Дата на Въпроса Въпрос Подател Отговор
2016-10-04 19:50:29 Аз съм рускиня с Българско гражданство.Искам да попитам,признава ли се моя руски трудов стаж в България,за прослужени години за допълнително възнаграждение?Работя в библиотека и имам 14 години трудов стаж в Русия. Благодаря! Марина Липатова Съгласно чл. 12, ал. 4, т. 1 от Наредбата за структурата и организацията на работната заплата /НСОРЗ/, работодателят е длъжен при определяне продължителността на трудовия стаж и професионалния опит, с оглед определяне на правото и размера на допълнителното възнаграждение да отчете и трудовия стаж на работника или служителя, придобит в друго предприятие на същата, сходна или със същия характер работа, длъжност или професия. С наредбата е предвидено да бъдат зачетени периоди на трудова заетост в други държави членки на Европейския съюз /ЕС/, тъй като съществуващата национална нормативна уредба не можеше да гарантира на лицата, които са придобили част от трудовия си стаж на територията на друга държава-членка, равно третиране по отношение на възнаграждението, което на практика ги поставя в по-неблагоприятно положение спрямо работниците и служителите – местни граждани. От посоченото по-горе е видно, че за да бъде начислено допълнително трудово възнаграждение за трудов стаж и професионален опит за времето, когато лицето е работило извън територията на страната, този период следва да бъде придобит поради трудова заетост в друга държава членка на ЕС, а не, както сочите, в страна, която не е член на ЕС. СН/
2016-11-30 15:18:21 Искам да попитам, възможно ли е човек, който е работил по закона за държавния служител и е придобил примерно I старши ранг, след това е работил по трудови правоотношения и сега отново става държавен да бъде назначен с по - нисък ранг? Благодаря предварително за съдействието! Мирослава Максимова Поставеният въпрос е от компетентност на дирекция "Модернизация на администрацията" на Министерския съвет. СН/
2017-01-31 17:17:36 При сумирано работно време, по план график служителите следва да работят в първата събота от месеца. Може ли служител да ползва неплатен отпуск конкретно за тази събота в случай, че работодателят не иска да го изключи от графика? Ваня Василева Уважаема госпожо Василева, Съгласно чл. 160, ал. 1 от Кодекса на труда ( КТ) работодателят по искане на работника или служителя може да му разреши неплатен отпуск независимо от това, дали е ползвал или не платения си годишен отпуск и независимо от продължителността на трудовия му стаж. Както е видно от разпоредбата, неплатеният отпуск се разрешава по искане на работника или служителя, който посочва неговия размер, но право на работодателя е да прецени дали да разреши ползването му или не. Същият се ползва се ползва в работни дни по календар. Следва да имате предвид разпоредбата на чл. 160, ал. 3 от КТ съгласно която неплатеният отпуск до 30 работни дни в една календарна година се признава за трудов стаж, а над 30 работни дни - само ако това е предвидено в този кодекс, в друг закон или в акт на Министерския съвет./КА/
2017-02-13 09:53:49 Работя на втори трудов договор на 2 часа.Имам ли право на платен отпуск по него,освен 20 дни по първият трудов договор?Произтичат ли други права по вторият трудов договор за които аз не знам? полина анчева Изчисляването на полагащия се платен годишен отпуск по договор за допълнителен труд по чл. 110 или 111 от Кодекса на труда става по общия ред, като се има предвид разпоредбата на чл. 23, ал. 2 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските, съгласно която работникът и служителят, който работи през част от законоустановеното работно време, има право на платен годишен отпуск пропорционално на времето, което му се признава за трудов стаж. Това означава, че ако работникът или служителят работи по 2 часа дневно, неговият трудов стаж е ¼ част от законоустановеното работно време и на него би му се признал трудов стаж в размер на 3 месеца за една календарна година. На тази база се изчислява и размерът на платеният годишен отпуск.
2010-01-10 00:10:25 Има ли право работодател да откаже изплащане на средства за обещетение по чл.224 (за неизползуван платен год.отпуск) под предлог ,че няма пари и има неразплатени други разходи от заплата за м.12.2009г., по Регионална Програма-изтекла преди края на 12.м.? /организацията е бюджетна/ Александрова При прекратяване на трудовия договор работодателят дължи парично обезщетение по чл. 224, ал. 1 КТ за неизползван платен годишен отпуск, пропорционално на времето, което се признава за трудов стаж. То е дължимо от датата на прекратяване на трудовото правоотношение. В случай, че обезщетението не Ви бъде изплатени в законовия срок от работодателя, Вие можете по съдебен ред да потърсите правата си, като давностният срок е 3 години, считано от деня, в който задължението е станало изискуемо /чл. 358, ал. 1, т. 3 КТ/. При парични вземания изискуемостта се смята настъпила в деня, в който по вземането е трябвало да се извърши плащане по надлежния ред /чл. 358, ал. 2, т. 2 КТ/. КС NULL
2017-02-24 15:49:22 Здравейте, Предвижда ли се създаване и обнародване на нормативен документ, който да контролира всички агенции, агенцийки и некоректни работодатели, които публикуват обяви за работа? Т.е. кога някой ще поеме отговорност, когато подведе кандидат за работа, който установява още на 2 ден, че нещата не са такива, каквито са му били представени! Г.Ангелов Това може да стане, ако работникът или служителят сигнализира компетентната инспекция по труда за извършване на проверка за спазване на българското трудово законодателство.
