правото на работника/служителя на обезщетение по ал. 3 на чл. 222 от КТ. МВ/ |
Трудово право на Република България |
| 2014-08-13 18:15:49 |
Здравейте, интересува ме коя е институцията ( работодател, Бюрото по труда или НОИ ) която според мен трябва да ме уведоми, че дължа здравна вноска за периода който работодателя ми изплаща брутно възнаграждение по чл.222. Има ли като запис в Закон от кого се изисква действието по осведомяване, питам тъй като дължа и лихви по невнесената вноска ? |
Мария Колева |
Здравноосигурителните вноски се определят и внасят по реда на Закона за здравното осигуряване. Поради това за информация по поставения въпрос се обърнете към Министерството на здравеопазването или към Националната агенция за приходите. КС |
Трудово право на Република България |
| 2014-08-22 00:01:04 |
Здравейте. Искам да попитам периодът на провеждане на докторантура, дали се зачита за трудов стаж? |
К. Колева |
Съгласно чл. 354, т. 8 от Кодекса на труда, за трудов стаж се признава и времето, през което не е съществувало трудово правоотношение в случаи, установени от Министерския съвет. Разпоредбата на чл. 10 от Разпореждане № 224 на Бюрото на Министерския съвет от ,23 октомври 1973 г. за материални стимули за българските аспиранти (обн. ДВ бр. 89 от 1973 г.) предвижда, че времето, прекарано в редовна аспирантура /докторантура/ се признава за трудов стаж по Кодекса на труда.Това разпореждане не е отменено. Ето защо от датата на влизане в сила на РБМС № 224 от 1973 г. и понастоящем времето на редовна аспирантура (докторантура) се признава за трудов стаж по смисъла на Кодекса на труда. При нужда този трудов стаж се доказва с документ от научната организация, удостоверяващ времето, прекарано в редовна аспирантура (докторантура). КС |
Трудово право на Република България |
| 2014-09-03 05:39:53 |
Регистриран ЗП съм и се осигурявам вьрху 240 лв.Започнах работа в БПощи на 4 часа.Трябва ли да информирам НАП и в какъв срок.Подава ли се декларация. |
Станчо Кадиев |
За информация по поставения въпрос се обърнете към Националната агенция за приходите. КС |
Трудово право на Република България |
| 2014-09-29 11:30:12 |
Назначен съм на работа с ТД по чл.67,ал. 1 ,т.1и чл. 70 ал.1 от КТ с прод. на раб. ден 8 ч, а на раб. сед. 40 ч. , с първи работен ден на 10.03.2014 г. на 10.09.2014 г. в 16.30 ч. (1ч. и 30 мин. Преди края на работния ден ), ми беше връчена заповед за уволнение на основание чл.71, ал.1 от КТ .Колко е трудовия стаж в този случай и как се изчислява. |
Павлин Янчев |
Уважаеми г-н Янчев, Съгласно чл. 9, ал. 1 - 4 от Наредбата за трудовата книжка и трудовия стаж: (1) Трудовият стаж се изчислява в дни, месеци и години. (2) За един ден трудов стаж се зачита времето, през което работниците или служителите са изработили най-малко половината от максимално установената с Кодекса на труда нормална дневна продължителност на работното време или установеното за тях с решение на Министерския съвет намалено работно време. (3) При подневно изчисляване на работното време, когато са изработени всички работни дни за съответния месец, той се признава за пълен. (4) При изработени през отделни месеци на годината по-малко от работните дни трудовият стаж се признава за толкова месеца, колкото се получават, като общият брой на изработените дни през тези месеци се раздели на 21 при петдневна работна седмица и на 25 при шестдневна работна седмица. Към изчисления по този начин трудов стаж се прибавят и изработените през годината пълни месеци по реда на ал. 3.“ Изчисляването и вписването на придобития трудов стаж в трудовата книжка е правомощие на работодателя. ЛТ/ |
Трудово право на Република България |
| 2014-10-12 19:22:47 |
