| 2012-01-27 14:55:58 |
Сключих трудов договор със срок на изпитване 3 месеца.Преди изтичането им работодателя иска да ги удължи с още 3 месеца.Има ли това право |
иван недялков |
Уважаеми господин Недялков, Срокът за изпитване по чл. 70 от Кодекса на труда се определя при сключването на трудовия договор, за срок не повече от 6 месеца. Ако срокът за изпитване е определен в договора на 3 месеца, не може да се удължава впоследствие. СС |
Трудово право на Република България |
| 2012-02-15 09:06:09 |
Служителка работи на 4 ч по основен трудов договор.Сключва втори трудов договор със същия работодател на 8 ч.По кой от трудовите договори има право на процент прослужено време и става ли втория договор основен тъи като работното време е по голямо от работното време по първия договор? |
Мила Иванова |
Съгласно чл. 12, ал. 8 от Наредбата за структурата и организацията на работната заплата допълнителното трудово възнаграждение за трудов стаж и професионален опит се заплаща за действително отработено време в рамките на съответната месечна продължителност на работното време само по основното трудово правоотношение, а при непълно работно време - по всеки отделен трудов договор, до допълването им до съответната месечна продължителност на работното време. В § 1, т. 12 от Допълнителните разпоредби се определя, че основно трудово правоотношение по смисъла на този кодекс е всяко трудово правоотношение, което независимо от основанието, на което е възникнало, е съществувало преди сключването на трудовия договор за допълнителен труд. МВ/ |
Трудово право на Република България |
| 2012-03-15 13:46:06 |
В какъв срок трябва да ми изплтят всички задължения ,след като съм напуснал по ч321 ал1т2 отК.Т. |
Николай Стоянов |
Моля, уточнете основанието, на което сте напуснали работа. |
Трудово право на Република България |
| 2012-03-27 14:10:03 |
Моля да ми отговорите , на какъв размер платен отпуск имам право през 2012 г след преминаването ми на работа в друга фирма от 02.04. До тази дата съм ползвала 8 дни през месеците януари и февруари от полагаемия ми отпуск за 2012 година. Благодаря Ви предварително! |
Елена Димитрова |
Съгласно чл. 33, ал. 1 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските, когато работник и служител с придобито право на отпуск премине на работа в друго предприятие, за календарната година на постъпването той ползува платен годишен отпуск пропорционално на прослужените месеци в това предприятие. Когато след ползване на платения годишен отпуск в пълен размер трудовото правоотношение се прекрати в същата календарна година, работникът и служителят не дължи обезщетение на предприятието за частта от отпуската, за която не е отработил съответното време. До края на същата календарна година работникът и служителят няма право да ползва платен годишен отпуск освен ако за новата работа се предвижда отпуск в по-голям размер - ал. 2 на чл. 33 от наредбата. Точните изчисления се извършват от работодателя. МВ |
Трудово право на Република България |
| 2012-05-04 09:45:37 |
В сряда 02.05.2012 бях на работа нощна смяна поради слабото подаване по независещи от мен обстоятелства заданието не се изкара на сто процента и ми заявиха ,че ще ми бъдат водени два часа престой . Въпроса ми е как ще ми бъдат заплатени тези два часа и дали няма да ги приспаднат от ицвънредния нощен труд понеже работя на сумирано работно време. |
Иванка Досева |
Уважаема госпожа Досева, В разпоредбите на чл. 267, ал.1 и 2 от Кодекса на труда е предвидено, че за времето на престой не по вина на работника или служителя той има право на брутното трудово възнаграждение (ал.1).При престой по вина на работника или служителя той няма право на трудово възнаграждение за времето на престоя (ал.2). СС |
Трудово право на Република България |
| 2012-05-15 17:56:16 |
Работя на трудов договор. Работодателят ми ме е командировал по сключен външен договор. Имам ли право на граждански договор със същия работодател за дейност не фигурираща в длъжностната ми характеристика и извършвана извън работното време, като получавам възнаграждението си и по трудовия и по гражданския договор едновременно без да излизам отпуск? |
Орлин Рачев |
Съгласно чл. 1, ал. 2 от Кодекса на труда отношенията при предоставянето на работна сила се уреждат само като трудови правоотношения. Доколко чрез сключването на граждански договор се заобикаля тази разпоредба на трудовото законодателство би могло да се прецени от компетентните органи на Инспекцията по труда по повод на осъществяване на контрола за спазването му. МВ/ |