2010-01-17 12:54:28 Работя от 2001 г. на трудов договор,като полагам ежемесечно извънреден труд по график.До момента този труд не ми е изплатен.Има ли давностен срок за изплащането му при условие че продължавам да работя там.Има ли давностен срок за осигуровките които ми дължи работодателя. Костова Уважаема г-жо Костова, Исковете по трудови спорове, чийто предмет са парични вземания, се погасяват в 3-годишен давностен срок (чл. 358, ал. 1, т. 3 от КТ). Посоченият срок тече от деня, в който по паричното вземане е трябвало да се извърши плащане по надлежния ред (чл. 358, ал. 2, т. 2 от КТ). По отношение на давностния срок за дължими осигурителни вноски се обърнете към Националната агенция за приходите. ЛТ/ NULL
2010-01-27 17:13:02 Какво означава - работодателят при определяне на трудовите норми да вземе мнението на заинересуваните раб. или сл - чл.250, ал.2 от КТ? Как се изразява това мнение в писмен вид ли? Следва ли работодателят да се съобрази с него? И ако не се постигне договореност не следва ли да бъдат въведени еднолично със заповед? Каст Футура-БГ ЕООД чрез адв. Надежда Димитрова NULL NULL
2017-04-25 15:17:01 Здравейте! Най-учтиво моля да получа отговор на следния въпрос: При изчисляване на сумите, свързани с допълнителните възнаграждения за постигнати резултати /ДВПР/, към сумата по основното трудово правоотношение за реално отработено време, представляващи основата за изчисление на коефициентите за разпределение, следва ли да се включва и размера на средствата, получавани по допълнително споразумение за съвместителство на друга длъжност? Ако е да, моля да посочите нормативната база, която регламентира това включване. Цветанов Уважаеми г-н Цветанов, Според съдебната практика, сумите за допълнително материално стимулиране се начисляват на работниците или служителите в съответствие с количеството и качеството на действително извършваната работа, т.е. зависи от резултата от трудовия процес. С Наредбата за структурата и организацията на работната заплата (НСОРЗ или Наредба) се определят структурата и организацията на работната заплата, видовете и минималните размери на допълнителните трудови възнаграждения, редът и начинът за определяне и изчисляване на трудовите възнаграждения на работниците и служителите. Съгласно чл. 13, ал.1. от тази Наредба, с колективен трудов договор, с вътрешни правила за работната заплата и/или с индивидуален трудов договор могат да се определят и други допълнителни трудови възнаграждения, в т.ч. за постигнати резултати от труда - текущо, за година или за друг период. Вътрешните правила за работната заплата се утвърждават от работодателя и не могат да противоречат на нормативните актове и на условията, договорени в колективния трудов договор (чл. 22,ал.2 от НСОРЗ). Следователно е необходимо в колективния или в индивидуалния трудов договор или във вътрешните правила за работната заплата да са установени ясни критерии за получаването на тези възнаграждения. В случай, че допълнителното материално стимулиране (ДМС) се определя въз основа на основното трудовото възнаграждение за периода, в който се прави оценяване на количеството и качеството на действително извършваната работа, то следва да имате предвид, че когато работник или служител изпълнява длъжност или работа на отсъстващ работник или служител, той ползва правата за тази длъжност или работа, включително и трудовото възнаграждение, ако това е по-благоприятно за него. Ако той изпълнява през това време и своята работа или длъжност, има право и на допълнително трудово възнаграждение, което се уговаря между страните по трудовото правоотношение( чл. 259 от Кодекса на труда) . СР
2010-03-04 13:41:52 Може ли управител, с договор за управление да бъде назначен на 4 часов работен ден? Сашка Асиева Съгласно чл. 20, ал. 1 от Правилника за реда за упражняване правата на държавата в търговските дружества с държавно участие в капитала, не могат да бъдат управители на еднолични дружества с ограничена отговорност с държавно участие в капитала физически лица, които: 1. от свое или от чуждо име извършват търговски сделки; 2. са съдружници в събирателни, командитни дружества и в дружества с ограничена отговорност; 3. заемат длъжност в ръководни органи на други дружества; 4. са лишени с присъда или с административно наказание от правото да заемат материалноотчетническа длъжност до изтичането на срока на наказанието; 5. са управители, контрольори и членове на изпълнителни или контролни органи на друго еднолично търговско дружество с държавно участие в капитала; 6. са народни представители, министри, заместник-министри, областни управители, заместник областни управители, кметове, заместник-кметове, кметски наместници, председатели на държавни агенции, членове на държавни комисии, изпълнителни директори на изпълнителни агенции, ръководители на държавни институции, създадени със закон или с акт на Министерския съвет, които имат функции във връзка с осъществяването на изпълнителната власт, изпълнителни директори и членове на надзорния и на изпълнителния съвет на Агенцията за приватизация и на Агенцията за следприватизационен контрол; 7. са държавни служители; 8. работят по трудов договор. Забраните по ал. 1, т. 1, 2 и 3 се прилагат, когато се извършва дейност, сходна с дейността на дружеството – ал. 2 на чл. 20. МВ/ NULL
Страница 6770 of 6864