Служител работи на осн. труд. договор с раб.време 8 ч. и по втори труд. договор /чл.110 от КТ/ на 2 ч. Прието е сумирано изчисляване на работното време. За доп.труд. договор има право на платен годишен отпуск пропорционално на отработеното време - на 5 раб. дни за кал.година. Тези 5 раб. дни как трябва да се смятат за 2 часа или 8 часа раб. време? |
Недева |
Уважаема г-жо Недева, Независимо от продължителността и начина на изчисляване на работното време (подневно или сумирано) платеният годишен отпуск по чл. 155 и чл. 156 КТ се ползва в работни дни по календар. При определяне на нормата работно време при сумирано изчисляване не се включват дните, през които е ползван платен годишен отпуск. ЛТ/ |
Трудово право на Република България |
| 2014-10-23 12:01:58 |
Има ли право работодателя да съхранява трудова книжка на работника, срещу представена от последния декларация за съгласие за съхранението й? |
Иван Петров |
Уважаеми г-н Петров, При изричното писмено съгласие на работника или служителя няма пречка трудовата книжка да се съхранява и от работодателя. ЛТ/ |
Трудово право на Република България |
| 2014-12-30 20:18:45 |
На каква възраст ще се пенсионираме категорийните работници по втора категория труд след 31 12 2014 година.Благодаря ви предварително. |
Димитър Александров |
С последните промени на Кодекса за социално осигуряване (КСО), които са в сила от 1.01.2015 г., се удължава с една година действието на разпоредбата на § 4, ал. 1 от преходните и заключителни разпоредби на КСО, като условията за придобиване право на пенсия по този ред се запазват непроменени. Съгласно посочената разпоредба на § 4, ал. 1 ПЗР на КСО, до 31 декември 2015 г. включително, лицата, които са работили 10 години при условията на първа категория труд или 15 години при условията на втора категория труд, могат да се пенсионират при навършване на възраст 47 години и 8 месеца за жените и 52 години и 8 месеца за мъжете при първа категория труд или 52 години и 8 месеца за жените и 57 години и 8 месеца за мъжете при втора категория труд, и ако имат сбор от осигурителен стаж и възраст 94 за жените и 100 за мъжете. КС |
Трудово право на Република България |
| 2015-02-24 11:02:25 |
Лице е назначено на 16122014г. по чл. 68 ал,1 т2 от КТ. От 19012015г. излиза в дългосрочен болничен. На 19022015г. му е изтекъл договора. Лицето като не е освободено преминава ли на постоянен договор. |
pepi |
Трудовият договор, сключен на основание чл. 68, ал. 1, т. 2 от Кодекса на труда /КТ/, се прекратява без предизвестие по чл. 325, ал. 1, т. 4 КТ със завършване на определената работа. При сключването на договор по т. 2 не се определя срок на договора. Изпълнението на договора продължава да изтичането на толкова време, колкото е необходимо за да бъде завършена определената работа. Няма законово основание за превръщане на този договор в безсрочен. При прекратяване на трудовия договор на посоченото основание закрилата при уволнение, предвидена в чл. 333 от КТ не се прилага. МВ/ |
Трудово право на Република България |
| 2015-03-16 19:29:48 |
От 2013-2015г имам 4операции на коляното последната 6.3.15 смяна колянна става с този болничен събирам 360дни личната лекарка ме информира,че нямам право на повече.Лечението до тък е 3200 предстой и дълга физиотерапия и там пари.Вярно ли е това?Как да постъпя? |
Силва Йорданова silv1@abv.bg |
В чл. 6, ал. 5 от Наредбата за медицинската експертиза е предвидено, че когато временната неработоспособност е продължила повече от 6 месеца без прекъсване или 12 месеца с прекъсване в две предходни години и в годината на боледуването, отпускът се разрешава само след контролен преглед на ТЕЛК на всеки два месеца, при условие че са налице обективни признаци за възстановяване на работоспособността в следващите 6 месеца. За повече информация по поставения въпрос се обърнете към Министерството на здравеопазването. МВ/ |
Трудово право на Република България |