Трудово право на Република България |
| 2012-05-29 16:57:56 |
Съпругата ми работи като чистачка вПГЕХТ,,Асен Златаров"-гр.Плевен.Същата е на минимална заплата.До 01.05.2012г.285лв.+класТрябва ли от01.05.2012г. да стане 290лв+клас,защото в другите плевенски училища се е случило това,а на нея и колежките и еотказано?С уважение! |
Сергей Бетовски |
Трудовото възнаграждение се договаря между страните по трудовия договор, като размерът на основното трудово възнаграждение при пълно работно време не може да бъде по-малък от минималната работна заплата, установена за страната. КС |
Трудово право на Република България |
| 2012-08-01 17:05:21 |
Редно ли е да съм нощна смяна от 19.30 до 7.30 в деня преди планиран платен отпуск, при сумирано изчисляване на работното време? |
Мима Димитрова |
Уважаема г-жо Димитрова, Независимо от начина на изчисляване на работното време (подневно или сумирано) платеният годишен отпуск по чл. 155 и чл. 156 КТ се ползва в работни дни по календар. Чл. 142, ал. 2 от КТ урежда сумираното изчисляване на работното време. Това е форма на отчитане (изчисляване) на работното време, при която установената нормална продължителност на работното време (по чл. 136 и чл. 140) се спазва средно за определен по-продължителен от деня и седмицата период от време. Периодът на отчитане се установява от работодателя, като той може да бъде седмичен, месечен или друг календарен период, който обаче не може да бъде повече от 6 месеца. Съгласно чл. 142, ал. 4 от КТ максималната продължителност на работна смяна при сумирано изчисляване на работното време може да бъде до 12 часа, като продължителността на работната седмица не може да надвишава 56 часа. С оглед на цитираните разпоредби работодателите разработват графици за работа на работниците. При разработването на графиците следва да се спазват установените в закона правила. При установено от работодателя по реда на чл. 142, ал. 2 от Кодекса на труда (КТ) сумирано изчисляване на работното време се сравнява нормата работно време за периода и действително отработените часове (след превръщане на нощните часове в дневни, ако е полаган нощен труд). При определяне на нормата работно време не се включват дните, през които е ползван платен годишен отпуск, болнични или друг вид отпуск. По наше мнение, няма ограничение работният ден, считано от който работникът или служителят започва ползването на платен годишен отпуск, да бъде непосредствено след нощна смяна по график. ЛТ/ |
Трудово право на Република България |
| 2012-08-23 12:42:34 |
Работя на трудов договор на 8 часа, педагог съм и си ползвах платения отпуск.Сега съм в неплатен отпуск и съм назначена на втори трудов договор по чл.111 на 8 часа в ЦОП.Имам ли право на платен отпуск по допълнителния трудов договор? |
Севдалина Иванова |
По трудовия договор за допълнителен труд по чл. 111 от Кодекса на труда също Ви се полага платен годишен отпуск, който в случая следва да е в пълен размер за съответната длъжност. КС |
Трудово право на Република България |
| 2012-11-22 17:03:38 |
Здравейте, Пише Ви Станислава Иванова, с молба за отговор по един въпрос от Вашето естество. Случаят е следният: Работя в .................... от 2009г..Назначена съм с трудов договор № ...../..........2009г на длъжност помощник лесничей с код по НКПД 32133003. До 01.01.2012г. продължавам работа на същата длъжност, но от 01.01.2012г. съм преназначена от длъжност помощник лесничей на длъжност лесничей с код по НКПД 31433001 . При случайна проверка от моя страна забелязах, че в Приложение 4 към Заповед №РД01-931/27.12.2010 г. с влезлите в сила промени в НКПД-2011г.от 01.01.2012г. длъжността лесничей / която изпълнявам и към настоящият момент/ е с код по НКПД 21326014. При зададен въпрос към отдел личен състав на предприятието ми беше даден отговор, че понеже по специалност съм техник- лесовъд, затова и кода по НКПД в трудовият ми договор е 31433001/техник горско стопанство/. Моля Ви за отговор на въпроса: Когато в Допълнителното споразумение се водя на длъжност лесничей какъв трябва да е кода по НКПД? Има ли значение завършената специалност, защото според мен има значение не какво съм завършила, а каква длъжност изпълнявам? Предварително Ви благодаря за отговора и Ви моля, ако имате възможност да ми го дадете в възможно най- кратък срок. Лек и благословен ден. С УВАЖЕНИЕ: Станислава Иванова |
Станислава Иванова |
Уважаема госпожа Иванова, Моля задайте въпроса си в рубриката "Заетост и безработица" за да получите компетентен отговор за Вашия случай. ЕКБ |
Трудово право на Република България |